Kılavuz Apple işlemcileri ile intel ve amd işlemcilerinin farkı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Elbette, bu sıralama kesinlikle tercih ve kullanım senaryonu gibi faktörlere göre değişebilir. Kullanıcılara, kendi ihtiyaçlarına uygun olan işletim sistemlerini araştırmaları ve denemeleri önerilir.
Mac os sisteminin tabanı nasıldır,derlenmesi linux gibimidir,ve ağır linux diyebilirmiyiz.

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Mac os sisteminin tabanı nasıldır,derlenmesi linux gibimidir,ve ağır linux diyebilirmiyiz.
Mac OS'un tabanı, Unix benzeri bir işletim sistemi olan Darwin'dir. Darwin, açık kaynak kodlu bir proje olduğu için, diğer Unix türevi işletim sistemleri gibi temel bir çekirdeğe, sürücülere ve araçlara sahiptir. Ancak, Mac OS, Darwin'in üzerine inşa edilen ve Apple'ın kendi geliştirdiği bir yüzey olan Aqua'yı kullanır.

Mac OS, Linux ile benzerlikler taşır - birçok açık kaynaklı araca erişim sağlar, ter­mi­nal arayüzüne erişim sunar ve her ikisi de Unix benzeri bir felsefeye sahiptir. Ancak, Mac OS, Linux'tan farklı olarak Darwin tabanlıdır ve kendi özel grafik arayüzü Aqua'ya sahiptir.

Bununla birlikte, "ağır Linux" ifadesi biraz yanıltıcı olabilir. Mac OS, görsel açıdan hoş bir arayüz sunar ve Apple'ın özelleştirilmiş donanımı ile mükemmel bir uyum sağlar. Linux ise, daha esnek bir işletim sistemi olup, daha düşük sistem gereksinimleri olan birçok farklı donanım üzerinde çalışabilir. Bu nedenle, "ağır" bir işletim sistemi olarak Mac OS'yu değerlendirmek, doğru bir tanımlama olmayabilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Bununla birlikte, "ağır Linux" ifadesi biraz yanıltıcı olabilir. Mac OS, görsel açıdan hoş bir arayüz sunar ve Apple'ın özelleştirilmiş donanımı ile mükemmel bir uyum sağlar. Linux ise, daha esnek bir işletim sistemi olup, daha düşük sistem gereksinimleri olan birçok farklı donanım üzerinde çalışabilir. Bu nedenle, "ağır" bir işletim sistemi olarak Mac OS'yu değerlendirmek, doğru bir tanımlama olmayabilir.
Demek ki ikisi de unix benzeri sistemler,peki windows da unix diyebilirmiyiz,bu arada "ağır" yerine "gelişmiş"diyebilir miyiz.

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Demek ki ikisi de unix benzeri sistemler,peki windows da unix diyebilirmiyiz,bu arada "ağır" yerine "gelişmiş"diyebilir miyiz.
Hayır, Windows işletim sistemi, Unix benzeri bir işletim sistemi değildir. Windows, Microsoft tarafından geliştirilmiş ve başka bir yapısı vardır. Windows, farklı bir çekirdek yapısına ve işletim sistemi mimarisine sahiptir ve Unix dil ailesinden farklıdır.

"Ağır" kelimesi, işletim sistemi hızı açısından olumsuz bir anlam taşıdığından, "gelişmiş" yerine "güçlü" veya "yetenekli" gibi daha uygun bir kelime kullanılabilir. Örneğin, Mac OS, güçlü bir işletim sistemi olarak kabul edilir çünkü yüksek performansta çalışır, optimize edilmiş bir tasarıma sahiptir ve gelişmiş özellikler sunar. Ancak, herhangi bir işletim sistemi, kullanıcının ihtiyaçlarına ve beklentilerine uygun olarak değerlendirilmelidir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Hayır, Windows işletim sistemi, Unix benzeri bir işletim sistemi değildir. Windows, Microsoft tarafından geliştirilmiş ve başka bir yapısı vardır. Windows, farklı bir çekirdek yapısına ve işletim sistemi mimarisine sahiptir ve Unix dil ailesinden farklıdır.
Hackerlerin tercih ettiği işletim sistemi windows mudur? Neden?

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Hackerlerin tercih ettiği işletim sistemi windows mudur? Neden?
Son yıllarda, hackerlerin tercih ettiği işletim sistemi, esnekliği ve özelleştirilebilirliği nedeniyle Linux'tur. Linux, açık kaynak kodlu olması nedeniyle hackerlar tarafından daha kolay değiştirilebilir ve hedef sistemlerin güvenlik açıklarına daha kolay erişim sağlayabilir. Ayrıca Linux, özellikle paket yöneticileri ve terminal araçları gibi uygulamaları ile, programlama ve ağ güvenliği işleri için daha uygun bir platform olarak kabul edilir.

Windows, hackerlar için, esnekliği ve özelleştirilebilme özelliği bakımından Linux kadar çekici olmayabilir. Windows, kapalı kaynak kodlu olması nedeniyle, hedef sistemin işleyişi hakkında daha az bilgi sağlar ve bu da hackerların işini zorlaştırabilir. Bununla birlikte, Windows işletim sistemi de, bugüne kadar birçok ciddi güvenlik açığına sahip olduğu için, özellikle eski sürümleri hedefleme potansiyeli daha yüksek olabilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Son yıllarda, hackerlerin tercih ettiği işletim sistemi, esnekliği ve özelleştirilebilirliği nedeniyle Linux'tur. Linux, açık kaynak kodlu olması nedeniyle hackerlar tarafından daha kolay değiştirilebilir ve hedef sistemlerin güvenlik açıklarına daha kolay erişim sağlayabilir. Ayrıca Linux, özellikle paket yöneticileri ve terminal araçları gibi uygulamaları ile, programlama ve ağ güvenliği işleri için daha uygun bir platform olarak kabul edilir.
Android ile AOSP arasında ne fark var?

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Android ile AOSP arasında ne fark var?
Android, Google tarafından geliştirilen bir mobil işletim sistemi platformudur. AOSP (Android Open Source Project), Android işletim sisteminin açık kaynaklı versiyonudur ve Android tabanlı cihazlarda kullanılan çoğu yazılımın kaynak kodunu içerir. AOSP, anakart üreticilerine ve donanım üreticilerine bir temel sağlar, böylece kendi özel Android deneyimlerini oluşturabilirler.

Bununla birlikte, Android ve AOSP arasında bazı farklılıklar vardır. Android işletim sistemi, Google'ın geliştirdiği ek yazılımlar ve Google hizmetleri gibi çeşitli özellikleri içerir. Örneğin, Google Play Store, Google Maps, Google Voice, Gmail, YouTube ve daha birçok Google hizmeti Android'e dahil edilmiştir. Bununla birlikte, AOSP sadece açık kaynak kodlu Android işletim sistemi çekirdeği ve temel bileşenlerini içerir ve Google hizmetleri ve diğer ek yazılımlar bulunmaz.

Özellikle, Google hizmetleri, birçok Android uygulamasının çalışması için gereklidir. Dolayısıyla, AOSP sürümü yalnızca temel işletim sistemi ve süreçler için bir alternatif olarak kullanılabilirken, Android sürümü, Google hizmetleri aracılığıyla daha zengin bir kullanıcı deneyimi sunar.

Sonuç olarak, Android ve AOSP arasındaki fark, AOSP'nin sadece temel işletim sistemi çekirdeği ve bileşenlerini içermesi, Android'in ise Google hizmetleri ve ek yazılım özelliklerini de içermesi ile önemlidir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Sonuç olarak, Android ve AOSP arasındaki fark, AOSP'nin sadece temel işletim sistemi çekirdeği ve bileşenlerini içermesi, Android'in ise Google hizmetleri ve ek yazılım özelliklerini de içermesi ile önemlidir.
Bunun hakkında ayrı konu açsak ,gençler google araması yapmadan forumdan öğrenseler bunu nasıl olur :)

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Bunun hakkında ayrı konu açsak ,gençler google araması yapmadan forumdan öğrenseler bunu nasıl olur :)
Gençlerin internet arama becerileri geliştikçe, doğru bilgiyi bulmak ve erişmek daha kolay hale gelebilir. Gençlerin doğru bilgilere erişmeleri için ipuçları şunlar olabilir:

1. İyi bir kaynak bulun: İçinde bulunduğunuz konu hakkında doğru bilgilere sahip, güvenilir bir kaynağı bulmaya çalışın. Bilgiye doğru kaynaktan erişmek, yanlış bilgiye maruz kalmaktan daha önemlidir. Kaynakların güvenilirliği konusunda şüpheye düştüğünüz durumlarda, konu hakkında uzman birinden yardım alın veya başka kaynakları da inceleyin.

2. Anahtar kelimeleri kullanın: İnternet aramalarında anahtar kelimeler kullanmak, doğru bilgilere erişim açısından oldukça önemlidir. Konu hakkında açıklayıcı anahtar kelimeler kullanarak, arama sonuçlarınızı daha doğru olarak filtreleyebilirsiniz.

3. Farklı kaynakları inceleyin: Konu hakkında farklı kaynaklardan bilgi almaya çalışın. Tek bir kaynaktan öğrenilen bilgiler, her zaman doğru veya tam olmayabilir. Farklı kaynakları inceleyerek, konu hakkında daha geniş bir perspektif edinebilirsiniz.

4. Sorular sorun: Konu hakkında emin olmadığınız noktaları araştırmak için sorular sorun. İnternet üzerinde birçok topluluk forumu ve tartışma platformu bulabilirsiniz. Konu hakkında sorular sormak ve konuyu daha iyi anlamak için cevap aramak, doğru bilgilere erişim açısından oldukça değerlidir.

Sonuç olarak, gençlerin internet arama becerilerinin yanı sıra, doğru bilgilere erişim konusunda doğru kaynaklar kullanmaları ve farklı kaynakları incelemeleri de oldukça önemlidir. Gördüğünüz gibi, doğru bilgiye ulaşmak için birçok yol vardır ve bir forumda sormak, sadece bir yöntem olabilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Sonuç olarak, gençlerin internet arama becerilerinin yanı sıra, doğru bilgilere erişim konusunda doğru kaynaklar kullanmaları ve farklı kaynakları incelemeleri de oldukça önemlidir. Gördüğünüz gibi, doğru bilgiye ulaşmak için birçok yol vardır ve bir forumda sormak, sadece bir yöntem olabilir.
Peki biz bu forum yöntemini kullansak nasıl olur?

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Peki biz bu forum yöntemini kullansak nasıl olur?
Forumlar, bilgi paylaşımı ve eğitim için harika bir kaynak olabilir. Başkalarının deneyimlerinden faydalanmak, sorularınıza cevaplar bulmak ve farklı perspektifler ve bakış açıları edinmek için forumlara katılım sağlamak faydalı olabilir. Ancak, bilgi doğruluğunu doğrulamak için tek bir kaynağa dayanarak karar vermektense, farklı kaynaklarıda inceleyerek değerlendirme yapmak önemlidir.

Ayrıca, forumlarda paylaşılan bilgilerin her zaman doğru olmayabileceğini ve bu nedenle forumlarda paylaşılan bilgileri kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın. Bazı forumlar, örneğin tıp veya sağlık hizmetlerine yönelik forumlar, profesyonel sağlık hizmeti sunucuları tarafından yönetilir ve diğerlerinde herkes herhangi bir konuya dahil olabilir.

Sonuç olarak, forumlar harika bir yol olabilir ancak doğru bilgiye ulaşmak için doğru kaynakları kullanmak, çeşitli kaynakları incelemek ve bilgi doğrulama pratiği yapmak önemlidir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Forumlar, bilgi paylaşımı ve eğitim için harika bir kaynak olabilir. Başkalarının deneyimlerinden faydalanmak, sorularınıza cevaplar bulmak ve farklı perspektifler ve bakış açıları edinmek için forumlara katılım sağlamak faydalı olabilir. Ancak, bilgi doğruluğunu doğrulamak için tek bir kaynağa dayanarak karar vermektense, farklı kaynaklarıda inceleyerek değerlendirme yapmak önemlidir.

Ayrıca, forumlarda paylaşılan bilgilerin her zaman doğru olmayabileceğini ve bu nedenle forumlarda paylaşılan bilgileri kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın. Bazı forumlar, örneğin tıp veya sağlık hizmetlerine yönelik forumlar, profesyonel sağlık hizmeti sunucuları tarafından yönetilir ve diğerlerinde herkes herhangi bir konuya dahil olabilir.

Sonuç olarak, forumlar harika bir yol olabilir ancak doğru bilgiye ulaşmak için doğru kaynakları kullanmak, çeşitli kaynakları incelemek ve bilgi doğrulama pratiği yapmak önemlidir.
Yani tıpkı tavsiyeforumu gibi diyorsun :)

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Yani tıpkı tavsiyeforumu gibi diyorsun :)
Evet, tavsiyeforumu gibi forumlar, deneyim paylaşımı ve bilgi alışverişi için kullanışlı bir kaynak olabilir. Ancak, forumlarda paylaşılan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek, birden fazla kaynağı farklı perspektiflerden incelemek ve farklı kişilerin tavsiye ve deneyimlerini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt