Arabaya Amplifikatör Baglantisi Yapmak

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
biraz ön arastirma yapayim ve diger islerimle ilgileneyim derken birsey yazmak istemedim fakat simdi eskiye göre biraz daha fazla bilgi sahibiyim iki satir yazma zamani geldi herhalde:kas
öncelikle konuyla ilgilenenlere tesekkürler

JBL markasını amfi için önerdim. Subwoofer için Pioneer seviliyordu eskiden.
Çift bobinli olanları vs vardı. Uzak olduğum için bir şey diyemiyorum.
Amfi için bir kablo gelmiyorsa iyi bir oto elektrikçiye kablo çektireceksiniz.
Bana kalsa subwoofer gereksiz geliyor hep, gürültü üretmek için bire bir gibi hissediyorum.
İyi bir mid bas tiz takım da iş görür bence.
Kapılarda yalıtım ve panzot yoksa oralara da odaklanılabilir.
DSP için Sony methediliyor sanırım.

Reddit vs forumlara bakın.
Oto elektrikten anlayan biri lazım size.
Sizdeki aracın da elektrik sistemini bilmesi lazım tabi.
Bir de bu sistemlerin enerjisinin kontaktan kesilmesi lazım, standby'a geçse bile akü bitirebilir uzun vadede.

Sota Sota A Adem Helvacı
benim sorunum aslinda oto elektrik degil daha cok ses kablolarin ön taraftan ( ses kaynagi/radyo/teyp vs) arka tarafa bagaj kismina tasinmasi arabanin aküsü orada ve ampfilikatör koymak icin uygun en az yer var ön tarafta bu imkan pek olmaz sanirim koltugun alti vs de uygun degil cünkü koltuklarin altinda bmw nin kendi tasarimiyla koydugu subwooferlar var. bir sekilde ampfiyi ön tarafta konumlandirsam bile bu seferde aküden yani arka taraftan öne dogru kablo cekmek gerekecek her halükarda benim aracin icinden kablo nasil cekilir bunu cözmem lazim. ses sistemi baglantisi yapmanin temel mantigini biliyorum ve bir sekilde cözebilecegimi umuyorum
BMW araçların elektrik aksamlarıyla oynamak başa beladır.
Geçenlerde arkadaşın BMW 3.20D krank keçesinden yağ kaçırıyordu değiştirelim dedik marş motorunu sökmek zorunda olduğumuz için aküyü söktük
İş bitti herşeyi monte ettik Haydi Far,Camlar vss çalışmıyor.

Beyin Yanmış...
bmw nin elektrik aksamiyla ilgili sorunlari genelde rastlanilan birsey ama sorun yasayanlar kadar sorunsuz ses sistemi kuranlarda var hoparlörleri aldigim adam güzel bir sistem yapmis basslar vurdugunda ic organlarinda hissediyorsun iyi para harcamis her anlamda araba isi tamamen sans isi
Bazı araç radyolarında aux çıkışı(line out) olur ,hazır kablodur,bizim grundig jak dediğimiz(nedenini bilmiyorum,sanırım eskiden grundig kullanıyordu bunları) beyaz ve kırmızı dişi jak bulunur.Alacağın amfinin de mutlaka genelde grundig jak girişi vardır (line in) ,araç line out tan erkek jak takarsın,sağ veya sol(genelde soldur) ön paspasın altından,arka paspasın da altından ikili kabloyu geçirip(aslında dörtlüdür,koaksiyal kablo),amfinin line in girişine takarsın.12 volt beslemeyi de 1lik kablo ile aküye bağlarsın,çok zor değil,aküyü sökmene gerek var mı bilmiyorum,ben hundaide sökmemiştim köydeki yunusun aracında,halen kullanıyor.Ama unutma bazı radyolarda line out oluyor ,diyelim line out yok ,o zaman hoparlör çıkışlarından alacaksın ,ana modülden sesi az açmalısın ,yoksa bizim distirsiyon dediğimiz (çalgıcılıkta) gürültü ve zırlamalar olur :ok
aracin kendi radyosunun cikis bölümü nasil bilmiyorum onu arastirmam gerekli ama ampfi zaten hazir ve ses giris cikislari var tavsiye icin tesekkürler bu arada
hinten_44196.jpg

Aküye direkt takarsa, amfi standby'a geçse bile araç baya bir süre kullanılmazsa akü bitik duruma gelebilir.
Özellikle arabaya anfi takıp anfiyi standby'a geçirmeyi bilmeyenlerin başına gelen bir hadise.
Adam amfiyi son ses ayarlıyor üzerindeki trimpotlardan, teypten amfiye tetik sinyali için kablo da çekmemiş, kontaktan enerji de kesmemiş.
Sonra sabah bir geliyor aküyü bitirmiş amfi. :kop
uyari icin tesekkürler o dedigin cok eski cihazlarda oluyor sanirim simdiki cihazlar ses kaynagindan sinyal almadigi zaman kendini otomatik kapatiyor hatta benim elimdeki cihazda bunun icin ayri giris var soldaki blokda topraklama - Ac/kapa sinyal girisi / 12 volt enerji girisi seklinde. radyoda bunun icin cikis yoksa ozaman hoparlör cikisindan + dan bi kablo baglarsak ayni isi görür diye umuyorum
Mac_Audio_MPX_4000__1000_W__4_csatornas_autos_vegfok_erosito_629511615816386.jpg

Mecbur gidecek bir oto elektrikçiye. :alala
kabaca baktim hoparlör baglantilarinin yapilmasi vs genel olarak "montaj " demisler 300-400 euro para istiysorlar sadece kablo cek desem yine 100-200 euro ister bunlar malzeme haric fiyat birde daha kablo vs almam gerekecek

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
cesaret edip sökmeye calismadim elimde kalir bir parcasi diye:alala ufacik bir parcasi kirilsa ikinci el 50-100 euroya satiyorlar
Genelde plastik klips vardır kırılsada sanayide bulunur .Sağ kapı eşik plastiklerinin altından gider genelde kablolar .Teypde tos jack yoksa teyp hoparlör çıkışıdan düşürücü kullanarakda anfi için audio alabilirsiniz.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Bu aparat ile arka hoparlörlerde ses sinyali alıp anfi için aux a çevirebilirsin. Anfiyi teyp ile açıp kapatmak için sadece 0,75 kablo ile teyp den anfinin rem ucuna kablo çekilmesi lazım.Onuda kapı eşik plastiklerinin arasından sökmeden çekebilirsiniz

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Bu aparat ile arka hoparlörlerde ses sinyali alıp anfi için aux a çevirebilirsin. Anfiyi teyp ile açıp kapatmak için sadece 0,75 kablo ile teyp den anfinin rem ucuna kablo çekilmesi lazım.Onuda kapı eşik plastiklerinin arasından sökmeden çekebilirsiniz
gaza geldim biseyler yapacaz artik :hmm:tara
öncelikle bir yol haritasi cikartayim kendime

1. ve en önemli olani dogru arac gereclere sahip olmak yoksa isin icinden cikilmiyor
aracin dösemelerini sökmek icin gerekli malzemelerden almaliyim

2. aracin radyosunun tam modelini ögrenmek ve ses cikislarinin nasil oldugundan emin olmam gerekli bunun icin radyoyu sökmem gerekecek bu sayede enerji kesmek icin gereken sinyal cikisi da varmi onuda ögrenmis olurum kisacasi 2. asama elimdeki malzemeleri tanimak ve eksikelri tamamlayip buna göre harekete gecmek

3. bu radyoda varsa amp. cikisi icin uygun kablo yoksa hoparlör cikisini dönüstürecek o parcadan alman lazim tabiki elektrik baglantisi icin gereken kablo da alinmali

Ekleme: Kisaca arastirma yaptim sanirim orjinal radyolarda bunun icin cikis olmuyor
böyle bir set var

4. asama en zor olani olacak kablolari cekmek icin döseme kaplama gibi parcalarin sökülmesi kablolarin baglantilarinine yerlestirilmesinin yapilmasi

5. asama da diger hoparlörler ve son olarak ampflikatörün dsp olan daha iyi bir versiyonla degistirilmesi tabi bunun icin baya bir zaman ve para gerekecek cok da önemli degil simdilik

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
benim sorunum aslinda oto elektrik degil daha cok ses kablolarin ön taraftan ( ses kaynagi/radyo/teyp vs) arka tarafa bagaj kismina tasinmasi arabanin aküsü orada ve ampfilikatör koymak icin uygun en az yer var ön tarafta bu imkan pek olmaz sanirim koltugun alti vs de uygun degil cünkü koltuklarin altinda bmw nin kendi tasarimiyla koydugu subwooferlar var. bir sekilde ampfiyi ön tarafta konumlandirsam bile bu seferde aküden yani arka taraftan öne dogru kablo cekmek gerekecek her halükarda benim aracin icinden kablo nasil cekilir bunu cözmem lazim. ses sistemi baglantisi yapmanin temel mantigini biliyorum ve bir sekilde cözebilecegimi umuyorum
Bagaj en uygunu. Döşemeleri söküp kablo geçirilecek işte?

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Bagaj en uygunu. Döşemeleri söküp kablo geçirilecek işte?
öyle anlatildigi kadar kolay olmuyor iste sorun orda daha önce böyle birsey yapmadim en uygun ve dogru yeri ögrenmek bu yönde plan yapmaya calisiyorum araba parcalarini sökmek pek iyi olmuyor kolay kiriliyor yerine bulmasi zor oluyor vs vs yavas ama emin adimlarla ilerliyorum :tara

biseyler buldukca https://tavsiyeforumu.com/konu/arabaya-amplifikator-baglantisi-yapmak.13108/page-2#post-281196 buraya ekleme yaparim

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
öyle anlatildigi kadar kolay olmuyor iste sorun orda daha önce böyle birsey yapmadim en uygun ve dogru yeri ögrenmek bu yönde plan yapmaya calisiyorum araba parcalarini sökmek pek iyi olmuyor kolay kiriliyor yerine bulmasi zor oluyor vs vs yavas ama emin adimlarla ilerliyorum :tara

biseyler buldukca https://tavsiyeforumu.com/konu/arabaya-amplifikator-baglantisi-yapmak.13108/page-2#post-281196 buraya ekleme yaparim
Euro kazanan adamsın, iki kuruş da ödeyiver el insaf yahu. :kiskis

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
594
Hocalarım işinize karışmak gibi olmasın ama bir laf var "deli bir kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış" diye. Bence işin ehli birisinin hangi parçaları alacağını belirleyip ona göre kendisinin ayarlaması daha iyi olur diye düşünüyorum. BMW gibi elektronik araçlarda hele hele. Youtube'da bir adam golf'ün orjinal teybini başka arabaya takmak için sökmüş teyp korumaya geçmiş. Uğraşıyordu valla açtırabildi mi orasını da bilemiyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt