Beko wd964yk kurutmalı çamaşır makinesi

Nickimsonikimsi Çevrimdışı

Nickimsonikimsi

Aktif Üye
10 Eyl 2018
54
41
Merhaba tavsiyeforumunun değerli sakinleri
5 senedir Beko wd964yk kurutmalı çamaşır makinesine sahibim gecen sene servise verdigimden beri cihaz toparlanamadi servis orasini burasini bozup hortumlarini delip bana geri gonderiyor artik bu nedenle bu makine ile servise vereyim sorunu cözsünler diyemedigim icin servise veremiyorum. Şuanki durumu özetlemek gerekirse
Cihaz kurutmayi yapiyor 3 saat suren programda kiyafetler kupkuru iken biranda su alip kiyafetleri sirilsiklam ediyordu daha sonra makineyi her actigimda tam su alirken evin sigortqlarini attirmaya basladi makineyi kullanamaz oldum actim kapagini su girisi bolumundeki soket ve kartlar olan bolgeye kurutma ile ilgi oldugunu bildigim markasi kingclean olan fan moturunun soketinin baglantisini keserek makinenin su alma sirasinda sigorta attirma programindan kurtuldum daha sonra servise bu kingclean marka moturun sifirini taktirdim ve makineyi teslim aldim ilk calistirmamda tekrar nemli cikardi bende su girisini kapatarak tekrar calistirdim kurutma modunda sikmadan sonra su kesik uyarisi verdi tekrar actim suyu devam dedim ve tekrar basladi 3 saat bu sekilde calistiktan sonra sogumasi bekleniyor su kesik dediktan sonra kapak klidini acti ve camasirlarim kupkuru cikti artik boyle kullaniyorum programin bitmesine 30dk kala suyu kapatiyorum ve kupkuru camasirlarim hazir ancak artik makine son 14 dk da girdigi havalandirma moduna giremedigi icin eskiden yapmadigi sekilde soğumasini bekleyin yaziyor bir 15 dk sonra kapagi aciyor orta uzun vadede bu sekilde kullanmamim makineye negatif etkisi olurmu konu ile ilglii tum forumdan ozellikle A Ado hocamdan yardimlarini bekliyorum.
Allah kimseyi bu sekilde sınamasın

Son düzenleme:
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Makineniz su yoğuşturmalı mıdır?Bende de vestel var bu kurutmamalılar hep böyle bela maalesef.

Arızanıza gelince ilk sorun neydi ?niçin servise vermiştiniz?aşama aşama yazarsanız tahminde bulunabiliriz.

Bana programsal hata var gibi geldi .Bir anda su alması heleki kurutma modunda bana mantıklı gelmdi.Hadi şalter atma kurutma ünitesindeki sorundan mış onu anladık.

Ancak diğer sorun için ya program kartında sorun var yada düşük ihtimal başka bir yerinde tıkanıklık.

Nickimsonikimsi

Aktif Üye
10 Eyl 2018
54
41
Merhabalar tesekkurler ilginiz icin makinem hava yogusmali ilk sorunum bunlarin sanirim bir sure sonra filtreleri tikaniyor buda isiticidaki termiklerin atmasina sebeb oluyor yani basit bir filtre temizligi idi ki temizlendide ancak makineyi sökerken bir borunun delinmesi yirtilmasi sonucu teslim aldiktan sonra sorunlarim basladi kurutma harici,su sızdirma,bir sensorun bozulmasi(sogumasini bekleyin yaziyordu herzaman),kurutucu motorun islanmasi gibi
Ben neyazikki bunlar böyle denmesini kabul etmiyorum kendi adima biz bunlari alirken cok yuksek meblaglar odedik ki ben 5 sene mutlu bir sekilde kullandim makinemi nezaman servis eve geldi sorunlarim ozaman basladi. Toplamda 1 aydan fazla serviste kaldi 5 kere gitti 300 tl verdim sonuc halen kurutma yapmak icin ben cozum uretmeye calisiyorum suyu kapatiyorum vs
Bu arada kurutmada iki kere su almasina bende saskinim ama kesin bir aciklamasi vardir buyuzden fikir sahibi birinin yorumu cok onemli ilk suyu sikma ve pompadan sonra ikincisini son 14 dk havalandirmada aliyor bu arada gercekten su aliyormu bilmiyorum eger su vanasi bu iki zamanda kapali ise su kesik uyarisi vererek i esnada programi durduruyor ilerlemiyor eger su vanasi acik kalmis ise son 14. Dakikada basliyor kuruttugunu islatmaya oyuzden son yarim saatte suyu kapatip kuru camasirimi alabiliyorum

Son düzenleme:
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Valla hocam bunları bildiğim için ben klimada bile bakıma karşıyım belli bir süre geçene kadar.

Ancak filtre temizliği önemli özellikle hepa filtreli süpürme makinalarıda yanıyor temizlenmezse.

Tavsiye servise bildirin parasını vermişsiniz suç servisinde servis uğraşsın.Gerekirse şikayet edin.

Nickimsonikimsi

Aktif Üye
10 Eyl 2018
54
41
Valla hocam bunları bildiğim için ben klimada bile bakıma karşıyım belli bir süre geçene kadar.

Ancak filtre temizliği önemli özellikle hepa filtreli süpürme makinalarıda yanıyor temizlenmezse.

Tavsiye servise bildirin parasını vermişsiniz suç servisinde servis uğraşsın.Gerekirse şikayet edin.
Hocam evde bebek var servise verince 1 hafta orada kaliyor bozuk bir sekilde geri geliyor 5 kere tecrube ettim gittmi geldimi bozdularmi stress valla bu aralar sıkısigim az daha firlatip atacaktim yeni makine alacaktim artik servise gondermem hocam hic birsey anlamiyorlar bunu belirtincede bu bmw bu bmw diyorlar meali makine cok gelismis miş zormuş falan filan geliyor makine su akitiyor akim olceri prize takip aleti servis moduna aliyor tsetleri yapiyor cihaz saglam diyor.Gene sinirim bozuldu
Ya aynisi arabadada basima gelmisti otomatik şanziman hata veriyordu 3 ustaya gitti 3 binler 5 binler havada ucustu şu degisecek bu degisecek dediler gecen sene yagını degistirdim bir senedir biniyorum biz herseyi öğrenmek kontrol etmek zorundamiyiz bu insanlar ne iş yapiyor anlamiş degilim!

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
maalasef hocam hastalıkta bile böyle birden fazla doktora görünmek farz oldu artık.İsterseniz birde başka servise gösterin.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Konuyu görmemişim öncelikle bunedenle özrümü kabul edin lütfen.

Her zaman olduğu gibi söze, vereceğim bilgilerin hiç bir ölçüm yapmadan, cihazı kontrol etmeden, çalışma temel prensipleri üzerine varsayımlardan hareketle vereceğimi belirtmek isterim :ok

Kurutmalı makinelerin hem çalışma prensibini biliyor olmam ve aynı zamanda Mert kardeşimiz gibi kurutmalı makine kullanıcısı olmam nedeniyle söyleyebilirim ki aslında kurutma aşamasında makinenin su alması anormal bir durum değil.

Evet dışarıdan bakıldığında bu mantıksız gibi gelebilir lakin belli belirsiz ve kendine özgü olan ventilden bu makineler kurutma aşamasında su alır.

Amaç ise çamaşırları yakmamakıtır zira burada 2000watt üzeri bir reszistansın verdiği ısıya maruz kalan çamaşırların EŞİT şekilde kurutulabilmesi için bir denge kurulması durumu söz konusudur.

Evet doğru ana amaç çamaşırları kurutmak, ancak ikinci amaç da çamaşırları deforme etmemektir.

Bu anlamda bellioranda nem dengesini korumak adına makine kurutma aşamasında su alır bu normaldir.

Normal olmayan durum ise su oranıdır.

Kurutma evresinde devreye giren ventil, yıkama esnasında su alınanventil değildir. Tek bir tane olmak üzere kurutma bölümünün kendisine has DAR VENTİL'i vardır ki dar olmasının nedeni, su oranının yüksek olmamasının istenmesinden kaynaklanmaktadır. Olası bir tahmin, eğer servis bu dar ventili çıkartıp normal ventil taktıysa bir ihtimal bu nedenle sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Bunun haricinde benim yıllardır ısrarla arkasında durduğum bir iddiam vardır. Sıvı teması alan elektronik mazleme ASLA hayır etmez, bu nedenle sıvı temasına maruz kalan üite mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir.

Sadece filtre temizliği için servise verilen bir makinenin, servis kusuru ile hortumunun delinmesi ve iç elektronik ve elektrikli aksamlara su gelmesi sonucu ortaya çıkan memnuniyetsizlikte servis sorumludur ve aslında sizin bu eziyetleri çekmek yerine hakem heyetine gitmeniz gerekmektedir.

Buna paralel mevcut servisten doğan memnuniyetsizliğinizin haklı olması nedeniyle genel merkezden farklı bir servis ve hatta merkez servis talep etme hakkınız mevcut bunu değerlendirmenizi rica ederim sizden.

Sizin o makine bilirkişi tarafıdan incelenip kesin sorun tespiti yapılmalı ve soruna sebep olan servis kusuru nedeniyle sizin zararınız tazmin edilmelidir. Belki ilk bakışta uzun ve meşakkatli bir iş gibi gelse de size, sonuç mutlaka sizin avantajınıza olacaktır diye düşünüyorum.

O makinede hortum/boru vs kesiklmesi neticesi oluşan sıvı teması artık makinenin okuması gereken verileri doğru okuyamadığı ve doğru kararlar alamadığını gösteriyor ki doğru karar için doğru bilgi, doğru bilgi için sağlıklı çalışan sensörler gereklidir. Sensörler kapalıdevredir sıvıdan etkilenmez kolay kolay ancak onların bağlı bulunduğu devre için ynı şeyi söylemek mümkün değil.

Aynı zamanda başka bir konuya dikkatinizi çekeyim.

Sizin nereden haberiniz oldu serviste hortum kesildiğinden?
Size söylenen bu ise aslında gerçekte olan kimbilir neydi?

Nickimsonikimsi

Aktif Üye
10 Eyl 2018
54
41
Konuyu görmemişim öncelikle bunedenle özrümü kabul edin lütfen.

Her zaman olduğu gibi söze, vereceğim bilgilerin hiç bir ölçüm yapmadan, cihazı kontrol etmeden, çalışma temel prensipleri üzerine varsayımlardan hareketle vereceğimi belirtmek isterim :ok

Kurutmalı makinelerin hem çalışma prensibini biliyor olmam ve aynı zamanda Mert kardeşimiz gibi kurutmalı makine kullanıcısı olmam nedeniyle söyleyebilirim ki aslında kurutma aşamasında makinenin su alması anormal bir durum değil.

Evet dışarıdan bakıldığında bu mantıksız gibi gelebilir lakin belli belirsiz ve kendine özgü olan ventilden bu makineler kurutma aşamasında su alır.

Amaç ise çamaşırları yakmamakıtır zira burada 2000watt üzeri bir reszistansın verdiği ısıya maruz kalan çamaşırların EŞİT şekilde kurutulabilmesi için bir denge kurulması durumu söz konusudur.

Evet doğru ana amaç çamaşırları kurutmak, ancak ikinci amaç da çamaşırları deforme etmemektir.

Bu anlamda bellioranda nem dengesini korumak adına makine kurutma aşamasında su alır bu normaldir.

Normal olmayan durum ise su oranıdır.

Kurutma evresinde devreye giren ventil, yıkama esnasında su alınanventil değildir. Tek bir tane olmak üzere kurutma bölümünün kendisine has DAR VENTİL'i vardır ki dar olmasının nedeni, su oranının yüksek olmamasının istenmesinden kaynaklanmaktadır. Olası bir tahmin, eğer servis bu dar ventili çıkartıp normal ventil taktıysa bir ihtimal bu nedenle sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Bunun haricinde benim yıllardır ısrarla arkasında durduğum bir iddiam vardır. Sıvı teması alan elektronik mazleme ASLA hayır etmez, bu nedenle sıvı temasına maruz kalan üite mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir.

Sadece filtre temizliği için servise verilen bir makinenin, servis kusuru ile hortumunun delinmesi ve iç elektronik ve elektrikli aksamlara su gelmesi sonucu ortaya çıkan memnuniyetsizlikte servis sorumludur ve aslında sizin bu eziyetleri çekmek yerine hakem heyetine gitmeniz gerekmektedir.

Buna paralel mevcut servisten doğan memnuniyetsizliğinizin haklı olması nedeniyle genel merkezden farklı bir servis ve hatta merkez servis talep etme hakkınız mevcut bunu değerlendirmenizi rica ederim sizden.

Sizin o makine bilirkişi tarafıdan incelenip kesin sorun tespiti yapılmalı ve soruna sebep olan servis kusuru nedeniyle sizin zararınız tazmin edilmelidir. Belki ilk bakışta uzun ve meşakkatli bir iş gibi gelse de size, sonuç mutlaka sizin avantajınıza olacaktır diye düşünüyorum.

O makinede hortum/boru vs kesiklmesi neticesi oluşan sıvı teması artık makinenin okuması gereken verileri doğru okuyamadığı ve doğru kararlar alamadığını gösteriyor ki doğru karar için doğru bilgi, doğru bilgi için sağlıklı çalışan sensörler gereklidir. Sensörler kapalıdevredir sıvıdan etkilenmez kolay kolay ancak onların bağlı bulunduğu devre için ynı şeyi söylemek mümkün değil.

Aynı zamanda başka bir konuya dikkatinizi çekeyim.

Sizin nereden haberiniz oldu serviste hortum kesildiğinden?
Size söylenen bu ise aslında gerçekte olan kimbilir neydi?
Hocam cok guzel aciklamissiniz ellerinize saglik su an kafamda oturdu neden su aldigi
Ado hocam makine sensör degisimi sonrasi servisten geldiginde yikama esnasinda altindan su kaciriyordu bu hicbirsekilde daha önceden basima gelen bir durum degildi tabiki hemen servisi tekrar cagirdim makineyi geri getirdiklerinde o esnada hortumun delik oldugunu calisma sirasinda devamli su fiskirttigini soyledi tabiki biz deldik demediler ancak ben daha once boyle bir problemi yoktu servisten donunce basladi vs deyince tepkisiz kaldilar.
Tabi bende nede olsa yaptilar dusuncesi ile cok üstelemedim.
Bu sorun zaten herseyin baslangici oldu su ile temas ettigini gordugum kingclean isimli sanirim gorevi hava sirkulasyonu olan motoru sonraki surecte degistirdm ancak makine dediginiz gibi birkez sivi ile temas edince asla toparlayamadi bende servisten bekodan umudu kestim.
Hocam en azindan suanda hanimi ikna edip servis cagirabilecegimi dusunmuyorum cunku kurutma icinde yikama icinde elzem hem karadenizdeyim hemde bebek var.
Aslinda suan kafam cok karisik ya tekrar servisi bekoyu arayacagim kavga dovus vs yada bir muddet boyle kullanacagim.
Sonra servise su parcayi degistir deyip deneme yanilma yontemi ile isimizi kendimiz gorecegiz.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hocam cok guzel aciklamissiniz ellerinize saglik su an kafamda oturdu neden su aldigi
Ado hocam makine sensör degisimi sonrasi servisten geldiginde yikama esnasinda altindan su kaciriyordu bu hicbirsekilde daha önceden basima gelen bir durum degildi tabiki hemen servisi tekrar cagirdim makineyi geri getirdiklerinde o esnada hortumun delik oldugunu calisma sirasinda devamli su fiskirttigini soyledi tabiki biz deldik demediler ancak ben daha once boyle bir problemi yoktu servisten donunce basladi vs deyince tepkisiz kaldilar.
Tabi bende nede olsa yaptilar dusuncesi ile cok üstelemedim.
Bu sorun zaten herseyin baslangici oldu su ile temas ettigini gordugum kingclean isimli sanirim gorevi hava sirkulasyonu olan motoru sonraki surecte degistirdm ancak makine dediginiz gibi birkez sivi ile temas edince asla toparlayamadi bende servisten bekodan umudu kestim.
Hocam en azindan suanda hanimi ikna edip servis cagirabilecegimi dusunmuyorum cunku kurutma icinde yikama icinde elzem hem karadenizdeyim hemde bebek var.
Aslinda suan kafam cok karisik ya tekrar servisi bekoyu arayacagim kavga dovus vs yada bir muddet boyle kullanacagim.
Sonra servise su parcayi degistir deyip deneme yanilma yontemi ile isimizi kendimiz gorecegiz.

Ben şurasını anlayamadım.

Siz bir ürün teslim ettiniz, o ürün geri geldiğinde su akıttı, servise söylediğinizde onlar size cevaben ''Geldiğinde de zaten akıtıyordu'' dediler burasını doğru mu anladım azizim?

Nickimsonikimsi

Aktif Üye
10 Eyl 2018
54
41
Ben şurasını anlayamadım.

Siz bir ürün teslim ettiniz, o ürün geri geldiğinde su akıttı, servise söylediğinizde onlar size cevaben ''Geldiğinde de zaten akıtıyordu'' dediler burasını doğru mu anladım azizim?
Hayir hocam geldiginde su akitti ben tabiki servisi aradim pasa pasa geldiler makineyi aldilar ve servise geri goturduler makine su akittiginda benim kafamdaki tek dusunce servise geri verip sorun ne ise ucretsiz yaptirmakti su probleminin makineyi boylesine yipratacagini bilmiyordum
Ve makine tekrar geldiginde son olarak su akitma problemi gitmisti kurutmayi yapiyor sadece son yarim saat te su alip islatiyordu artik dahada muhatap olmadim servisle.
Hocam buyuk ihtimalle kış bitene kadar daha makineyi boyle kullanacagim(suyu kapatarak kurutma yapacagim)
orta uzun vadede bu sekilde kullanmamim makineye negatif etkisi olurmu?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

A Ado hocam bu makinenin sorununu arastiriken hic turkce kaynak bulamadim oysa ki 3 cesit kurutma sekli var Hava yogusmali,Su yogusmali ve isi pompali
Ben sizin youtube deki videolarinizida cok yararli buluyorum eger ileride kurutma makinelerinin kisaca calisma prensiplerini anlatan bir video ceker iseniz cok yararli olacagini dusunuyorum
Şahsi kanaatim yukselen kur yuzunden ısı pomalilarin yukselisi duracak bu eski teknolojili makinelerin uretimi artacak diye dusunmekteyim.
Buda ileride teknolojileri arastiranlara iyi bir rehber olur.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hayir hocam geldiginde su akitti ben tabiki servisi aradim pasa pasa geldiler makineyi aldilar ve servise geri goturduler makine su akittiginda benim kafamdaki tek dusunce servise geri verip sorun ne ise ucretsiz yaptirmakti su probleminin makineyi boylesine yipratacagini bilmiyordum
Ve makine tekrar geldiginde son olarak su akitma problemi gitmisti kurutmayi yapiyor sadece son yarim saat te su alip islatiyordu artik dahada muhatap olmadim servisle.
Hocam buyuk ihtimalle kış bitene kadar daha makineyi boyle kullanacagim(suyu kapatarak kurutma yapacagim)
orta uzun vadede bu sekilde kullanmamim makineye negatif etkisi olurmu?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

A Ado hocam bu makinenin sorununu arastiriken hic turkce kaynak bulamadim oysa ki 3 cesit kurutma sekli var Hava yogusmali,Su yogusmali ve isi pompali
Ben sizin youtube deki videolarinizida cok yararli buluyorum eger ileride kurutma makinelerinin kisaca calisma prensiplerini anlatan bir video ceker iseniz cok yararli olacagini dusunuyorum
Şahsi kanaatim yukselen kur yuzunden ısı pomalilarin yukselisi duracak bu eski teknolojili makinelerin uretimi artacak diye dusunmekteyim.
Buda ileride teknolojileri arastiranlara iyi bir rehber olur.

Evimde zaten var olan kurutmalı makineyi sökerek kısa bir bilgilendirme videosu çekmeye çalışırım azizim.

Yapacak ok çekim var ve bekleyen 12 konu var, bu da 13 oldu ama önen sıralamasını değiştirip vakit buldukça hepsini öekip yükleyeceğim azizim. :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
:clap
Evimde zaten var olan kurutmalı makineyi sökerek kısa bir bilgilendirme videosu çekmeye çalışırım azizim.

Yapacak ok çekim var ve bekleyen 12 konu var, bu da 13 oldu ama önen sıralamasını değiştirip vakit buldukça hepsini öekip yükleyeceğim azizim. :ok

Hocam sizin makinenin parça değişimi ne oldu?

Aslında parça değişimini de çekseniz ne güzel olur.:tara

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Bu sabah kahvaltıda hatuna not yazdım wp den kendim için, ''Akşam çm parçalarını değiştir ve videoya çek'' diye.

Sorun şu ki makine nasılsa benim ya, elim gitmiyor, üşeniyorum :kop
Ne diyeyim hocam kolay gelsin :sirit

Benim makinanın maşallahı var hocam size mesaj olarak sıkma videolarını attım ancak yoğunluktan görmediniz sanırsam.Bir tek kazan körüğü biraz sallanıyor ancak ses yapmıyor esneklik iyidir diye düşündüm.

Makine alıştı sanırsam artık ilk sıkmada azda olsa yaptığı zıplama sarsıntıyıda yapmıyor.Ancak ben haftasonu yine de ayakları tam teraziye alacağım öyle önr kalkık şekilde garip duruyor ilerde zararıda olur belki.

Kurutma da denedik ilk 40 dk hiç yoğuşma için su almadı.Sonra tekrar kurutmadayken sıkma yaptı .

sonra yine ara ara su almaya başladı ancak önceki model gibi pompa susuz kalınca katur kutur çıkan sesi çıkarmadı.

vestel 9914 te epey geliştirme yapmış.En önemlisi kapaktaki bombeleşme yok.Sarsıntı titreşim minimum.

Hatta uğraşmayın 9914 değişim isteyin diyeceğim de neyse:fiskos:kiskis:kas:cool

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt