Ankastre fırın gösterge panelinden gelen ses?

O Çevrimdışı

omdtt

Yeni Üye
3 May 2022
7
28
Yeni bir fırın aldım Arçelik AFM 340 D modeli ve görseldeki gösterge kısmından bir röle akım sesi gibi ses geliyor şarj cihazlarında olan ince tiz yaklaşınca duyuluyor ya da sessiz ortamda kulağa geliyor bu çalışma prensibi midir? fırın hiç çalışmadı henüz kapalı halde sadece saat göstergesi varken o ses durmuyor normal midir? servis normal diyip geçecek biliyorum.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Dijital saat var analog olsa ses yapar -tır tır tır- diye,ses gelmesi besleme trafosu veya ekipmanlarından olabilir ,normal mi ,bana göre değil,önemli mi ,pek değil tabii trafo varsa ,yoksa (yani saat beslemesi trafosuz besleme ise) o zaman önemli bence ki muhtemelen trafosuzdur.

O Çevrimdışı

omdtt

Yeni Üye
3 May 2022
7
28
Dijital saat var analog olsa ses yapar -tır tır tır- diye,ses gelmesi besleme trafosu veya ekipmanlarından olabilir ,normal mi ,bana göre değil,önemli mi ,pek değil tabii trafo varsa ,yoksa (yani saat beslemesi trafosuz besleme ise) o zaman önemli bence ki muhtemelen trafosuzdur.
Servisi aradigimda randevu olusturmuslar ben sadece telefonda sormak istedim ama bir sorun yok diyip gidebilirler diye iptal ettirdim ekstra para istiyorlar cunku bu durumda. Sizce gelip baksinlar mi bu ses dijitalde ne gibi bir sorun yaratabilir ?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Servisi aradigimda randevu olusturmuslar ben sadece telefonda sormak istedim ama bir sorun yok diyip gidebilirler diye iptal ettirdim ekstra para istiyorlar cunku bu durumda. Sizce gelip baksinlar mi bu ses dijitalde ne gibi bir sorun yaratabilir ?
Açıkçası teraspy teraspy' ın açıkladığı gibi bir durumdan kolay kolay sorun çıkmaz. Trafo olmasa bile küçük bir voltaj düzensizliğinde bile benzeri sesler çıkartabiliyorlar. Gerçekten çok rahatsız edici düzeyde olduğuna inanıyorsanız servis kontrolü isteyin. Onun dışında çok önemsenecek bir durum değil.

O Çevrimdışı

omdtt

Yeni Üye
3 May 2022
7
28
Yani gece sessizliginde ve kulagimi yaklastirdigimda net duyuluyor parlakligi arttirinca seste artiyor bu durum ilerlemezse (ses artmazsa) cihaza sorun yaratmayacaksa kalabilir ama servislere guvenmiyorum o yuzden sizlere sormak istedim tesekkurler

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Yani gece sessizliginde ve kulagimi yaklastirdigimda net duyuluyor parlakligi arttirinca seste artiyor bu durum ilerlemezse (ses artmazsa) cihaza sorun yaratmayacaksa kalabilir ama servislere guvenmiyorum o yuzden sizlere sormak istedim tesekkurler
Devre elemanlarının kalitesi bazen böyle sıkıntılar yaratabiliyor. Parlaklığı arttırınca demişsiniz. Söz konusu parlaklığı arttırınca devrede kullanılan Kondansatöre yük biniyorsa ve eleman biraz düşük kalitedeyse, böyle ses yapabiliyor. Ama bu arıza göstergesi değil. Güle güle, iyi günlerde kullanın.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
50hz sabittir, gerilim bölgeler arası + - %20 oynak olabiliyor
(200 - 240volt)
Hımm. Aynen frekans farketmiyor ama gerilim (V) değeri sürekli değişiyor. Hatta yer yer 180 gördüğü oluyor. Böyle zamanlarda bu tür cihazlar (Hatta bazen TV' de bile oluyor. Ama onun sebebi trafolar.) genelde bu tip sesleri yapıyor.

Birşey daha geldi aklıma. Normalde bu kartlarda (Saatin bulunduğu) buzzerda çok azda olsa akım alıyorsa ondan da gelebilir mi?

teraspy teraspy Sota Sota S Swift

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,677
Hımm. Aynen frekans farketmiyor ama gerilim (V) değeri sürekli değişiyor. Hatta yer yer 180 gördüğü oluyor. Böyle zamanlarda bu tür cihazlar (Hatta bazen TV' de bile oluyor. Ama onun sebebi trafolar.) genelde bu tip sesleri yapıyor.
Aslında tüm suçu trafoya yüklemek tam olarak doğru olmaz.

Müstakil ve gece kondu bölgelerinde direğe tırmanan usta genellikle kendine en yakın faz hattına bağlantı yapar.

O hattında yoğun kullanım nedeniyle gerilimi hep düşük olur.

Annemlerin evide müstakil enerjisi direğin en dışındaki fazdan aldık o hatta pek bağlantı yoktu.

Bu yaşıma geldim yaş,kış farketmez gerilim hiç 240v altına düştüğünü görmedim.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Aslında tüm suçu trafoya yüklemek tam olarak doğru olmaz.

Müstakil ve gece kondu bölgelerinde direğe tırmanan usta genellikle kendine en yakın faz hattına bağlantı yapar.

O hattında yoğun kullanım nedeniyle gerilimi hep düşük olur.

Annemlerin evide müstakil enerjisi direğin en dışındaki fazdan aldık o hatta pek bağlantı yoktu.

Bu yaşıma geldim yaş,kış farketmez gerilim hiç 240v altına düştüğünü görmedim.
Ben trafo örneğini birebir yaşadığım için verdim. Yani bizim TV' de öyle. Ama hep söylediğimiz gibi genelleme yapmak doğru olmaz. Daha önce oturduğumuz evde 180' e düştüğünü hatırlıyorum. Ama şu an bulunduğumuz yerde 230 altını pek görmedim. Ama iki mahalle ötede voltaj dengesizliğinden buzdolabı yandığını gördüm.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,677
Ben trafo örneğini birebir yaşadığım için verdim. Yani bizim TV' de öyle. Ama hep söylediğimiz gibi genelleme yapmak doğru olmaz. Daha önce oturduğumuz evde 180' e düştüğünü hatırlıyorum. Ama şu an bulunduğumuz yerde 230 altını pek görmedim. Ama iki mahalle ötede voltaj dengesizliğinden buzdolabı yandığını gördüm.
O bölgeye bakan trafonun yetersiz gelmesi kaynaklı da olabilir.

Geri
Üst Alt