Amfi kolon çıkışları

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
veeee yine yeniden ben :hihi

allem ettim kallem ettim orayı söktüm burayı taktım ve amfiyi hallettim.
ama şimdide şöyle bir sorun var.. çıkışlarında bır sorun kalmadı fakat balans ayarını yukselttikçe aşırı derecede cırıtı oluyor.
düşürsem hoparlörlerden ses gelmiyor...

sorum şu ki;
bu cızırtı, hışırtı, vırıltı, hırıltı ( say say bitmez :) ) nasıl bir cozum bulabılrıım?
hani bir sprey varmıdır anakarta zarar vermeden temizleyebileceğim. ses cıkıslarına sıkabıleceğim. oksitleri öldürebileceğim.. gibi :) :)
Soğuk lehim kontrolü yapın, potansiyometreler kirlenmiş olabilir.
Ya potansiyometreyi söküp temizleyin ya da yenisini takın derim.

Kapasitörler sağlamsa, cihaz topraklamasında da sıkıntı yoksa sorun potansiyometrede olabilir bence.

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
41
Soğuk lehim kontrolü yapın, potansiyometreler kirlenmiş olabilir.
Ya potansiyometreyi söküp temizleyin ya da yenisini takın derim.

Kapasitörler sağlamsa, cihaz topraklamasında da sıkıntı yoksa sorun potansiyometrede olabilir bence.
potansiyometreleri ne ile temizleyebilirim.
ses dugmesinde biraz sıkıntı var gibi.. birde bass kontrl dugmesini kısınca bir nebze azalıyo.. bunların temizliğini alkol ile veya kolonya ile yapsam bir sıkıntı olur mu?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
potansiyometreleri ne ile temizleyebilirim.
ses dugmesinde biraz sıkıntı var gibi.. birde bass kontrl dugmesini kısınca bir nebze azalıyo.. bunların temizliğini alkol ile veya kolonya ile yapsam bir sıkıntı olur mu?

Bu işler için kontak spreyler var ama onlar da yağlı olduğu için sanırım bir süre sonra sorun yaratıyor galiba.
İzopropil alkol bu iş için biçilmiş kaftan olur bence.
Kolonya da işe yarayabilir belki, sonuçta alkol var içinde.

Bas düğmesini kısınca azalıyorsa önce potansiyometre değişimini yapın, lehimleri yenileyin.
Durum değişmiyorsa ya pasif bileşenlerde (kapasitör) ya da ton kontrol entegresinde sorun olabilir.

Bence entegre değil de ömrünü bitirmiş bir kapasitör veya kirlilik & soğuk lehim gibi bir durum buna neden oluyor olabilir.

Benim de tecrübem yok açıkçası sadece tahmin yazıyorum.

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
41
Bu işler için kontak spreyler var ama onlar da yağlı olduğu için sanırım bir süre sonra sorun yaratıyor galiba.
İzopropil alkol bu iş için biçilmiş kaftan olur bence.
Kolonya da işe yarayabilir belki, sonuçta alkol var içinde.

Bas düğmesini kısınca azalıyorsa önce potansiyometre değişimini yapın, lehimleri yenileyin.
Durum değişmiyorsa ya pasif bileşenlerde (kapasitör) ya da ton kontrol entegresinde sorun olabilir.

Bence entegre değil de ömrünü bitirmiş bir kapasitör veya kirlilik & soğuk lehim gibi bir durum buna neden oluyor olabilir.

Benim de tecrübem yok açıkçası sadece tahmin yazıyorum.
valla tahmin yazıyosun da sankı cihaz karşındaymış gibi yazıyosun :)
sevdıgım bi arkadasımın sevdiğim bir sözü vardır
" hiç bilenle bilmeyen bir olur mu" diye.
bilgi birikim olaya hakimiyet müthişşş :clap2:clap2

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
valla tahmin yazıyosun da sankı cihaz karşındaymış gibi yazıyosun :)
sevdıgım bi arkadasımın sevdiğim bir sözü vardır
" hiç bilenle bilmeyen bir olur mu" diye.
bilgi birikim olaya hakimiyet müthişşş :clap2:clap2

Olabilecekler belli abi.
Tecrübe sahibi arızayı 1 günde bulur, benim gibi tecrübesizler de 12 günde bulur. :kop

teraspy teraspy emmi nerelerdesin? :kas:kiskis

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Sesi açarken volum düğmesi cızırtı yapıyorsa ,potansiyemetre tozlanmıştır,ben 404'ün ilk çıkan balata spreyi ile temizledim(plastiğe zararı yok)
Giriş seçme anahtarlarında hangi giriş seçiliyse o giriş tuşunu parmağınla hafif hafif dokun,ses kesiliyorsa veya hışır-hışır ses yapıyorsa giriş seçme anahtarnı da temizle
Bence tüm seçme anahtarlarını ve ses ila alakalı tüm düğmeleri CİHAZ KAPALIYKEN bir miktar 404 sık,her sıktığın düğmeyi birkaç kere çevir,seçme anahtarı basmalı tipse birkaç kere bas bırak ki temizlensin,bu arada bunu evin içinde asla yapma,balkona çık kapıyı da kapat,eve girmesin koku :ok
Gelelim balans olayına :)
Neyi değiştirdin bilmiyorum ama balans sağ-sol ayırımı yapar,bir yere çevirdiğinde ses geliyor,diğer yöne çevirdiğinde gelmiyorsa hatalı bir şeyi değiştirmişindir mutlaka.
Birde sorayım bakayım :
Bu cızırtı dediğin ses bir uğultu gibi devamlı mı çıkıyor,mesela amfiyi açar açmaz" unnnnnnnnnnnnnnnnn" gibi srekli bir ses geliyorsa ,derhal beslemedeki kondansatörleri değişttir, çünkü dalgalı akım alıyor( AC dediğimiz),filtre etmediğnden uğultu gelir,aslında bir ses dosyası olarak kaydetsen de dinlesek :))
Son olarak giriş kablosuyla da çalarken oyna,cazur-cuzur ses gelecekmi,girişlerde gevşemiş olabilir,hatta lehimleri soğuk lehim de olabilir.
Evetttt,size bir recete yazıyorum, kocakarı ilacıdır,fazla para vermeyin ,günde 3 defa 404 kullanın :haha1

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
41
Sesi açarken volum düğmesi cızırtı yapıyorsa ,potansiyemetre tozlanmıştır,ben 404'ün ilk çıkan balata spreyi ile temizledim(plastiğe zararı yok)
Giriş seçme anahtarlarında hangi giriş seçiliyse o giriş tuşunu parmağınla hafif hafif dokun,ses kesiliyorsa veya hışır-hışır ses yapıyorsa giriş seçme anahtarnı da temizle
Bence tüm seçme anahtarlarını ve ses ila alakalı tüm düğmeleri CİHAZ KAPALIYKEN bir miktar 404 sık,her sıktığın düğmeyi birkaç kere çevir,seçme anahtarı basmalı tipse birkaç kere bas bırak ki temizlensin,bu arada bunu evin içinde asla yapma,balkona çık kapıyı da kapat,eve girmesin koku :ok
Gelelim balans olayına :)
Neyi değiştirdin bilmiyorum ama balans sağ-sol ayırımı yapar,bir yere çevirdiğinde ses geliyor,diğer yöne çevirdiğinde gelmiyorsa hatalı bir şeyi değiştirmişindir mutlaka.
Birde sorayım bakayım :
Bu cızırtı dediğin ses bir uğultu gibi devamlı mı çıkıyor,mesela amfiyi açar açmaz" unnnnnnnnnnnnnnnnn" gibi srekli bir ses geliyorsa ,derhal beslemedeki kondansatörleri değişttir, çünkü dalgalı akım alıyor( AC dediğimiz),filtre etmediğnden uğultu gelir,aslında bir ses dosyası olarak kaydetsen de dinlesek :))
Son olarak giriş kablosuyla da çalarken oyna,cazur-cuzur ses gelecekmi,girişlerde gevşemiş olabilir,hatta lehimleri soğuk lehim de olabilir.
Evetttt,size bir recete yazıyorum, kocakarı ilacıdır,fazla para vermeyin ,günde 3 defa 404 kullanın :haha1
Abi çok şeyler yazmışsın. Eve gidince bir bakıcam söylediklerine.
Ve evet ses sürekli şekilde unnnnn diyerekten çıkıyor ??

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Abi çok şeyler yazmışsın. Eve gidince bir bakıcam söylediklerine.
Ve evet ses sürekli şekilde unnnnn diyerekten çıkıyor ??
Tamam,sesi iyice kıstığında da daha baskın olarak duyuyorsan bu "unnnnnnnnn" sesini ,besleme kondansatörlerini mutlaka değiştir ,Mf aynı olmalı ama volt kısmı üzerindekinden büyük olabilir ,yani üzerindeki 2200Mf/35 volt ise sen 2200Mf/63 takabilirsin (ben genelde böyle yapıyorum,voltaj bakımından daha uzun ömürlü oluyorlar kondaslar :) )

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
41
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

image23bcea8aa00a40d5.jpg

[/QUOTE]

teraspy teraspy abi besleme dediklerin büyük olanlar mı?

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
41
teraspy teraspy abi besleme dediklerin büyük olanlar mı?
Muhtemelen onlardır. Trafonun karta giren kablolarından itibaren takip et pcb hatlarını. Ya da cihaz fişten çekiliyken multimetreyi kısa devre moduna alın, o kapasitörler trafo kablolarıyla ilişik mi kontrol edin.
[/QUOTE]
Eve geçince bir bakayım
Ama bu pcb hattını anlayamadım:alala

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Muhtemelen onlardır. Trafonun karta giren kablolarından itibaren takip et pcb hatlarını. Ya da cihaz fişten çekiliyken multimetreyi kısa devre moduna alın, o kapasitörler trafo kablolarıyla ilişik mi kontrol edin.
Eve geçince bir bakayım
Ama bu pcb hattını anlayamadım:alala
[/QUOTE]

Devre kartındaki yolları takip edin demek istedim. :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt