Alt Kat Kombi Yakmıyor...!

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Alt katım yakıyor en üst kattayım binada mantolama var çatıya izocam da serili fakat bina 4 taraftan açık konumu itibari ile her cepheden de sağlam rüzgar yiyor kombim 65 de durmaksızın çalışıyor ev 21,4 den yukarı çıkmıyor bu ay sonu sağlam bir tokat yicem faturadan sorun etmiyorum ama o kadar yüksek meblağları ödeyip hala adam gibi ısınamıyorum bunu sorun ediyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Alt katım yakıyor en üst kattayım binada mantolama var çatıya izocam da serili fakat bina 4 taraftan açık konumu itibari ile her cepheden de sağlam rüzgar yiyor kombim 65 de durmaksızın çalışıyor ev 21,4 den yukarı çıkmıyor bu ay sonu sağlam bir tokat yicem faturadan sorun etmiyorum ama o kadar yüksek meblağları ödeyip hala adam gibi ısınamıyorum bunu sorun ediyorum.
İçeriden de yalıtım yaptırın?
Ayrıca peteklerin vana ayarı sonuna kadar açık olmasın her petekte.
Bir de kombinizin pompa devri yüksekte ise onu düşüğe almayı deneyin.

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
İçeriden de yalıtım yaptırın?
Ayrıca peteklerin vana ayarı sonuna kadar açık olmasın her petekte.
Bir de kombinizin pompa devri yüksekte ise onu düşüğe almayı deneyin.
3 yıl önce daireyi komple yaptırdık en üst kattı tavanlar lambriydi komple tavanı alçıpan levha kaplattık duvarlar içten normal pütürlü sıvaydı alçı çektirdik hepsini saten yaptık bölme eklettik niş yaptırdık falan.... bende dün akşam içerden mantola için bi fiyat falan alalım dedim ama eşim hem gelen ustalar eski hali gibi yapamaz kaygısı hemde pislik toz vs haksızda değil evin içi inşaat olacak.
Diğer konu reglaj yaptım son petekte aynı derecede ısınsın diye ama çokta gerekmedi reglaj yapmadan da son petek yeteri kadar ısınıyor
Kombi pompa devri konusunda da hiçbir fikrim yok bir saat çalışmasa ev 19 olacak bir arıza veririm korkusu ile servis menüsünü kullanmıyorum Daikin kombinin

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
3 yıl önce daireyi komple yaptırdık en üst kattı tavanlar lambriydi komple tavanı alçıpan levha kaplattık duvarlar içten normal pütürlü sıvaydı alçı çektirdik hepsini saten yaptık bölme eklettik niş yaptırdık falan.... bende dün akşam içerden mantola için bi fiyat falan alalım dedim ama eşim hem gelen ustalar eski hali gibi yapamaz kaygısı hemde pislik toz vs haksızda değil evin içi inşaat olacak.
Diğer konu reglaj yaptım son petekte aynı derecede ısınsın diye ama çokta gerekmedi reglaj yapmadan da son petek yeteri kadar ısınıyor
Kombi pompa devri konusunda da hiçbir fikrim yok bir saat çalışmasa ev 19 olacak bir arıza veririm korkusu ile servis menüsünü kullanmıyorum Daikin kombinin
Servis menüsü değil de üzerinde ayar butonu olur pompaların.
Tabi olmayan model mevcut mudur bilmiyorum.
Bunun için kombiyi açmanız gerek zaten, o da garantili üründe yapmamanız gereken bir şey.

Servisi veya tesisatı döşeyen firmayı arayın, tesisatınız evimi ısıtmıyor deyin gelip baksınlar.

Bir de petek tipiniz, yani peteklerin kalınlıkları da eviniz için elverişli mi onu da bilmiyorum.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
O hava yonlendiricileri faydalı diye geçiyor
meebbe meebbe sen en dersin bu konuda baya arastirdin?
evet hocam kimisi gereksiz buluyor çok gerekli olsaydı petek üreticleri zaten o şekilde üretilirdi , en fazla sıcak havanın 10 ,20 cm öteden yukarı çıkmasını sağlar diyorlardı.

kendi tecrübelerime göre tv ünitesinde termometre var , petekten yaklaşık 1.5 metre uzakta , bu yönlendirileri koyduğum zaman yalan yok rakam vermem de doğru olmaz ama en az bir %20 gibi ısının ortalara ulaştığını gördüm.Kaba taslak yönlendirici yokken termometre 23 derece ise , yönlendirici varken 23.5 dereceleri hatta daha fazlasını gördüm. birkaç deneme ile eşimde faydalı olduğuna kanaat getirdi.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Geçen sene kış boyunca alt katım boş kaldı, bebekli bir aile gelsin diye dua ettim. dualarım kabul oldu, bebekli bir aile geldi ama onlarda salonu yakmayıp arka odada oturuyorlar:kroteyçocuklara diyorum tepinin istediğiniz kadar alttakileri bezdirip yerine yeni bebekleri olmuş, salonun da peteklerini yakacak bir kiracı bulacağım :deli1

neyse ben burada yazılan fatura tutarlarını görünce halime şükrediyorum valla, geçen sen en fazla ödediğim fatura 230 TL idi. Müteahhit sanırım bina da bir tek yalıtımı layıkıyla yapmış:cigara

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
evet hocam kimisi gereksiz buluyor çok gerekli olsaydı petek üreticleri zaten o şekilde üretilirdi
Böyle bir bakış açısı mi var ya ? kırılmaz cam faydalı hangi telefon üreticisi takip gönderiyor ?
Yada kireç önleyici antikarker Ler var neden üretici üstüne takmıyor faydası yok mu ? ?

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Böyle bir bakış açısı mi var ya ? kırılmaz cam faydalı hangi telefon üreticisi takip gönderiyor ?
Yada kireç önleyici antikarker Ler var neden üretici üstüne takmıyor faydası yok mu ? ?
Aslında petek üreticisi olsam ve bu şekilde üretsem petekleri bir inovasyon yapmış olurum ve belki diğer radyatör üreticilerinden daha ön plana çıkabilirim bu sayede tercih edilme oranımı arttırabilirim :)

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Apartman işini hiç sevmem müstakil ev gibisi yok mis yak odun kömür sobasını iliklerine kadar ısın sıcak sıcak üstüne koy çayı kestaneyi :kiskis doğal gazla ısınma bizim ülke şartları için uygun değil çok pahalı ?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Apartman işini hiç sevmem müstakil ev gibisi yok mis yak odun kömür sobasını iliklerine kadar ısın sıcak sıcak üstüne koy çayı kestaneyi :kiskis doğal gazla ısınma bizim ülke şartları için uygun değil çok pahalı ?
Normal şartlarda pahalı değil ama ithal edenin, etmesine izin verenin komisyonu eklenince gariban vatandaşa pahalıya geliyor...

Azeri veya Türkmen gazı atıyorum 40 dolara duruken Rus/İran gazını yine atıyorum 140 dolara almanın başka açıklaması olamaz... Dahli olanların Allah belasını tez vakitte verir inşallah...

Z Çevrimdışı

Zlmtn

Yeni Üye
29 Ocak 2021
10
47
Geçen sene kış boyunca alt katım boş kaldı, bebekli bir aile gelsin diye dua ettim. dualarım kabul oldu, bebekli bir aile geldi ama onlarda salonu yakmayıp arka odada oturuyorlar:kroteyçocuklara diyorum tepinin istediğiniz kadar alttakileri bezdirip yerine yeni bebekleri olmuş, salonun da peteklerini yakacak bir kiracı bulacağım :deli1

neyse ben burada yazılan fatura tutarlarını görünce halime şükrediyorum valla, geçen sen en fazla ödediğim fatura 230 TL idi. Müteahhit sanırım bina da bir tek yalıtımı layıkıyla yapmış:cigara

Merhaba, yukarıdaki sorunları okuyunca yalnız olmadığımıza sevindim ama ısınamayışımızın ulusal bir sorun olduğunu düşünerek de üzüldüm. Tek daireli ve üç katlı bir apartmanda kiracıyız. Alt katımızdakiler "üşümediklerini" iddia edip kombiyi pek açmıyorlar, üst katımıza da gelen her kiracı türlü problemleri sebebiyle ya başka yere taşınıp gidiyor ya da eşyaları burada olsa da kendileri burada olmadığı için yine ev buz gibi. Bu kaçıncı kış sayamıyorum ama biz evimizi ısıtamıyoruz, her kışa buradaki son kışımız olsun diye başlıyoruz. Umarım bu evde, bu kış son, en son kışımız olur. Bu arada alt kata geçme şansımız var ama giriş dükkan(fırın) ve binanın çıkmaları var. Ara katta ısınamıyorsak orada donarız diye düşünüyorum. Kiramız etrafımızdaki dairelere göre makul olmasa çoktan taşınmıştık da, malum şartlar bu güne getirdi. Fırın üzeri de olsa çıkmaları yüzünden mantıksız seçim olur diye düşünüyorum, ya sizce ne yapmalıyım ?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50

Merhaba, yukarıdaki sorunları okuyunca yalnız olmadığımıza sevindim ama ısınamayışımızın ulusal bir sorun olduğunu düşünerek de üzüldüm. Tek daireli ve üç katlı bir apartmanda kiracıyız. Alt katımızdakiler "üşümediklerini" iddia edip kombiyi pek açmıyorlar, üst katımıza da gelen her kiracı türlü problemleri sebebiyle ya başka yere taşınıp gidiyor ya da eşyaları burada olsa da kendileri burada olmadığı için yine ev buz gibi. Bu kaçıncı kış sayamıyorum ama biz evimizi ısıtamıyoruz, her kışa buradaki son kışımız olsun diye başlıyoruz. Umarım bu evde, bu kış son, en son kışımız olur. Bu arada alt kata geçme şansımız var ama giriş dükkan(fırın) ve binanın çıkmaları var. Ara katta ısınamıyorsak orada donarız diye düşünüyorum. Kiramız etrafımızdaki dairelere göre makul olmasa çoktan taşınmıştık da, malum şartlar bu güne getirdi. Fırın üzeri de olsa çıkmaları yüzünden mantıksız seçim olur diye düşünüyorum, ya sizce ne yapmalıyım ?
Fırın, bildiğimiz taş fırın ise yazın sizi çıldırtabilir... Bir dönem alt katım fırın üstündeydi, ilk kışta ben 2 ton kömür yaktıysam onlar 300-400 kilo yaktı ve neredeyse bütün evi ısıtıyorlardı... İmreniyordum. Ama yaz gelince neredeyse eve giremediklerini görünce mantıklı mı fırın üstü ev diye düşünmüştüm.

Artısını eksisini iyi hesaplayın, yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt