Kılavuz Akıllı Saat Seçme Rehberi - Hangi Akıllı Saati Almalıyım ?

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Selamlar,

Biliyorsunuz giyilebilir teknoloji ürünleri son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Kimileri sadece aksesuar için, kimileri telefonunu cebinden çıkartmadan çağrı ve mesajları yanıtlamak için, kimileri de spor aktivitelerinde ve sağlığını takip etmek amacıyla kullanıyor. Ben de mümkün olduğunca net şekilde kendi görüşlerimi paylaşmak, insanların ihtiyaçları doğrultusunda en uygun cihazı seçmelerine yardımcı olmak istedim. Hatalı ve eksik olduğum yerler olur ise daha sonra düzeltme ve ekleme yaparız.

Bu cihazlar sahip olduğu özellikler bakımından birbirinden çok farklı olabiliyor. Sadece attığı adımları ve yaktığı kalorileri takip etmek isteyen birinin gidip de Apple Watch Ultra alması ne kadar gereksiz ise, sahada operasyona çıkan ve saat üzerinde dahili topoğrafik haritaya ve uzun şarj ömrüne ihtiyacı olan bir askere personelin veya maraton koşusuna hazırlanan bir koşucunun gidip Mi Band alması da o derece anlamsız olur.

1) Android kullanıcısıyım, saat üzerinden çağrıları yanıtlamak, mesaj yazmak istiyorum. Sağlık takibi ve spor ile işim yok, sadece kolumda ikinci bir telefon olsun istiyorum diyorsanız;
- Samsung marka telefon kullanıyorsanız, aynı markanın akıllı saatini almanız daha iyi olur. Alternatif olarak dahili hoparlör ve mikrofonu olan diğer markaların modelleri de olabilir. Aklıma gelenler;
* Huawei grubundan: Huawei Watch GT 2 Pro, Watch GT 3, Watch GT 3 Pro
* Amazfit grubundan: Amazfit Verge, GTS 2, GTS 3, GTR 2, GTR 3, GTR 3 Pro, GTR 4
* Garmin: Venu 2 Plus

2) IOS kullanıcısıyım, spor ve sağlık takibi çok önemli değil, telefon ile yapabileceğim işleri saatten yapmak istiyorum diyorsanız;
- Apple Watch modellerinden birini tercih etmelisiniz. Daha uygun fiyatlı olan Watch SE seçeneğine de yönelebilirsiniz.
* Kare tasarım sevmiyorum bana yuvarlak saat lazım derseniz, 1. seçenekte bahsettiğim Huawei ve Amazfit modellerden birini alabilirsiniz. Saat üzerinden arama yapabilirsiniz elbette ama hiçbirinin tam olarak Apple Watch'un yerini tutmayacağını bilmelisiniz. Çünkü Apple bütün entegrasyonu kendi saatine göre planlamış.
* Garmin: Venu 2 Plus - Venu 2 Plus modelinde Siri de kullanılabiliyor. Apple olmayıp Siri'nin kullanılabildiği tek model budur.

3) Saatin akıllı özelliklerine gerek yok, telefonu cebimden çıkarmak zor değil, ben sadece çok derinlere inmeden sağlığımı takip etmek istiyorum; adımlarımı, nabzımı, uykumu, yaktığım kaloriyi ölçsün, hareket etmem için biraz motive etsin yeterli diyorsanız;
- Piyasadaki hemen her saat bu konuda sizin için yeterli açıkçası, hatta bileklik dahi kafi.

4) Sağlık takibini daha ciddi boyutta yapmak, biraz da spor yapmak istiyorum diyorsanız;
- Garmin Vivoactive 4 (MIP ekran)
- Garmin Venu 2, Venu 2 Plus (Amoled Ekran) (Plus modelinde saat üzerinden telefon görüşmesi yapılıyor, Siri kullanılıyor. Ayrıca EKG de geldi ama burada aktif değil.)
- Polar Ignite, Ignite 2, Ignite 3 (Amoled Ekran)
- Fitbit Versa 4, Fitbit Sense 2 (Amoled Ekran)
- Suunto 5, Suunto 5 Peak (MIP Ekran)
- Amazfit serisi
- Her ne kadar çok başarılı bulmasam da Mobvoi Ticwatch Pro 3 serisi
* Bu listeye Huawei Watch GT 3, GT3 Pro ve Apple Watch serisini de ekleyebiliriz.

5) Sporla ciddi olarak ilgileniyorum, performansımı ve gelişimimi takip edeceğim + ciddi şekilde sağlık takibi yapacağım diyorsanız;
Koşucular için;
- Garmin Forerunner 255 (MIP Ekran),
- Garmin Forerunner 265 (Amoled Ekran),

Hem koşu hem de çoklu sporlar için;
- Garmin Forerunner 955 (MIP Ekran + Dahili Harita),
- Garmin Forerunner 965 (Amoled Ekran + Dahili Harita)
* Yukarıdaki modelleri kullanmak için illa koşucu olmaya gerek yok fakat bu modeller hafif ve dayanıklı olsun diye plastik ağırlıklı yapılıyor. Metal malzemelerin GPS sinyalini etkilediği iddia ediliyor.

- Polar Ignite 3 (Amoled Ekran)
- Polar Vantage M, Vantage M2 (MIP Ekran)
- Polar Pacer, Pacer Pro (MIP Ekran)
- Polar Vantage V, Vantage V 2 (MIP Ekran)
- Suunto 5, Suunto 9 (MIP Ekran)
- Coros Pace 2, Coros Apex serisi (MIP Ekran) (Türkiye'de distribütörü yok)

6) Casio G-Shock tarzında saatler seviyorsanız;
- Garmin Instinct 2 (Monokrom ekran)
- Garmin Instinct 2 Crossover (Monokrom ekran + gerçek analog kovan ve yelkovan)
- Garmin Instinct 2X (En son çıkan daha büyük kasalı, monokrom ekran + saatin üzerinde dahili led fener mevcut)
- Casio G-SQUAD GBD-H2000 (Bu modelde Casio, lisans ücreti ödeyip POLAR firması ile anlaştı ve POLAR markasının sağlık algoritmasını kullanıyor.)

* Instinct serisinin askeri personel için taktik versiyonları da mevcut. Taktik seçenekte ek olarak gece görüş gözlüğü modu, stealth mode ve kill switch falan var. Stealth modda kablosuz iletişim kesiliyor ve aktivite bittiğinde veriler kaydedilmiyor. Kill Switch modda ise tek tuşla saatin içindeki kayıtlı tüm veriler siliniyor ve kendini fabrika ayarlarına sıfırlıyor.

7) Askeri personel veya dağcıysanız, outdoor sporları ile uğraşıyorsanız, kasası sağlam, dayanıklı, şarjı çok uzun süre gidecek, dahili haritası bulunan bir cihaz arıyorsanız, o zaman pamuk eller cebe diyor ve ağır babaların mekanına giriyoruz :hihi
- Garmin Fenix 7 serisi (MIP Ekran)

Fenix 7 serisinin yaklaşık 8 farklı versiyonu mevcut 42, 47 ve 51 mm ebatları, bunların Solar yani güneş enerjisi destekli olanları ve safir camlı olanları. Ekranın üzerinde fotovoltaik hücreler mevcut ve ne kadar çok güneşte kalırsanız saat o kadar şarj oluyor. Hatta bazı modellerde, cihaz sürekli gün ışığında kalırsa batarya ömrü sonsuz. Elbette her şeyin bir sonu var ama en azından hücreler ölene kadar saat sürekli kendini şarj ediyor. 51 Mm'lik Fenix modelinde dahili led fener mevcut.

- Garmin Enduro 2 (MIP Ekran)( Fenix 7'nin biraz daha kaliteli versiyonu) Bu modelde de dahili led fener mevcut. Saat ne kadar ışık verebilir ki diyorsanız, Enduro 2 85 lümen, Instinct 2X 65 lümen şiddetinde ışık veriyor. Iphone 14 kamerasının flaş ışığının 35 lümen olduğunu düşündüğümüzde hiç de az değil.

- Garmin Epix 2 - Fenix 7 serisinin Amoled ekranlı versiyonu.
- Garmin Tactix 7 serisi - Askeri personel ve sahaya inenler için üretilen bir saat. Pro ve balistik versiyonları mevcut. Tabi bunu almak için illa askeri personel olma şartı da aranmıyor, maddiyat sorunu yoksa sırf görüntüsü ve kasası için bile alınır 🙂

- Coros Vertix 2 - Akıllı saat modunda 60 gün, sürekli GPS açık durumda 140 saat batarya ömrü var. Türkiye'de servis ve distribütörü olmaması dezavantaj.
- Amazfit Falcon (Garmin ve Coros ile baş etmesi biraz zor)

Bunlar dışında Garmin markasının mesleklere özel ürettiği saatler de mevcut ama bunlara girmeye gerek yok sanırım.

Şimdilik genel bir bilgi vermiş olalım, gerekirse modellere özel ayrı konular da açarız.

Apple Saatlerin + ve - leri;
Artıları

- Dünyanın en doğru ölçüm yapan nabız sensörü,
- Şu an dünyada en iyi uyku ölçümü yapan saat sayılabili,
- Çok hızlı, stabil ve akıcı yazılım.

Eksileri
- Batarya süresi çok az, Iphone kullanmama rağmen kesinlikle tercih edemem,
- Nabız sensörü harika ama saniye saniye ölçüm yapmıyor çünkü şarj kötü etkileniyor. Aktivite düzeyine göre en sık aldığı örneklem 5 dk'da bir sanırım,
- Sadece Iphone ile çalışıyor,
- Tek bir tasarım mevcut, ben kare sevmiyorum örneğin.

Huawei Saatlerin + ve - leri;
Artıları

- Apple'dan sonra dünyanın en iyi nabız sensörü,
- Şık tasarım, kaliteli malzeme,
- Uzun batarya süresi.

Eksileri
- Nabız sensörü çok iyi fakat kılavuzunda yazdığı gibi sürekli ölçüm yapmıyor, 5 sn'de bir örneklem alıyordu hatırladığım kadarıyla,
- Telefondaki sağlık uygulamasının geliştirilmesi gerek,
- Saatin içindeki menüler çok sade, yeterli uygulama yok,
- Kalori ölçümü yok, sadece aktif kalorileri gösteriyor,
- Stres ölçümü doğru fakat yeterince sık ve anlamlı değil. Tamam stresim yüksek peki şimdi ne yapacağım ?
- Antrenman sonucundaki ölçtüğü sonuçlar hatalı. FirstBeat'ten ayrılıp kendi algoritmasını kullanmaya çalışıyor ama başarılı değil.

Polar Saatlerin + ve - leri;
Artıları

- Bu sektörün atalarından bir tanesi. Huawei ve Apple kadar olmasa da nabız sensörü güzel çalışıyor,
- Uyku ölçümü çok iyi,
- Sağlık takibi başarılı,
- Telefondaki uygulaması olan Polar Flow çok iyi,
- Türkiye'deki servisinden memnun kalmıştım, Finspor bakıyor.

Eksileri
- Ekran tasarımı berbat, ekranın çevresinde Angelina Jolie'nin dudakları kadar kalın bir siyah şerit var,
- Ekrandaki font tercihi kötü, ince ve zor okunuyor. Saat yüzü kişiselleştirmesi zengin değil,
- Saatin yazılımı akıcı değil, menüde takılmalar var.

Suunto Saatlerin + ve - leri;
Pek tercih etmediğim bir marka, şahsi fikrim Polar'dan daha geride olduğu yönünde. Keşke daha güzel cihazlar çıkarsalar da rekabet gelse. Fiziksel tasarımları güzel ama ekran yapmayı beceremiyorlar. O nedenle çok fazla bir şey yazmayacağım.

Amazfit Saatlerin + ve - leri;
Sadece düşük bütçe, düşük beklenti veya sırf akıllı özellikleri kullanılacaksa tavsiye edebileceğim bir marka. Sağlık takibi yönünden çok başarılı değil. Aklımda şöyle bir şey kalmıştı; model Amazfit Stratos diye hatırlıyorum, içine su kaçtığı için servise gönderilen saati, içinde yüzme profili bulunduğu halde, yüzmede kullanıldığı için servisi garanti dışında bırakmak istemişti.

Garmin Saatlerin + ve - leri;
Artıları

- En çok detay ve veri sunan marka,
- Çok detaylı sağlık takibi,
- Çok iyi stres ve HRV takibi,
- Çok iyi atletik performans takibi,
- Bazen sorunlu olsa da çok kullanışlı saat ve telefon yazılımı,
- Çok uzun şarj sürelerine sahip modeller,
- Kaliteli malzeme,
- Sürekli güncellenen yazılım,
- Bir çok saat yüzü ve uygulama seçeneği,
- Servis kalitesi (Saatiniz bozulursa direkt yenisini veriyor, aynı model yoksa bir üst modeli veriyor)

Eksileri
- Bazı modellerde Polar ve Suunto'ya benzemeye başladılar, ekranın kenarlarında çok fazla siyah şerit bırakıyorlar,
- Rakiplerine göre biraz pahalı,
- Nabız sensörü saniye saniye kayıt yapan az sayıda markadan biri. Doğruluğu Huawei ve Apple'ın bir tık altında. Buradaki doğruluktan kastım genel kullanımda değil, nabzın sabit olmadığı ve çok sık değiştiği hiit (high intensity interval training) tarzı antrenmanlarda bir tık daha geç yanıt veriyor.

Eksik görürsem düzeltme yapacağım, şimdilik bu kadar 🙂

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Seviniriz. Hep birlikte konuyu geliştiririz. Bu arada Garmin ile ilgili küçük bir not paylaşmak istiyorum. Eski kullanıcılar daha iyi hatırlar, Garmin aslında kuruluş amacıyla GPS (Global Positioning System) temelinde cihazlar üreten, yine aynı özellikleri de barındıran ve medikal özelliklerle güçlendirilmiş saatler ile devam eden bir firmadır. İlk Uydu iletişimli telefonlar, GPS cihazları üretimlerinde Garmin imzası vardır.

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Seviniriz. Hep birlikte konuyu geliştiririz. Bu arada Garmin ile ilgili küçük bir not paylaşmak istiyorum. Eski kullanıcılar daha iyi hatırlar, Garmin aslında kuruluş amacıyla GPS (Global Positioning System) temelinde cihazlar üreten, yine aynı özellikleri de barındıran ve medikal özelliklerle güçlendirilmiş saatler ile devam eden bir firmadır. İlk Uydu iletişimli telefonlar, GPS cihazları üretimlerinde Garmin imzası vardır.
Aynen hocam, fakat fitness ve outdoor sektörü gitgide popülerleştiği için, bu alanlara ürettikleri ürünlerden diğerlerine göre daha fazla gelir elde etmişler.

2022 net satış gelirleri toplamı 4,86 milyar USD.
Bunun 1.1 milyar USD'si fitness, yaklaşık 1,5 milyar USD'sini ise outdoor oluşturuyor. Yani firma asıl yaptığı işten farklı bir noktaya konsantre olmuş ve buradan daha çok kazanıyor gibi duruyor.

Havacılık sektörüne ürettiği ürünlerden yaklaşık 700 milyon USD, denizcilik sektöründen 875 milyon USD, otomotiv sektöründen ise 579 milyon USD gelir elde etmiş.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Aynen hocam, fakat fitness ve outdoor sektörü gitgide popülerleştiği için, bu alanlara ürettikleri ürünlerden diğerlerine göre daha fazla gelir elde etmişler.

2022 net satış gelirleri toplamı 4,86 milyar USD.
Bunun 1.1 milyar USD'si fitness, yaklaşık 1,5 milyar USD'sini ise outdoor oluşturuyor. Yani firma asıl yaptığı işten farklı bir noktaya konsantre olmuş ve buradan daha çok kazanıyor gibi duruyor.

Havacılık sektörüne ürettiği ürünlerden yaklaşık 700 milyon USD, denizcilik sektöründen 875 milyon USD, otomotiv sektöründen ise 579 milyon USD gelir elde etmiş.
Aynen öyle. Özellikle pazara doğru noktadan penatüre olması biz kullanıcılar için de avantaj sağlar. Ne kadar kazanırsa o kadar gelişir. ;) Dolayısıyla sektörde geçmişten tecrübesinin yüksek olduğunu bildiğimiz bir üreticiden ürün temin etmek açıkçası benim işime gelir. Evet ürünleri pahalı olabilir. Ancak karşılığında aldığımız değer de bence önemli.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Samsung S22 Ultra kullanıcısıyım, hem uyumluluk hemde eko sistemi tamamlanmak için samsung watch 5 pro düşünüyorum.
Batarya kapasitesi yüksek olmasına rağmen şarjla ilgili şikayetler mevcut.
Ya alternetif ürünlere yöneleceğim yada samsung watch 6 pro çıkmasını bekleyeceğim.
henüz karar veremedim. :alala

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Ellerine sağlık ,hanıma "bu telefon için bir de saat alalım sana" demiştik (yeni alınan telefon) ,hatta beraber alır yürürken adımları sayarız falan diye de konuşmuştuk,tabii yine "hemen alım" değil,birikimle alım ama hanım istemedi :)

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Samsung S22 Ultra kullanıcısıyım, hem uyumluluk hemde eko sistemi tamamlanmak için samsung watch 5 pro düşünüyorum.
Batarya kapasitesi yüksek olmasına rağmen şarjla ilgili şikayetler mevcut.
Ya alternetif ürünlere yöneleceğim yada samsung watch 6 pro çıkmasını bekleyeceğim.
henüz karar veremedim. :alala
2-3 günde bir şarj ederim, sağlık takibi çok önemli değil, daha çok akıllı özelliklerini kullanacağım diyorsan Watch 5 Pro alabilirsin. 6 çıksa da şarj ömrünün uzayacağını hiç düşünmüyorum çünkü şu ana kadar şarjı uzun gidebilen bir Samsung saat üretilmedi. Tizen kullanırken de böyleydi, Wear OS ile gelirse zaten hiç şansı yok şarj konusunda.

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Ellerine sağlık ,hanıma "bu telefon için bir de saat alalım sana" demiştik (yeni alınan telefon) ,hatta beraber alır yürürken adımları sayarız falan diye de konuşmuştuk,tabii yine "hemen alım" değil,birikimle alım ama hanım istemedi :)
Rica ederim emmi. Açıkçası böyle ürünler kullanılmasının sağlık açısından yararlı olduğunu düşünüyorum. Hem harekete teşvik ediyor hem de durup dururken nabzın normalden yüksek atarsa alarm veriyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
2-3 günde bir şarj ederim, sağlık takibi çok önemli değil, daha çok akıllı özelliklerini kullanacağım diyorsan Watch 5 Pro alabilirsin. 6 çıksa da şarj ömrünün uzayacağını hiç düşünmüyorum çünkü şu ana kadar şarjı uzun gidebilen bir Samsung saat üretilmedi. Tizen kullanırken de böyleydi, Wear OS ile gelirse zaten hiç şansı yok şarj konusunda.
bir umut watch 6 pro modelinde cpu değişikliğine gidilir diye bekliyorum.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bu çinli arkadaş benim ürünü kargoya vermek istemedi. İndirimli ucuz aldın zarar ederim devamlı müşteri değilsin dedi senden daha akıllı saat alacağım devamlı müşteri olurum dedim sonra ürünü kargoya vermişti zor ikna ettim :kiskis

Bakın bakalım bunun sattığı saatler alınır mı .
Gideri varsa alayım bitane alırız dedik yalan olmasın :haha

LEMFO 3C Brand Mall

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri