Apple Pedofilicileri ihbar edecek...

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647

apple iphone galerisini tarayıp pedofilici içerik olanı yetkililere bildirecekmiş bazı pedofiliciler isyan etti...

621064c9e573a276bde372427aff70a0656d5991.jpg

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Haberde isyan eden pedofilci görmedim ama whatsapp ceosu Will Cathcart karşı çıkmış sanırım bu işe ? yani tamam pedofilcileri bulsunlarda başka yöntem bulsunlar, herkesin galerisini taramak nedir arkadaş ? oldum olası bu iphone'u sevmem zaten, tamamen Amerikan hükümetine çalışan bir marka ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Apple, Google, Microsoft, kısacası her kim varsa yazılım işinde hepsi zaten verilerimizi işliyor ve faydalanıyor.
Bu olayın endişe edici yanı tarama sonucu elde edilecek verinin gizli kalıp kalmayacağı.
Yani pedofili olanlar, suç işleyenler, elbette tespit edilsin ama suçsuz kişilerden çektiği veriye ne olacak?
Silecek mi?

Nasıl ki sosyal medya, arama motoru, çerezler ve mesajlaşmalar ile sanal kimliğiniz oluşturuluyorsa, bu da ona bir katkı sunabilir.
Yani devletlerin vatandaşlarını daha fazla tanımasına ve dolayısıyla daha fazla manipule edebilmesine sebep olabilecek bir durum bu.

FBI'a iPhone'un şifresini vermedi tamam ama, o Siri kendi kendine gelişmedi.
Kamera uygulamasının varsa bir yapay zekası, o kendi kendine gelişmedi.
Galeri sizin fotoğraflarınızdaki içeriği tanıyıp ona göre kategorilendirme yapabiliyorsa, bu kendi kendine gelişmedi.

Yani niyet iyi ama ardında olup biteni Apple ve Amerikan ordusu dışında kim bilebilecek? :kiskis
Apple gizlilik konusunda iyi bir tutum sergiliyor gözüküyor evet ama üçüncü taraflara karşı bu ne seviyede kalacak?
Bu önemli.

IOS'un en sevmediğim yanı, arkaplanına fazla müdahale edemiyor olmanız.
Android gibi uygulamaların işleyişine fazla müdahale edemiyorsunuz.

Gerçi öyle IOS kullanıcısı insanlar var ki, uygulamadan gelen bildirimin; uygulamanın arka planda çalışması sayesinde olduğunu bilmiyor. :slap

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
Apple, Google, Microsoft, kısacası her kim varsa yazılım işinde hepsi zaten verilerimizi işliyor ve faydalanıyor.
Bu olayın endişe edici yanı tarama sonucu elde edilecek verinin gizli kalıp kalmayacağı.
Yani pedofili olanlar, suç işleyenler, elbette tespit edilsin ama suçsuz kişilerden çektiği veriye ne olacak?
Silecek mi?

Nasıl ki sosyal medya, arama motoru, çerezler ve mesajlaşmalar ile sanal kimliğiniz oluşturuluyorsa, bu da ona bir katkı sunabilir.
Yani devletlerin vatandaşlarını daha fazla tanımasına ve dolayısıyla daha fazla manipule edebilmesine sebep olabilecek bir durum bu.

FBI'a iPhone'un şifresini vermedi tamam ama, o Siri kendi kendine gelişmedi.
Kamera uygulamasının varsa bir yapay zekası, o kendi kendine gelişmedi.
Galeri sizin fotoğraflarınızdaki içeriği tanıyıp ona göre kategorilendirme yapabiliyorsa, bu kendi kendine gelişmedi.

Yani niyet iyi ama ardında olup biteni Apple ve Amerikan ordusu dışında kim bilebilecek? :kiskis
Apple gizlilik konusunda iyi bir tutum sergiliyor gözüküyor evet ama üçüncü taraflara karşı bu ne seviyede kalacak?
Bu önemli.

IOS'un en sevmediğim yanı, arkaplanına fazla müdahale edemiyor olmanız.
Android gibi uygulamaların işleyişine fazla müdahale edemiyorsunuz.

Gerçi öyle IOS kullanıcısı insanlar var ki, uygulamadan gelen bildirimin; uygulamanın arka planda çalışması sayesinde olduğunu bilmiyor. :slap
güvensiz dedikleri androidde arka planda çalışanı engelleme gibi seçenek var...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
güvensiz dedikleri androidde arka planda çalışanı engelleme gibi seçenek var...
IOS'ta da bir sınır vardır da, IOS'a Apple istediği kadar müdahale edebiliyoruz.
Android'te de can sıkan olay, uygulama sayısının kısıtlanması nedeniyle bildirimlerin gecikebilmesi.
Instagram özellikle ağır sorunlu bende. :alala

Ömer Çolak Çevrimiçi

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Android'e güvensiz denilmesinin tek sebebi kolayca APK yüklenebiliyor olması ve Play Store yayın politikalarının çok katı olmaması. Apple'da durum böyle değil. Yeri geliyor zararsız uygulamalar bile açık kaynak kod sunmak zorunda kalabiliyorlar firmaya.

Velhasıl iCloud faciasını bilmeyen yoktur. Dolayısıyla Apple veya Android daha güvenlidir karşılaştırmasına benim herhangi bir yorumum yok.

Arkadaşların da dediği gibi fotoğrafları kategorize eden bu algoritmalar halihazırda küçük nöral döngülerle çalışan ilkel birer yapay zekadır. Halihazırda sizin fotoğraflarınızın ne içerdiğini büyük oranda bilir. Ama sadece "büyük oranda". İnsan kadar kusursuz seviyede değil.

Dolayısıyla galerinizde çıplaklık içeren herhangi bir "kişisel veriniz, özeliniz" varsa ve bu suç unsuru değilse bile yapay zeka minyon tipli birini "çocuk" olarak nitelendirerek operatör incelemesine tabi tutabilir. Operatörün bu görüntüyü görme ihtimalinin olduğu bir gerçek, görüntünün dışarı sızma ihtimali olduğu da başka bir gerçek. Problemler burada başlıyor esasen.

Ancak büyük resme bakıldığında insanların bu özellerini kendileri korumaları daha mantıklı geliyor bana.

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
IOS'ta da bir sınır vardır da, IOS'a Apple istediği kadar müdahale edebiliyoruz.
Android'te de can sıkan olay, uygulama sayısının kısıtlanması nedeniyle bildirimlerin gecikebilmesi.
Instagram özellikle ağır sorunlu bende. :alala
ben bildirim sevmediğimden kapatıyorum...

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Her ikisi de (ios-android) erişim izinlerini istediğini söylemiyor mu ki .Bilerek yükleniyor tüm uygulamalar ,yani ios'u bilmiyorum ama android "bak buraya erişiyorum haaaa" diyor kibarca bize :)
googleyi yazmıyorum bile artık :)

uses-permission android:name="android.permission.INTERNET" mesela burada sadece internete erişirim diyor.

Ömer Çolak Çevrimiçi

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Her ikisi de (ios-android) erişim izinlerini istediğini söylemiyor mu ki .Bilerek yükleniyor tüm uygulamalar ,yani ios'u bilmiyorum ama android "bak buraya erişiyorum haaaa" diyor kibarca bize :)
googleyi yazmıyorum bile artık :)

uses-permission android:name="android.permission.INTERNET" mesela burada sadece internete erişirim diyor.
Geçen gün uzaktan kumanda uygulaması galeri erişim izni istedi ve direkt izin vere tıkladım niyeyse ? telefon ios. İzin istese nolacak ben sormadım valla bu napacak galerimi altı üstü kumanda diye ?

Aklıma gelmişken iznini kapatayım

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Geçen gün uzaktan kumanda uygulaması galeri erişim izni istedi ve direkt izin vere tıkladım niyeyse ? telefon ios. İzin istese nolacak ben sormadım valla bu napacak galerimi altı üstü kumanda diye ?

Aklıma gelmişken iznini kapatayım
Ben çok anlamam gerçi ama ufak-tefek apk'ları kendim yapıyorum ,izinleri kullanmak için üstteki verdiğim listeye eklemek gerekiyor.Ama,uzaktan kumanda "galeriye erişim" i neden istesin ki,hiç alakası olmayan bir yer üstelik ,hani wifi olur da galeri ,ne bileyim :)

A Çevrimdışı

albaywolf

Aktif Üye
17 Mar 2019
202
37
Benim tahminim şu yönde: Galeride bulunan fotoğrafların hash değerleri çıkartılır ve ncmec veritabanındaki değerlerle karşılaştırılır. Eşleşen varsa ihbar edilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt