Armut Uygulamasının Fiyat Aldatmacası

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Her ne kadar sadece bu uygulama değil, genel anlamda kabul ettirilmeye çalışılan bir durum olsa da, Forumumuzda da reklamı yayınlanan ARMUT adlı uygulamanın ön reklamlarında bilinçli olarak düşük rakamlar ile halkı yanılttığı bir gerçek.

ARMUT uygulamasını yazanların bakış açısına göre bu ülkede 40tl ye tv tamir ediliyormuş.

Size 40tl ye tv tamiri, 70tl ye ev temizliği yapıldığı reklamının söylediği sayfa bu.
armut-reklami.png

Tıkladığınızda karşılaştığınız ekran bu
armut-reklam-2.png

TV marka modeli sorduğu sayfada 40tl nin yanına bir de 450tl ekleniveriyor
armut-reklam-3.png

Bilgileri girdiğinizde ise aynı 40 tl nin yanına bu sefer 1300tl ekleniveriyor
armut-reklam-4.png

Netice itibari ile güya halka fayda getirsin diye yapılan uygulama tam anlamı ile ucu bucağı açık, art niyete yönelik ve yanıltıcı bilgi içeren bir uygulama.

Teklif sistemine dayalı olan bu tarz uygulamalarda rakam belirtilmemesi gerektiği düşüncesindeyim.

Sen ülkedeki X bir TV tamircisinin adına, Ne olduğu belli olamayan bir arıza için neye dayanarak rakamsal ön bilgi paylaşabiliyorsun ki?

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
Abi bu durumu bankalarda yapıyor. 0.90 dan başlayan kredi diyor. Dikkat edin başlayan 1.34 den cakiyorlar. Sonra vadeli hesap %11 faiz veriyor diyor. Bir tıklayıp hesap aç, direk %8 veriyor. Aynı durum alakasi yok ama AVM içindeki takım elbise satan bilindik büyün markalarda var. %40 50 60 indirim yaziyor. İçeri girip takım elbise baktım 1500₺ dedim %50 indirim nerde ? Abi 2000 ₺ den düştü vs yalan bin bir türü var.
Maalesef ki ülkede ahlaklı ticaret yapan çok az. Kapitalizm harca yenisini al, 3 al iki öde , 1 al diğeri %50 indirimli. Yada bu 4k 64 megapiksel kamera , batarya büyük.ulkeyi bitirdiler. İleri gittikçe geri gittik. Üretmeyi emek vermeyi unuttuk. Hazira kkonup kolay zengin olma peşine düştük. Toplum yozlasti. Nedeni belli. Baş harfi belli.
Nasıl duzeliriz Atatürk'un 70 sene önceki konusmalarina bakım anlarsiniz.

Ya herşeyi geçtim , ulan 4 mevsimi yaşıyoruz. Allah bize bunu nasip etmiş, ulan eksen bicsen dünyanın organige hasret kaldigi dönemde , petrol zengini gibi olursun. Atatürk bile demiş , Türkiye Ziraat ve tarım ülkesi olacaktır. Markada hazır Türkey organik .

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Click-bait denilen bir durum işte.
Haber sitelerinden video kanallarına her yerde mevcut bir durum maalesef. :bilmiyom
Bilinn sorun olduğu için çözüme yönelik adılar atılmalı bana göre.

Sürekli yazıyorum, bana göre tüketiciyi koruma kanunu da yetersiz, revize edilmeli ve günümüze yeniden uyarlannalı. 2014 den bu yana çok şey değişti ve gelişti.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bilinn sorun olduğu için çözüme yönelik adılar atılmalı bana göre.

Sürekli yazıyorum, bana göre tüketiciyi koruma kanunu da yetersiz, revize edilmeli ve günümüze yeniden uyarlannalı. 2014 den bu yana çok şey değişti ve gelişti.

En başta Google'ın haber sitelerine ayar vermesi gerekiyor ama o da artık halinden memnun herhalde ki bir şey yapmıyor.
Haber siteleri berbat durumda, bir bilgiyi öğrenmek işkence olmuş.

Tüketici kanunu için yorum yapmıyorum. Yoksa Silivri. :kiskis

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
En başta Google'ın haber sitelerine ayar vermesi gerekiyor ama o da artık halinden memnun herhalde ki bir şey yapmıyor.
Haber siteleri berbat durumda, bir bilgiyi öğrenmek işkence olmuş.

Tüketici kanunu için yorum yapmıyorum. Yoksa Silivri. :kiskis
Twitter Mülkün Temelidir sevgili Umut.

Benim tek haber kaynağım orası.

Fatih gittiğine göre artık akşam haberlerini FOX da izlermiyim o da tartışılır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Twitter Mülkün Temelidir sevgili Umut.

Benim tek haber kaynağım orası.

Fatih gittiğine göre artık akşam haberlerini FOX da izlermiyim o da tartışılır.

Ben genelde Ekşi'deki başlıkları okuduğum için oradan haberim oluyor, biraz da Twitter'daki birkaç sayfa işte.
Haber sitesine bile mecbur kalmadıkça girmem, çünkü muhalifi de yandaşı da biraz aynı habercilikte. :kiskis

Ülkede haberler zaten iç açıcı olmadığı için de genelde haber takip etmiyorum, daha çok siyasi gelişmeleri takip ediyorum.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ben genelde Ekşi'deki başlıkları okuduğum için oradan haberim oluyor, biraz da Twitter'daki birkaç sayfa işte.
Haber sitesine bile mecbur kalmadıkça girmem, çünkü muhalifi de yandaşı da biraz aynı habercilikte. :kiskis

Ülkede haberler zaten iç açıcı olmadığı için de genelde haber takip etmiyorum, daha çok siyasi gelişmeleri takip ediyorum.
Sana biraz garip gelebilir Umut, Daha önce de yazmıştım biliyorum lakin ben bu Halk TV veya onun kaleminde olan muhalif kanalları da izlemiyorum.

Zira Atatürk üzerinden prim yapıp reklam kasan yerler olarak görüyorum buraları.

Onların kendince savunmaları şu, ''Tek kaynağımız bu reklamlar'' haklılar fakat bana uymuyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Sana biraz garip gelebilir Umut, Daha önce de yazmıştım biliyorum lakin ben bu Halk TV veya onun kaleminde olan muhalif kanalları da izlemiyorum.

Zira Atatürk üzerinden prim yapıp reklam kasan yerler olarak görüyorum buraları.

Onların kendince savunmaları şu, ''Tek kaynağımız bu reklamlar'' haklılar fakat bana uymuyor.

Tele1 Digiturk üstünden HD yayın verebiliyorsa, hala veriyor mu bilmiyorum ama, bunlar da verebilmesi lazım ona bakarsan.
KRT'de öyle mesela. Türksat üstünden HD yayın veriyorlar. Pek takip etmem ama yapan nasıl yapıyor yani? :kiskis

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt