Arçelik NF Buzdolabı, Soğutma Gücü Yetersiz Gibi

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
İnanırmısın abi bugün böyle bir sistemin varlığını düşündüm dolaptan birşey alırken.
Şöyle ki hatırlarsın bende nfky510x var aldığım dan beridir kapağı açtıktan 10 sn kadar sonra tırrr diye bir ses gelip birşeyi kapatıyor gibi.

Bugünde yine düşündüm acaba ne yapıyor diye demekki doğru düşündüm sanırsam ara bölmede ki soğuk hava kaçmasın diye kapatıyor?

Dolap kapıları kapalı iken içerideki havayı sürekli olarak devinim halinde tutan fan sistemi var, Bu fan sistemi sırt va mühendisliğe göre yan cephelerden üfleme yapar, Eğer kapı açıldığında fanı sistem kapatmaz ise, baskılanan hazır soğutulmuş hava dışarı daha fazla kaçar, bu da edinilmiş hakkın kaybı anlamına gelir ki o durumda motor yeniden devreye girip yeniden elektrik harcayacak ve daha da önemlisi gıda maddeleri dış yüzeylerinde sürekli sıcaklık değişkenleri olacak demektir.
Bu nedenle dolap kapılarını çok açık tutmamak gerekir zaten.

Tırrr sesi beni biraz düşündürdü açıkçası :alala

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Konuyu geç gördüm lütfen kusura bakmayın :ok

Öncelikle söyleyeyim ki bu modellerde araba radyatörü gibi düşünün, Fan müşürü açmaz ve fan devreye girmez ise soğutma olmaz, soğutma olmaz ise sistem su kaynatır motor yanar vs.

Sizdeki sistemde ise bu modellerde paket kondanser denen bir mühendislik kullanıldı.

Soğutmanın temeli termodinamik kurallarına bağlıdır ve biz de 2 numaralı kural üzerinden hareket ile klima ve buzdolaplarımızı inşa ederiz.

Sizin özelinizde durum şu;

1- Kondanser toz ile tıkanmış
2- Kondanser fan motoru arızalı ve üfleme yapmıyor
3- Ara bölme bloklama yapmış
4- Damper termostat (Bu modelde olduğundan emin değilim) yarım açıyor

Bu olasılıkların kontrol edilmesi lazım

İlk iki madde için dolabın arkasını sökmeniz lazım
üçüncü madde için dolabı tamamen boşaltıp, dolabı ister zamana yayarak, ister kurutma makinesi ile zorlayarak eritip kontrol etmelisiniz. Düzeliyor ise ara bölme rezistans arıza yapmıştır

Dördüncü senek için biraz daha teknik bilgi ve el yatkınlığı gerekir zira soğutucu bölümün sırt tarafındaki hava kanallarını sökerek damper bölümüne ulaşmanız gerekir.

Adem hocam 3. Maddenin olmadığına hemen hemen eminim. (Zira aynı durumda çok NF dolapla karşılaşmışımdır.) Ara bölmeyi dondurucu gözdeki menfezden kontrol ettiğim üzere buzlanma belirtisi yok.

1 ve 2. madde için arkayı söküp elimden geldiğince temizleme yaptım. Sadece kompresör çalışır durumdayken fanın çalışmaması kafama takılmıştı. Ne olur ne olmaz diye bi'kaç noktaya kontak sprey sıkıp kapattım. Fan müşürden devre alıyorsa, çalıştığı anı yakalayana kadar anormal bir durum yok diyebilir miyiz?

Damper olayına gelince; Dolabı sökme işi kolay, ama söktüğümde göreceğim mekanizmanın doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için gereksiz bir vakit kaybı yaşayacağım. O yüzden o işi ustasına bırakırım artık. ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem hocam 3. Maddenin olmadığına hemen hemen eminim. (Zira aynı durumda çok NF dolapla karşılaşmışımdır.) Ara bölmeyi dondurucu gözdeki menfezden kontrol ettiğim üzere buzlanma belirtisi yok.

1 ve 2. madde için arkayı söküp elimden geldiğince temizleme yaptım. Sadece kompresör çalışır durumdayken fanın çalışmaması kafama takılmıştı. Ne olur ne olmaz diye bi'kaç noktaya kontak sprey sıkıp kapattım. Fan müşürden devre alıyorsa, çalıştığı anı yakalayana kadar anormal bir durum yok diyebilir miyiz?

Damper olayına gelince; Dolabı sökme işi kolay, ama söktüğümde göreceğim mekanizmanın doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için gereksiz bir vakit kaybı yaşayacağım. O yüzden o işi ustasına bırakırım artık. ?
Fan çalışmıyor mu? :alala

Fan çalışmaz ise paket kondanser üzerinde oluşan ısı tahliye edilemez ve ısısı alınmamış yüksek basınçlı akışkan sisteme geri döner ki bu da soğutma sistemindeki pulvarizasyonu negatif etkiler.

Çalışma mantığı gereği soğutucu akışkan kompresör içerisinde sıkıştırılır, sıkıştırılan akışkanın hem basıncı hem de ısısı yükselir, Bize basınç lazım ancak bu noktada ısı lazım değil o nedenle kompresörden çıkınca ilk durak mutlaka kondanser olur. Kondanserin de (paket kondanserin) tek başına bunu havaya kısa sürede atabilmesi mümkün olmadığı için sıcaklığı fan sayesinde atar ve sıcaklığı alınmış yüksek basınçlı akışkan eşanjöre doğru gider, burada (Çok daha derin detaylara girmiyorum) çıkış noktasında pulverize olur yani şöyle düşün, bahçe hortumunun ağzını açık bırakırsak yüksek miktarda su gelir ama basınç olmaz biz de uzak mesafeye yollayalım diye hortumun ağzını elimizle sıkarız ve yağmurlama denen şeyi yaparız, böylece havadaki su zerrecikleri de bir serinlik oluşturur. İşte soğutucu akışkanların da belli bir basınçtan sonra (Soğutmacıların tabiri ile) patlama noktası aşılır kılcal sisteme girdisi zorlanan akışkan, çıkışta patlayarak çıkar ve soğutmayı oluşturur.

Sıcaklığı alınmamış olan akışkan ise istenen patlama noktasına gelmeden püskürtüldüğünde istenen verimi de sunmaz, bu da dondurucu bölümde bir soğutma yapsa da, soğutucu bölüme kadar istenen etkiyi ulaştıramayacak ve orta vadede dondurucu bölümde de performans sorunları ortaya çıkartacak durumlar oluşturur.

Diğer Damper noktası ise daha farklı.

Bunu yazmadan önce şunu denemeni istiyorum zahmet olmaz ise.

Buzdolabının yanına git, kapıyı aç, bir elini sırt tarafındaki hava çıkış mazgallarından en üsttekinin yanına koy, diğer elinle de kapı müşürüne bas ve çıkış yapan hava var mı onu kontrol et.

Sonra aynı testi en alttaki mazgalda da yap aradaki farkı anlamaya çalış. :ok

Ayrıca müşüre bastığında fan+extra bir motor sesi duyup duymadığına da bak lütfen.

H Çevrimdışı

huliki

Aktif Üye
27 Ara 2019
54
41
Adem ustam
(Buzdolabının yanına git, kapıyı aç, bir elini sırt tarafındaki hava çıkış mazgallarından en üsttekinin yanına koy, diğer elinle de kapı müşürüne bas ve çıkış yapan hava var mı onu kontrol et.)
Buradaki durum benim dolapta şöyle yumurtalıgın üst kısmından soğuk hava çıkışı yok gibi fakat dolabın iç kısımlardaki çıkışlardan geliyor. Üst kısımdan gelmemesi evaparatörün altındaki rezistansdanmıdır ama alt taraflara hava akışı geliyor.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
damper bölümü ne oluyor abi?? Buzdolabı ala ala uzman oldum sayılır daha öğreneceğim şeyler var tabi ki☺ Sora sora öğrencez.

Bu arada vsoutlet bana yamuk yaptı.Buzdolabı haftaortasında geldi servise yakında zaten gittim akraba ile konuştum nakliye kaydı açılmadan getiremeyiz dediler aradım kaç kere sonuç yok umarım yarım teslim edilir.

IMG_20200509_162732.jpg

gidiyorum geliyorum dolap bana bakıyor bende ona ??

Ninem de dolabım nerde diye başımın etini yiyor?
Edirne Vestel servisi ?

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109

Fan çalışmaz ise paket kondanser üzerinde oluşan ısı tahliye edilemez ve ısısı alınmamış yüksek basınçlı akışkan sisteme geri döner ki bu da soğutma sistemindeki pulvarizasyonu negatif etkiler.

Çalışma mantığı gereği soğutucu akışkan kompresör içerisinde sıkıştırılır, sıkıştırılan akışkanın hem basıncı hem de ısısı yükselir, Bize basınç lazım ancak bu noktada ısı lazım değil o nedenle kompresörden çıkınca ilk durak mutlaka kondanser olur. Kondanserin de (paket kondanserin) tek başına bunu havaya kısa sürede atabilmesi mümkün olmadığı için sıcaklığı fan sayesinde atar ve sıcaklığı alınmış yüksek basınçlı akışkan eşanjöre doğru gider, burada (Çok daha derin detaylara girmiyorum) çıkış noktasında pulverize olur yani şöyle düşün, bahçe hortumunun ağzını açık bırakırsak yüksek miktarda su gelir ama basınç olmaz biz de uzak mesafeye yollayalım diye hortumun ağzını elimizle sıkarız ve yağmurlama denen şeyi yaparız, böylece havadaki su zerrecikleri de bir serinlik oluşturur. İşte soğutucu akışkanların da belli bir basınçtan sonra (Soğutmacıların tabiri ile) patlama noktası aşılır kılcal sisteme girdisi zorlanan akışkan, çıkışta patlayarak çıkar ve soğutmayı oluşturur.

Sıcaklığı alınmamış olan akışkan ise istenen patlama noktasına gelmeden püskürtüldüğünde istenen verimi de sunmaz, bu da dondurucu bölümde bir soğutma yapsa da, soğutucu bölüme kadar istenen etkiyi ulaştıramayacak ve orta vadede dondurucu bölümde de performans sorunları ortaya çıkartacak durumlar oluşturur.

Buzdolabının yanına git, kapıyı aç, bir elini sırt tarafındaki hava çıkış mazgallarından en üsttekinin yanına koy, diğer elinle de kapı müşürüne bas ve çıkış yapan hava var mı onu kontrol et.

Ayrıca müşüre bastığında fan+extra bir motor sesi duyup duymadığına da bak lütfen.

Dediğiniz şekilde yaptığımda, üst taraftan fanın devreye girdiğini duyuyorum ve soğuk hava geliyor hocam. En alt gözde de durum aynısı, çok az bir fark da olsa geliyor.

Ama asıl olayı şimdi yakaladım. Herhalde sıktığım kontak spreyi biraz fayda etmiş olacak ki; hiç dönmeyen o kondanserin yanındaki fan 1 d/d hızında (evet bir :hihi ) kendine kendine dönmeye çalışıyor. Zaten vaktiyle baya bir ses çıkarmıştı ve sonra kesmişti bu arkadaş. Anlaşılan sesi kesildiğinde ömrü de bitmiş. ?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Dolap kapıları kapalı iken içerideki havayı sürekli olarak devinim halinde tutan fan sistemi var, Bu fan sistemi sırt va mühendisliğe göre yan cephelerden üfleme yapar, Eğer kapı açıldığında fanı sistem kapatmaz ise, baskılanan hazır soğutulmuş hava dışarı daha fazla kaçar, bu da edinilmiş hakkın kaybı anlamına gelir ki o durumda motor yeniden devreye girip yeniden elektrik harcayacak ve daha da önemlisi gıda maddeleri dış yüzeylerinde sürekli sıcaklık değişkenleri olacak demektir.
Bu nedenle dolap kapılarını çok açık tutmamak gerekir zaten.

Tırrr sesi beni biraz düşündürdü açıkçası :alala
anladım hocam yarın video çeker atarım hocam merak ettim bende yani kaç yıldır ?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32

Hep merak ettim hocam yeni nesil paket kondanser mi daha iyi yoksa eski nesil arkası telli olan yapı mı?Yani örnekte görüleceği üzere hep duyuyorum fan bozulmuş ses yapmış vs. paket kondanser belli ki bakım istiyor.Düz telli yapıda ise bildiğim bakım vs. gerek yok ama performans açısından bilmiyorum?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hep merak ettim hocam yeni nesil paket kondanser mi daha iyi yoksa eski nesil arkası telli olan yapı mı?Yani örnekte görüleceği üzere hep duyuyorum fan bozulmuş ses yapmış vs. paket kondanser belli ki bakım istiyor.Düz telli yapıda ise bildiğim bakım vs. gerek yok ama performans açısından bilmiyorum?

Çok daha tehlikelisi var, gizli kondanser :kiskis

Bunlar hep kapitalistlerin oyunu kardeşim.

Biliyorum belki bazen aynı cümleleri çok yazıyorum ancak, fabrikada ne yaparlarsa yapsınlar termodinamiğin temel kurallarını değiştiremezler ancak şekil değiştirirler ki bu da negatif anlamda tüketiciye yansıyor işte görüldüğü üzere.

Mesela örnekte olduğu gibi dolabı telli yapmak yerine paket kondanser ile yaptıklarında işin içine fan giriyor. Bu extra üretim maliyeti, extra enerji tüketimi ve extra ses demek.

Peki ne için?

Dolabı satarken ''Baaaak yeni teknoloji, Ben yaptım :kas '' diyebilmek için.

Telli dolaplar çok daha geniş yüzeylere yayılır ve havaya daha kolay bırakırlar ısıyı, yeter ki dolabın hava alması engellenmesin. Bak paintte amatör bir kaba çizim yapayım ne demek istediğim daha iyi anlaşılır sanırım.

a1c2be2e376debb99e.png

a2880c71f2a2b4a46b.png

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Çok daha tehlikelisi var, gizli kondanser :kiskis

Bunlar hep kapitalistlerin oyunu kardeşim.

Biliyorum belki bazen aynı cümleleri çok yazıyorum ancak, fabrikada ne yaparlarsa yapsınlar termodinamiğin temel kurallarını değiştiremezler ancak şekil değiştirirler ki bu da negatif anlamda tüketiciye yansıyor işte görüldüğü üzere.

Mesela örnekte olduğu gibi dolabı telli yapmak yerine paket kondanser ile yaptıklarında işin içine fan giriyor. Bu extra üretim maliyeti, extra enerji tüketimi ve extra ses demek.

Peki ne için?

Dolabı satarken ''Baaaak yeni teknoloji, Ben yaptım :kas '' diyebilmek için.

Telli dolaplar çok daha geniş yüzeylere yayılır ve havaya daha kolay bırakırlar ısıyı, yeter ki dolabın hava alması engellenmesin. Bak paintte amatör bir kaba çizim yapayım ne demek istediğim daha iyi anlaşılır sanırım.

a1c2be2e376debb99e.png

a2880c71f2a2b4a46b.png

Adem hocam yeni dolap geldi ninenin sonunda.

Şansımıza gizli kondanser geldi?

Evet arkada teller yok, arka motor kısmında kapakta yok bir baktım fan da yok?

Yan taraflar ısınıyor anladığım dolabın içine gizlemişler dolabın dış kasası ile ısı yükü boşaltılıyor?

anlamadığım nasıl bir izalasyon varda iç soğukluk ile içindeki rezistans ların saldığı ısı karışmıyor?

Kompresör donper çıktı , büro tipide donper di.Ankaşılan vestel artık jiaexpria kullanmıyor yada azalttı.

hangisi iyidir sizce donper mi jiaexpria mı?

Şu ocak olayından sonra birde dolap yerine sığmadı köşede kolon çıkıntısı var . Bugün kötü bir gündü ☹️? şimdi marangoz komşu el atacak mutfak dolabını küçültcez vs. yine iş çıktı.

2 aydır dönüşümlü çalışma muhabbeti ne evdeyim nelerle uğraştım ya iyice canım sıkıldı korona bitsinde hayat rutine dönsün? meğer akşam 6 da iş çıkışı fırından ekmek almak bile büyük nimetmiş.Şansıma haftaya sıra bende reis yine birleştirdi , 3 oldu hep böyle denk geliyor bana arkadaşlar laf yapıyor?

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Başlığı güncellemesiz bıraktığımı farkettim. Bahsi geçen kondenser fanını 30TL'ye alıp montajını yaptım. Hem ses kesildi, hem buzdolabının soğutma gücünde hissedilir şekilde artış oldu, hem de öncekine göre çok daha fazla sayıda otomatiğe geçip durduğunu farkettim. (Bunlar tabi zincirleme etkiler.)

Şimdi biraz bu şekilde kullanıp, duruma göre kapı lastiklerini değiştirme yoluna gideceğim. Aslında biraz meşakkatli gibi göründüğünden erteledim diyebilirim. :sirit Baktım olmuyor, artık o zaman girişeceğim.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt