Böbrek taşı hastaları ocağı

Hasan3472 Çevrimdışı

Hasan3472 

Aktif Üye
30 Kas 2021
195
38
Dostlar öncelikle geçmiş olsun Allah şifalar versin.
Ben büyük ihtimalle anne tarafından kalsiyum taşı üretimi var. Yani dayı teyze tarafından geliyor. Çocukluk yaşta taş üretimi başlamış ama çekingen olmam sebebiyle hep hastaneye gitmeyi Red etmişim ve 17 yaşına kadar böbreklerde taşlar ceviz büyüklüğüne ulaştı 2 kapalı 2 açık ameliyat geçirdim. 15 defa lazer ile kırma yaptırdım nafile. Yani kalsiyum taşları çok inatçı olur ve gök taşına benzerler pıhtı kan vs ile iç içe büyür. Sanırım magnezyum eksikliği sebebiyle ve kumlu yeme içme veya aileden gelen genetik bünye sorunları ile ürer. Çok şifalı su ve ot vs denedim yine düşmediler. Lakin 10 yıla yakındır ameliyat olmadım bir ara yine gidip taş mm büyüklük oranlarına baktırmam gerek ve böbrekler ikiside %50 altında. Böbrek çalışma seviyeleride sintigrafi röntgeni ile belirlenir ve çok eziyeti bir röntgen. Saatler buluyor.
Benim gibi böbreği taş ocağı olanlar sizin durumlar nasıl buyrun dostlar söz sizde.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Öncelikle geçmiş olsun. Hangi ilde ikamet ediyorsunuz ? Daha önce Nefroloji uzmanı tarafından detaylı bir incelemeden geçtiniz mi ? Genetik bir şey mi yoksa kan değerleri ile ilgili bir eksiklik/fazlalık sorunu mu acaba. Ya da hayat tarzı, beslenme ile ilgili olabilir mi ? Beslenmeniz nasıl, spor yapıyor musunuz ?

Hasan3472 Çevrimdışı

Hasan3472 

Aktif Üye
30 Kas 2021
195
38
Tedavim 2007 den beri cerrah paşa tıp fakülteside devam ediyor. Tabiki buna ek hastaneler olarak haseki ve samatya hastanesinde de röntgen çekimleri yapıyorum. Ama koca ıstanbulda hiç bir hastane cerrah paşadan başka bakmadı bana çoğu hastaneye gittim kapıyı yüzüme kapattılar. Son durak cerrah paşa idi. 2 kapalı ameliyatım 2002 de Manisa da 2 açık ise 2009/2012 cerrah paşa da oldum ve arada eswl taş kırmaya da giriyordum ilk ameliyatlar sonrası katater tel takıldı 2 defa o daha acılı zamanlar oldu.
*testler TÜBİTAKa gitti iki defa kalsiyum olarak cevap geldi ama hiç bir doktor beni nefroloji testlerine tabi tutmadı. Belki baştan salma yüzünden çok eziyet çektim.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Eşkina balığının kafasının her iki yanında beyaz renkli taş bulunur. Bu taştan temin edip taze limon suyunda eritip içmenizi tavsiye ederim.
Kaya Levreği (balıkçı alırken gördüm) ve Çupra(duydum) balıklarındada mevcut. Doktoru tabiki ihmal etmeyin ama bu maddeyi bir deneyin, rahatlama sağlayabilir.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Hasan3472 Hasan3472, Bu işler ile ilgilenen bir yakınım var, sizin durumunuzu bir danışayım kendisine. Şimdi yeni bir cihaz sipariş ettik, geldiğinde test edeceğiz. Belki sizin de işinize yarayabilir. Mesela frekans dalgalarıyla bağırsaklardaki parazitler öldürülebiliyor. Bununla ilgili konu da açmıştım;

Hasan3472 Çevrimdışı

Hasan3472 

Aktif Üye
30 Kas 2021
195
38
O balık taşlarını da denemiştim diye hatırlıyorum işe yaramadı malesef.

Hasan3472 Hasan3472, Bu işler ile ilgilenen bir yakınım var, sizin durumunuzu bir danışayım kendisine. Şimdi yeni bir cihaz sipariş ettik, geldiğinde test edeceğiz. Belki sizin de işinize yarayabilir. Mesela frekans dalgalarıyla bağırsaklardaki parazitler öldürülebiliyor. Bununla ilgili konu da açmıştım;
Sefim şimdi 10na yakın hastalık var birini tedavi ederken diğeri yükselme riski var. Pandemi dolayısıyla hastaneler aciliyeti olmayan hastalığa bakmıyor artık özel desek asgari ücretli adama bakmaz

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
O balık taşlarını da denemiştim diye hatırlıyorum işe yaramadı malesef.

Sefim şimdi 10na yakın hastalık var birini tedavi ederken diğeri yükselme riski var. Pandemi dolayısıyla hastaneler aciliyeti olmayan hastalığa bakmıyor artık özel desek asgari ücretli adama bakmaz
Hocam, para çok sorun olmaz sadece önerisi var mı onu soracağım. Yerel bir televizyon kanalında, alanında uzman hekimler ile program yapıyor. Hatta 2 hafta önce programa bir üroloji uzmanı misafir olmuştu.

Sefim şimdi 10na yakın hastalık var birini tedavi ederken diğeri yükselme riski var.
Bir yerden başlayacaksınız artık ?

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
kalsiyum dediğiniz herhalde kalsiyum oksalat taşıdır. burada sıkıntıyı yapan kitipiyoz kalsiyum değil, oksalat denilen şereften yoksun öğe. oksalat öyle bir şey ki, neredeyse her şeyde var. çay-kahve-domates vb. vb. vb. yeterli su içilmezse sıkıntı başlıyor. aşırı şekerli gıda tüketimi, aşırı yeşil yapraklı sebzeler, aşırı gazlı içecekler (özellikle kola) hep sıkıntılı. taşlar vücuttan çıktıktan sonra, beslenmeye dikkat edilmeli. bol su içilmeli.

not: bilmeyenler için yanlış bir kavram olmasın. arkadaşın yazdığı gibi lazer falan yok. ultrasound denilen , ses dalgaları ile kırma var.

Hasan3472 Çevrimdışı

Hasan3472 

Aktif Üye
30 Kas 2021
195
38
kalsiyum dediğiniz herhalde kalsiyum oksalat taşıdır. burada sıkıntıyı yapan kitipiyoz kalsiyum değil, oksalat denilen şereften yoksun öğe. oksalat öyle bir şey ki, neredeyse her şeyde var. çay-kahve-domates vb. vb. vb. yeterli su içilmezse sıkıntı başlıyor. aşırı şekerli gıda tüketimi, aşırı yeşil yapraklı sebzeler, aşırı gazlı içecekler (özellikle kola) hep sıkıntılı. taşlar vücuttan çıktıktan sonra, beslenmeye dikkat edilmeli. bol su içilmeli.

not: bilmeyenler için yanlış bir kavram olmasın. arkadaşın yazdığı gibi lazer falan yok. ultrasound denilen , ses dalgaları ile kırma var.
Aynen şefim. Ses dalgaları eslw balon içinden çıkan yüksek frekans ses dalgaları ile kırma hiç işe yaramadı tam tersi çok eziyet çektim. Eğer evde duruyorsa TÜBİTAK tan gelen raporda taş analiz raporunu sonucunu tam olarak paylaşırım buraya. Ama sanırım rapor kalsiyum fosfat idi.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Aynen şefim. Ses dalgaları eslw balon içinden çıkan yüksek frekans ses dalgaları ile kırma hiç işe yaramadı tam tersi çok eziyet çektim.
Sağlık tesinde çalıştım teknik persole olarak.Eswl ile yapılan 1000 atışın 700 ü boşa gider . Kalsiyum oksalat bildiğim kadarı ile granite yakın eswl nin kırması zorbir taç.Ayrıca eswl operatörü ara ara ekrandan taşı takip edip şok dalgasını ona göre hizalaması lazım.X ışınına maruz kaldıkları için pek umursamıyorlar

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Aynen şefim. Ses dalgaları eslw balon içinden çıkan yüksek frekans ses dalgaları ile kırma hiç işe yaramadı tam tersi çok eziyet çektim. Eğer evde duruyorsa TÜBİTAK tan gelen raporda taş analiz raporunu sonucunu tam olarak paylaşırım buraya. Ama sanırım rapor kalsiyum fosfat idi.
Diyetisyen ile görüştünüzmü ? diyetisyen ile görüşmeniz lazım birde ithal ilaç vardı taşı önlemek için. rovatinex

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt