Arcelik derin dondurucu sürekli calisiyor

V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130
Arkadaslar bir yakinim arcelik eski model cekmeceli bir derin dondurucu verdi.cihaz hic calismiyordu termostat cikis vermiyordu.yenisini taktim bu seferde hic durmuyor.yaklasik 20 gundur calisiyor icini olcmedim ama soguk ve karli.termostat bozuktur diye degistirdim yine sonuc ayni.
Bazen termostati sonuna kadar cevirip kapatiyorum minimumdan biraz daha cevirince termostat kapaniyor cikis vermiyor bu halde bile komp halen calismaya devam ediyor.bazende kapatiyor.

Sorun ne olabilir ne yapabilirim.termik role falan varmis bu bozuk olabilirmi.

Termostat direk kompresoremi bagli.termostan kompresoru acip kapatacak kadar akim gecebiliyormu. yada termostat termik roleyi tetikleyip de termik rolemi takili kaliyorda bu yuzdenmi hic durmuyor.lutfen yardim.
Henuz elektrik faturam gelmedi ve zamli gelecek cokta korkuyorum faturadan.neresine bakayim sorun nedir

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Selam, hiç çalışmıyor ve termostat değişince dolap devreye girmiş se tespitin doğru.
Röle vs bunlar ayri konu röle buzdolabı kompresör ünü kalkış yaptırmaya yarar,
İzlemen gereken yol 1. Si imkanın varsa termostat pulbu nereye takılı, hani uzun kablo gibi olan, eğer gövde içinde ise yerine tam itmemiş olabilirsin buna dikkat et, diğer aklıma gelende yanlış baglanti, doğru bağlandığına emin misin? Genelde termostat üzerinde rakam veya harf vardır yenisini de bunlara göre takmam gerekir ?
Aklıma bunlar geldi ?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Belki fikir verebilir.

Geçen yıl, buzdolabım da hiç durmadan çalışıyordu, "timer" denilen zımbırtısı değişti düzeldi.

V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130
Selam, hiç çalışmıyor ve termostat değişince dolap devreye girmiş se tespitin doğru.
Röle vs bunlar ayri konu röle buzdolabı kompresör ünü kalkış yaptırmaya yarar,
İzlemen gereken yol 1. Si imkanın varsa termostat pulbu nereye takılı, hani uzun kablo gibi olan, eğer gövde içinde ise yerine tam itmemiş olabilirsin buna dikkat et, diğer aklıma gelende yanlış baglanti, doğru bağlandığına emin misin? Genelde termostat üzerinde rakam veya harf vardır yenisini de bunlara göre takmam gerekir ?
Aklıma bunlar geldi ?
Soketlerin baglanti yeri dogru eski termostatin kablosu kisaydi ve sokerken bu kablo tam dolabin icinde nereye takiliydi ona bakmadan sokup cikardim.yeni olanin kablosu uzun once bu kabloyu dondurucunun icindeki aralikli raflarlar sogutmayi bunlar yapiyor bunun arasina soktum sonra dolap hep calisinca bu kabloyu kivirip dolabin icine dik duracak sekilde biraktim.

Bu ucun yeri varsa neresidir nereye yerlestirmem gerek fikoloji ustam
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Mesela termostati takmadan once mutfaktaki dolabin buzluguna termostatin ucunu soktum olcu aleti ile test ettim bir sure sonra cikis vermedi cikarinca yine cikis verdi yani soket baglantilari dogru.sadece bu termostatin ucunun dondurucu icinde ozel bir yeri mi var bunu bilmiyorum.varsa nerededir.bozuk termostatin kablo uzunlugu 30cm falandi yenisi ise 1metre falan hepsini soktum ve yuvarlak sekilde topladim dolabin icindeki duvara dik sekilde oylece koydum yani yeri varsa orayi bilmiyorum oraya sokmadim

Son düzenleme:
V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130
Umarim bugun bir cozum buluruz cunku aksam buradan aldigim bilgilerle dondurucuya mudahale edicem

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
bi görsel varsa ekleyiniz ona göre yorum yapalım ,
purop ucu, nereye giriyor vs

V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130
20191004_183809.jpg

20191004_183834.jpg

Hocam resimler boyle.ince beyaz tel termostatin prop ucu yuvarlak sekilde toplayip dondurucunun ic duvarina o sekil biraktim

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Taktığınız termostatin proplarını derin dondurucunun borluarina daha yakın tut gerekirse kablo bağı ile sabitle, ardından termostatı en düşüğe al dinlenecek mi takip et, çünkü bana kalırsa biraz uzakta kalıp dereceyi tam algılamıyor

V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130
Taktığınız termostatin proplarını derin dondurucunun borluarina daha yakın tut gerekirse kablo bağı ile sabitle, ardından termostatı en düşüğe al dinlenecek mi takip et, çünkü bana kalırsa biraz uzakta kalıp dereceyi tam algılamıyor
Fikoloji ustam dedigin gibi usten asagi inen bir boruya probu 2 adet kablo bagi ile sıkıca sabitledim.sabahtan beri 10-15-20 dk kadar bekliyor 1-2 dk calisip duruyor.termostta minimumda.bu durum normalmi.
Bir kacgun once saatlerce calisip durmayinca simdi bu hali tuhaf geldi :gulderin dondurucularda normalde tahminen ortalama calisip durma araligi ne olmali.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Fikoloji ustam dedigin gibi usten asagi inen bir boruya probu 2 adet kablo bagi ile sıkıca sabitledim.sabahtan beri 10-15-20 dk kadar bekliyor 1-2 dk calisip duruyor.termostta minimumda.bu durum normalmi.
Bir kacgun once saatlerce calisip durmayinca simdi bu hali tuhaf geldi :gulderin dondurucularda normalde tahminen ortalama calisip durma araligi ne olmali.
Bulunduğu ortam, bulundugu ortam sıcaklığı, kapı açıp kapama süre ve sıklığı, içindeki gıda miktarı gibi bir sürü farkli seçenek var, en mantıklı çözüm ya bir dijital termostat koyup derece ile zamana yayacagin bir ayar yada termostatı ortaya alıp 30 dk 1 saat gibi süre ile dinlenip 5 dk çalışmasını sağlayınız

Son düzenleme:
V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130
Bulunduğu ortam, bulundugu ortam sıcaklığı, kapı açıp kapama süre ve sıklığı, içindeki gıda miktarı gibi bir sürü farkli seçenek var, en mantıklı çözüm ya bir dijital termostat koyup derece ile zamana yayacagin bir ayar yada termostatı ortaya alıp 30 dk 1 saat gibi süre ile dinlenip 5 dk çalışmasını sağlayınız
fikoloji ustam dondurucu yine sapitti.cuma aksamindan bu sabaha kadar 5 dk durdu 1dk falan calisti.bu sabah karsisinda baya durdum calismasini izledim.bu sabah sapitti.15-20sn maksimum 1 dk calisti sonra 3-4 dk durdu.bu sekilde saat 8 den 10a kadar devam etti.saat 10da ne olduysa 1 e kadar hic durmadi.bu calisma sekli bana hic normal gelmedi..bende saat 2 gibi probu biraz daha taktigim yerden yukari cektim.simdi ise yine 1 dk falan calisip 3-5 dk duruyor.

Aklima soyle bisey geldi sanirim nedeni her neyse isiyi iyi algilamiyo.bende diyorumki kucuk bir siseye su doldurup brobu bu şiseye sokayim su dondugu zamam mecburen soguk havayi daha iyi algiyacak.ne dersiniz bu fikrime.bu olayi cok taktim kafama.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

fikoloji ustam dondurucu yine sapitti.cuma aksamindan bu sabaha kadar 5 dk durdu 1dk falan calisti.bu sabah karsisinda baya durdum calismasini izledim.bu sabah sapitti.15-20sn maksimum 1 dk calisti sonra 3-4 dk durdu.bu sekilde saat 8 den 10a kadar devam etti.saat 10da ne olduysa 1 e kadar hic durmadi.bu calisma sekli bana hic normal gelmedi..bende saat 2 gibi probu biraz daha taktigim yerden yukari cektim.simdi ise yine 1 dk falan calisip 3-5 dk duruyor.

Aklima soyle bisey geldi sanirim nedeni her neyse isiyi iyi algilamiyo.bende diyorumki kucuk bir siseye su doldurup brobu bu şiseye sokayim su dondugu zamam mecburen soguk havayi daha iyi algiyacak.ne dersiniz bu fikrime.bu olayi kafama cok taktim

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt