Bosch waw2856xtr çamaşır makinesinde inanılmaz İMALAT Hatası

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
Dostlar selam herkese
boschtan 2018 son ayında çamaşır makinası aldık.
9kg 1400 devir waw2856xtr model
A+++ dan %30 daha az enerji harcıyor ve ithal ürün diye aldım. Aldıktan sonra 8 ay sonra servis çağırdım. Sıkarken makina çok titriyor ayrıca kazan aşağı düşecek gibi oluyor diye. Servis gerekli kontrolleri yapıp, birşey yok normal dedi. Bende bu nasıl olur imkansız ,daha sonra yeniden servis çağırırım diyip fazla üstünde durmadım. Geçen cuma aynı sorundan titremeden dolayi servis yine geldi. 30 dk inceledi çok naif ve kibar ilgili alakali bir servis calisaniydi. Tüm sorularıma cevap verdi ve bu modelin hepsinde bu
( sıkarken titreme ve kazan aşağı düşer gibi oluyor ) sorunu olduğunu ayda 20 ila 100 bu model makinaya baktığını bu sorunun kronik olduğunu, fabrikasyon olduğunu söyledi. Gerçekten inanılmaz. Sıkarken makinanin içinde denge sensörü var , dengeyi sağlayana kadar sıkmaya bile almıyor. Dengelemezse eğer sıkmadan bile alma durumu var. Bosch fabrikası da bu duruma normal.diyor.
Bu makinayı alacaklar şimdiden bu yazıyı dikkate alsinlar. Servis çalışanı müşteri memnuniyeti olsun diye , amortisör ve yay değişimi yapalım dedi. Fakat buda sorunun çözümü değil diye yine söyledi.

Konuyu güncelliyorum 09.01.2021
Resim ve ek bilgi eklendi.

Dostlar tekrardan selam. Bugün Bosch tan ayni servis teknikeri geldi. 3 amortisör ,3te yay getirdi. Problemi ben çok iyi anladım. Resimlerden sizde anlayacaksınız. Makinanın denge sorunu var. Nedeni ise dünya devi Bosch un 4 yay takması gereken yere 3 yay takması.
4 amortisör takması gereken yere 3 amortisör takması. Gerçekten şaka gibi. Bir yay ve amortisör yüzünden güzelim makina sallanıyor. Burdan yorum okuyunca A Adem Helvacı abinin yorumunun direk doğru olduğunu gördüm. Makinanın içini boşaltmışlar. Robert Bosch un kemikleri sizlayacak.

1 tane yay var. Ve bu tarafa doğru makina balans ve titreşim yapıyor
IMG_20210109_15472020213e3e19db9985.jpg

Bir tarafta Olması gereken iki yay
IMG_20210109_15481529aada84b049bac7.jpg

Toplam 3 yay ve 3 amortisör. Sonuç sonuç
Dengesizlik
IMG_20210109_151653588ab8934b138252.jpg

Son düzenleme:
akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Bende de 9 kg 1200 devirli Wat 24480 modeli var 6 senelik.Önceleri yıkarken ne ses çıkarıyordu,ne sarsıntı yapıyordu.Şimdilerde biraz sarsıntı yapıyor,biraz gürültü şeklinde ses çıkarıyor bazen de iyice sıkamıyor.Artık bazı ayarları(Amortisör,denge)bozuldu veya yıprandı herhalde.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
BEĞEN diyemedim beğenilecek tarafı yok
GÜL diyemedim ağlanacak halimize mi gülelim
ŞAŞIR diyemedim zira BSH ürünlerindeki kalite çizgisinin altına inmiş olmaları yıllar önce beni şaşırtmamaya başlamıştı
KIZGIN diyemedim kime kızayım ki, yıllarca vatandaşa GÜVEN pompalayarak sonra ucuz üretim malları satanlara mı yoksa güvenen vatandaşa mı?

Onu diyemedim bunu diyemedim yani inan hangi ifadeye tıklayayım bilemedim ve pas geçtim.

Makinelerde bu DKS denen sistem geliştirilmeye çok muhtaç durumda.

Eski makinelerde yaşamadığımız sorunlar neden yenilerde var peki?

Cevap belli; Üretimleri ucuzlaştırmak adına mühendisler ''4 yerine 3 amortisör'' diye yol çıkıp bunu 2 ye indirdiler. 1,2mm yerine 0.8mm sac kesiti kullanmaya başladılar, helezonlar farklılaştı, denge taşları değiştirildi vs vs

Pearl Harbour Filmini bilirsiniz mutlaka, Hani Japonların saldırısına intikam karşılığı vermek isteyen Amerikalılar Normalde karadan kalkacak şekilde planlanan C130 gibi bir uçağı gemiden kaldırmak için plan yapıp BU KADIN ŞİŞMAN diye diye uçaktaki bir sürü şeyi söktürüp attırıyordu hatırlıyormuşsunuz?

Hah işte günümüz çamaşır makineleri de tamamen böyle.

BU KADIN ŞİŞMAN diye diye makinelerin içinde ne varsa (ç)aldılar, Şimdi de makineler yerinde durmuyor hoplayıp zıplayıp duruyor.

Bende, benim evdeki REGAL 8 kilo makinenin savaş tamtamları çala çala çamaşır sıkmasının bir sürü videosu var.

Kendi makinem olduğu ve artık BIKTIĞIM için VESTEL ile bu makine titremeleri konusunda kendi ürünlerim için bir mücadele içerisine girmiyorum :)

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
"Bende de 9 kg 1200 devirli Wat 24480 modeli var 6 senelik.Önceleri yıkarken ne ses çıkarıyordu,ne sarsıntı yapıyordu.Şimdilerde biraz sarsıntı yapıyor,biraz gürültü şeklinde ses çıkarıyor bazen de iyice sıkamıyor.Artık bazı ayarları(Amortisör,denge)bozuldu veya yıprandı herhalde."

Bende de aynı makine var.4. yıldayım zannedersem.hemen hemen her ay bir avuç limon tuzu ile bir adet bulaşık mak.tabletini içine atıp kazan temizliği yapıyorum.masallah daha sorun çıkarmadı.haftada 8/10 yıkama yapıyoruz.
Şans işi biraz da beyaz eşya

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
BSH grubundan memnun olan az herhalde. 24480 TR modelini 5 yıldır kullanıyoruz. Rulman sesi bir yana çok az suyla yıkadığı için çamaşırların rengini solduruyor ve çamaşırlar tozlu çıkıyorlar. Koyu renk giysiler uygun program ve deterjan kullanılsa dahi soluyor. Başka forumlarda az suyla yıkamasının çitileme etkisi yaptığı ve buna bağlı olarak iyi kir çıkardığı yazılıp çizilmiş. Ben aynı fikirde değilim, az suyla yıkanıp birbirine sürtünen giysiler hem çabuk eskiyor hem de rengi soluyor. Giysilerin bazılarında delikler oluştu. Üstelik fazla da doldurmayız. Bir makinede ilave su düğmesi olmalı veya bol suyla yıkamalı.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
BEĞEN diyemedim beğenilecek tarafı yok
GÜL diyemedim ağlanacak halimize mi gülelim
ŞAŞIR diyemedim zira BSH ürünlerindeki kalite çizgisinin altına inmiş olmaları yıllar önce beni şaşırtmamaya başlamıştı
KIZGIN diyemedim kime kızayım ki, yıllarca vatandaşa GÜVEN pompalayarak sonra ucuz üretim malları satanlara mı yoksa güvenen vatandaşa mı?

Onu diyemedim bunu diyemedim yani inan hangi ifadeye tıklayayım bilemedim ve pas geçtim.

....
Ben ÜZGÜN dedim adem,hani reklamlarda diyorlardı ya boşçular ,onun için ÜZGÜN dedim :)

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Ne diyelim abi, global kapitalist düzene ayak uydurup kendisini kaptıran üreticiler utansın.

Ahmete söyleyelim, başkasının adına utanma emojisi varsa onu eklesin foruma :(
Başkasının adına utanma emojisi fikri çok iyi adem abi :) sürekli lazım oluyor, özellikle empati duygusu çok yüksek olan insanlara.

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
BSH grubundan memnun olan az herhalde. 24480 TR modelini 5 yıldır kullanıyoruz. Rulman sesi bir yana çok az suyla yıkadığı için çamaşırların rengini solduruyor ve çamaşırlar tozlu çıkıyorlar. Koyu renk giysiler uygun program ve deterjan kullanılsa dahi soluyor. Başka forumlarda az suyla yıkamasının çitileme etkisi yaptığı ve buna bağlı olarak iyi kir çıkardığı yazılıp çizilmiş. Ben aynı fikirde değilim, az suyla yıkanıp birbirine sürtünen giysiler hem çabuk eskiyor hem de rengi soluyor. Giysilerin bazılarında delikler oluştu. Üstelik fazla da doldurmayız. Bir makinede ilave su düğmesi olmalı veya bol suyla yıkamalı.
Hocam 2014 yada 2015 te 244480 tr modelini anneme aldım. Makina benimkine göre daha titreşimsiz. Fakat 24480tr tisortari delik deşik ediyor. Waw2856xtr modelide tişört lerde delik açıyor.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Hocam 2014 yada 2015 te 244480 tr modelini anneme aldım. Makina benimkine göre daha titreşimsiz. Fakat 24480tr tisortari delik deşik ediyor. Waw2856xtr modelide tişört lerde delik açıyor.
Aynen bizim de tişörtlerde delik çok. Hatta tül perdelerde de hasar oluşturmaya başladı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt