Apartman Yoneticiligi

G Çevrimdışı

garaalex

Yeni Üye
10 Ağu 2019
16
33
Herkese iyi forumlar arkadaşlar,
Bizim yeni yaptırdığımız bir bina var. 11 daire bulunuyor. 6 si bize ait. Dışarıdan bir yerden apartman yöneticiliği hizmeti aldık. Sonrasında hizmeti beğenmedik ve sözlesmemizi fesh ettik.

Simdi ise kendimiz yapmak istiyoruz. Simdi sizlere sorum sudur. Aramızda apartman yöneticiliği yapmış olan var mi. Hangi konulara dikkat etmemiz gerekiyor. Kendimiz yapmak istiyoruz.
Yardımcı olur musunuz?

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Aidatları toplamadan makbuz kesmeyin. Eğer binanın ihtiyacı çok yoksa aidatı fazla yüksek tutmayın. Binanın gelir gider defteri olsun. Ödenen otomat elektriğini bile her ay yazın oraya.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
9 aydır 12katlı 27 daireli apartmanda yonetıcılık yapıyorum.

kafana takılanları cevaplarım. faturaları duzenlı ode ve Hızmet alımlarının makbuzlarını mutlaka sakla.

sıgortasız ıscı calıstırma. (kapıcı,guvenlıkcı,temızlıkcı)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
3 yıl yaptım ,üstelik su saati ortak idi,26 daireli apartmanda ,karar ve gelir-gider defteri noter onaylı olsun,faturalarını ve makbuzları her ay mutlaka işle deftere,gelir-gider budur diye her seneki toplantıda gösterirsin veya görürsün,toplantı ocak ayı gibi yapılırsa,sene başı olduğundan daha iyi yürür,her sene ocak ayında toplanırsınız ,asansör varsa kontrollerini mutlaka yaptır,yazdım ama yinede yazayım,gelir-giderini mutlaka her ay işle(t) :ok

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Elımde Excel formatında Aıdat devam cetvelı var

ıstersen verebılırım.

Ekran-Alintisi22.png

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
ben 27 yaşımda olmama rağmen zorla 3 sene yaptım.Üstelik sıfır inşaattan 18 dairelik apartman da yaptım ıvır zıvır noter banka bir sürü koşturdum.Bizimde bulunduğumuz apartmanda 3 dairemiz ve yaşlı ninem olunca ihale bana kalmıştı dayıların ve samimi komşuların gazıyla yani.Neyse önce

1) kat maliklerinin sizi seçtiğine dair toplantı kararını apartman karar defterine teker teker imzalı halde yazın.Aynı toplantıda varsa acil yapılması kararlarıda alın ve yazdırın.

2) notere gidip defteri onaylatın ve harcama yetkisine dair vekalet çıkartın.

3) Henüz ortak kullanım , asansör elektriği abone olunmamışsa apartman adına bu işlemleri halledin.

4) bir banka ile ticari apartman hesabı açtırın ben atm yakın diye iş bankasından açtırmıştım ancak pişman oldum atm den aidat yatırmaya ücretmi isterseniz , hesap işletim ücretimi isterseniz hepsini kestiler.tavsiyem enpara.com dan ticari hesap açtırın inceleyin derim.

5) kurumsal bir temizlik firması ile anlaşın pazarlık yapın daire sayısına göre anlaşırsanız çok para alırlar .Apartmandan biri yada bireysel olarak kimseye yaptırmayın apartman içinde o kişiye kadına birşey olursa düşme yaralanma ölüm gibi sgk olmadığı için başınız derde girer.

6) en önemli husus aidat toplama konusunda taviz vermeyin , elden aidat almayın , son ödeme tarihi belirleyin o gündrn sonra mazaretsiz yatırmayanlara faiz yada ilave ücret gibi uygulamalar yapın.Apartman girişine pano yaptırın acımasız herkesin borcunu şeffaf şekilde asın.

7) şeffaflık adına faturasız hizmet almayın , her harcama ve gideri faturaları ile birlikte panoya asın.Mümkünse her ay hesap özetini asın bankadan alınan.

8) asansör varsa çok önemli bakım larını ve makine mühendisliği ofisinden alınacak yeşil sarı etiket muayenesini her sene yaptırın.
Ben yaptıramadığım için bıraktım ziraa 10 bin tl masraf eksik çıktı 1 yıllık asansör de.Yani asansörde olabilecek kazalardan bu gibi durumlarda yönetici sorumlu tutuluyor hapse kadar gidiyor.Yani bakımlarını yetkili firmaya yaptırmak yöneticinin sorumluğu ğunda.

9) Güvenlik kamerası yoksa yaptırın , sezon başında çatı ve diğer ortak kullanım alanlarının bakımını temizliğini ihmal etmeyin.

10)Bizim gibi aile apartmanıysa küçük tadilat ve tamir işlerini herkesin hayrına elinizden geliyorsa siz yapın.Ben ampül değişimi , küçük tadilat vs kendim yapıyordum şimdiki ampül değişimini bile elektrikçiye yaptırıyor.

11) Güncel olarak herkesin iletişim bilgisini tutun elinizde bulunsun.Telefon , mail , sosyal medya gibi.mümkünse WhatsApp grubu kurun.

12) Bana kısmet olmadı ama apartman karanlık kısımdaysa şarjlı ışıldak vs ihmal etmeyin , aynı şekilde ben ortak internet aboneliği alacaktım istifa ettim.ttnetten 50 mbit vdsl alacaktım her kata acces point koyacaktım nasip olmadı.Yani aile apartmanı gibiyseniz böyle şeyler herkesin yararına oluyor.

13) Apartman toplantılarında alınan kararları deftere yazmayı unutmayın.Her ay gelir gideri düzenli tutun.Her ay eşimle muhasebeye 1 saatimizi ayırıyorduk.

varsa başka sormak istediğiniz yardımdı olurum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

3 yıl yaptım ,üstelik su saati ortak idi,26 daireli apartmanda ,karar ve gelir-gider defteri noter onaylı olsun,faturalarını ve makbuzları her ay mutlaka işle deftere,gelir-gider budur diye her seneki toplantıda gösterirsin veya görürsün,toplantı ocak ayı gibi yapılırsa,sene başı olduğundan daha iyi yürür,her sene ocak ayında toplanırsınız ,asansör varsa kontrollerini mutlaka yaptır,yazdım ama yinede yazayım,gelir-giderini mutlaka her ay işle(t) :ok

vay hocam sizdemi yaptınız. Amma bela iş bea.?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Sorma mert,neler çektim neler,kendimi SGKya şikayet bile ettim,müfettiş istedim ,suçlandım yani :) ama resmi yerden emekli oldum ,29 yıl disiplin aldım ,kendime asla laf söyletmem ,haklı çıkınca benden özür üstüne özür dilendi,hatta adam birden hastalandı geçenlerde ,inan hastaneye geçmiş olsuna gittim,beni görünce şok oldu ,başladı ağlamaya "sana neler yaptım,bana apartmandan birtek sen geldin,hakkını helal et" dedi (taşınmıştı bizim apartmandan ) ,neyse yöneticilik çok önemli konudur,en küçük açığını arıyorlar mutlaka,hadi konuyu dağıtmayayım :)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Bu arada müteahhit üçkağıtçı çıktı kanalizasyon , temiz su , bodrum hepsi sorunlu çıktı.Belediyeden babamın tanıdığı falan araya sokup boydan boya kazdırdımda sıfırdan bağlattım hepsini amma uğraşmıştım ,evliliğiminde yeni aylarıydı kışın soğukta ,ayazda gece vakti kazı yapılırken başında durduğumu hatırladım şimdi?

Teraslara silikonmu çekmedim , oluklarımı temizledim , bodrumdan pompayla sumu çekmedim neler yaptım neler ama kıymet bilinmedi tabii.???
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sorma mert,neler çektim neler,kendimi SGKya şikayet bile ettim,müfettiş istedim ,suçlandım yani :) ama resmi yerden emekli oldum ,29 yıl disiplin aldım ,kendime asla laf söyletmem ,haklı çıkınca benden özür üstüne özür dilendi,hatta adam birden hastalandı geçenlerde ,inan hastaneye geçmiş olsuna gittim,beni görünce şok oldu ,başladı ağlamaya "sana neler yaptım,bana apartmandan birtek sen geldin,hakkını helal et" dedi (taşınmıştı bizim apartmandan ) ,neyse yöneticilik çok önemli konudur,en küçük açığını arıyorlar mutlaka,hadi konuyu dağıtmayayım :)
aman hocam neler gelmiş başınıza deseniz ya.

Valla biri kavga eder karı koca ses yaparlar hemen kapına gelirler git sustur hadi bakalım eşimle gider çalarız zili böyle böyle rahatsızlık veriyormuşsunuz falan , kimisi balkondan halı silker git söyle , en son yaşlı teyzelere perde takmaya kadar gitmişti olay gerçi hala çağırıyorlar.Yapım gereği anlayışlı , güler yüzlü sakin olunca art niyete vurdular , birde yaş küçük olunca kişisel olaylara saptırmaya başladılar yani.Zor iş vallahi.

Son düzenleme:
BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
meebbe meebbe konuyu özetlemiş benim söylemek istediklerimi hatta fazlasını yazmış.. yıllardır yapıyorum, baştan işi sıkı tutunca sonrası rahat oluyor, aman taviz vermeyin ipin ucu kaçarsa sıkıntı yaşarsınız, hem aidatlar hem gelir gider defteri işleme hem de yapılması gerekenler anlamında söylüyorum..

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt