Atelyesiz Tam Temizlik Bakım.

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547
arkadaşlar her zaman söylemişimdir möbrül karşı çıkardı.

evapın arka sırtınıda temzleyebiliryosanız.

dış ünite temziliği zaten daha kolaydır.

klimanızda teknik aksaklık yoksa klima yerinden sökülmemeli.

ille atelye bakımı şart diyen arkadaşlara ancak arıza durumları ve 5 10 sene el değmemiş klimalar için katılırım. ama 5-10 yıllık kirlilerde bence çözülür bu tür temizlikle zira ben Mete Işıkara halimle normal pompalarla bile bakım yapabilyorsam.

firmanında reklamını yapmış olduk buyursunlar gelsinler paylaşımda bulunacaklarsa. buradan iş bile çıkartabiilirler.

yeterki kimse sinsi reklam yapmasın.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Cvp: Atelyesiz Tam Temizlik Bakım.

Değerli Abim;
Müsadenle kişisel olarak katılmayacağım buna.
Evet Teknoloji geliştikçe bizler de ayak uydurmaya çalışıyoruz lakin teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, o Eşanjör ve cross fanı 1/50 oranında anyonik  aktif madde ile dolu havuzda 10 dakika bekletip sonra basınçlı suda RAHATÇA yıkamak gibisi yok azizim.
Yerinde bakım da yapan birisi olarak özellikle cross fan temizliği esnasında bu unsurun temizlenirken döndüğü, dönerken de üzerindeki tüm pisliği yeniden eşanjörün iç kısmına sıvadığını hatırlatmak isterim.
Ayrıca hiç bir yerinde bakım, aşağıdaki örnek görseldeki unsur veya unsurların temizlenmesine fayda sağlamıyor.
Aksine Sökerek bakım çok daha zahmetli ve ekstra iş yüküdür yapacak olan kişi için, normalde avantacılar hemen Gel/Sök/Temizle/Git mantığını severler doğal olarak, zaten bir kere para alacağı iş için iki kere aynı adrese gitmek de istemeyeceklerdir doğal olarak. Enteresandır ki ben dertsiz başıma dert açmayı seviyor ve bunları söküp atölyeye alıp, parçalara ayırıp her hücresini tek tek havuza atmayı seviyorum :)
Eeee şey, direkt resim yükleme yok mu acep?  :alala:

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

@Ado hocam selam. ben çok uyuşuk ve işimi eksik yapan adam oldum iyice gerçekten son zamnlar her şeyi eksik bırakıyorum. bazı şeyleri kendim düşündüğüm için sanki yazmış gibi görüyorum kendimi.

üstte yazmam gereken en önemli ayrıntıyı belirtmem gerekirdi.  daha önceki yzılarında crossfanın sökülerek eşanjörün içine iç taraflarına girilmesi manasında yazmıştım.

şimdi burada o maddeyi belirtmemişim. belirtmeme sebebimde bu kadar basınç altında fanın dahi sökülmesine gerek olmadığına dair kendi düşüncemdir.  (hani hep kendi düşündüğümüzü karşımızdakide anlıyor düşünüyor hatasına düşeriz ya insaoğlu olarak. oysaki bende uzun yazdığımdan tane tane dökme huyuna sahibim ayrıntıya girerdimki eksik kalmasın oralardan yakalanmayayım diye.. kızarlardı eskiden ama artık yazmak zor geliyor =)..

yanlız mutlaka belirtmeliydim bunu eksik kalmış. ve birol kenefi mesajlarımı silmiş. görüntü alacaktım lanet olsun.. birde önceden fana dokunmayın korkusu vermişti zaten bende bu söz üstüne fan sökülürse atelyeye gitmesine gerek yok diyordum.

yine belirtmediğim bir konu hocam. bir M E ci abimizm sözündee yola çıkarak zaman zaman yazdığım bir durumdan söz ederek. ben yine karşıyım diyeceğim. (ama tabiki bunlar benim düşüncelerim sonuçta dediğiniz giibi tüm parçaların yıkayıp yağlanmasınada tamamen karşıyım dersem fazla olmuş olurum ayıp etmek istemem.) ME ci abimizin dediği durumuda belirteyim hocam.

M. Elecrtric ci abimiz diyordu düzgün çalışan klimanın gazı ölçülmez 3-4 kez ölçülen gazda ciddi eksilmeler olacağından gazın atılıp yeniden gaz verilmesi gerekir..

mbirolsa gürcanın klimasına 4-5 kez bakım yaptım ben neden atmadım gazı diyordu ne kadar doğrudur bilmem.

bu duruma dayanarak her yıl klimayı sökersek sanırm 2-3 sende bir gazı boşatmak durumuna dair çok yazmıştım bunu.

yani hocam bu durumları toplamı yüzünden ben klimanın sökülmesine şahsım adına karşıyım. bana kızabilirsiniz kimsede bana uysun demiyorum bu sözde eklemeliydim belki. ama bu aletleri elden geldiğince kullanmış olsak klimamız en azından 5 senede bir atelyelik olur.

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

Bu işlemi yaparken  devre kartı vs hassas yerler sudan etkilenmiyor mu ister istemez oralara su kaçacaktır bu konu hakkında hiç bir şey bilmiyorum  ama göze sağlıksız gözüküyor, yanlış anlaşılmasın öğrenmek için soruyorum.

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

Hava kompresörüyle düzenli temizlik yapılırsa bu duruma gelmesi oldukça gecikecektir sanırım.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436

t.taha' Alıntı:
Bu işlemi yaparken  devre kartı vs hassas yerler sudan etkilenmiyor mu ister istemez oralara su kaçacaktır bu konu hakkında hiç bir şey bilmiyorum  ama göze sağlıksız gözüküyor, yanlış anlaşılmasın öğrenmek için soruyorum.

ıc unıtenın fanını kart uzerındekı soketını cıkarıp

kart uzerıne bırkac kat bez yada bır poset koyarsan hıcbırsey olmaz

haaa getırır ustune ustune su tutarsan ıs degısır

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436

t.taha' Alıntı:
Hava kompresörüyle düzenli temizlik yapılırsa bu duruma gelmesi oldukça gecikecektir sanırım.

fıltreden kacan tozlar yuvalanıyor fan ve fınlerın arasına

oldukca kucuk partukuller yaz ayının nemıyle bırlesınce sertlesıp katılasıyor hava kompresoruyle olacak ıs degıl

kıs ayında olusacak pıslıgı temızlersın ama yaz ayındakı pıslıgı cıkaramazsın

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436

Öncekı Gun Yaptıgımız Temızlık

Mahalleden Bır Kardesımızın Su Jetı Vardı Saolsun Beraber Hallettık

Cıllop gıbı Oldu

https://www.youtube.com/watch?v=x1weD-AxlOo&feature=youtu.be

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

t.taha' Alıntı:

çok dikkatlli olmak şart tabiki. videodada telefon numaralarının olduğu yerde kart korumaya alınmıiş.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

9köy' Alıntı:
@Ado hocam selam. ben çok uyuşuk ve işimi eksik yapan adam oldum iyice gerçekten son zamnlar her şeyi eksik bırakıyorum. bazı şeyleri kendim düşündüğüm için sanki yazmış gibi görüyorum kendimi.

üstte yazmam gereken en önemli ayrıntıyı belirtmem gerekirdi.  daha önceki yzılarında crossfanın sökülerek eşanjörün içine iç taraflarına girilmesi manasında yazmıştım.

şimdi burada o maddeyi belirtmemişim. belirtmeme sebebimde bu kadar basınç altında fanın dahi sökülmesine gerek olmadığına dair kendi düşüncemdir.  (hani hep kendi düşündüğümüzü karşımızdakide anlıyor düşünüyor hatasına düşeriz ya insaoğlu olarak. oysaki bende uzun yazdığımdan tane tane dökme huyuna sahibim ayrıntıya girerdimki eksik kalmasın oralardan yakalanmayayım diye.. kızarlardı eskiden ama artık yazmak zor geliyor =)..

yanlız mutlaka belirtmeliydim bunu eksik kalmış. ve birol kenefi mesajlarımı silmiş. görüntü alacaktım lanet olsun.. birde  önceden fana dokunmayın korkusu vermişti zaten bende bu söz üstüne fan sökülürse atelyeye gitmesine gerek yok diyordum.

yine belirtmediğim bir konu hocam. bir M E ci abimizm sözündee yola çıkarak zaman zaman yazdığım bir durumdan söz ederek.  ben yine karşıyım diyeceğim. (ama tabiki bunlar benim düşüncelerim sonuçta dediğiniz giibi tüm parçaların yıkayıp yağlanmasınada tamamen karşıyım dersem fazla olmuş olurum ayıp etmek istemem.) ME ci abimizin dediği durumuda belirteyim hocam.  

M. Elecrtric ci abimiz diyordu düzgün çalışan klimanın gazı ölçülmez 3-4 kez ölçülen gazda ciddi eksilmeler olacağından gazın atılıp yeniden gaz verilmesi gerekir..

mbirolsa gürcanın klimasına 4-5 kez bakım yaptım ben neden atmadım gazı diyordu ne kadar doğrudur bilmem.

bu duruma dayanarak her yıl klimayı sökersek sanırm 2-3 sende bir gazı boşatmak durumuna dair çok yazmıştım bunu.

yani hocam bu durumları toplamı yüzünden ben klimanın sökülmesine şahsım adına karşıyım. bana kızabilirsiniz kimsede bana uysun demiyorum bu sözde eklemeliydim belki. ama bu aletleri elden geldiğince kullanmış olsak klimamız en azından 5 senede bir atelyelik olur.

Hocam Selam;

Bizler Basit kullanıcı düzeyinde burada elbette belli handikaplara düşüyoruz lakin belirtmek isterim ki bu işin mühendis kanadı dahi kendi içinde tezata düşüyor bence.

Şöyle bir örnek vermek isterim;

(Genelleme olarak kabul edilmesin) ürüne fabrikada şarj edilen gaz, 5 metre boru hesaplanarak şarj ediliyor, ancak ürünler içinden çıkan 4 metre kit ile monte edilebiliyor, veya 3 metre bakır kesilerek de montaj yapılabiliyor. Mühendislik verilerine göre ürün BTU değerine göre 20-30 gram metre başına ilave gaz düşünülürken 5 metre için tasarlanıp basılan gaz yerine 4 metre ile montaj yapılması demek sistemde fazla gaz ile çalışma olacağı anlamı taşımaz mı? Sistemde fazla gaz demek, sistem sıkışması ve yüksek amper çekişi anlamına gelmez mi? Veya gramınca gaz verirken biz, etiket verisine göre 875 gram gaz vermiyormuyuz? her ne kadar 875 yazsa da biz yine de bunu 900 gram olarak vermiyormuyuz ? Burada her şey milimetrik gibi görünse de, alışkanlığa bağlı olarak dönüş borusuna göre gaz veren ustaların yaptığı klimaların da yıllarca sorunsuz ve yüksek performanslı çalıştığını biliriz ki bu el ile verilen gazın gramı gramına tutması mümkün değildir sizler de zaten bilirsiniz bunu, yani ya 40-50 gram az, ya da 40-50 gram fazlası olabiliyor (Normaldir demiyorum, sahadaki uygulama bu şekilde) 

Şimdi bu şartlarda mühendisin oraya 875 gram yazıp da boru metrajlarının tutmamasını ben handikap olarak kabul ederim demiyorum zira işin bu kadarlık kısmının tolerans payı olduğunu bilirim. Mesela elektronikte ohm kanununda direnç ohm değerleri belirlenirken tolerans değerleri de yanına kodlanır (Okumayı bilenler bu kod üzerinden toleransını görebilir) yani bana 3.3 kohm bir direnç lazımdır lakin J toleransdan büyük olmamalıdır gibi. Burada demek istiyor ki ''3.3kohm demek 3300 ohm demektir lakin bu direnç 3227 ohm dolaylarındadır, kullanacağın devre bu hassasiyete duyarlı ile kullanma''

Buradan hareketle sayın hocam klimadan hortum sökerken çıkan tıst pıst sesli minik gaz kaçaklarının hayati önemi yoktur. Ona bakarsanız 410A gaza kesinlikle ilave yapılmaz, Bir sor bakalım piyasaya, 1 tüp R410A gazı 600TL leri bulmuşken kim sistemdeki tüm gazı boşaltıp gramınca yeniden gaz veriyor, 410 gaza ilave girilmesine rağmen klima halen afedersiniz öküz gibi soğutuyor ısıtıyor vs. tabi ki onayladığımız bir uygulama değil lakin ülkemiz şartlarında neyin kontrolü sağlanıyor ki bunun sağlansın? Kim sistemin gazını tamamen boşaltıp yeniden verir? anca senin benim gibi deliler işte :)

Tabi ben de demiyorum illa ki sökülsün, yerinde temizlensin lakin cross fan mutlaka sökülsün. Yine de kim ne derse desin KOMPLE havuza girip çıkmış ürün gibi temizlenmiyor hiç bir şekilde :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436

Ado' Alıntı:
Kim sistemin gazını tamamen boşaltıp yeniden verir? anca senin benim gibi deliler işte :)
Ado' Alıntı:
Kim sistemin gazını tamamen boşaltıp yeniden verir? anca senin benim gibi deliler işte :)

Gıdıp Tup Aldım Kendıme Ilerıde Lazım Olur Dıye  :kıskıs:

Arkadasta 3800gr Gaz Var Tupunde Verdım 190lıra Aldım

1300gr Klımam Olcucu 1310gr Oncekı Gun Jungfrau Klımama Kullandım

Maldıves 3 Defa Yer Degısıklıgı Olacagı ıcın Onada 900gr Gıdecek Dıyerekten Aldık Kalsın

Dolara Guven Olmuyor  :)eh:

Bızım Doktora Gorunmemız Lazım Kesın

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Sota' Alıntı:
Ado' Alıntı:

''Bu işe meraklıyım'' diyen adamda bence zaten gaz, manometre, vakum motoru, derece vs kesin olmalı. Çok da abartılı rakamlar değil aslında bahsi geçen ekipman. BASIC kullanıcı için İlla ki profesyonel olmak zorunda değil takım taklavat. :)

Deli demişken, DYR diye bir gaz geçti elime, R22 muadili diye aldım malzemeciden. Evdeki testte kullandığım eski sistem klimanın gazını boşaltıp bu gazı verdim. Freon gazı mı verdik yoksa hava gazı mı belli değil, üfleme derecesi 16 derecenin altına inmiyor hem de 6 bar basınç altında. Aradım malzemeciyi, ''Abi çok kral gaz, sadece tepkime süresi geç'' dedi, ''Yemedim ama eyvallah'' dedim kapattım telefonu, bütün gece açık bıraktım klimayı sabah baktım yine 15 den aşağı tık yok :)

Şimdi ben de yeniden gaz boşaltıp yeniden gaz vereceğim bakalım hayırlısı :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436

Ado' Alıntı:
''Bu işe meraklıyım'' diyen adamda bence zaten gaz, manometre, vakum motoru, derece vs kesin olmalı. Çok da abartılı rakamlar değil aslında bahsi geçen ekipman. BASIC kullanıcı için İlla ki profesyonel olmak zorunda değil takım taklavat. :)

Deli demişken, DYR diye bir gaz geçti elime, R22 muadili diye aldım malzemeciden. Evdeki testte kullandığım eski sistem klimanın gazını boşaltıp bu gazı verdim. Freon gazı mı verdik yoksa hava gazı mı belli değil, üfleme derecesi 16 derecenin altına inmiyor hem de 6 bar basınç altında. Aradım malzemeciyi, ''Abi çok kral gaz, sadece tepkime süresi geç'' dedi, ''Yemedim ama eyvallah'' dedim kapattım telefonu, bütün gece açık bıraktım klimayı sabah baktım yine 15 den aşağı tık yok :)

Şimdi ben de yeniden gaz boşaltıp yeniden gaz vereceğim bakalım hayırlısı :)

R410 Gazındada Böyle Shatelıkler Varmıdır Acaba. :alala:

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

bu konuda ado hocama katılıyorum.askıda yada duvarda istediğiniz kadar özenli temizlik yapın havuz sistemi ile yıkamak gibisi asla olmaz.çok klima gördüm sökülüp temizlenen ve tanıyamadığım derecede temiz olmuş.tabi bu işi normal kullanıcılar beceremez.profesyonel hizmet almak şart oda pahallı.ado hocam siz kaça yapıyorsunuz bu işi :yerlerde:   sonuçta gerçekten emek isteyen uğraştıran riskli bir iş.bunun karşılığıda olmalı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt