Böbrek taşı hastaları ocağı

Hasan3472 Çevrimdışı

Hasan3472 

Aktif Üye
30 Kas 2021
194
38
Hormon testi yaptırmadım sanırım ama TÜBİTAK raporunda hormon testi varmı bilmiyorum sadece kalsiyum taşı olduğunu öğrendim. Ve aşırı bedenim zayıf hiç bir zaman normal bedene gelemedim. Özel bir hastanede test falan yaptırdım sorun yok demişti zayıflık kan testi falan idi sanırım

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
Hormon testi yaptırmadım sanırım ama TÜBİTAK raporunda hormon testi varmı bilmiyorum sadece kalsiyum taşı olduğunu öğrendim. Ve aşırı bedenim zayıf hiç bir zaman normal bedene gelemedim. Özel bir hastanede test falan yaptırdım sorun yok demişti zayıflık kan testi falan idi sanırım
Tübitak taşın içeriğinin tespitini yapar. Test sonucuna göre diyetisyen size yeme içme konusunda liste hazırlar. Ayrıca parat hormonuda kalsiyum ile alakalı endokrin uzmanından destek alabilirsiniz. Tabiki nefroloji tarafındanda takip edilmeniz iyi olur böbrekleriniz %50 çalışıyor kanda üre-kreatinin-bun takip edilmesi lazım .7 yıl sağlık tesisinde teknisyen olarak çalıştım çoğunluk olarak diyaliz bölümünde olduğum için durumunuzu anlıyorum böbrek ihmale gelmez

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
"
Böbrek taşı oluşma riskini artıran faktörler

Bazı hastalıklar ve alışkanlıklar böbrek taşı oluşum riskini arttırabilir.
- İdrar yolu enfeksiyonu. (struvit taşı)
- Böbrekteki yapısal bozukluklar,
- Böbrek hastalığı olanlar (renal tübüler asidoz, kistik böbrek hastalığı vb.)
- Beslenme alışkanlıkları
- Yetersiz sıvı alımı
- Sıcak iklim kuşağında yaşamak
- Bazı ilaçlar (asetazolamid, antiviral ilaçlar vb.)
- Bazı bağırsak hastalıkları (inflamatuar bağırsak hastalığı vb.)
- Genetik faktörler
- Geçirilmiş bağırsak ameliyatları (jejono-ileal by-pass op. vb.)
- Metabolik hastalıklar (hiperparatiroidizm, gut hastalığı vb.)
- Çevresel, psikolojik ve sosyal nedenler"

"
Korunma yolları

Taş oluşumunda beslenme alışkanlıklarının da rolü büyüktür. Beslenme düzenine dikkat ederek büyük ölçüde taş oluşumunu önlemek mümkündür.

• Başlıca su olmak kaydıyla bol miktarda (günde 2,5 litre) sıvı almalıdır.
• Kola, gazoz gibi idrarda asit-baz dengesini bozan içeceklerden kaçınılmalıdır.(Sitratlı içecekler uygundur).
• Greyfurt, portakal ve elma suyu taş hastalığı riskini arttırabilir. Öte yandan saf limon suyu içerdiği sitrik asit dolayısıyla kalsiyum taşlarına karşı koruyucudur.
• Süt ve süt ürünlerinin hiç tüketilmemesi taş oluşum riskini arttırır. Kalsiyumdan yoksun diyetler uygulanmamalıdır. Süt, yoğurt, peynir gibi besinler makul ölçülerde tüketilmelidir.
• Bol lifli besinleri tercih edilmedir.
• Yüksek okzalat içeren pancar, soya, siyah çay, çikolata, kakao, kuru incir, karabiber, fındık, maydanoz, haşhaş tohumu, ıspanak, çilek, böğürtlen vb besinler aşırı tüketmemelidir.
• Şarap taş hastalığına karşı koruyucu etki yaparken içerdiği pürin dolayısıyla bira ve benzeri alkollü içecekler yatkın kişilerde ürik asit taşı riskini artırabilir. Ürik asit taşlarının önlenmesi için; pürin içeren ançuez, sardalya, sakatat, kuru bakliyat, mantar, ıspanak, kuşkonmaz, karnabahar ve et tüketiminin de kısıtlanması gerekir.
• Tuz kullanımını azaltılmalıdır.
• Bol bol hareket edilmeli ve egzersiz yapılmalıdır.
• Stresten uzak durulmalıdır."

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Bosch hiltiler de kampanya var bu hafta?taş ocağı gibi konu başlığı olunca takılmak istedim. Şaka bir yana çok geçmiş olsun. Taş sorunum hiç olmadı sadece 1 defa kum dökme gibi birsey oldu ömrümde böyle sancı, ağrı görmedim, eğer sizinki buna benzer bir ağrıysa biran önce şifa dilerim.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
Bende öyle diyordum ama mercimek tanesi kadar düşürdüm.
hem taşların yapısı, hem böbreklerin yapısı benzersizdir. o mercimek kadar olan, böbreğe tam ilişmemiş olabilir. kimi taşlar resmen böbreğe kaynak yapmış gibi olabiliyor. asfalt kıran makineyle ayrılır ancak. :tara

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
hem taşların yapısı, hem böbreklerin yapısı benzersizdir. o mercimek kadar olan, böbreğe tam ilişmemiş olabilir. kimi taşlar resmen böbreğe kaynak yapmış gibi olabiliyor. asfalt kıran makineyle ayrılır ancak. :tara
Bence yine de denemekte fayda var. Çok büyük olan taşlarda tabiki tıbbi müdahale gerekli.. Bendekiler küçük boyutluydu. Fakat böbrekten çıkıp kanala düştüğünde o sancıyı Allah kimseye göstermesin. Üroloji hekimi gerçi bunun için bir ilaç veriyor. Kanalı genişletip taş mesaneye düşüyor. Sonrası pıt ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri