Binaya Fiber Kablo Çektirmek mi, Kablonet Mi?

A Çevrimdışı

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
623
Vodafone fiber (Vodafone kendi alt yapısı üzerinden) kullanıyorum, daireye kadar fiber geliyor 99/5mbps paket kimi zaman 105mbps kimi zaman 85mbps gözüküyor speed testte, hız testlerini kablosuz 2.4ghz ve 5ghz band'larinda yapıyorum, ilginç olan telefonda 2.4ghz var sadece ve 97mbos görürken pcde 2.4ghz de 50-60arasinda kalıyor, 5ghz de oda 97-105mbps arası sonuç veriyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Vodafone fiber (Vodafone kendi alt yapısı üzerinden) kullanıyorum, daireye kadar fiber geliyor 99/5mbps paket kimi zaman 105mbps kimi zaman 85mbps gözüküyor speed testte, hız testlerini kablosuz 2.4ghz ve 5ghz band'larinda yapıyorum, ilginç olan telefonda 2.4ghz var sadece ve 97mbos görürken pcde 2.4ghz de 50-60arasinda kalıyor, 5ghz de oda 97-105mbps arası sonuç veriyor.

Ya çekim gücü, ya da ağ kartının kapasitesi ile ilgilidir.
Ya da o sırada modeme bağlı başka cihaz modemi meşgul ediyorsa o da etki etmiş olabilir.

ISS'lerin verdiği modemlerden pek bir şey beklememek lazım zaten.
Kaliteli wi-fi deneyimi de belirli bir bütçe ile oluyor maalesef.

Yani GHz artışı her zaman size en iyiyi vermez.
Önemli olan çıkış gücü (db) ve alıcı verici arasındaki engeldir.

E Çevrimdışı

Evdeki Mizah

Yeni Üye
10 Eyl 2020
13
30
Ya da o sırada modeme bağlı başka cihaz modemi meşgul ediyorsa o da etki etmiş olabilir.

Yorumunuza katılmakla beraber ağ ürünlerine şuan yatırım yapmayıp ( IEEE 802.11ax ) standartının yaygınlaşmasını beklemek uzun vadede size oh be dedirtcektir.

A Çevrimdışı

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
623

Vodafone verdiği (Nokia g-140w-c) modemi kullanmak zorundayım zira fiber kablo direk modeme takılıyor, eskiden arada bir gpon cihazı olurdu, fiber kablo o gpon cihazına takılır ondan çıkan ethernet kablo ile modem-router'e giriş yapılırdı, isteyen kendi modemini kullanırdı. Nokia g-140w-c Hem Fiber Modem Hemde GPON cihazı.

Aşağıdaki gibi bir cihaz alsam aslında kendi modemimi kullanabilirim diye düşünüyorum, airties 5750 1200mbps modem routerim var aslında.

HTB15_JIdaWs3KVjSZFxq6yWUXXak.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Vodafone verdiği (Nokia g-140w-c) modemi kullanmak zorundayım zira fiber kablo direk modeme takılıyor, eskiden arada bir gpon cihazı olurdu, fiber kablo o gpon cihazına takılır ondan çıkan ethernet kablo ile modem-router'e giriş yapılırdı, isteyen kendi modemini kullanırdı. Nokia g-140w-c Hem Fiber Modem Hemde GPON cihazı.

Aşağıdaki gibi bir cihaz alsam aslında kendi modemimi kullanabilirim diye düşünüyorum, airties 5750 1200mbps modem routerim var aslında.

HTB15_JIdaWs3KVjSZFxq6yWUXXak.jpg

Çalışır mı bilmem.
Wi-fi çıkış gücü yüksek cihaz lazım iyi wi-fi performansı için.

E Çevrimdışı

Evdeki Mizah

Yeni Üye
10 Eyl 2020
13
30

Benim anlamadığım her hangi bir modemi her hangi bir routera bağlamak için neden ek bir parça arıyorsunuz, sizde ki cihazı bilmediğim için böyle bir soru soruyorum?

A Çevrimdışı

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
623
Benim anlamadığım her hangi bir modemi her hangi bir routera bağlamak için neden ek bir parça arıyorsunuz, sizde ki cihazı bilmediğim için böyle bir soru soruyorum?

Şöyle oparatör modemini komple kaldırmak için, diğer türlü oparatör modeminin ethernet portlarndan birine kablo takıp, elimdeki modemin wan girişine takarak kullanabilirim ama o zaman yine taşıyıcı cihaz oparatör modemi oluyor.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Şöyle oparatör modemini komple kaldırmak için, diğer türlü oparatör modeminin ethernet portlarndan birine kablo takıp, elimdeki modemin wan girişine takarak kullanabilirim ama o zaman yine taşıyıcı cihaz oparatör modemi oluyor.

Vodafone jetfaturada adsl şifresi diye bir şifre vardı. (Jetfatura kapandı maalesef). İnternetim fiber bu arada. Kullanıcı adını vodafone modemden alıp o adsl şifresi ile birlikte çinden getirttiğim routera kurdum. Aylardır sorunsuz kullanıyorum. Eski hg255si de wds modunda röle gibi kullanıyorum. Evde kapsama çok iyi oldu.

vodafone’u arayıp şifrenizi öğrenin ve farklı bir cihazı sorunsuzca kullanın. Sağolsunlar SOLgibi katı değiller farklı cihaz konusunda.

E Çevrimdışı

Evdeki Mizah

Yeni Üye
10 Eyl 2020
13
30
Router kullanmak kablosuz performansınızı arttırabilir zaten kablo ile kullanacaksanız modemi değiştirsenizde pek bir şey değişmez ben o operatör modemini neden değiştirmek istediğinizi anlamadım

A Çevrimdışı

Alonzo 

Aktif Üye
31 Tem 2019
134
Vodafone jetfaturada adsl şifresi diye bir şifre vardı. (Jetfatura kapandı maalesef). İnternetim fiber bu arada. Kullanıcı adını vodafone modemden alıp o adsl şifresi ile birlikte çinden getirttiğim routera kurdum. Aylardır sorunsuz kullanıyorum. Eski hg255si de wds modunda röle gibi kullanıyorum. Evde kapsama çok iyi oldu.

vodafone’u arayıp şifrenizi öğrenin ve farklı bir cihazı sorunsuzca kullanın. Sağolsunlar SOLgibi katı değiller farklı cihaz konusunda.
Soru şu sanırım fiberdeki kablo yani panodan sana gelen fiber kablo nokia g-010g-q bu cihaza bundanda istediğin modeme gidecek olay bumu

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Soru şu sanırım fiberdeki kablo yani panodan sana gelen fiber kablo nokia g-010g-q bu cihaza bundanda istediğin modeme gidecek olay bumu

bendeki yeni routerda gpon özelliği yok. Onu gpona doğrudan bağladım. Sizde gpon yok ise üç alternatif var:

-bir gpon ve bir router almak
-gponlu router almak (keenetic marka var mesela bildiğim. )
-firma routerini bridge moduna alıp yeni routere bağlamak. Kablolu kablosuz her şeyi bu yeni routere bağlamak.

biraz kablo karmaşası olur ama sonuncusu sizin için en makul seçenek olabilir.

A Çevrimdışı

Alonzo 

Aktif Üye
31 Tem 2019
134
bende bu var nokia g-010g-q buna istedigin modemi tak yapacak baska birsey yok
zaten hemen hemen suan ttnetten fiber hat baglatanlarda bundan ve zyxel lin 2016 da cikardigi VMG8324-B10A modemi baglayarak veriyorlar.
2020 ye gelmisiz 2016 modemini nasil itelesek diye bunlari veriyorlar iste aslinda kendi modemini kendin alacaksın imkan varise yoksa
bu sistem ve basindakiler hep bizi geriye goturuyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt