Beko Buzdolabı Sigorta Attırıyor

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Beko buzdolabı için yetkili servis geldi kontrol etti. Topraklamayı iptal edince sigorta atmadan çalıştı fakat böyle yangın tehlikesi taşır böyle kullanamazsınız dedi. Arızası motorundanmış motorunu değiştirecekler.
Kompresör içi sargıların emaye kaplaması kavrulmuş ve açılmıştır, gövdeye enerji akışına sebep olduğu için de kaçak akım rolesinin insan koruma faktörü devreye giriyordur. Geçmiş olsun.

H Çevrimdışı

HLion

Aktif Üye
19 Nis 2020
50
23
Bugün elektrikçi gelip kontrol etti ve binanın topraklama hattının çalışmadığını tespit etti. Bu düzeltilmeden buzdolabı gibi ürünleri tekrar kullanmayın dedi ve ayrıca yüksek voltaj tespit etti 232 volt öçtü. Sonra yetkili servis geldi buzdolabı motorunu değiştirdi ve buzdolabı düzeldi. Yetkili servise topraklama olmadan kullanılabilirmi sordum kullanabilirsiniz sorun olmaz fakat sizi elektrik çarpma riski olur dedi. yüksek voltaj içinse akım korumalı priz kullanırsam sorun olmayacağını söyledi. Sizce toprak olmadan kullanılırsa cihaz tekrar bozulur mu yoksa sadece akım korumalı priz alıp kullanmaya devam edebilirmiyim ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Bugün elektrikçi gelip kontrol etti ve binanın topraklama hattının çalışmadığını tespit etti. Bu düzeltilmeden buzdolabı gibi ürünleri tekrar kullanmayın dedi ve ayrıca yüksek voltaj tespit etti 232 volt öçtü. Sonra yetkili servis geldi buzdolabı motorunu değiştirdi ve buzdolabı düzeldi. Yetkili servise topraklama olmadan kullanılabilirmi sordum kullanabilirsiniz sorun olmaz fakat sizi elektrik çarpma riski olur dedi. yüksek voltaj içinse akım korumalı priz kullanırsam sorun olmayacağını söyledi. Sizce toprak olmadan kullanılırsa cihaz tekrar bozulur mu yoksa sadece akım korumalı priz alıp kullanmaya devam edebilirmiyim ?
Akım koruma ani voltaj dalgalanmasında korur. Voltajı regülatör gibi sabitlemez.
Voltaj değeriniz doğru 230v standarttir.
Topraklamayi yaptırın her türlü risk var.

H Çevrimdışı

HLion

Aktif Üye
19 Nis 2020
50
23
Akım korumalı priz için geçici olur dedi. Bu akşam bina topraklaması için tekrar elektrikçi gelecek. Bu topraklama sorunu çözülmeden çamaşır bulaşık makinesi vb. kullanmaya devam etsek onlarda sorun çıkarır mı ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
232V yüksek voltaj değil orada hatalı bilgi paylaşımı var.

TS EN50160 sayılı standart gereği Şebeke voltajı zaten 230V ve bunun %10 yukarı, %15 de aşağı yönlü tolerans değeri mevcuttur.
Bizim evde trafoya yakın olduğumuz için voltaj 240 dolaylarındadır her zaman, 250 voltları yüzlerce kere kayıt ettim arşivimde duruyor.

Topraklamasız ürün kullanımı ise kesinlikle uygun olmaz zira buzdolaplarında R600 soğutucu akışkan bulunur, bu akışkan Bütan içerikli gazdır ve A3 sınıfındadır yani yüksek yanıcıdır. Topraklama olmayan üründe oluşacak olası bir statik elektrik boşalması, olası bir akışkan kaçağında evinizde tüp gaz sızdırmasında elektrik lambasını yaktınız diye çıkan kıvılcımda ne etki yaratırsa statik de aynı etkiyi yaratır.

Bunlar çok çok çok düşük olasılıklar olsa da bizler her zaman en kötü senaryoyu düşünmek zorundayız.

Akım koruma prizi ise topraklama olmayan yerde işe yaramaz, kaldı ki olan yerlerde ne kadar işe yaradığı da ciddi tartışma konusu.

H Çevrimdışı

HLion

Aktif Üye
19 Nis 2020
50
23
232V yüksek voltaj değil orada hatalı bilgi paylaşımı var.

TS EN50160 sayılı standart gereği Şebeke voltajı zaten 230V ve bunun %10 yukarı, %15 de aşağı yönlü tolerans değeri mevcuttur.
Bizim evde trafoya yakın olduğumuz için voltaj 240 dolaylarındadır her zaman, 250 voltları yüzlerce kere kayıt ettim arşivimde duruyor.

Topraklamasız ürün kullanımı ise kesinlikle uygun olmaz zira buzdolaplarında R600 soğutucu akışkan bulunur, bu akışkan Bütan içerikli gazdır ve A3 sınıfındadır yani yüksek yanıcıdır. Topraklama olmayan üründe oluşacak olası bir statik elektrik boşalması, olası bir akışkan kaçağında evinizde tüp gaz sızdırmasında elektrik lambasını yaktınız diye çıkan kıvılcımda ne etki yaratırsa statik de aynı etkiyi yaratır.

Bunlar çok çok çok düşük olasılıklar olsa da bizler her zaman en kötü senaryoyu düşünmek zorundayız.

Akım koruma prizi ise topraklama olmayan yerde işe yaramaz, kaldı ki olan yerlerde ne kadar işe yaradığı da ciddi tartışma konusu.
öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. Bina topraklaması birkaç gün içinde çözülür diye tahmin ediyorum bu akşam elektrikçi gelip gerekli kontrolleri yapacakmış. Yetkili servis dalgalı bir voltajınız var dedi akım korumalı priz faydalı olur dedi. Buzdolabı çamaşır makinesi bulaşık makinesi için akım korumalı prizi ne kadar işe yarar bilmem ama alacağım. Toprak sorunuda çözülmeden bu ürünleri tekrar çalıştırmayacağım. Yapılan işlemleri ve sonucu tekrar bildiririm.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
akım korumalı prizi ne kadar işe yarar bilmem ama alacağım
İşte bu aslında insanların hassas noktaları ile oynayıp ürün satmak veya sattırmaktan başka bir şey değil.
Joul mantığının farklı yorumlayıp, sanki o 3tl lik parçanın, bir regülatörün görevini yapabilecekmiş algısı yaratmak kimseye çıkar sağlamasa da insanımız kendisini rahat hissedebilmek adına da bu alışverişleri yapıyor.

Umuyorum ki çok büyük bütçeler ayırmazsınız.

H Çevrimdışı

HLion

Aktif Üye
19 Nis 2020
50
23
İşte bu aslında insanların hassas noktaları ile oynayıp ürün satmak veya sattırmaktan başka bir şey değil.
Joul mantığının farklı yorumlayıp, sanki o 3tl lik parçanın, bir regülatörün görevini yapabilecekmiş algısı yaratmak kimseye çıkar sağlamasa da insanımız kendisini rahat hissedebilmek adına da bu alışverişleri yapıyor.

Umuyorum ki çok büyük bütçeler ayırmazsınız.
regülatörü serviste elektrikçide söyledi fiyatının yüksek olduğunu söylediler hiç araştırmadım bile çamaşır bulaşık makineleri ve buzdolabı için sadece bu üçünü bağlayacağım bir regülatörün fiyatı nedir nasıl birşey olmalı belirli bir kriteri varmı bunlar için

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
regülatörü serviste elektrikçide söyledi fiyatının yüksek olduğunu söylediler hiç araştırmadım bile çamaşır bulaşık makineleri ve buzdolabı için sadece bu üçünü bağlayacağım bir regülatörün fiyatı nedir nasıl birşey olmalı belirli bir kriteri varmı bunlar için
Regülatör pahalı bir unsur doğru, ancak olması gereken de o. Ayrıca satın alım maliyeti yüksek olmakla birlikte ürüne özel regülatör almak kapladığı yer anlamında da avantaj sağlar. Aksi takdirde çok büyük ebatlı ürünleri koyacak yer de sorun oluyor.

Ayrıca bu işin monofaze Trefaze konusu da var

H Çevrimdışı

HLion

Aktif Üye
19 Nis 2020
50
23
Regülatör pahalı bir unsur doğru, ancak olması gereken de o. Ayrıca satın alım maliyeti yüksek olmakla birlikte ürüne özel regülatör almak kapladığı yer anlamında da avantaj sağlar. Aksi takdirde çok büyük ebatlı ürünleri koyacak yer de sorun oluyor.

Ayrıca bu işin monofaze Trefaze konusu da var
Çok karışık bir iş sanırım. Bugün bina topraklaması için tekrar elektrikçi gelecek ondan fiyat bilgisi alayım.

H Çevrimdışı

HLion

Aktif Üye
19 Nis 2020
50
23
Bugün elektrikçi geldi binaya yeni topraklama hattı çekti multimetre ile kontrol etti topraklamanız artık çalışıyor dedi binanın elektrik panosunuda düzenledi. Herkese yardımları ve cevapları için teşekkür ediyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt