Bilgisayarda ekran taşması sorunu

H Çevrimdışı

huseaz

Yeni Üye
23 Kas 2020
16
38
Ya ekran kartında sorun var, ya kablonda sorun var.
Aklıma başka ihtimal gelmiyor.
50-60 Hz seçemiyorsan ya kablo sorunlu, ya da çıkış veya giriş sorunlu.
EDID bilgisi gitmiyor veya hatalı gidiyor muhtemelen.
4K 60 Hz + HDR olunca konuya fransız kalıyorum maalesef.
Evde 4K panel yok çünkü.

Radeon ayarlarındaki GPU ölçekleme ile, Windows ayarlarındaki ölçek aynı şey değil onu söyleyeyim.
Senin sorunun ya donanımsal ya da yazılımsal.
Görmediğim için net bir şey söyleyemiyorum ne yazık ki.

ekran kartının hdmi versiyonu 1.4 olduğu için diaplayport adaptörden 4k 60hz çekmeye çalışıyorum, belki sorun bu yüzdendir. Dp ile 4k desteği var kartın. Bu arada şuan windows ayarlarında 60hz seçeneği aktif ve 60fps veriyor online testlerden kontrol ettiğimde. (Hatta pc'deki speccy adlı programdan da 60hz olarak görebiliyorum)Daha önce 30fps veriyordu.

DE15FD2B-1D81-4BE8-AA68-2F5015C654BF.jpg
C981CC17-DFD8-446F-A6D9-2A49A6BEA153.jpg

162BF256-72ED-40C9-A087-C0F24FA4A1B8.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
ekran kartının hdmi versiyonu 1.4 olduğu için diaplayport adaptörden 4k 60hz çekmeye çalışıyorum, belki sorun bu yüzdendir. Dp ile 4k desteği var kartın. Bu arada şuan windows ayarlarında 60hz seçeneği aktif ve 60fps veriyor online testlerden kontrol ettiğimde. (Hatta pc'deki speccy adlı programdan da 60hz olarak görebiliyorum)Daha önce 30fps veriyordu.
O zaman aradaki dönüştürücü kalitesiz ise o sorun çıkartıyor olabilir.
DP to HDMI kablolara da bakabilirsiniz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Aslında adaptör kaliteli, dandik olanlardan almamıştım sorun yaratmasın diye. Kullandığım ürün bu

Radeon ayarlarından GPU ölçekleme kapalı yaptınız mı peki?
Adaptör oturmamış da olabilir.
Ya da uzun yıllar boyunca displayport boşta kaldığı için tozlanmış da olabilir.

Sorunu çözmüş olmanız sevindirici.
R9 gibi GPU'nun 4K çıkış vermemesi saçma olurdu.

Tabla-formatos-de-imagen-HDMI.png

Bulduğum bu tabloya göre 1.4 ile 60 Hz alınabiliyor fakat RGB sıkıştırma yaptığı için sanırım HDR sinyalini aktaramıyorsunuz.
Yani Windows'tan HDR'ı devre dışı bıraktığınızda, doğrudan HDMI ile 4K 60 Hz alabilirsiniz bence.

Sizin sıkıntı HDMI arayüzünün yetersiz kalması kaynaklı muhtemelen.
Tabi bir de GPU ölçekleme ayarını açmış olmanızdan kaynaklıydı.

H Çevrimdışı

huseaz

Yeni Üye
23 Kas 2020
16
38
Radeon ayarlarından GPU ölçekleme kapalı yaptınız mı peki?
Adaptör oturmamış da olabilir.
Ya da uzun yıllar boyunca displayport boşta kaldığı için tozlanmış da olabilir.

Sorunu çözmüş olmanız sevindirici.
R9 gibi GPU'nun 4K çıkış vermemesi saçma olurdu.

Tabla-formatos-de-imagen-HDMI.png

Bulduğum bu tabloya göre 1.4 ile 60 Hz alınabiliyor fakat RGB sıkıştırma yaptığı için sanırım HDR sinyalini aktaramıyorsunuz.
Yani Windows'tan HDR'ı devre dışı bıraktığınızda, doğrudan HDMI ile 4K 60 Hz alabilirsiniz bence.

Sizin sıkıntı HDMI arayüzünün yetersiz kalması kaynaklı muhtemelen.
Tabi bir de GPU ölçekleme ayarını açmış olmanızdan kaynaklıydı.

4k da vermiyor hocam. 1080p de 60hz seçeneği çıkıyor ama 4k da 30fps sabit. Bu arada şu inceleme videosunda bahsetmişler hdmi 1.4 olduğu için 4k'da 30fps in üzerine çıkamaması durumundan

H Çevrimdışı

huseaz

Yeni Üye
23 Kas 2020
16
38
HDR kapatıp denediniz mi?
Evet denedim. Hdmi ile bağladığımda daha önce oluşturduğum 60hz lik çözünürlüğü de kabıl etmiyor. Bu çözünürlük ekranınıza uygun değildir diyor. Sadece displayport ile veriyor 60hz. Şimdilik stabil çalışıyor bakalım, sadece hdr aktifken bazen titreme oluyor ekranda 1-2 saniyelik. Windows 10 çözüm merkezi 30hz e indirin düzelir demiş ama kurcalamadım. Hdr kapalı da kullanabilirim sıkıntı olursa :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Evet denedim. Hdmi ile bağladığımda daha önce oluşturduğum 60hz lik çözünürlüğü de kabıl etmiyor. Bu çözünürlük ekranınıza uygun değildir diyor. Sadece displayport ile veriyor 60hz. Şimdilik stabil çalışıyor bakalım, sadece hdr aktifken bazen titreme oluyor ekranda 1-2 saniyelik. Windows 10 çözüm merkezi 30hz e indirin düzelir demiş ama kurcalamadım. Hdr kapalı da kullanabilirim sıkıntı olursa :)
İlginç. HDMI sürümünden dolayı olmuyor olabilir diyeceğim ama bir şekilde yapılabiliyor sanırım.
Bence ortada bir kablo seçme durumu söz konusu da olabilir.

Ekrana sığdırabilmeyi tek tıkla halletmeniz lazım aslında.
Araya bir de dönüştürücü girince sizin iş iyice karışmış durumda.

Geri
Üst Alt