Asus P8Z68 Anakart Bios Arızası (Bug ) Çözüm

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
SMD değil mi flash, ozaman kolay olur sanırım,eğer karttaki flash okunuyorsa bulmak kolay olur liste içinde ,hatta belki anakart üzerinde rx-tx de vardır (bilerek yazmadım ama bakmışındır muhtemelen )
Cihazı satın aldım. Gelince kendim deneyeceğim. Sanırım bu anakartta chipset tak çıkar havya kullanmadan sökülebiliyor bu şekilde daha kolay olabilir. Deneyince sonucu yazarım

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
SMD değil mi flash, ozaman kolay olur sanırım,eğer karttaki flash okunuyorsa bulmak kolay olur liste içinde ,hatta belki anakart üzerinde rx-tx de vardır (bilerek yazmadım ama bakmışındır muhtemelen )
Mesaj gözümden kaçmış . Anakart üzerindeki rx-tx çıkışlarını göremedim . 2 adet pinsiz çıkış var işaretlediğim yerde ama ne olduğunu anlayamadım herhangi birşey yazmıyor. rx-tx çıkışlarını görsem raspberry ile bağlantı yapıp flashlama yapacağım çok kolay olacak. Hala kargo bekliyorum

633040_v01_b-1.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Mesaj gözümden kaçmış . Anakart üzerindeki rx-tx çıkışlarını göremedim . 2 adet pinsiz çıkış var işaretlediğim yerde ama ne olduğunu anlayamadım herhangi birşey yazmıyor. rx-tx çıkışlarını görsem raspberry ile bağlantı yapıp flashlama yapacağım çok kolay olacak. Hala kargo bekliyorum

633040_v01_b-1.jpg
Onlar değil zaten, en fazla 4 pin olmalı ,şase +rx+tx+3.3v (değişik olabilir voltaj,ama genelde 3.3 tür),bu arada flashı gördüm,hemen SATA 6Gb/s yazısının üstünde :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

633040_v01_b-1.jpg

Onlar front USB 3.0 muhtemelen. Büyük türde olan USB konnektörlerine benziyor pin yapısı.
Anakart üzerinden programlama yapılıyor mu bilmiyorum.
Benim bildiğim EEPROM sökülür ayrı yerde programlanır.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Onlar front USB 3.0 muhtemelen. Büyük türde olan USB konnektörlerine benziyor pin yapısı.
Anakart üzerinden programlama yapılıyor mu bilmiyorum.
Benim bildiğim EEPROM sökülür ayrı yerde programlanır.

apart ile chipset sökmeden de yapılabiliyor. Hatta hiçbir cihaza gerek kalmadan raspberyy üzerinden atılabiliyor eğer spi yada rx-tx çıkışlar varsa anakartta biraz zahmetli tabi.

Şu anda anakartı geri hayata döndürdüm

İhtiyacı olan olursa CH341A EEprom Flash Programmer

windows için driver

Linux için

sudo apt-get install pciutils
sudo apt-get install libftdi-dev
sudo apt-get install libusb-dev
sudo apt-get install libpci-dev
wget
tar xjf libusb-1.0.9.tar.bz2
cd libusb-1.0.9
./configure