Bilgisayarda ekran taşması sorunu

H Çevrimdışı

huseaz

Yeni Üye
23 Kas 2020
16
37
Merhaba arkadaşlar, konuyu açmadan önce forumda baya araştırma yaptım ama bu sorunla karşılaşan birine rastlamadım. Gözden kaçırdıysam da kusura bakmayın konu kirliliği yapmamışımdır umarım.
Sorunuma gelince; vestel 65u9500'ü bilgisayara bağladığımda tam ekran alamıyorum. Televizyon ayarlarından Otomatik yada 16:9'u seçtiğimde ekran taşma yapıyor. Tam ekran'ı seçtiğimde ise kenarlardan yaklaşık 3-4 cm kesme yapıyor, tam ölçekleme yapmıyor yani. Ekran kartım asus r9 380x, display porttan 4k çözünürlüğü destekliyor.(direkt hdmi çıkışından aldığım görüntüde de aynı sorun var) Çözünürlüğü değiştirsem de sonuç değişmiyor. Bu sorunu yaşayan, çözüme kavuşturan oldu mu?

-farklı hdmi çıkışlarını da denedim ama hepsi aynı

Fotoğrafta taşan ksımları görebilirsiniz.

E8070FCB-EFC0-4328-867E-E42531AD2567.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
TV arayüzünden HDMI modunu gelişmiş yapın. (Menü > Ayarlar > Sistem > Kaynaklar kısmında olması lazım.)
Tam ekran yaptığınızda düzelmesi gerek.

Ayrıca çözünürlüğünüz yanlış. 3840X2160 piksel 60 Hz yapmalısınız.

H Çevrimdışı

huseaz

Yeni Üye
23 Kas 2020
16
37
Gelişmişe otomatik olarak aldı zaten. Bu arada 1920x1080 kullanıyorum normalde, fotoda deneme amaçlı yapmıştım. Sizin söylediğiniz çözünürlükte de sonuç aynı oldu. Ekran kartını kaldırıp tekrar kurulum yaptım ama o da fayda etmedi :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Gelişmişe otomatik olarak aldı zaten. Bu arada 1920x1080 kullanıyorum normalde, fotoda deneme amaçlı yapmıştım. Sizin söylediğiniz çözünürlükte de sonuç aynı oldu. Ekran kartını kaldırıp tekrar kurulum yaptım ama o da fayda etmedi :)
Kablonuzu kontrol edin.
O çözünürlüğü siz manuel mi girdiniz?
O çözünürlük sizin ekranın çözünürlüğünden fazla.
TV 3840X2160, 1080P kullanmayın derim. Onun yerine ölçek ayarını değiştirebilirsiniz.

Radeon Ayarlarına baktınız mı?
Radeon ayarlarında da en-boy oranı vs. seçenekler mevcut.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,592
Vga girişinden deneyin.
Hdmi veya vga girişinden bağladığınızda tv nin resim menüsü ayarlarında ekranı doldurması için ayarlar var otomatik ayarı seçin.

H Çevrimdışı

huseaz

Yeni Üye
23 Kas 2020
16
37
Kablonuzu kontrol edin.
O çözünürlüğü siz manuel mi girdiniz?
O çözünürlük sizin ekranın çözünürlüğünden fazla.
TV 3840X2160, 1080P kullanmayın derim. Onun yerine ölçek ayarını değiştirebilirsiniz.

Radeon Ayarlarına baktınız mı?
Radeon ayarlarında da en-boy oranı vs. seçenekler mevcut.

merhaba tekrar, kullandığım kablo paugge 2.0b ,
displayport adaptörüm;
Paugge 4K 60Hz HDR HDCP 2.2 Destekli Displayport to HDMI Adaptör

radeon ayarlarından gpu ölçekleme etkin durumda, ölçekleme modu da en boy oranını koru şeklinde fakat yine de taşma var. ölçekleme modu tam panel olduğunda da taşma daha fazla oluyor. Kendim özel çözünürlük oluşturmayı denedim ama naafile.

8F63BC75-B128-4DD8-B1A3-E1DCEFC6EBFA.jpg
86BF19CA-1247-46CE-A882-D0C264249DBA.jpg

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

huseaz

Yeni Üye
23 Kas 2020
16
37

Burdaki metod bir cozum olabilir mi
Hocam öncelikle çok teşekkürler.
En düşük çözünürlüklere tek tek alıp baktım ama yine çıkmadı hdmi scaling bar'ı. Deiver'ları tekrar kaldırıp kurmayı deneyeceğim.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Radeon yazılımını sildiğimde tam ekran görüntü geliyor. Driver'ı tekrar kurduğumda taşma devam ediyor. Sorun ekran kartıyla alakalı demek ki. Çok teşekkür ediyorum yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara.

CCF41B42-DA97-4725-A942-62842A067B0D.jpg

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
merhaba tekrar, kullandığım kablo paugge 2.0b ,
displayport adaptörüm;
Paugge 4K 60Hz HDR HDCP 2.2 Destekli Displayport to HDMI Adaptör

radeon ayarlarından gpu ölçekleme etkin durumda, ölçekleme modu da en boy oranını koru şeklinde fakat yine de taşma var. ölçekleme modu tam panel olduğunda da taşma daha fazla oluyor. Kendim özel çözünürlük oluşturmayı denedim ama naafile.

8F63BC75-B128-4DD8-B1A3-E1DCEFC6EBFA.jpg
86BF19CA-1247-46CE-A882-D0C264249DBA.jpg
Sorun ekran kartında değil, ölçekleme ayarını açmış olmanızdan kaynaklı. Onu kapatsanız düzelirdi.
GPU Scaling sanal çözünürlük üretir.
Yani 1080P panelde 2K veya 4K görüntü almaya çalışmanıza yarar.

H Çevrimdışı

huseaz

Yeni Üye
23 Kas 2020
16
37
Sorun ekran kartında değil, ölçekleme ayarını açmış olmanızdan kaynaklı. Onu kapatsanız düzelirdi.
GPU Scaling sanal çözünürlük üretir.
Yani 1080P panelde 2K veya 4K görüntü almaya çalışmanıza yarar.
Kapatıp açıp denemeler yapmıştım ama yine sonuç değişmemişti. Az önce ekran kartını 2 kez kaldırıp tekrar kurdum ve kendi kendine düzeldi :) şuan tv den tam ekranı seçtiğimde görüntü ölçeklemesi oturdu. Diğer sorunum da tv ayarlarında 30hertz ten fazlasını seçemiyordum. Özel çözünürlükten 60hz 3840x2160 çözünürlük yarattım ve 60hz aktif oldu. Kurtuldum sonunda :) tekrar teşekkürler hepinize

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Kapatıp açıp denemeler yapmıştım ama yine sonuç değişmemişti. Az önce ekran kartını 2 kez kaldırıp tekrar kurdum ve kendi kendine düzeldi :) şuan tv den tam ekranı seçtiğimde görüntü ölçeklemesi oturdu. Diğer sorunum da tv ayarlarında 30hertz ten fazlasını seçemiyordum. Özel çözünürlükten 60hz 3840x2160 çözünürlük yarattım ve 60hz aktif oldu. Kurtuldum sonunda :) tekrar teşekkürler hepinize
Ya ekran kartında sorun var, ya kablonda sorun var.
Aklıma başka ihtimal gelmiyor.
50-60 Hz seçemiyorsan ya kablo sorunlu, ya da çıkış veya giriş sorunlu.
EDID bilgisi gitmiyor veya hatalı gidiyor muhtemelen.
4K 60 Hz + HDR olunca konuya fransız kalıyorum maalesef.
Evde 4K panel yok çünkü.

Radeon ayarlarındaki GPU ölçekleme ile, Windows ayarlarındaki ölçek aynı şey değil onu söyleyeyim.
Senin sorunun ya donanımsal ya da yazılımsal.
Görmediğim için net bir şey söyleyemiyorum ne yazık ki.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt