Beko 670560EB Buzdolabı Enerji Tüketimi hakkında

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Konuyu hortlatmak gibi olacak ama, bahse konu buzdolabı ile başka bir sıkıntım var?

Bu buzdolabının dondurucu kısmının tahliye sistemi çalışma prensibi nasıl acaba?
Ben bu konuyu açtığımda buzluğun kapağını öncesinde açık unuttuğumuz için buzluğun içinin her tarafı buz tutmuş ben de buzluğu eritip temizlemiştim.

Ancak o arka tahliyeden bu geçen 1 yıllık süreçte ara ara baktığımda hiç su çıkışı görmedim buzluk tahliyesinden. Soğutucu kısmından su tahliyesi çıkıyor, ama dondurucu kısmı hep kuru.

Neyse aradan geçen yaklaşık 1 yıl ile, hiç kapak açık kalmamasını rağmen, dondurucu en alt rafın altının buzla dolduğunu farkettim.

Yine arka tahliye kısmı da belli tıkalı donmuş. Üflediğimde hava karşıya geçmiyor.

Sormak istediğim şu, bu buzdolabında belli zamanlarda buzları çözüp yeniden mi çalıştırmak lazım?

Yoksa bu yaşadığım sorun, bir sıkıntıya mı işaret etmektedir?

Salı günü yetkili servis gelecek ama, servisten gelenler genelde tatmin etmiyor. Bu nedenle buradan uzman yorumu almak istiyorum mümkünse.

IMG_20210625_151439.jpg

IMG_20210625_133005.jpg

Bu fotoğraflar geçen sene, başımıza gelmiş donuk hali ve çözük hali.
Sanıyorum şuan yine donuk halindeki durumda, o fotoğraftaki beyaz borular ısı verip bu buzu tahliye etmesi gerekmiyor mu normalde?
Dolap kombi tipi değil mi? Dondurucu altta olan modellerden?

O Çevrimdışı

Onuer

Aktif Üye
24 May 2020
51
33
Dolap kombi tipi değil mi? Dondurucu altta olan modellerden?
Evet kombi tipi 670560eb modeli. Fotodaki o beyaz kablonun orayı eritip tahliyeye göndermesi gerek diye düşünüyorum. Orası böyle buz tutabiliyor ise, oradaki sistem çalışmıyor olabilir tabi. Ama konuya da hakim olmadığımdan servise derdimi nasıl anlatırım ya da bu dert mi bilemiyorum

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Evet kombi tipi 670560eb modeli. Fotodaki o beyaz kablonun orayı eritip tahliyeye göndermesi gerek diye düşünüyorum. Orası böyle buz tutabiliyor ise, oradaki sistem çalışmıyor olabilir tabi. Ama konuya da hakim olmadığımdan servise derdimi nasıl anlatırım ya da bu dert mi bilemiyorum
Dondurucudaki gıdalar donuyor mu?
Önemli olan bu bence.
Dolaptaki su tahliye kanalları ile kompresör üzerindeki buharlaşma kabına gönderilir.
Orada su olmamasından bahsediyorsanız eğer mükemmel düzeyde buharlaştırma gerçekleşiyor olabilir.
Sistem soğutuyorsa sorun yoktur bence.

O kısımda rezistans var bloklamayı önlemek için benim bildiğim.
O buzu kırar, bloke olmayı önler.
Ayrıca buharlaştırma kabına giden boruyu elinizle söküp bakabilirsiniz, boru dolmadıkça su kabına akmaz çünkü su boruda kalır.
Ortam ısısıyla belki orada buharlaşır.

Eliniz yatkınsa söküp kontrol edin diyeceğim ama garantisi mevcutsa sökmeyip servisi de çağırabilirsiniz.
Tahliye kısmı donma nedeniyle tıkanıyorsa tasarımda bir kusur olabilir ama mühendisin bunu yapacağını sanmıyorum en temel şey o çünkü.
O kadar ciddi bir hatayı yapma ihtimali pek olası gelmiyor.

O Çevrimdışı

Onuer

Aktif Üye
24 May 2020
51
33
Dondurucudaki gıdalar donuyor mu?
Önemli olan bu bence.
Dolaptaki su tahliye kanalları ile kompresör üzerindeki buharlaşma kabına gönderilir.
Orada su olmamasından bahsediyorsanız eğer mükemmel düzeyde buharlaştırma gerçekleşiyor olabilir.
Sistem soğutuyorsa sorun yoktur bence.

O kısımda rezistans var bloklamayı önlemek için benim bildiğim.
O buzu kırar, bloke olmayı önler.
Ayrıca buharlaştırma kabına giden boruyu elinizle söküp bakabilirsiniz, boru dolmadıkça su kabına akmaz çünkü su boruda kalır.
Ortam ısısıyla belki orada buharlaşır.

Eliniz yatkınsa söküp kontrol edin diyeceğim ama garantisi mevcutsa sökmeyip servisi de çağırabilirsiniz.
Tahliye kısmı donma nedeniyle tıkanıyorsa tasarımda bir kusur olabilir ama mühendisin bunu yapacağını sanmıyorum en temel şey o çünkü.
O kadar ciddi bir hatayı yapma ihtimali pek olası gelmiyor.
Tahliye kısmı şuanda sökmedim ama, daha önce attığım fotoğraftaki gibi olduğunu düşünüyorum. Arkadan tahliye yerinden baktım üstü kapalı donuk belli. Dondurmada sıkıntı yok ama şuan en alt rafın altı full buz. Bu aşamadan bir tık sonrası zaten, soğutucu kısmındaki sebzelerin donması, buzluktaki ürünlerin tam donmaması ile sonuçlanacak. Şuanda buzlukta dondurmalar tam donmuş halde olmuyor. Yani donmuş ama sert değil hemen erimeye müsait kıvamda.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Tahliye kısmı şuanda sökmedim ama, daha önce attığım fotoğraftaki gibi olduğunu düşünüyorum. Arkadan tahliye yerinden baktım üstü kapalı donuk belli. Dondurmada sıkıntı yok ama şuan en alt rafın altı full buz. Bu aşamadan bir tık sonrası zaten, soğutucu kısmındaki sebzelerin donması, buzluktaki ürünlerin tam donmaması ile sonuçlanacak. Şuanda buzlukta dondurmalar tam donmuş halde olmuyor. Yani donmuş ama sert değil hemen erimeye müsait kıvamda.
Derece kaçta? Kapağın tam kapandığına emin misiniz?
Belki kapağın fitili tam vakumlama yapamıyordur?
Dondurucuyu tam dolduruyorsanız dereceyi yükseltmelisiniz, dondurma işleminin süresi uzamaması için.

O Çevrimdışı

Onuer

Aktif Üye
24 May 2020
51
33
-18/+4 derece ekonomi modunda. Daha önce sebzeli donması yaşadığımız zaman 6 7 8 dereceye kadar üstü çıkarmıştım. Dondurucuyu tam dolu olsa da, öyle suyu akacak kokakacak birşey hiç koymadık. Ama bilmiyorum kapakta öyle sorun olsa elektrik tüketimi de, daha çok artardı sanırım. Yani benim herşeyden öte merak ettiğim o tahliye alanının donması ve dondurucu altı buz tutması böyle donanımsal bir soruna işaret eder mi? Kullanım kılavuzu uyarılarında da hiç bahsetmemişler tahliye kısmıyla ilgili birşey den
Derece kaçta? Kapağın tam kapandığına emin misiniz?
Belki kapağın fitili tam vakumlama yapamıyordur?
Dondurucuyu tam dolduruyorsanız dereceyi yükseltmelisiniz, dondurma işleminin süresi uzamaması için

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
-18/+4 derece ekonomi modunda. Daha önce sebzeli donması yaşadığımız zaman 6 7 8 dereceye kadar üstü çıkarmıştım. Dondurucuyu tam dolu olsa da, öyle suyu akacak kokakacak birşey hiç koymadık. Ama bilmiyorum kapakta öyle sorun olsa elektrik tüketimi de, daha çok artardı sanırım. Yani benim herşeyden öte merak ettiğim o tahliye alanının donması ve dondurucu altı buz tutması böyle donanımsal bir soruna işaret eder mi? Kullanım kılavuzu uyarılarında da hiç bahsetmemişler tahliye kısmıyla ilgili birşey den
Servisi çağırın kontrol ettirin.
Dolabın ayar aralığı kaç ile kaç arası bilmiyorum -20'ye çıkarıp 24 saat sonra gözlemleyin isterseniz.
Bizdeki dolap da kombi tipi, -18'de ayarı, nem hafif var ile yok arası.
-18'den aşağısı eko olarak geçiyor zaten, en alt ayarın bir üstünde yani.
Sizdeki dolabın marka modeli farklı tabi, dolayısıyla teknik verileri de farklıdır.
Doğrudan kıyas yapmak doğru olmaz.

O bölmede nemin az olması normal bence.
Dondurmalar eriyik durumda dediniz, dondurmaları bölmeye atalı kaç saat oldu?
-18 yetmiyor da olabilir, -20'ye veya -22'ye çıkartıp gözlemleyin önce isterseniz.
Hala sonuç aynıysa servisi çağırırsınız.

A Adem Helvacı Sota Sota

O Çevrimdışı

Onuer

Aktif Üye
24 May 2020
51
33
Bugün servis geldi, o alanı tekrar sökmüş olduk. Aynı şekilde tahliye tıkalı full buz olmuş.
Benim elektrik tüketiminin fazla olmasına neden belki de bu. O alttaki kablo sipariş geçildi. Gelince değişecek. Bakalım inşallah bununla çözülür.
Bu şekilde buz tutması normal değilmiş, bu bir arıza. Tahliye zemininde buzu eritip tahliyeye gönderecek sistem arızalı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt