Atelyesiz Tam Temizlik Bakım.

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941
Cvp: Atelyesiz Tam Temizlik Bakım.

len sota senin klima çakma zaten gazı çakma olsa kaç yazar :yerlerde: :yerlerde:

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,171

Elbet Birgun Biz Koreliler
Sizinde Cakmanizi Yapip Bu Isten
Komple Kurtulacaz :kop:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Sota' Alıntı:
Ado' Alıntı:
''Bu işe meraklıyım'' diyen adamda bence zaten gaz, manometre, vakum motoru, derece vs kesin olmalı. Çok da abartılı rakamlar değil aslında bahsi geçen ekipman. BASIC kullanıcı için İlla ki profesyonel olmak zorunda değil takım taklavat. :)

Deli demişken, DYR diye bir gaz geçti elime, R22 muadili diye aldım malzemeciden. Evdeki testte kullandığım eski sistem klimanın gazını boşaltıp bu gazı verdim. Freon gazı mı verdik yoksa hava gazı mı belli değil, üfleme derecesi 16 derecenin altına inmiyor hem de 6 bar basınç altında. Aradım malzemeciyi, ''Abi çok kral gaz, sadece tepkime süresi geç'' dedi, ''Yemedim ama eyvallah'' dedim kapattım telefonu, bütün gece açık bıraktım klimayı sabah baktım yine 15 den aşağı tık yok :)

Şimdi ben de yeniden gaz boşaltıp yeniden gaz vereceğim bakalım hayırlısı :)

R410 Gazındada Böyle Shatelıkler Varmıdır Acaba. :alala:

Haydi biz yine de SAHTE demeyelim de, ancak aralarında inanılmaz basınç değer farkı var maalesef, her ne kadar formül ve kimya aynı gibi görünse de, her ne kadar CH2F2 ve CHF2CF3 den bahsediyor olsak da, bu gün bir CGAS ile DUPONT kıyaslamak kesinlikle doğru bir yaklaşım olmaz. Haaa 410 mu? Evet 410, lakin birisinden alırsın 10 üzerinden 10 numara sonuç, Diğerinden alırsın 10 üzerinden 7.  Kaldı ki CGAS aslında küçümsenecek bir gaz değil, daha bunun başka bir sürü markası var siz asıl onları düşünün :)

DUPONT R410 şu an 948,47TL
CGAS R410 şu an      615,86TL

Tabi şu gizlenen Çindeki gaz fabrikası yangını sonrası fiyatlar böyle, bir süre sonra eski seyrine düşecektir mutlaka.

Bu eskiden beri var olan bir şey, Ben hatırlarım Eski TV tamirciliği zamanlarının altın değerinden parçası olan BU508 Transistörünün de o zamanlarki ismi ile patates baskı olanları vardı, Gerçek BU508 ile aynı işi yapar ancak ısı eşiği düşüktü bu nedenle iyi soğutulmadığında erkenden kısadevre olur yine arıza yapardı TV. Düşünün ki 1970 1980 lerden bahsediyorum :) O zamanlar transistöre onu yapanlar, Bu zaman diliminde gaza neler yapar :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

ghostkiller1' Alıntı:
bu konuda ado hocama katılıyorum.askıda yada duvarda istediğiniz kadar özenli temizlik yapın havuz sistemi ile yıkamak gibisi asla olmaz.çok klima gördüm sökülüp temizlenen ve tanıyamadığım derecede temiz olmuş.tabi bu işi normal kullanıcılar beceremez.profesyonel hizmet almak şart oda pahallı.ado hocam siz kaça yapıyorsunuz bu işi :yerlerde:   sonuçta gerçekten emek isteyen uğraştıran riskli bir iş.bunun karşılığıda olmalı.

Açık konuşayım ben sabit fiyat vermiyorum, zaten keyfe keder çalıştığım için önce işin durumuna bakıyorum, beni çok yormayacaksa düşük, antin kuntin işler var ise yüksek fiyat veriyorum. Örnek vermek gerekirse Kültür Bakanlığı kanalı ile antik kentlerin müze gişelerinin klima bakım işlerine söküm şartlı teklif verdim ve inanmazsınız klima başına 80TL dedim sırf Kültürel bir iş olduğu için. Hatta Bodrum müze gişelerini de vereceklerdi de, bu fiyata adamlar da inanamadığı için ''Yok canım kilometresi kurtarmaz'' dediler. Aslında verseler giderdim bana gezmek olsun :)

Lakin daha sonra bireysel işler geldi ve aynı işi 140TL ye yaptım hep o ayrı konu.

Sistemdeki fiyat ise Özel bakım İşçiliği adı altında 122.54TL  Firma ve uygulamalara göre mutlaka değişkenlik gösterecektir.

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

ado hocam gerçekten fiyat olarak ucuza iş yapıyorsunuz helal olsun.normalde piyasada klimayı sökecekler götürüp temizleyecekler gelip takacaklar ohooo sizin fiyatın 3 katını çıkarırlar.ne demişler kimisinin gönlü zengin kimisinin cüzdanı :yerlerde: 

şu atelyede bakıma örnek kısa bir video denk geldi işte böyle cillop gibi oluyor harbiden.evde bunu yapmanızın imkanı yok.

[video=facebook]https://www.facebook.com/306288389529222/videos/772185572939499/[/video]

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,171

Dupont Sifir Tupe 640lira Fiyat Aldim
Adanada

Verip Alimi Diye Kafam Gitmedi Degil
Fazla ihtiyacim Olsaydim Direk Alirdim

Totchem Marka Aldim
Simdilik Sogutmada Sikinti Yok

Yuksek Fanda 14Dereceye Kadar Rahatca Iniyor
25 Derecede Kullaniyorum Buarada

16 Dereceye Alip Zorlama Yapmadim
Desek mi :)

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

Sota' Alıntı:
Dupont Sifir Tupe 640lira Fiyat Aldim
Adanada

Verip Alimi Diye Kafam Gitmedi Degil
Fazla ihtiyacim Olsaydim Direk Alirdim

Totchem Marka Aldim
Simdilik Sogutmada Sikinti Yok

Yuksek Fanda 14Dereceye Kadar Rahatca Iniyor
25 Derecede Kullaniyorum Buarada

16 Dereceye Alip Zorlama Yapmadim
Desek mi :)
14 derecede derecemi.bak benim me senin zamzungu döver.verimsiz gaz almışsın ben senin yerinde olsam gider dupont alır tekrardan gaz basarım klimaya. :yerlerde:   delilik parayla değilki bizde bedave :yerlerde: dene dene 16 ya alda dene bakım kaç gösterecek

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,171

Zuhaha
Kucuk tuplerden olsa direk yapisacam
Ado belki ortak olur :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Sota' Alıntı:
Zuhaha
Kucuk tuplerden olsa direk yapisacam
Ado belki ortak olur :)

Aslında şu R417 ler gbi 5.6kg lık tüplerden yapabilirler R410 için. Ülkemizde ekonomik sıkıntı nedeniyle çeyrek altının bile çeyrek altınını çıkarttılar Gazı da bölsünler bence :) Hatta R600 tüpleri gibi yapsınlar 2-3 kullanımlık. Bu platformlarda insanları bilinçlendirdikçe belli oranda bazı işlerini kendilerinin yapmalarını sağlamaya başladıkça aslında inanın bence ihtiyaç dahi olacak bu uygulamaya. Bireysel kullanıcı ne yapsın 13 kiloluk gaz tüpünü.

Ortak olurdum ama bizim gazlar fabrikadan geliyor :)

Yahu gaz deyince hep aklıma benim eski personellerden birisi gelir, Allah sizi inandırsın adamın adını GAZMAN koymuştum kendisine de söylemiştim hatta, Haftada 1 tüp gaz bitirirdi, o zamanlar ben klima işiyle ilgilenmezdim bu kadar, Gelirdi ''Adem bey gaz lazım'' derdi, hadi 1-2-3 neyse de bir gün dedim ki ''yahu usta, Allah aşkına sen bu kadar gazı ne yapıyorsun?'' Sordum zira sisteme bakıyorum hizmet formlarında gaz çıkışı görülmüyor, kaldı ki fabrika zaten az kaçaklarında para ödemez ''Adam gibi sıksaydın kardeşim'' modundadır, istisnai işte kompresör değişikliği, çok istisnai alm kitlerin bakır/alm ek yerinden gaz kaçağı ki çok nadir karşılaşırdık bununla da, O zamanlar eşim ekiplerle ilgileniyordu ben para işlerine hiç bakmazdım gidip ona soruyorum ''yahu bizim bu boyutta bir gaz nakit girdimiz var mı?'' o da yok.

Ben bizim bu usta ile bir kaç kere klima işine gittim bu sefer meraktan. Abi bizim usta gider, dereceyi beğenmez, gazı komple boşaltır, vakum yapar yeniden gaz verir, terazi kullanmaz dönüşe göre gaz verir, ''Çok geldi'' der siboptan boşaltır, ''Az geldi'' der ilave eder (22) sonra bakar ki gaz ile bu iş çözülmüyor bu sefer sebep aramaya başlar, sebebi bulur sorunu giderir ama biz sisteme sadece o basit sorunun girişini yapıp parasını alırız, 22 gazın atmosfere karıştığı gibi bizim gaz paraları da havaya karışır gidermiş meğerse :)

Sonra düşündüm dedim ki ''yahu bu böyle gaz verip salma ile olacak boyutunda üstünde'' biraz daha araştırdım, arkadaşları gittiği işler vs derken küçük bir ip ucu buldum oradan gerisi çorap söküğü gibi geldi zaten.

Meğerse paşamız dışarıdan bir tamirci ile anlaşmış, Bu tamirciye gaz lazım olunca bizim paşa adama gazı veriyor ve diyor ki ''benim montaj 1.5 saat sürer o esnada işi bitir getir'' :) Tabi sonrasında ''Taktım'' diyerek takmadığı ve sattığı elektronik kartlar (Bozuğunu tamircilerden alıyor bize geri getiriyor) müşterileri ikna edip dış üniteyi asmayıp yere bırakıp bu konsolları sahibine vermeyip biriktirip toplu olarak malzemeciye satmalar vs vs vs.

Yani diyeceğim o ki, Allah ıslah eylesin bu tipleri, halbuki Ankara'dan Fethiye'ye evini dahi ben taşımıştım bu adamın, yazık. Konu nereden nereye geldi ama, Gidiverdim birden o zamanlara :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

ghostkiller1' Alıntı:
ado hocam gerçekten fiyat olarak ucuza iş yapıyorsunuz helal olsun.normalde piyasada klimayı sökecekler götürüp temizleyecekler gelip takacaklar ohooo sizin fiyatın 3 katını çıkarırlar.ne demişler kimisinin gönlü zengin kimisinin cüzdanı :yerlerde: 

şu atelyede bakıma örnek kısa bir video denk geldi işte böyle cillop gibi oluyor harbiden.evde bunu yapmanızın imkanı yok.

[video=facebook]https://www.facebook.com/306288389529222/videos/772185572939499/[/video]

Adamlar da inanamadı zaten bu nedenle teyit amaçlı bana geri döndüklerinde yazılı teklifi değiştirip madde madde ilerleyiş adımlarımı yazdım, yeniden teklif sundum öyle anladılar :)

Bu basınçlı su makinesi ile ben ilaçsız dahi klima temizlerim tabi içerisine dinozor kaçmış klimalar değil elbette :) 
Evet işin ana damarı eşanjör ve cross fan temizliği lakin elektronik kartların, servo motorların vs olduğu yerlerin yıkanması mümkün olmadığından söküm bana daha mantıklı geliyor. 

Bu arada 9Köy nerede yok kaç gündür, Ben bir dürteyim bakiim ne yapıyormuş.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,171
Gunlerden temizlik gunu.
3 klima beni bekler.

20190709_130534.jpg

1562667916704468003470195114280.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,171
bu yilki periyodik temizligimizide tamamladik.

3. klimamiz temizlik öncesi, sonrası

20190709_191741.jpg
20190709_191754.jpg
20190709_195652.jpg
20190709_191759.jpg
20190709_195700.jpg
20190709_195708.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri