Bir klima macerası ve sonuç:Mitsubishi msz-wn35va

C Çevrimdışı

Centigrade

Yeni Üye
22 May 2018
13
42
Herkese merhaba ;

Forumdaki güzel paylaşımlar sayesinde detaylı bilgi sahibi olmak inanın biz teknolojseverleri ziyadesiyle memnun ediyor. Emeği geçen konusunda uzman arkadaşlara teşekkür ederim.

Nacizane benimde çorbada bi tuzum olsun istedim. Belki birileri bu klimayı düşünür de faydamız olur.

Uzunca bir incelemeden sonra yine ME nin klimasına karar verdim. Bunda piyasdaki klimaların özellikleri ve özellikle klimacıların , satıcıların vs. büyük katkısı! oldu diyebilirim. Şuna inanıyorum ki bu ve benzeri forumlara merakınız varsa ve benim gibi klima almak için Adana gibi bir yerde bir yıldan fazla düşünüp taşındıysanız ve ayırabildiğiniz bütçeyi bu süre içinde artırabilirseniz (ki bu benim için en önemli kıstastı) inanıyorum ki pek çok arkadaşımız aynı sonuca varacaktır.

İlk klima almaya karar verdiğimde BİM'e hangisi gelirse onu taktıracağım yönündeydi. Baktım sıcaklar iyice arttı BİM de hareket yok vazgeçtim.Sonra samimi olduğum bir dostumun klima ustasını kendime referans alıp gree lomo serisi bir klima taktırmak istedim. Bana verdiği fiyatı hiç araştırmadan arkadaşa ram oldum ki ben sırf arkadaşıma güvendiğim için böyle bişey yaptım ve bir kez daha acı bir tecrübe yaşadım.

Klimayı taktıracağım yere keşfe geldi baktı en kolay takılabilecek yeri seçti. Borulama mesafesi vs. baktık herşeyde anlaştık. Ertesi gün benim hanım klimanın seçilen yerini beğenmedi ki benimde çok içime sinmemişti. Arkadaşlığına güvendiğimiz ustayı aradım ve yeri diğer dairelerin de kullandığı duvara konumlandıralım dedim.
Verdiği cevap orada mesafe uzun boruyu 5 yerine 7 metre kullanacapı ve fiyat farkı çıkacağı yönünde oldu. Daha önceki takılan yerleri tanıyorum ve sorduğumda herhangi bir fiyat farkı çıkmadığını söylediler. Dedim ne kadar fiyat farkı çıkar. 2 metre için 200 tl fark olur dedi. O anda kafamda kıvılcım oluştu. Dedim bu iş böyle olmaz bu adam benim arkadaşım olamaz.

Telefonu elime aldım Adana daki bütün Gree bayilerini tek tek aradım. Daha önce ne gidip gördüğüm ne tanışmışlığım olmayan sadece telefonla konuştuğum bayilerin verdiği direk fiyatlar bana süper indirim yapmışçasına davranan arkadaşın 100 ve150 tl altında rakamlardı.hatta ödeme de de daha opsiyon yapabileceklerini söylediler.
Liste fiyat: 3350
İlk anlaştığım fiyat: 3050(arkadaş dediğimiz)
1.bayi:2900 peşin veya tek çekim
2.bayi :2950-3100 taksitli
3.bayi :3100 ancak patronla görüşürsem biraz daha indirim olabileceği yönündeydi
En ucuz fiyatı veren bayiyi tekrar aradım
Dedim ki bakır boru kaç metreye kadar dahil
4 metre dedi
Peki her metre için ne kadar fark alıyorsunuz
50tl dedi(bi şokta burda yaşadım)
Benim taktıracağım yerde pek fark çıkacağını sanmıyorum ama 1-2metre uzun olursa sıkıntı olur mu sizin için dedim , olmaz o da bizden olsun dedi.(bu 2.şok)

Ben şuna inanıyorum ki kendime pazarlık konusunda güvenirim eğer peşin parayı cebime koyup aradığım ofise 2750-2800tl yi masanın üstüne koysam abi ev nerdeydi adresi ver diyeceklerdi. Benim ölçüm ilk etapta düşülen oran ne ise neredeyse bir okadarının daha düşülebilecek kar marjı olduğu yönündedir. Elbette para kazanacak herkes amenna ancak bizimde kârımızı maksimumda tutabildiğimiz yere kadar zorlamamız lazım. Sonuç olarak güvenmekle hata ettiğim arkadaşı! aradım ve aldığım fiyatı söyledim. Abi madem bana bu kadar güvenmiyorsun ordan al dedi. Onlar kit kullanıyorlar boru bakır değildir vs. Kendine iyi bak usta dedim.

Bir ben doğru gerisi hep eğri diyen adamdan uzak durmak lazım.

Bu fiyat olayında baktım marj bu kadar yüksek ozaman dedim ben bu markadan vazgeçim. Birde yaşadıklarımda ötürü üzüntü ve sinir halleri beni mitsubishi ye yönlendirdi.
Daha önceki klimamda me nin msz-sf35ve2 olunca galiba dedim beni başka klima tatmin etmeyecek.

Zaten 3000tl bandına kadar çıktık hadi ozaman 3500-4000 tl ye bi me alalım dedik giriş seviyesi.
ME nin bayisine apar topar gittik broşüründe baktım 12 lik 4100 dediği bir klima var A+. Birkaç saatliğine mutfakta kullanacağımız yemek yaparken ve mutfak masasında yemek yerken açık kalacak bir klima için fazlasına gerek yok dedim. Sadee soğutma amaçlı kullanacam dedim ancak soğutması da A+ olduğunu görünce bir üst modele kaymaya başladı gözüm. 3800 A+ olana pazarlık yapmadım hiç çünkü mutlu etmicek beni ki 3400 bandında alırdım.

Msz-wn35 A++ soğutma olduğu için ve 2 yıl önceki aldığım msz-sf nin muadili olabileceği için karar kıldım. Tek beğenmediğim noktası hava yönlendirme flap ının tek parça ve eski klimalardaki gibi konumlanmış olması. Eski sf serisi klima biraz daha yakışıklıydı ancak malesef ellerinde yoktu.

Liste fiyatı 4800 olan klimayı 4100 liraya kadar indirdiler sağolsunlar. Kart vs komisyon ödemeyin peşin verim dedim bi ufak indirim daha kaptık.

Bi pazarlıkta klima montajı esnasında yaşadım. Herkese bayram sonrasına gün veriyorlardı dedim ustalar boşta hadi gidelim hemen taksınlar.

Sağolsun ustalar paydos etmelerine yakın olduğu halde kırmadılar ben daha apartmanın önüne geldiğimde arkadamda servis aracı belirdi. İnanın bayram yoğunluğuna takılmadan klimanın takılmasının bir bedeli yok.

Hangi klima ile ilgili yorumu tavsiye yorumunu açsam hepsi aynı markayı en tepeye yerleştiriyor.
Aldığım ürün tepe seviyesinde değil ancak hiç değilse acabalar çok daha az kafama takılmıyor bu da benim gibi teknik takıntılı birisi için daha huzurlu bir ortam oluşturuyor.
Bu klima ile ilgili detay bilgilerin hepsi internet sitesinde mevcut. Ancak kullanıcı olarak bana sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım.

C Çevrimdışı

Centigrade

Yeni Üye
22 May 2018
13
42
Bu arada klima bayisinin ismini yazmadım çünkü sektör ilginç şekilde fiyatlanmış durumda. Her ne kadar serbest piyasa olsa da birileri zor durumda kalsın istemem. İnşallah bu markayı düşünen arkadaşlar benden daha uygun fiyatlara daha iyisini alırlar. Aklınızda bir tablo oluşturabildimse ne mutlu bana.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
C Centigrade, Hayirli Olsun Gule Gule Kullanmak Nasip Olur Insallah
ME Bu Iste Zirve
Gerek Malzeme Kalitesinde
Gerek Muhendislikte
Gerekse Serviscilik ve Pazarlama Anlayisinda

Siz Bunun Farkina Varmissiniz Baska Marka Modele Isinmaniz Imkansiza Yakin

Montaji Kaca Yapiyormus ki
2mt Boru icin 200tl istenmeyi kendine hak goruyor:ciks

Su Yakisikli, Yeni Makinanizin Bir Kactane
Tane Fotosunu Gorelim Musaitseniz. :ok

C Çevrimdışı

Centigrade

Yeni Üye
22 May 2018
13
42
Denedim ama daha önce bu forumda deneyimlemediğim için dosya boyutu büyük diyor kurcalarsam elbet başarırım

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
C Centigrade, Resim Yukle butonundan
Fotograf basina 50mb kadar icerik yukleyebilirsiniz

The_SreT The_SreT, hizliresim kullanmayin
Hizliresim yurtdisi ip engelledi
Sunucumuz yurdisinda Resimler icin
Proxy kullaniyoruz
Eklediginiz Resimler Gozukmez :ok

C Çevrimdışı

Centigrade

Yeni Üye
22 May 2018
13
42
Deneme yapalım bakalım

JIIxh.jpg

JIuKy.jpg

JIxwM.jpg

C Çevrimdışı

Centigrade

Yeni Üye
22 May 2018
13
42
Sanırım oldu Bu arada aldığım ürünle ilgili görüşleriniz nedir? Klimayı montaj yapan ustanın bana söylediği malzeme kalitesi olarak hiçbirinin üstünlüğü olmadığı yönünde sadece içerisi istenen dereceye ulaştığında A+ modelinin 7000 btu ya kadar A++ modelinde 3000 btu ya kadar düşürdüğü bununda elektirik tüketimine katkısı oluyor. Yoksa ME bütün malzemelerini mümkün mertebe kendi üretiyor diyor. Tabi günümüz şartlarında bu ne kadar mümkün bilmiyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Bu Dogru Bir Soylem Degil
Malzeme Kalitesi Olarak
Bir WN, Bir FH bir Tutmak Akil Tutulmasi Demektir
Kullanilan ic,dis fan motorlari,crossfan
ayni olabilir
Ama kondenser, evap yuzey alani
Icindeki gaz miktari
Kullanilan kompresor kalorisi kesinlikle bir degil
Ust modellere doğru daha yuksek kalorili
Kompresor kullanilir

Her 2 klimaniza bakarak plastik kalitesi
Sizce hangisi...

C Çevrimdışı

Centigrade

Yeni Üye
22 May 2018
13
42
Sota ustam bence de aynı değil. Hakikaten uzaktan bakınca görseli yakından bakınca malzeme kalitesi aynı değil. Teknik değerleri aynı imiş gibi görünse de Adı deluxe power iken farklı comfort iken farklı zen i inceledim o daha ayrı. Yalnız en düşük modelindeki plastik kaplaması bile pek çok klimadan çok iyi. Bizimkisi züğürt tesellisi :)

Şimdi bir yatak odası kaldı klima için epeyce küçük bir oda içeride gardrop da mevcut 9000 luk hatta varsa daha küçük bir model yeterli gibi o odaya ozaman da kısmet olursa fiyatı daha uygun olacağından ve de birkaç sene sonra alacağımdan zen neden olmasın. ME hakikaten takıntılı hale getiriyor insanı.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
ME için Benım Bıldıgım TR'de enalt kapasite 9luk
7lik Bazı Markalarfs Hala Uretımı Devam Edıyor

Aldıgını Cıhaz Gırıs Sınıfı Bıle Olsa Bırcok Markanın Ortası Sınıfıda Denk Gelır
Bunun Yanında Stabıl Calısması Fatura Konusunda Uzmemesıde Cabası :ok

Adana Gıbı Bolgelerde Cok Ust Duzey Klımaya Gerek Yok Isıtma Kullanılsa Dahı
SF Serısıne Kadar Evet ama Ustu Gereksız.

Anormal Sıcak ve Sogugun Yasandigı Yerler ıcın FH Alırsanız Ona Bırsey Dıyemem...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt