Arabaya Amplifikatör Baglantisi Yapmak

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Herkese merhaba yine cins sorunlarla karisnizdayim.
Bratanin maceralari öncelik bölümlerde araba arayasindaydim forumda konu acmisitm ama sonunu getirmemistim o arada arabayi aldim falan filan derken zaman gecti.
konuyu bukadar dagittiktan sonra toparlarsak bir adet BMW 118D arac aldim 2013 model F20 kasa oluyor kendisi arabadan simdilik memnunum tabiki her ikinci el arac gibi eksikler arizalar vs oluyor simdi de arabanin koltuk alti subwoofer bozuldu ben dikkat etmeyip patlama sesi kapilardan geliyor sandim ve 2 tane mid hoparlor aldim Link ve Bilgisi:

gecici olarak eski hoparlörü söktüm acele birsekilde taktim tabi hatami sonradan anladim ama neyse dedik gectik simdi koltugun altina takilan subwooferlardan almam lazim ki tavsiye olursa sevinirim

Örnek ürünler:

bunlarda tercih etmem gerekenler nelerdir bu yönte tavsiyelerde iyi olur.

simdi gelelim finale ve asil sormak istedigim soruya bir arkadasla konusurken tesadüf bende bir iki parca bisey var ne oldugunu tam bilmiyorum isine yararmi dedi bahsettigi parcalar 4 kanal Amplifikatör ve kondansatör

türkce sayfa bulamadim ama klasik 4 kanal amp. Marka/Model:

MAC Audio MPX 4000​

41RnVHutcYL._AC_9ec8e4a7edd7cf2f.jpg

kullanim klavuzu :

bunun yaninda arkadasimda yine 1 farad kondansatör var bu tarz sistemlerde tam olarak nasil ve ne icin kullanildigini bilmiyorum anladigim kadariyla akünün gücü yetmedigi durumlarda veya aküye yüklenilmemek istenildigi durumlarda kullaniliyor
ürün:

Dietz 21001 Kondensator 1 Farad model farkli olabilir ama degerler vs ayni gibi​

Amazon product ASIN B000PWZUZ8
bu parcalari kablolari kesmeden bicmeden gerekrise sadece adaptör alarak nasil baglayabilirim ileride daha iyi bir amp. almayi düsünüyorum bunun la ilgili bir sema vs bulabilirmiyim bahsi gecen parcalar calisma konusunda uyumsuzluk vs sorun yasatirmi deneyimli olan kisilerin yardim ve tavsiyelerini bekliyorum

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız günlerde keyifle binin. Kapasitör ilk başta aracın aküsü ile şarj dinamosunu korur. Kurulan sistemden gerçek gücü almanızı sağlar. Ama bunlar öyle basit kurulum işi değil. Hele bmw de bu işi, gerçekten hakim değilseniz mutlaka uzman birine yaptırın. Aküden direkt hat çekeceksiniz falan. Bmw nin beyinleri dehşet pahalı. Aracın sistemine hakim olan ile yapılmalı. 1 farad da sizdeki sisteme yeter mi bilemiyorum.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız günlerde keyifle binin. Kapasitör ilk başta aracın aküsü ile şarj dinamosunu korur. Kurulan sistemden gerçek gücü almanızı sağlar. Ama bunlar öyle basit kurulum işi değil. Hele bmw de bu işi, gerçekten hakim değilseniz mutlaka uzman birine yaptırın. Aküden direkt hat çekeceksiniz falan. Bmw nin beyinleri dehşet pahalı. Aracın sistemine hakim olan ile yapılmalı. 1 farad da sizdeki sisteme yeter mi bilemiyorum.
akü arabanin bagaj bölümünde ve amp. vs koymak icin uygun yerler var aslinda ben bu kablolama isini nasil yapacagimi cözemedim aracin radyo bölümünden kabloyu arkaya kadar dösemelerin altindan uzatmak vs ve kablo baglantilari

tesekkürler bu arada

BMW-1er-729x486-cafaca330662105d.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Amfiyi işi ses olan firmalardan al derim. Merdivenaltı çakma Çin üreticilerden değil.
JBL olabilir. Sadece subwoofer besleyeceksen eğer.
Teybin çıkışları focal'a yetersiz geliyorsa hem subwoofer hem kapılardakileri beslemek için güçlü bir amfi al.
Tabi bütçe önemli kıstas burada.
Ses işinde çok üretici var ama Türkiye'de alacaksanız eğer seçenek az yurt dışına göre.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Amfiyi işi ses olan firmalardan al derim. Merdivenaltı çakma Çin üreticilerden değil.
JBL olabilir. Sadece subwoofer besleyeceksen eğer.
Teybin çıkışları focal'a yetersiz geliyorsa hem subwoofer hem kapılardakileri beslemek için güçlü bir amfi al.
Tabi bütçe önemli kıstas burada.
Ses işinde çok üretici var ama Türkiye'de alacaksanız eğer seçenek az yurt dışına göre.
olay bütce meselesi ileride dsp amplifikatör almayi düsünyorum hoparlör bozulunca orjinal ama yetersiz bisey yerine güzel birsey takayim ileride amp ile güclendiririm dedim bütün hikaye böyle basladi hazir belese amplikatör bulmusken onuda degerlendireyim dedim
mid ve twitter olarak attigim setteki focal hoparlör iyi olarak yorumlanmis marka da genel olarak övülüyor
uygun deger ve ölcülerdeki mid veya sublarda fiyatlar asagi yukari ayni jbl den altta kalir degil hatta daha iyi marka ve modeller de var jbl biraz eski yillarda yaptigi isminin ekmegini yiyor halen gibi dahada önemlisi koltuk aldi subwooferlardan jbl in uygunu zaten yok benim arabaya göre herhangi bir 20cm sub alip oraya uydurmak benim altindan kalkabilecegim birsey degil ve attigin tas ürküttügün kusa degmez bence

asil sorunum su anda kablolama isini nasil cözecegim. burada bir yere götürsen ses sisteminden cok para isterler yapmak icin

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
olay bütce meselesi ileride dsp amplifikatör almayi düsünyorum hoparlör bozulunca orjinal ama yetersiz bisey yerine güzel birsey takayim ileride amp ile güclendiririm dedim bütün hikaye böyle basladi hazir belese amplikatör bulmusken onuda degerlendireyim dedim
mid ve twitter olarak attigim setteki focal hoparlör iyi olarak yorumlanmis marka da genel olarak övülüyor
uygun deger ve ölcülerdeki mid veya sublarda fiyatlar asagi yukari ayni jbl den altta kalir degil hatta daha iyi marka ve modeller de var jbl biraz eski yillarda yaptigi isminin ekmegini yiyor halen gibi dahada önemlisi koltuk aldi subwooferlardan jbl in uygunu zaten yok benim arabaya göre herhangi bir 20cm sub alip oraya uydurmak benim altindan kalkabilecegim birsey degil ve attigin tas ürküttügün kusa degmez bence

asil sorunum su anda kablolama isini nasil cözecegim. burada bir yere götürsen ses sisteminden cok para isterler yapmak icin
JBL markasını amfi için önerdim. Subwoofer için Pioneer seviliyordu eskiden.
Çift bobinli olanları vs vardı. Uzak olduğum için bir şey diyemiyorum.
Amfi için bir kablo gelmiyorsa iyi bir oto elektrikçiye kablo çektireceksiniz.
Bana kalsa subwoofer gereksiz geliyor hep, gürültü üretmek için bire bir gibi hissediyorum.
İyi bir mid bas tiz takım da iş görür bence.
Kapılarda yalıtım ve panzot yoksa oralara da odaklanılabilir.
DSP için Sony methediliyor sanırım.

Reddit vs forumlara bakın.
Oto elektrikten anlayan biri lazım size.
Sizdeki aracın da elektrik sistemini bilmesi lazım tabi.
Bir de bu sistemlerin enerjisinin kontaktan kesilmesi lazım, standby'a geçse bile akü bitirebilir uzun vadede.

Sota Sota A Adem Helvacı

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
BMW araçların elektrik aksamlarıyla oynamak başa beladır.
Geçenlerde arkadaşın BMW 3.20D krank keçesinden yağ kaçırıyordu değiştirelim dedik marş motorunu sökmek zorunda olduğumuz için aküyü söktük
İş bitti herşeyi monte ettik Haydi Far,Camlar vss çalışmıyor.

Beyin Yanmış...

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Bazı araç radyolarında aux çıkışı(line out) olur ,hazır kablodur,bizim grundig jak dediğimiz(nedenini bilmiyorum,sanırım eskiden grundig kullanıyordu bunları) beyaz ve kırmızı dişi jak bulunur.Alacağın amfinin de mutlaka genelde grundig jak girişi vardır (line in) ,araç line out tan erkek jak takarsın,sağ veya sol(genelde soldur) ön paspasın altından,arka paspasın da altından ikili kabloyu geçirip(aslında dörtlüdür,koaksiyal kablo),amfinin line in girişine takarsın.12 volt beslemeyi de 1lik kablo ile aküye bağlarsın,çok zor değil,aküyü sökmene gerek var mı bilmiyorum,ben hundaide sökmemiştim köydeki yunusun aracında,halen kullanıyor.Ama unutma bazı radyolarda line out oluyor ,diyelim line out yok ,o zaman hoparlör çıkışlarından alacaksın ,ana modülden sesi az açmalısın ,yoksa bizim distirsiyon dediğimiz (çalgıcılıkta) gürültü ve zırlamalar olur :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Bazı araç radyolarında aux çıkışı(line out) olur ,hazır kablodur,bizim grundig jak dediğimiz(nedenini bilmiyorum,sanırım eskiden grundig kullanıyordu bunları) beyaz ve kırmızı dişi jak bulunur.Alacağın amfinin de mutlaka genelde grundig jak girişi vardır (line in) ,araç line out tan erkek jak takarsın,sağ veya sol(genelde soldur) ön paspasın altından,arka paspasın da altından ikili kabloyu geçirip(aslında dörtlüdür,koaksiyal kablo),amfinin line in girişine takarsın.12 volt beslemeyi de 1lik kablo ile aküye bağlarsın,çok zor değil,aküyü sökmene gerek var mı bilmiyorum,ben hundaide sökmemiştim köydeki yunusun aracında,halen kullanıyor.Ama unutma bazı radyolarda line out oluyor ,diyelim line out yok ,o zaman hoparlör çıkışlarından alacaksın ,ana modülden sesi az açmalısın ,yoksa bizim distirsiyon dediğimiz (çalgıcılıkta) gürültü ve zırlamalar olur :ok
Aküye direkt takarsa, amfi standby'a geçse bile araç baya bir süre kullanılmazsa akü bitik duruma gelebilir.
Özellikle arabaya anfi takıp anfiyi standby'a geçirmeyi bilmeyenlerin başına gelen bir hadise.
Adam amfiyi son ses ayarlıyor üzerindeki trimpotlardan, teypten amfiye tetik sinyali için kablo da çekmemiş, kontaktan enerji de kesmemiş.
Sonra sabah bir geliyor aküyü bitirmiş amfi. :kop

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504
teraspy teraspy üstat yanlış hatırlıyorsunuz :) Kırmızı, beyaz, sarı renkli olan fişler RCA (TOS) Fiş diye adlandırılıyor. Grundig olan ise siyah ve ucları beş adet

RCA (TOS) Fiş
Dişi

Rca-disi.jpg

Erkek
Rca-erkek.jpg

Grundig fiş
Dişi

Grundig-disi.jpg

Erkek
Gurundig-erkek.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
teraspy teraspy üstat yanlış hatırlıyorsunuz :) Kırmızı, beyaz, sarı renkli olan fişler RCA (TOS) Fiş diye adlandırılıyor. Grundig olan ise siyah ve ucları beş adet

RCA (TOS) Fiş
Dişi

Rca-disi.jpg

Erkek
Rca-erkek.jpg

Grundig fiş
Dişi

Grundig-disi.jpg

Erkek
Gurundig-erkek.jpg
Emmi bence de RCA demek istedi.
Siyah olan DIN diye geçiyordu sanırım. 5 pin.
Eski nordmende hi-fi sistem vardı bende, onda bağlantılar DIN ile yapılıyordu.
Görünce ne garip demiştim. S-Video ya benziyor demiştim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64

RCA (TOS) Fiş
Dişi

Rca-disi.jpg

Erkek
Rca-erkek.jpg

Grundig fiş
Dişi

Grundig-disi.jpg

Erkek
Gurundig-erkek.jpg

Emmi bence de RCA demek istedi.
Siyah olan DIN diye geçiyordu sanırım. 5 pin.
Eski nordmende hi-fi sistem vardı bende, onda bağlantılar DIN ile yapılıyordu.
Görünce ne garip demiştim. S-Video ya benziyor demiştim.
Eh yaşlandığımın resmidir ama umutun yazdığıydı ,ama sanki o yıllar teklilere grundig denmiyormuydu :alala

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Aküye direkt takarsa, amfi standby'a geçse bile araç baya bir süre kullanılmazsa akü bitik duruma gelebilir.
Özellikle arabaya anfi takıp anfiyi standby'a geçirmeyi bilmeyenlerin başına gelen bir hadise.
Adam amfiyi son ses ayarlıyor üzerindeki trimpotlardan, teypten amfiye tetik sinyali için kablo da çekmemiş, kontaktan enerji de kesmemiş.
Sonra sabah bir geliyor aküyü bitirmiş amfi. :kop
Önce bir sesi alsın,sonra kontaktan alır yani sök-tak yapmasın olmazsa :kiskis

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri