Anakartlarda Pas Problemi.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Ben yazsam hadi neyse... Dükkan açacak birinin bunu yazması büyük çelişki...

Bu meslek üzerine bir iş yeri bul ve kendini geliştir bence.
Abi Herkez herşeyi bilemezki?

Bazen ben burdaki telefoncuların Hatta ve hatta Bilgisayarcıların çözemediği arızaları gidip çözüyorum İnsanoğlu anadan Uzman olarak doğmadı Zamanında bir elinin altında çırak olarak çalıştığım bir Usta Vardı Kulağı çınlasın VECİH Amca Derdiki İnsan Ustayım Dese de Usta Değildir Aslında.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Abi Herkez herşeyi bilemezki?

Bazen ben burdaki telefoncuların Hatta ve hatta Bilgisayarcıların çözemediği arızaları gidip çözüyorum İnsanoğlu anadan Uzman olarak doğmadı Zamanında bir elinin altında çırak olarak çalıştığım bir Usta Vardı Kulağı çınlasın VECİH Amca Derdiki İnsan Ustayım Dese de Usta Değildir Aslında.
Ne yapacağını bilmeyebilir insanoğlu, ama uğraş verdiği, ekmek yemek istediği bir sektörde ne yapmaması gerektiğini bilmeli...

Porçöz ne len... :saskin

Ayrıca, herkez değil herkes...

S Çevrimdışı

SSBMAN

Aktif Üye
16 Ocak 2020
55
44
Anladığım kadarıyla pas pcb de değil soketlerin üzerindeki metal kaplamada. Pas yüzeysel ise belki temizlenebilir. Ama kart eski ve pas ilerlemişse metalde ki pas kazınıp, temiz katmana inilmedikçe giderilemez. Belki durdurulabilir, pas dönüştürücü ürünler var ama bu otomotiv teknolojisi ile ilgili.Elektronikte kullanan görmedim. Ki tavsiye de etmem. Bu tür malzemelerde, porçöz vs gibi asidik maddeler daha çok kararma-paslanmaya neden olabilir. Ayrıca iletkenlik sorunu yoksa, çok kurcalamakta iyi bir fikir değil. İşin ucunda portu yada anakartı komple çöp etmek var. Son olarak, hocam konuya hakim değilsen kurcalama derim.Bu kartlar çok katmanlıdır ve saç teli inceliğinde yollar içerir. :bilmiyom

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Tiner işini görebilir. Etil Alkol bulabilirsen kesinlikle işini görecektir. :ok
Etil alkol Boyacılara bakacam varsa yoksa teraspy teraspy Emminin Dediği Gibi İnternetten Alacağım.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Selolezik Tiner var deniycem.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Anladığım kadarıyla pas pcb de değil soketlerin üzerindeki metal kaplamada. Pas yüzeysel ise belki temizlenebilir. Ama kart eski ve pas ilerlemişse metalde ki pas kazınıp, temiz katmana inilmedikçe giderilemez. Belki durdurulabilir, pas dönüştürücü ürünler var ama bu otomotiv teknolojisi ile ilgili.Elektronikte kullanan görmedim. Ki tavsiye de etmem. Bu tür malzemelerde, porçöz vs gibi asidik maddeler daha çok kararma-paslanmaya neden olabilir. Ayrıca iletkenlik sorunu yoksa, çok kurcalamakta iyi bir fikir değil. İşin ucunda portu yada anakartı komple çöp etmek var. Son olarak, hocam konuya hakim değilsen kurcalama derim.Bu kartlar çok katmanlıdır ve saç teli inceliğinde yollar içerir. :bilmiyom
Kartın içinde değil zaten içinde olsa müdahe etmem ama yüzeysel portların orası.

S Çevrimdışı

SSBMAN

Aktif Üye
16 Ocak 2020
55
44
Koro96 Koro96, hocam portların ne tür bir metali var bilemiyorum. Üzerinde paslanmayı önleyen metalik bir kaplama olabilir ve zamanla bu kaplama aşınmış ve pas ortaya çıkmış olabilir. Selülozik tiner, güçlü bir solventtir. Kaplama varsa, kalan kısmını da sökebilirsin. Etrafta görmüşsündür; parlak görünen, metal sandalye masa ayakları yada dolap kulpları vardır. Bunlar zamanla nokta nokta paslanır. Önce metal cilası ile çıkarılmaya çalışır. Genelde işe yaramaz. çoğu kez bu paslanmanın sebebi; ev hanımlarının çözücü maddelerle bunlar silmesi temizlemesidir. İstersen önce, hurda bir kartta yada portda dene uygulamaları. Riske girme.Bir de, "çalışıyorsa kurcalama" mottosu vardır. :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt