Asus P8Z68 Anakart Bios Arızası (Bug ) Çözüm

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Asus p8z68 anakartlarında işlemciye overclock yapıldığı zaman elektrik kesintilerinde yada güç kaybında rastgele zamanlarda sistem bir daha açılmıyor bi kaç defa reset attıktan sonra bios ekranı geliyor bu kısmında cpu ratio , turbo turbo ratio , gibi menüler bios ekranından kayboluyor ramler 1333 mhz sabitleniyor ve bios'a müdahale edilemiyor. Bios üzerinden tekrar flashlama yapılarak herhangi bir sürüme dönülse bile bu durum devam ediyor bios pilini çıkarmak da sorunu çözmüyor.

Çözüm

https://drive.google.com/open?id=1HsYSewFW4H_C3fgBDZtW7dNgYVfDwJua

linki indiriyoruz.

Flash diski usb'ye takıyoruz ve Bootable USB Drive Creator Tool dosyasını çalıştırıyoruz
Resimdekileri ayarları yapıyoruz ve Create bootable drive kısmında ise USB Drive Boot Files>MS-DOS klasörünü seçiyoruz start'a basıyoruz

Screenshot_197e9b3878d48246e.jpg

İşlem bittikten sonra klasördeki DOS klasörünün içindekilerini flash diske kopyalıyoruz .

Anakartta yüklü olan bios sürümünü indiriyoruz

P8Z68-V-LX-ASUS-4105.ROM vb şeklindeki dosya adını BIOS.BIN olarak uzantısını değiştiriyor ve flash diskimize kopyalıyoruz.

Biostan boot önceliğini usb seçiyoruz . Sistem açılıp dos ekranı geldiği zaman dos ekranına MEREFL yazıyoruz bekliyoruz

işlem bittiği zaman yeşil renkte OPERATİON PASSED yazısını görürsek işlem tamamdır. Anakart eski halide dönüyor.

P67 z77 z68 anakartlarda çalışıyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
blaki blaki
Yazını txt olarak kaydettim ve usb belleğe attım sevgili blaki ,elimde bulunsun eve dönünce de dosyayı indiririm :)
Sanırım usb belleğe msdos yükleniyor,msdos olması şart mı acaba?

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
blaki blaki
Yazını txt olarak kaydettim ve usb belleğe attım sevgili blaki ,elimde bulunsun eve dönünce de dosyayı indiririm :)
Sanırım usb belleğe msdos yükleniyor,msdos olması şart mı acaba?

Link içeriğinde 2 tane klasör var bir tanesi MS-DOS diğeri DOS . oradaki MS-DOS dosyası flash diski bootable yapmak için diğer DOS dosyasının içerisinde ise biosu yüklemek için gerekli araçlar var. Evet msdos olması şart . Bu hata olduğunda bios üzerinden yapılan flashlamalar gerçeklerişiyor fakat bug hala devam ediyor. sadece bios sürümü değişmiş oluyor yani.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu hata anakart üzerindeki bir çip'in arızalanmasından kaynaklanıyormuş . Aliexpressden sipariş verilebiliyor şu anda hatırlamıyorum . Her ne kadar fazla duyulmasada bu hatayı olan çok fazla insan var. Overclock yapılmazsa bir daha sıkıntı olmuyor

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Link içeriğinde 2 tane klasör var bir tanesi MS-DOS diğeri DOS . oradaki MS-DOS dosyası flash diski bootable yapmak için diğer DOS dosyasının içerisinde ise biosu yüklemek için gerekli araçlar var. Evet msdos olması şart . Bu hata olduğunda bios üzerinden yapılan flashlamalar gerçeklerişiyor fakat bug hala devam ediyor. sadece bios sürümü değişmiş oluyor yani.
Linke tıklamadım,köyde olduğumdan ,ama tahmin etmiştim,fakat bug devam etmesi kötü olmuş,vardır bir çıkışı belki görülemeyen,veya aklıma şu da geliyor(bildiğimden değil) ,bazen uydulara yazılım atarken flashı tamamen siliyoruz ,kırıntı kalmasın diye, acaba böyle bir şey oluyor olabilirmi ,biraz önce denedim kanallar karma karışık gelince flashı erase yaptığımda düzeldi.(fikir yürütüyorum sadece) :)

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Linke tıklamadım,köyde olduğumdan ,ama tahmin etmiştim,fakat bug devam etmesi kötü olmuş,vardır bir çıkışı belki görülemeyen,veya aklıma şu da geliyor(bildiğimden değil) ,bazen uydulara yazılım atarken flashı tamamen siliyoruz ,kırıntı kalmasın diye, acaba böyle bir şey oluyor olabilirmi ,biraz önce denedim kanallar karma karışık gelince flashı erase yaptığımda düzeldi.(fikir yürütüyorum sadece) :)

Bug anakart üzerinden normal şekilde bios güncellemesi yapılırsa devam ediyor. Yukarıdaki yöntemle bug da ortadan kalkıyor. ?

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Yukarıdaki MS-DOS Klasöründeki sadece dos ortamında flashlama yapan aracın windows da çalışan versiyonu da var belki .bin uzantılı uydu filan flashlamak için işinize yarayabilir
Bunu öndecen yazmalıydın mubarek ,bende "olmadı " anladım ,yaşlılık ,işte ne diyeyim :haha1
Teşekkür ederim :ok

Yukarıdaki DOS Klasöründeki sadece dos ortamında flashlama yapan aracın windows da çalışan versiyonu da var belki .bin uzantılı uydu filan flashlamak için işinize yarayabilir göz atabilirsiniz

https://drive.google.com/open?id=1xTFfOgQCaKhI81syTQDvpyeOz1td2_ic

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Yukarıdaki MS-DOS Klasöründeki sadece dos ortamında flashlama yapan aracın windows da çalışan versiyonu da var belki .bin uzantılı uydu filan flashlamak için işinize yarayabilir

Yukarıdaki DOS Klasöründeki sadece dos ortamında flashlama yapan aracın windows da çalışan versiyonu da var belki .bin uzantılı uydu filan flashlamak için işinize yarayabilir göz atabilirsiniz

https://drive.google.com/open?id=1xTFfOgQCaKhI81syTQDvpyeOz1td2_ic
Bununla beraber iki linki de kopyalayıp txt içine yapıştırdım ,gerçi buradan da tıklayıp indiririm ama txt içinde olsun,,en azından "bu neydi" diye düşünmem :) :ok

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Anakartın ilk bios sürümüne dönmek için başka bir yöntem denedim bios hafızasını silip ilk sürümü flashladım. Fakat bios çöktü. Haliyle anakart müdahale şansım kalmadı artık. Yakındaki bilgisayarcıya anakart götürdüm chipsete cihaz ile bios yükleyecek. 70 lira istedi sonra araştırdım flash atılacak cihazın fiyatı 25 lira cihazında.Kendim chipeseti anakarttan söküp kendi flashlamayı deneyeceğim. Bu chipsetin bacakları bu cihazı destekliyor mı cihazın desteklediği entegre isimleri linkte yazıyor.

Bios chipset resmi

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Anakartın ilk bios sürümüne dönmek için başka bir yöntem denedim bios hafızasını silip ilk sürümü flashladım. Fakat bios çöktü. Haliyle anakart müdahale şansım kalmadı artık. Yakındaki bilgisayarcıya anakart götürdüm chipsete cihaz ile bios yükleyecek. 70 lira istedi sonra araştırdım flash atılacak cihazın fiyatı 25 lira cihazında.Kendim chipeseti anakarttan söküp kendi flashlamayı deneyeceğim. Bu chipsetin bacakları bu cihazı destekliyor mı cihazın desteklediği entegre isimleri linkte yazıyor.

Bios chipset resmi

SMD değil mi flash, ozaman kolay olur sanırım,eğer karttaki flash okunuyorsa bulmak kolay olur liste içinde ,hatta belki anakart üzerinde rx-tx de vardır (bilerek yazmadım ama bakmışındır muhtemelen )

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt