Önemli Anakart degisimi hakkinda dikkat edilmesi gereken ayrintilar,deneyimlerim..

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Cesitli sebeblerden dolayi anakartimiz bozuldugunda veya artik teknik yetersizlikler sebebiyle youtube netflix gibi uygulamalari desteklememeye basladiginda aklimiza gelenlerden bir tanesi mevcut kart yerine daha iyi özelliklere sahip kart takabilirmiyiz sorusudur.

Ben bu soruya cevap vermek yerine bu soruyu soran, olabilir mi diye konuyu arastiran kisilerin nelerle karsilasabilecegini göstermek amacli bir konu aciyorum.Buradaki amacim nasil olur/olabilir mi sorusuna nokta atisi cevap vermek degil,yapmaya kalkarsak nelerle karsilasiriz hakkinda fikriniz olmasina bu isle ugrasan amatör bir kisi olarak katki saglamaktir.

Bastan yazayim ,hic kimseyi gereksiz yere cesaretlendirmek degil amacim ,riskleri olan ekonomik anlamda zarar görebileceginiz bir islemdir.El becerisi olmayan sabir ve arastirma konusunda yetersizligi olan kisilerin deneme isine hic girismemesini öneririm.
Benim deneme yaparken malzeme temininde tercih ettigim yöntem Paneli saglam ama calismayan tv ve paneli kirilmis tv leri alip birlestirme seklinde olmustur,parcalari tek tek almak pahali bir yöntemdir,degistirme islemi sonrasinda isinize yaramayan kalan parcalari satma imkanida mevcuttur.

En basitinden bu dönemde forumda aktif arastirma konusu olan youtube veya netflix uygulamasinin niye calismiyor/calisirmi sorusunun cevabi aktif calistigi anakart simdilik mb97 dir,mb95 ve daha eski kartlarda youtube ve netflix uygulamasi calismadigi icin mb95 karta mb97 karti takilir mi/taksak nasil olur hakkinda su ana kadar 5 basarili kart degisimi yapmis kisi olarak deneyimlerimi paylasmis olmak istedim.

Ilk basta degerlendirmemiz gereken iki sey var;birincisi donanim uygunlugu,ikincisi ise yazilim konusunda cikacak/cikabilecek sorunlar.Yazilim konusunda kart ve panel uyumsuzlugunda yüksek oranda görüntü bozuklugu problemi cikmakta ve bu sorunu panel yazilimi yükleyerek cözme ihtimalinin yüksek oldugunu belirtmeliyim.
Asil uyum problemi donanimlar konusunda ortaya cikmaktadir,Tv de bulunan donanim konusunda nette ulasabilecegimiz bilgi olmadigi icin mutlaka gözle kontrol ettikten sonra takilacak kart hakkinda karar verilmesi gerektigini belirtmeliyim.

Bugün degistirme yaptigim kart üzerinden anlatima devam edecek olursam
Mevcut olan kart mb95m 3d 42 ekran Telefunken marka calisir durumdaki tv ye smart yetersizliklerinden dolayi elimdeki mevcut kartlarla degistirmek istedim,bu denemelerde mb97 anakart panel yazilimina gerek kalmadan uyum sagladi, mb211s calisti ama görüntü bozuk sekilde tepki verdi.Gelelim ayrintilar kismina:

-
-Ben Tv kasasini actiktan sonra ortaya cikan duruma göre elimdeki malzemeleri kontrol edip, uyumlulari deneyerek sonuca ulasmaya calisiyorum.
Kart degisimlerinde ilk dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi kablo baglanti yerlerinin birbirine uyumudur, burada mutlak uyum olmak zorundadir.Burada dikkat etmemiz gereken 2 farkli kablo baglantisi var; birincisi anakart panel, ikincisi anakart besleme ünitesi kablosu.
Anakart panel arasinda olan baglanti kablolari farkliliklari cok fazladir bendeki olan farkli kablolari resimde paylasiyorum.

--

20200504_1701001.jpg

-
ikinci olarak anakart besleme ünitesi kablo farkliliklari mevcut.Burada 3 farkli tipte baglanti secenegi mevcut; bunun ikisi kablolu, ücüncü baglanti sekli kablosuz.Resimde örnekleri paylasiyorum.Kablosuz baglanti durumunda ekran büyüklügü farkli ise besleme ünitesinden led barlara giden kablo uzunluguna dikkat edilmesi iyi olur.
-

20200502_1408231b9fa2f8d9e25bdc1.jpg
20200504_1701591cd0c9d71b3645116.jpg

-
Anakart olarak iki mb97 arasindaki farkliliklari gözlemleyebilmeniz acisindan resimde paylasiyorum.Besleme ünitesine baglanti sekli ve panele baglanti socketleri resimde görüldügü gibi farklidir.Ayrica meshur cark birisinde var digerinde yok.

Anakartlarla ilgili diger dikkat etmemiz gereken sey anakartlarin yan cikislarinin oldugu yerdeki plastik kisim portatiftir,eger tek anakart alacaksaniz alacaginiz karttaki plastik kisimi birlikte almaniz kasaya uyum acisindan görsel anlamda uyum icin iyi olur ,örnekler resimde var.
-

20200504_1701501.jpg
20200504_1711151.jpg

-
Hoparlör icin görüntü olarak farkli secenek yok,Surround olan tipler haric..Wifi modül kablo baglanti yerlerinde eger bluetooth modülüde mevcut ise farklilik söz konusu.Sadece wifi özelliginin oldugu kartlarda baglanti socketleri ayni.

20200504_1703141.jpg
20200504_1703331.jpg

-
Evet uyumlu kablolari bulduk ve denemek istedigimiz karti taktik fakat bunun anlami panel anakart ve besleme ünitesi donanim olarak birbirine uyumlu demek anlamina gelmiyor besleme ünitesi yetersiz veya fazla gelebilir bunun sonucunda kartiniz zarar görebilir.Bendeki farkli besleme ünitelerini resimlerde paylasiyorum.Tv ekrani kücüldükce besleme ünitesi boyutuda kücülüyor.Teknik bilgisi olan kisiler daha bilincli olarak uyumlu besleme ünitesi hakkinda dogru karar verebilir.
-
20200504_1704531.jpg

-
Kumanda konusunda toshiba jvc kumandalari diger vestel vevestel ürünü kumandalardan farklidir uyumsuzluk vardir bu ayrintiyada dikkat etmeniz gerekir.

Evet hersey yapildi islem tamam ama görüntüde problem var.Ekran bas asagi veya renkler birbirine karismis halde..Türkiyede yasayan kisiler panel yazilimi yükleyerek bu problemi cözebilirler ,yurtdisinda yasayan bizler farkli yöntem deniyoruz,ama bu konu amatör kisiler icin fazla riskli oldugundan ayrinti vermeyecegim.

Evet tv kart degisimini ayrintilara dikkat ederek tamamladik .Bundan sonraki yapilabilecekler listesine tv yi modifiye ederek smart özelligini biraz daha kullanisli hale getirmeye calisabiliriz .Resimde orjinal portal ve modlanmis portal sayfasini görebilirsiniz.
-
20200504_1921041.jpg
20200504_1931581.jpg

-

Ayrica youtube ve netflix özelligini aktif hale getirebiliriz.Bunun icin linkteki anlatilanlari yapmaniz yeterli.Link
Yine modifiye islemi yaparak pvr kayit özelligini acabiliriz.Pvr konusu modifiye basligi altinda anlatildi basit bir islemdir.
-
20200504_1920391.jpg

-
Bu islem icin ben starturl ile forumda paylastigim farkli portallari yükleyerek, ayrica bu portal icinde olmayan d-smart beinconnect vs gibi uygulamalari da web app tester uygulamasina linklerini kaydederek kullaniyorum.Tabiiki bu iyilesme teknik anlamda alt sinirda olan mb97 icin fazla uzun sürmeyecektir diye düsünüyorum simdilik idare eder.Konu anlatimi linkini ve yönlendirdigi konudaki portal linklerini ve starturl ile ilgili anlatimi inceleyebilirsiniz.Link
Starturl.txt dosyası
Starturl isimli text dosyasi hazirlayip icine paylastigimiz portallardan bir tanesinin linkini veya biliyorsaniz herhangi bir smart uygulamasinin adresini yazip fat32 ile formatlanmis usb ye kaydediyoruz..
20200331_1952181dd6052b679a9e133.jpg
20200331_1953301d98e894ec00f1860.jpg

Tv deki starturl'u doğru bir şekilde güncellemek için USB OPERATIONS yapmamiz gerekiyor . Bunu yapmak için menüye girmeli ve ardından uzaktan kumandayı kullanarak “4725” sayılarını girmelisiniz. “Servis Menüsü” ekranı görünecektir. En alttaki secenek olan “USB İşlemleri” seçilmelidir. Ok tusuna basmanizla “starturl.txt” dosyasına yazılan uygulama bağlantısını TV'ye yüklemis olacaksiniz. “Servis Menüsü” ekranını kapattıktan sonra, Tv nizi yeniden baslatmaniz gerek,tv niz acilip internet baglantisi kurulduktan sonra uzaktan kumandadaki İnternet tuşu düğmesine basıldığında uygulama/portal bağlantısı açılacaktır.

-Bahsedilen olay vestel ve vestel grubunun ürettigi tv ler icin gecerlidir.
-Url olarak herhangi bir smart uygulamasinin sizin tv nizin portalina ait smart uygulama adresini ,veya paylastigimiz smart portal linklerini yazmaniz yeterli.
-Adres linklerinde ki; http veya https:// olan kismi silmeniz gerek yoksa sertifika hatasi verebilir.
-Aktif olmasi icin önce tv nizin internet baglantisi kurulduktan sonra smart menüyü acmaniz gerekli.
-Tek bir adres yazabilirsiniz.
-Yazdiginiz adres kendi tv nizin smart menüsünü pasif hale getirecek, yüklediginiz portal menüsü aktif olacaktir.Eger kendi tv nizin smart menüsünü kullanmak istiyorsaniz tv niz henüz internete baglanmadan smart menünüzü acip intenete baglanmasini beklemeniz yeterlidir.Internet baglantisi saglandiginda ekrandaki smart menü güncellenecek orjinal smart menüsü aktif olacaktir.
-Eger yüklediginiz portal veya uygulamadan memnun kalmazsaniz factory reset yaptiktan sonra ilk kurulum yapmaniz veya bos bir starturl.txt dosyasini yukarda anlatilan sekilde tv nize yüklemeniz yeterlidir.
-Portal linki olarak paylasilanlardan http:// ile baslayanlar mb9x larda aciliyor fakat sözlesme onay menüsünde onaylanamadigi icin smart menü kismina gecis olmuyor ,bosuna denemeyin.
-Portallar mb97 ve üst model kartlarda calisiyor ve bütün kartlara starturl dosyasi olarak yüklenebilir..Smart uygulama adreslerini tv nizin tarayici adresine yazarakda acmaniz mümkün.*Blutv mb97 de calismayabilir..
-mb95 de olumsuz geri dönüs oldu mb96 da henüz denemedi deneyip geri bildirim yapan olursa sevinirim.

portal link örnegi:
sharp aquos net + (benim tercih ettigim yükledigim link)

Uygulama link örnegi:
blutv :
dsmart :
youtube : youtube.com/tv
Primevideo: fe.primevideo.com
*tivibu vestel ürünü olan tv lerde artik calismiyor.

Ipucu : Diger uygulamalari denemek isterseniz, uygulamalarin adreslerini özellikle paylasilan ilk dört portaldaki linki direk tv tarayiciniza veya pc tarayiciniza yazdiginizda , acilan menüde adresini bulmak istediginiz uygulamaya tikladiginiz takdirde adres cubugunda görürsünüz.

-
20200504_1929461.jpg

-

Deneyimlerim hakkinda paylasacaklarim bu kadar, sonuc olarak bu kadar ugrasmaya deger mi sorusu gelecektir, teknik anlamda elestiri/öneri gelecektir ,her zamanki gibi amannnn haaa diye parmak sallayanlar olacaktir :) .Basarim parayi en yenisini alirim diyenler olacaktir :)
Ama okuduklarinizdan sonra neye karar vereceginiz sadece sizi ilgilendirir ve aldiginiz kararinizdaki tüm sorumluluk tamamen size aittir ..

Moderatör tarafında düzenlendi:
T Çevrimdışı

trkkrsy 

Süper Üye
26 Ara 2017
915
42
Benim bu konuda çok merak ettiğim bir sorum var aslında,

- siz sürekli aynı nüfuz içerisindeki kart ve panellerde deneme yapmışsınız.
- çoğu tv özelliğinde bahsediliyor, lg ips panel diye. Buna gerçek lg anakartı ya da çıtayı yükseltiyorum, sony vs anakartı takılsa tadından yenmez mi ?
- ekranı kırık, beslemesi, anakartı sağlam donanım denk getirilse ?

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
- siz sürekli aynı nüfuz içerisindeki kart ve panellerde deneme yapmışsınız.
Dogru tespit degil,paylasimlar vestel üzerine yogunlastigi icin vestel grubu ürünleri paylasiyorum sadece.
Sizin dediginiz teorik olarak mümkün; sonuc olarak bütün tv üreticileri icin Panel üretimi yapan firmalarin sayisi 3 veya 4 olmasi lazim.Panel üretiminde t-con kismina kadar üretim ve yazilim Panel üreticilerine ait.Tv üreticileri kendi yazilim ve donanimlarini kullanarak kendi ürün gruplarini olusturuyor,panel yaziliminida kendi yazilimlarina entegre ediyorlar.

Panel saglam oldugu sürece bütün tv markalarina ait tv lerde birbirine uyumlu donanim kullanarak calisir hale getirmek mümkün ama problem panelde ters ekran olustugunda veya renkler bozuk oldugu zaman buna full yazilimla veya panel yazilimiyla müdahale etmek gerekiyor.Bu yazilimlara ulasmak diger ürün gruplarinda zor hatta mümkün degil diyebilirim.Vestel yazilimlarina forumdaki ustalarimiz sayesinde kolaylikla ulasip kendi arsivimizi bile yapabiliyoruz. .

Diger Tv marka donanimlarini saglam bir panele takilabilinir, sansiniz varsa problemsiz görüntü aldiysaniz sonuc olumlu da olabilir.Ben deneme yapmadim ,en azindan panel kablo baglanti socketinin uyumlu olmasi veya sizin müdahale ederek uyumlu hale getirmeniz gerekiyor olumsuz sonuc alma ihtimali yüksek olacagi icin deneme yapmadim ama kirik bir panelde denenebilinir.

Asagida bir kac tv icin farkliliklari benzerlikleri gözlemleyebilmeniz acisindan resim de paylasayim.Lg ve sony de de görünüm pek farkli degil
-

20200505_1040151.jpg
20200505_1049451.jpg

-
Resimdekiler vestel ve panasonic tv ye ait donanimlarin görüntüsü ve panasonic´den panele giden kablonun resimi.Panosonic yazilimlarinin bazilarinin vestel grubu ürünleriyle uyumlu oldugunu alman forumlarinda okudum ama deneme yapmisligim yok.
-

20200505_1048001.jpg
20200505_1050451.jpg

-
Bu resimdeki tv Grundig ürünü arka kapak acmak icin fazla cabaya gerek yok burada da beslemeden panele giden kablo resimdeki gibi.
-

20200505_1117101.jpg
20200505_1117251.jpg

-
Resim samsung curved 4k tv ye ait.Siyah renkli olanlar ses sistemi
-

20200505_1119082.jpg
20200406_11533316275c1ec75b16fb7.jpg
20200505_1051161.jpg

-
Bu resimdekiler hoparlör farkliliklari icin,

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

elektrowolf

Yeni Üye
16 May 2020
30
36
Cok guzel bir calisma olmis ellerine saglik ustam. Su anda benim de mb95m anakartli vestel tv im var ve ilk olarak tespit ettigim kisim serit ledin soketinin arizali olmasi bunu degistirdikten sonra ana karta yogunlasacagim, bu yuzden resimdeki anakart ve güç ünitesine en uygun üst model hangisi olur beni yormadan bir üst model kart arayisina gececegim.
Tesekkur ederim

IMG_20200516_144506.jpg

E Çevrimdışı

elektrowolf

Yeni Üye
16 May 2020
30
36
ayrıca bu ana kartlardan hangisini alsam beni yormayacak şekilde tv mi çalıştırabilirim,

WhatsApp-Image-2020-05-18-at-00.45.25.jpg
WhatsApp-Image-2020-05-18-at-00.41.37.jpg
WhatsApp-Image-2020-05-18-at-00.37.57.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

ayrıca bu ana kartlardan hangisini alsam beni yormayacak şekilde tv mi çalıştırabilirim,

çıkmayan resimdeki anakart bu tavsiyelerinizi bekliyorum.

WhatsApp-Image-2020-05-18-at-00.41.37-18c68d7b5c1f82b55.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

ss960d89efaa60c2e4.jpg
ssss123de21e1a4656c6.jpg

Son düzenleme:
hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
ana kartlardan hangisini alsam
Konu icerisinde de yazdim bu konuda cevap bir cok etkene bagli o yüzden direk cevap vermek zor.Siz kendi besleme kartinizi kullanacaksiniz ve sizin besleme kartiniz anakarta kablosuz baglaniyor ,dolayisiyla socketi farkli ya kablosuz baglanan bir anakart bulmaniz sart veya besleme kablosu almaniz gerekecek,tam uyumlu olmasada isinizi görür.Fakat Bu sefer tv kasasina besleme kartini monte etme sorunuz olacak ,sadece iki civata ile tutturmak zorunda kalirsiniz,uydurma olur biraz.Sadece anakart alacaksaniz kablo baglanti yerleri uyumlu olmak zorunda,bu durumda yan plastik parcasini da almaniz iyi olur.ben m95 lere 2 mb97 ve 1 mb110 taktim ama malzemem oldugu icin deneyerek sonuca ulastim..

E Çevrimdışı

elektrowolf

Yeni Üye
16 May 2020
30
36
Konu icerisinde de yazdim bu konuda cevap bir cok etkene bagli o yüzden direk cevap vermek zor.Siz kendi besleme kartinizi kullanacaksiniz ve sizin besleme kartiniz anakarta kablosuz baglaniyor ,dolayisiyla socketi farkli ya kablosuz baglanan bir anakart bulmaniz sart veya besleme kablosu almaniz gerekecek,tam uyumlu olmasada isinizi görür.Fakat Bu sefer tv kasasina besleme kartini monte etme sorunuz olacak ,sadece iki civata ile tutturmak zorunda kalirsiniz,uydurma olur biraz.Sadece anakart alacaksaniz kablo baglanti yerleri uyumlu olmak zorunda,bu durumda yan plastik parcasini da almaniz iyi olur.ben m95 lere 2 mb97 ve 1 mb110 taktim ama malzemem oldugu icin deneyerek sonuca ulastim..

Acaba mb95m yerine mb110s denesem sorun çıkar mi, görünürde soketleri eyni gozumden kacan birsey var mi acaba, tecrubesi olan yardimci olabilir mi.

Simdiden teşekkürler.

Screenshot_20200521_021025_com.android.gallery3d.jpg
Screenshot_20200518_003749_com.abtnprojects.ambatana.jpg

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
E elektrowolf Bu kart eger besleme kartinizla uyum saglarsa ayriyeteen wifi modül e ihtiyaciniz var,sizin kartinizda wifi modül yok görünüyor.Socketler uyumlu görüntü problemi cikarsa eger yazilimla düzeliyor,ben forumdaki panel yazilimlari yükleyerek cözüyorum sorunu.saticiya sorun hangi besleme ünitesi kullanilmis

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt