Akım koruyucu priz çalışma prensibi

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,570
akım korum prizlerinin içinde varistör bulunur. 250+V ulaştığında gerilimi keser. Düşük gerilimde hiçbir fonksiyonu olmaz.

250v-20mm-varistor-20mm-varistor-myg-23482-54-B.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
akım korum prizlerinin içinde varistör bulunur. 250+V ulaştığında gerilimi keser. Düşük gerilimde hiçbir fonksiyonu olmaz.

Bu varistör iyi hoş ama Başkan yenisi takılana kadar o priz çalışmıyor eli yatkın olmayan kullanıcılar prizi çöpe atıyor burda bir sorun var.
Prizi devre dışı bırakmayan bir sistem gerekli bence.
Bunların cihazları fazla koruduğu'da söylenemez.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Gerilim dalgalanmalarını önlemek için en basiti voltaj regülatörü kullanmanız lazım.
Veya bütçe varsa iyi bir online ups olabilir. FSP'nin ürünleri düşünülebilir.
Çok dalgalı olmayan 240v üzerini geçmeyen yerlerde önlem almaya gerek yok.
Birde çok sık elektrik kesintisi olmuyorsa extra önlem gerekmez.
Bu ara sabit 230 geliyor daha önce 220'ye çıkmıyordu voltaj :kiskis
Bu Memlekette kimse işini düzgün yapmıyor ondan sıkıntı çekiyoruz

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
647
39
düşük voltajda da cihazlar bozuluyor.Düşük voltajda da elektriği kesmesi gerekmez mi?

Ben bütün cihazları koruyacak bir şey istiyorum.Ne olabilir?

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
647
39
Online ups ile bütün cihazlar (bulaşık makinesi,çamaşır makinesi gibi)koruma altına alınabilir mi?

Akım koruma rolesi videolarını izlemiştim mesela 240 voltun üzeri veya 210 voltun altı ayar yapıyorsun o voltlara gelince elektriği kesiyor.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Online ups ile bütün cihazlar (bulaşık makinesi,çamaşır makinesi gibi)koruma altına alınabilir mi?
Alırda çok tuzlu olur cihaz sayısı arttıkça daha yüksek watt'lı ups almanız gerekiyor.
Bence fazla korumacı olmayın kolay kolay bozulacak ürünler değil bunlar.

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
647
39
Alırda çok tuzlu olur cihaz sayısı arttıkça daha yüksek watt'lı ups almanız gerekiyor.
Bence fazla korumacı olmayın kolay kolay bozulacak ürünler değil bunlar.
Sigorta kutusuna takılıyor 1 tane yetiyor.İncelediniz mi hiç?

Bir de dikkatimi çekti:Volt 225 olduğunda fırın çalışınca 220 oluyor başka bir cihaz daha çalışınca 220'nin altına iniyor.Norma mi?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Bir de dikkatimi çekti:Volt 225 olduğunda fırın çalışınca 220 oluyor başka bir cihaz daha çalışınca 220'nin altına iniyor.Norma mi?
O kaçak akım rölesi.
Toprak hattında yaşanacak olası akım kaçaklarını önlemek için.
Oldu ki fırın topraklama kaçağı yaparken siz fırının dışına dokundunuz, kaçak akım rölesi yoksa çarpılırsınız.
Online UPS her cihaz için kullanılamaz, çünkü cihazların akım çekme ve çalışma prensipleri buna sebep olur.
Evde modem, bilgisayar, oyun konsolu vs için online ups kullanılabilir.
Çamaşır makinesi, kombi gibi şeyler için online ups mantıklı olmaz.
Bildiğim kadarıyla kombilerle online ups çalıştırılamıyor. (Pompa motoru vs nedeniyle)
Tam sinüs inverter gerekiyordu sanırım. Anladığım bir konu değil.
Birçok cihazın içerisinde voltaj anormalliklerine karşı çeşitli önlemler olur.
Bu önlemler sonucu da cihazlar belli voltajın altında çalışmaz.

Evde voltajın düşmesi anormal, evin tesisatı, binanın projesi de buna etki eder ama bunun sorumlusu büyük ihtimal dağıtım şirketidir.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Akım koruma ile ilgili kaçak akım rolesi vs çok fazla alternatif seçenek var bende hiçbiri yok yıllardır .
Sadece 16 amper b-tipi sigorta mevcut hepsi o.
Ben fazla takılmıyorum bu koruma işlerine .
Elektrik tesisatı ve Elektrik şirketi kaynaklı sorun yoksa voltaj kaynaklı sorun kolay kolay olmaz.

U Çevrimdışı

ugrgl06 

Yeni Üye
18 Haz 2022
17
43

Geçen haftada arçelik yetkili servisi zorla bana satmaya çalıştı akım korumalı priz. Buzdolabı tamiri için geldi cata takılıydı bu kötü işe yaramaz bizdeki 36000 amper bunu kullanın dedi, bende içinde varistör var nasıl bu ampere dayanacak diyip almadım. geçen yıl samsung yetkili servisi bu prizlerden kullanmıyoruz diye garanti kapsamındaki tv den tamir ücreti aldi, thh ile geri aldım o ayrı amam servis geldiğinde akım korumalı priz kullanmamışşınız demesin diye tv ve beyaz eşya için aldım bu prizlerden.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt