Bilgisayar bileşenleni tavsiyesi

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
İşlemciyi 1600x e çeksek
Ekran kartını 1060 yapsak fiyat aşa yukarı aynı oluyor ama performans ta ne kadar etki olur

ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
Bu tarz sistemler de hiç ileri dönük olmuyor. Uygun olmalarının tek nedeni bileşenlerinin giriş seviyesi olması. (Genelde.)
Tek kanal bellek kullanmakta ısrar etmelerine değinmiyorum bile. Ki TX marka güç kaynağına da sistem emanet etmek iyi cesaret.
Fan'ını kullandım ama PSU konusunda güvenilir bir ürün tercih etmek önemli bence.
Arkadaşımız toplama yapacağı için sadece CPU ve ekran kartının performansını görebileceği videolar için önerdim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
İşlemciyi 1600x e çeksek
Ekran kartını 1060 yapsak fiyat aşa yukarı aynı oluyor ama performans ta ne kadar etki olur

12 nanometre 1600 alabilirsin, 2600 yerine alınabilir.
570'den 1060'a geçersen performans artışı elde edersin.
Ama sıfır 1060 bence bu saatten sonra alınmaz.
Onun yerine yeni modelleri almak daha mantıklı olur.

Yemekten sonra sistem tavsiyemi yazarım. :ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
12 nanometre 1600 alabilirsin, 2600 yerine alınabilir.
570'den 1060'a geçersen performans artışı elde edersin.
Ama sıfır 1060 bence bu saatten sonra alınmaz.
Onun yerine yeni modelleri almak daha mantıklı olur.

Yemekten sonra sistem tavsiyemi yazarım. :ok
Umut,yemek bitmedimi daha ,huuuu, aradan kaç saat geçmiş :haha1

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Bugünlerde bir kemik kırma sevdası görüyorum sende, hayırdır? MTV işi mi bu hale getirdi? :hihi
Yooo,Samsun'dan bir asker vardı yanımda ,99 yılında tezkereye gitmişti ,onu bulup sorsan, sana söylerdi "alattin abi acaip kemik kırardı" diye (kuafördür kendisi halen görüşürüz sağolsun mutlaka arar ,hatırımı sorar) :haha1

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
E Ertanpel

İşlemci : AMD Ryzen 5 1600 12 nm

Anakart : Gigabyte B450M-S2H

Bellek : G.Skill SniperX 16GB (2X8GB) 3000Mhz

Ekran Kartı : Gigabyte GeForce GTX 1650 Super WindForce OC 4G (4 GB - 128 BİT)

Toplam : 2.882,61‬ TL

SSD yazmadığın için hesaba katmadım.
Ekran kartı olarak istersen RX 580 veya 590 bakabilirsin. VRAM olarak daha avantajlı. (8 GB VRAM'i var.)
Onun haricinde Nvidia daha az ısı ve daha az güç tüketimi ile 1650 Super'de aynı işi yapıyor.
1650 Super'in tek eksi yanı 4 GB VRAM ile gelmesi, bazı oyunlarda en yüksek ayarlara alamayabilirsiniz.

AMD cephesinde yeni çıkan 5500XT'de mevcut fakat sürücü sorunları giderildi mi bilmiyorum. Yeni sürümde de sıkıntılar var sanırım.
Onun haricinde RX5500XT için bir yazı gördüm, kart PCI-E X8 hızında çalışıyor. Bu da PCI-Express 4 destekleyen X570 anakartlarda darboğaz yaşatmadığı fakat PCI-Express 3 destekleyen anakartlarda daha düşük bantgenişliği nedeniyle darboğaz yaşatabileceği, bunun AMD tarafından PCI-Express 4 anakartları satma nedeni olarak yapılabileceği söylenmiş. Ne kadar doğrudur bilmiyorum. Kart henüz piyasaya yeni çıktı.

Ultra ayar takıntısı yoksa, oyun sektörüyle barışık olan Nvidia Geforce GTX 1650 Super'i tercih edebilir. Ki şu koşullarda bana da mantıklı gelen 1650 Super almak.

AMD almak isterim derseniz de şu kartlardan birini alabilirsiniz;

Daha fazla güç tüketen RX590 veya R580 alırsanız da PSU'nuz kararlı şekilde besleyebilir mi emin değilim.
Üstüne bir de 3 yıl kullanıldığını yazmışsınız.

RX580 veya 590 alacaksanız PSU konusunu göz önünde bulundurun derim. 500 Watt çünkü 590 ve 580 için alt sınır.

Bir de 580 & 590 gibi kartları hava akışı iyi olan bir kasaya takmanızı tavsiye ederim.
Gerçi Nvidia'yı da hava akışı iyi bir kasaya taksanız iyi olur ama AMD'de bu konu ekran kartları için daha önemli.

Şimdiden yeğeninize hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum, takıldığınız nokta olursa alıntı yapıp sorarsınız. :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri