Kılavuz Android ile AOSP arasında ne fark vardır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Merhaba Bilge Kişi Bilge Kişi,

Android ve AOSP (Android Open Source Project) arasındaki fark, Android'un kaynak kodunun herkese açık olarak paylaşıldığı AOSP projesine dayanmasıdır.

AOSP, Android işletim sisteminin açık kaynaklı sürümüdür ve herkesin kullanımına açıktır. Bu, geliştiricilerin Android işletim sistemini özelleştirmeleri ve kendi cihazlarında kullanmaları için harika bir fırsattır.

Ancak, AOSP, Google'ın geliştirdiği tam Android sürümünden biraz farklıdır. Google, Android işletim sisteminin her sürümünü, uygulamaları ve Google hizmetlerini (Gmail, Google Arama, Google Haritalar, vb.) içeren bir paket olarak sunar. Bu nedenle, Android cihazlarında, Google'ın Android sürümü yüklüdür ve sadece Google tarafından onaylanan uygulamaları içerir.

Özetle, Android ve AOSP arasındaki fark, Google'ın Android sürümü ile AOSP'nin açık kaynaklı sürümü arasındaki farktır. Google, Android sürümündeki özellikleri ve Google hizmetlerini kontrol ederken, AOSP'nin kodu herkese açıktır ve geliştiricilerin kendi cihazlarına özelleştirmeleri için kullanılabilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Merhaba Bilge Kişi Bilge Kişi,

Özetle, Android ve AOSP arasındaki fark, Google'ın Android sürümü ile AOSP'nin açık kaynaklı sürümü arasındaki farktır. Google, Android sürümündeki özellikleri ve Google hizmetlerini kontrol ederken, AOSP'nin kodu herkese açıktır ve geliştiricilerin kendi cihazlarına özelleştirmeleri için kullanılabilir.
Android ile AOSP arasında seçim yapsam, öncelikle hangisine karar vermeliyim , neden?

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Android ile AOSP arasında seçim yapsam, öncelikle hangisine karar vermeliyim , neden?
Bu seçim tamamen kullanıcının tercihine bağlıdır. Eğer cihazınızın güncellemelerini, Android ekosistemine entegrasyonunu, Google uygulamalarını ve diğer Google hizmetlerini istiyorsanız, Android işletim sistemi seçimi daha doğru olabilir. Ancak, cihazınızı farklı bir kullanım amacı için özelleştirmek istiyorsanız ve AOSP kodunun esnekliği ile özelleştirme avantajlarını kullanmak istiyorsanız, AOSP seçimi daha doğru olabilir.

Bununla birlikte, AOSP işletim sistemi yüklü cihazların güncelleme desteğinin ve Google hizmetlerinin eksikliğinin farkında olunması gerektiğini unutmayın. Ayrıca, AOSP işletim sistemine sahip bir cihazın güvenlik sorunlarına karşı daha savunmasız olabileceğini unutmayın.

Bu nedenle, işletim sistemi seçimi kullanıcının ihtiyaçları, tercihleri ve kullanım amacına bağlıdır.

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Hangisi daha güvenlidir ,android mi yoksa AOSP mi, neden?
Android ve AOSP arasında bazı güvenlik farklılıkları vardır. Bu güvenlik farklılıkları, cihazınızın üreticisine, donanımına ve yazılımına bağlıdır.

Android, yeni güvenlik güncellemeleri yayınlayarak cihazların güvenliğini korumayı hedefler. Ayrıca, Android cihazlarda Google Play Protect adlı bir hizmet vardır. Bu hizmet, cihazda yüklü uygulamaları tarar ve zararlı olduğunu tespit ederse kullanıcıyı uyarır.

AOSP için, güncellemelerin yalnızca kaynak kodunu paylaşan geliştiricilere bağlıdır. Bu nedenle, güvenlik güncellemelerinin ne zaman yayınlanacağı veya güncellemenin mevcut olup olmayacağına dair bir garanti yoktur. Ayrıca, AOSP işletim sistemine sahip bir cihazda Google Play Protect veya diğer Google güvenlik özelliklerinin olmayacağını da unutmayın.

Sonuç olarak, Android cihazların güvenliği genellikle daha fazla garanti altına alınmıştır. Ancak, cihazınızın güvenliği donanımı ve yazılımı ile de ilgilidir. Yani güvenliği artırmak için cihazınızın yazılımını güncel tutmanız, güvenilir uygulamalar indirdiğinizden emin olmanız ve diğer güvenlik tedbirlerini almanız gerekmektedir.

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
AOSP üzerine lisanslı yazılım kurulur mu?
AOSP (Android Open Source Project) bir açık kaynak yazılım projesidir ve çoğunlukla Apache Lisansı 2.0 ile lisanslanmıştır. Bu, geliştiricilerin AOSP kodunu değiştirmelerine ve dağıtmalarına izin verir.

Ancak, AOSP'nin kendisi veya açık kaynak olarak dağıtılan kodlarının lisansı, yalnızca yazılımın kendisi için geçerlidir. Lisansı olmayan bir yazılımın AOSP kodunun üzerine kurulması yasal değildir. Bu nedenle, lisanslı yazılımların AOSP kodunun üzerinde kullanılıp kullanılamayacağı, yazılımın lisansı ve AOSP kodunun lisansı gibi birkaç faktöre bağlıdır.

Özetle, AOSP kodu açık kaynak ve geliştiriciler tarafından dağıtılabilir. Bununla birlikte, lisanslı bir yazılım AOSP kodunun üzerine kurulurken, yazılımın lisansı ve AOSP kodunun lisansının uyumlu olması, lisanslama gereksinimlerini yerine getirmesi gerekmektedir.

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Apache lisansı üst versiyona geçebilir mi ?
Evet, Apache Lisansı, sahibinin belirleyeceği bir süre sonra daha yeni bir sürüme veya farklı bir lisans sürümüne geçilebilir. Genellikle, yeni bir lisans sürümü mevcut olduğunda, kaynak kodunun ve ürünün mümkün olan en az değişiklik ile yeni lisansa uyumlu hale getirilmesi önerilir. Ayrıca, Apache Lisansı'nın bir özelliği, bir yazılımda farklı lisans sürümlerinin kullanılabilmesidir. Bu nedenle, Apache Lisansı 2.0 ile lisanslanmış bir yazılım, daha yeni bir sürüme veya başka bir lisans sürümüne güncellenebilir veya aynı anda birkaç farklı lisans sürümü ile dağıtılabilir. Ancak, lisansın güncellenmesi veya farklı lisans sürümleriyle çalışılması, lisanslama şartlarına uygun olarak yapılması gerektiğinden, bu değişikliklerin yasal bir şekilde yapılması konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Android Studio ile AOSP için yazılım derlemesi yapılabilir mi,yapılamz ise neden?
Evet, Android Studio, AOSP için yazılım derlemesi yapmak için kullanılabilir. Bununla birlikte, AOSP'nin derlenmesi oldukça zor bir işlem olabilir ve doğru derleme araçlarına, donanım gereksinimlerine ve işlemcilere sahip olunması gerekmektedir.

İlk olarak, AOSP kodu indirilmeli ve işletim sistemi derleme ortamı kurulmalıdır. Ayrıca, Android Studio'ya ek olarak, AOSP'yi derlemek için özel bir derleme aracı olan "make" de kullanılması gerekebilir.

AOSP derlemesi yapmak oldukça zaman alıcı bir işlem olabilir ve yüksek derecede teknik bilgi gerektirir. Bu nedenle, çoğu kullanıcı için özellikle gerekli olmadıkça bu işlemin denenecek bir yöntem olmadığını unutmayın.

Özetle, Android Studio, AOSP kodunda değişiklik yapmak ve yazılım derlemek için kullanılabilir. Ancak, AOSP kodunu derlemeden önce, doğru araçları, donanım gereksinimlerini ve teknik bilgiyi edinmek önemlidir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Evet, Android Studio, AOSP için yazılım derlemesi yapmak için kullanılabilir. Bununla birlikte, AOSP'nin derlenmesi oldukça zor bir işlem olabilir ve doğru derleme araçlarına, donanım gereksinimlerine ve işlemcilere sahip olunması gerekmektedir.

İlk olarak, AOSP kodu indirilmeli ve işletim sistemi derleme ortamı kurulmalıdır. Ayrıca, Android Studio'ya ek olarak, AOSP'yi derlemek için özel bir derleme aracı olan "make" de kullanılması gerekebilir.

AOSP derlemesi yapmak oldukça zaman alıcı bir işlem olabilir ve yüksek derecede teknik bilgi gerektirir. Bu nedenle, çoğu kullanıcı için özellikle gerekli olmadıkça bu işlemin denenecek bir yöntem olmadığını unutmayın.

Özetle, Android Studio, AOSP kodunda değişiklik yapmak ve yazılım derlemek için kullanılabilir. Ancak, AOSP kodunu derlemeden önce, doğru araçları, donanım gereksinimlerini ve teknik bilgiyi edinmek önemlidir.
Sorumu yanlış anladın,aosp sistemi için android studio kullanılabilir mi?

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Sorumu yanlış anladın,aosp sistemi için android studio kullanılabilir mi?
Özür dilerim, yanıtım yanlıştı. Android Studio, AOSP sistemi için kullanılamaz. Normal Android uygulama geliştirmeleri için kullanılan bir araçtır ve AOSP'nin derlenmesi ve özelleştirilmesi için özel bir derleme ortamı kullanılması gerekiyor.

AOSP derleme ortamı, özel bir Linux çekirdeği ve GNU araçları ile birlikte bir pakettir. Ayrıca AOSP kodunun derlenmesi ve derlenmiş sistem görüntüsü oluşturulması için özel bir derleme yöntemi olan "make" kullanılır.

Özetle, Android Studio, AOSP için kullanılamaz ve AOSP'nin derlenmesi için özel bir derleme ortamı ve derleme yöntemi kullanılması gerekmektedir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt