Airfel LTXN35UB yeterince inverter değil mi acaba?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Düşük devirde araba gibi sarsıntı ve gürültü yapıyor diye o zaman. Kalkış anında dış ünitenin yanında dinlemem lazım böyle bir sorun gerçekten var da ondan mı 400 watt altını kullanmıyor diye :ara
Devir geçişlerinde ve kalkış anında o dırıldamayı her seferinde duyuyorum ben. Kalkış ve devir geçişlerindeki bu ses de yine atalet kaynaklı biliyorsun, devrini bulup orada sabit devir dönmeye başladığındaki ritmik titreşim değil de bizim için o ataleti atamadığı an kısmı asıl sorun.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
İşte 500 watt altında çalışması gereken koşullarda on off klima gibi davranıyor. 3000 BTU'luk bir on off klima. Benim sorguladığım durum da bu zaten.

Mevcut konuda da Midea bunu yapabilirken Midea üretimi olduğu halde benimkisi yapamıyor. Bu bir sorun mu? Çaresi var mı? Bilmediğim bir ayrıntı mı var? Ben bunları sorguluyorum. Aynı ürün olsa zaten fiyat farkı olmazdı.

Bu durum sizin de söylediğiniz gibi benim klimama özel bir durum değil. Benim bu gün mesela ihtiyacım olan güç belki 180watt, camı açsam dışarısı 29 derece. Serinlemeye kalksam bir üşüyor bir pişiyorum.

Belki benim klimam mesela mideanın 2 seri evvelki kliması. R410 gazlı çünkü. Ortalama tüketiminden ve sessizliğinden çok memnunum ama konfor odağından bir o kadar memnuniyetsizim.
Kütle sıcaklığı konusunu da göz önünde bulundurmak lazım ki sevgli Ahmetin değindiği ''Bu koşullarda 27 sorun olur'' kısmı burada devreye giriyor.

Senin bahsettiğin Algoritma kısmı da burada devreye giriyor çünkü bu klimalar hem iç üniteden hem de dış üniteden sensör verileri alıyor ve kompresör frekansını ona göre belirliyor yani daha önce de birkaç kere belirttiğim üzere inverter sistemlerin akıllı olması iyi ancak bazı konularda senin yerine karar vermesi kötü.

Belki de senin klima aslında bunu yapabilecek kapasitede donanıma sahip ancak senin dediğin gibi algoritma o şekilde tasarlanmamış olabilir.

Şöyle düşünelim abi, Dış ortam 31 derece, iç ortam 29 derece, sen istiyorsun 27 derece, Sence bu klima sensör verilerini okuduktan sonra o kompresörü en üst frekansta çalıştırır mı? Hayır. Aslında ben çalışmasını istiyorum ama yine de çalışmaz öyle kodlanmış çünkü. Makas aralığı ona göre dizayn edilmiş.

Peki dış ortam 40 iç ortam 33 sen istiyorsun 25. Sen istemesen de o kompresör en üst limitlerde çalışacak taa ki senin istediğin dereceye YAKLAŞANA kadar bak gelene demiyorum yaklaşana kadar.
Yaklaştıkça alt frekansa geçecek, yaklaştıkça alt frekans derken işte o zaman aslında senin o 130 150 200 gibi değerleri görebiliyor olman gerekir.

Ömer Çolak Çevrimiçi

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Devir geçişlerinde ve kalkış anında o dırıldamayı her seferinde duyuyorum ben. Kalkış ve devir geçişlerindeki bu ses de yine atalet kaynaklı biliyorsun, devrini bulup orada sabit devir dönmeye başladığındaki ritmik titreşim değil de bizim için o ataleti atamadığı an kısmı asıl sorun.
Tam bilmiyorum abi zira motorların ucunda basit yükler bağlıydı eğitimde. Staj falan da yapmadığımdan tecrübem az, teorik bilgim iyi. Benim hatam biraz kompressörü basit yük olarak görmek oldu. Kompressör bi zorlayıp bi kolaylaşan yani titreşime çok müsait bir yapıda olduğundan düşük devirde traktör motoru gibi olması muhtemel :hihi

Peki dış ortam 40 iç ortam 33 sen istiyorsun 25. Sen istemesen de o kompresör en üst limitlerde çalışacak taa ki senin istediğin dereceye YAKLAŞANA kadar bak gelene demiyorum yaklaşana kadar.
Yaklaştıkça alt frekansa geçecek, yaklaştıkça alt frekans derken işte o zaman aslında senin o 1340 150 200 gibi değerleri görebiliyor olman gerekir.
İşte bu durumu senin dediğin dış ortam 31, iç 29, ben ister 27 iken yapmıyor abi. 400 ile çalışınca binevi 3000BTU bir klimayı maximumda çalıştırır gibi on-off yapıyor oluyor. Ama mesela belki bu küçük sıcaklık farkında benim ihtiyacım olan soğutmayı 150-200 watt ile karşılayacak. İnverteri destekliyor kalkışa bakılırsa ama minimum 3000BTU yazmışlar bikere, 150 watt belki 1200BTU ediyor ve algoritma inmiyor.

Tabi dediğin gibi ben kompressörün limitlerini hesaba katmadım tecrübe zayıflığından. Muhtemelen minimum btu değeri 1500'lerde olanların kompressör tipi rotary motorlar gibidir ve düşük devirlerde titreşimsiz dönebiliyorlardır. Otomobiller özelinde o motorların da ömrü az oluyordu tabi.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Aklıma gelmişken yazayım, birkaç gündür Midea yetkilileri ile ürünle ilgili görüşürken onlara ''Yahu bu hani Prime modelinden %15 daha verimli olacaktı? , Prime 130 wattlarda seyrederken ben bu aleti hep 180 lerde görüyorum'' dedim ama hep saatlik veya günlük testlerde gördüm bunu, Bu ece 00.00 da Haziran 30 günlük testine başlayacağım bakalım uzun vadeli kullanımda Prime daki 130 ve altını görebilecekmiyiz yoksa bu da hava koşulları ve dış basınç etkisimi diyeceğim ama özellikle ekonomi testlerinde zorlamıyorum ki makineyi. 27 de test ediyorum daha ne olsun.

Haaa 1 saat full performans testinde hiç durmadı ve 1 saatin başlangıcında 1190watt iken bitişinde 1160 watt dı yani daha kısamamıştı zira ben iç ortamı 16ya ayarlamıştım , 29 dan 16 ya ve dış ortam 35 dereceydi sanırım. Olan bizim 1.1 kw enerjiye oldu :kiskis

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,261
Arkadaşlar single rotary kompresör dönüş devri çok fazla düşürülmez.
Min btu çok düşük tutarsanız ya kompresör kafa vurur yada aşırı sarsıntılı çalışır bu engellemek için
twin rotary kompresörler yapıldı daha sessiz,az titreşimli
düşük ve yüksek devirlere daha uyumlu.

bu kompresörler eskiden performans sınıfı makinalarda kullanılırken artik girişi sınıfı makinalarda görmek mümkün.

samsung twin rotary,Lg dual,Panasonic R2
isimlendirmeler vardir.

örnek video

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Konuya ekleme yapayım. Yeni seri Airfell marka aynı model klimayı aldım. Neredeyse 1 sene olacak koca kış kullandım hiç üşümedim. Soğutma olarak 2021 de 3 ay kullandık. Xiaomi nin hassas ölçüm yapan dijital oda termostatınıda aldım oda içerisinde bulunan nem ve sıcaklığı daha detaylı ölçmek için. Watt olarak size bir şey diyemem ancak eski seri ile yeni seri arasında değişen ya yazılım farkı var yada donanım. Neden derseniz? 20m² odada 12 lik olanı kullanıyorum. Isıtmada ben ayarladım 30°C ye fan kademesi en yüksekte oda termostatı 31.5 - 31.7°C gördüğünde fan kademesi otomatik düşüyor. Soğutmada ise fan kademesi orta fanda 25°C ye ayarlı iken oda termostatında 23.3 - 23.5°C gördüğümde fan kademesi otomatik düşüyor. Size veri sunamıyorum donanımlarım yok ama ben kışın ayarladığım derecelerde terlemediğim gibi yazında üşümedim diyebilirim. Şunuda unutmamak gerekiyor ne kadar ekmek o kadar köfte.

16540045250487595002999241497106.jpg

16540045726825842468752660307289.jpg

Ömer Çolak Çevrimiçi

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Soğutmada ise fan kademesi orta fanda 25°C ye ayarlı iken oda termostatında 23.3 - 23.5°C gördüğümde fan kademesi otomatik düşüyor.
İşte ben bırakın 23 ü 25 derece gördüğümde bile üşüyorum. Klimayı 26 ayarladıysam 25.5-26.0 arasında gidip gelsin istiyorum da…

Burada dediğiniz gibi az ekmek aldık az köfte yicez gibi gözüküyor.

Yaz ortası ve kış ortası zaten günlük 13-14 kw yiyorlar, saatlik 500wattın üzeri oluyor. Haliyle şu an yaşadığım sorunu yaşamıyorum. Bu geçiş dönemlerinde dert.

Arkadaşlar single rotary kompresör dönüş devri çok fazla düşürülmez.
Min btu çok düşük tutarsanız ya kompresör kafa vurur yada aşırı sarsıntılı çalışır bu engellemek için
twin rotary kompresörler yapıldı daha sessiz,az titreşimli
düşük ve yüksek devirlere daha uyumlu.
Bu bilgi yazılımsal bir kasıt olmadığını net olarak gösteriyor. Kapitalizm masum çıktı ?

Rotary motoru Mazda RX8 ile biliyorum sadece. Yapısı gereği titreşime karşı iyi diye biliyordum da herhalde yüksek devirler için geçerli veya kompressörlerdeki rotary bir tık daha farklı.

Son düzenleme:
barbarosso Çevrimiçi

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
315
Birçok elektronik kontrollü cihaz modlanabiliyor.eprom yüklenebiliyor vs.
Klimaların yazılımları için böyle bir şey var mı?örnek;aynı motoru kullanan veya aynı bileşenleri kullanan farklı firmalar kendi yazılımlarını,algoritmalarini gelistirip kullanıyorlarsa biz daha performans gostereni yukleyebilsek iyi olmaz mıydı??

Ya da motorunu, twin rotary olan yedek parça ile değiştirip yazılımla yenilenmiş bir klima elde edilebilir mi?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Klimaların yazılımları için böyle bir şey var mı?örnek;aynı motoru kullanan veya aynı bileşenleri kullanan farklı firmalar kendi yazılımlarını,algoritmalarini gelistirip kullanıyorlarsa biz daha performans gostereni yukleyebilsek iyi olmaz mıydı??
Olabilir ayrı bir çalışma gerektiriyor birisi üzerine düşerse belki olabilir kim uğraşacak onunla..

Donanıma kullanılan bord vs bakmak lazım bu olsa bile son kullanıcı kendi başına yapamaz..

Klima yazılım kırdırma diye yeni bir sektör çıkar ortaya :hihi

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Ya da motorunu, twin rotary olan yedek parça ile değiştirip yazılımla yenilenmiş bir klima elde edilebilir mi?
Teknik olarak bu mümkün ancak klima sektöründe ciddi maliyet demek.
Ayrıca TV dünyasında arka planda yazılım modlayan arkadaşlarımız olduğu gibi klima dünyasında da var.
Fakat Singel çıkarıp Twin takmak demek sistemdeki akışkanı tamamen boşaltıp, dört yollu valf dahil tüm bağlantıları ayırıp yeniden işlem yapmak anlamına geliyor o nedenle bu klimayı satıp bu maliyete ve iş yüküne girmeden twin bir ürün almak daha makul olur diye düşünüyorum :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
İşte ben bırakın 23 ü 25 derece gördüğümde bile üşüyorum. Klimayı 26 ayarladıysam 25.5-26.0 arasında gidip gelsin istiyorum da…
Aklıma gelmişken, sensörlerin algı hassasiyet oranı nedeniyle ortalana 1,5 derece dolayında sapma olabiliyor. Bu da aslında yine yazılım mühendisliği inşaa eden arkadaşımızın kapasitesi ve başarısı ile paralel.

Bu esnada şu bilgiyi de paylaşayım, Evimde sanırım 5 - 6 ayrı derece var, hiç birisi aynı değeri göstermiyor :kiskis

Hepsini yan yana koyup denedim arkadaş bir tanesi bari aynı değeri verseydi :kiskis

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu bilgi yazılımsal bir kasıt olmadığını net olarak gösteriyor. Kapitalizm masum çıktı
Dün youtube daki yazışmamıza bakarsak o kadar da masum değil bence. Bakınız: Clean mod izelliğinin prime da olmayıp Xtream de olması ve ikisi de aynı olan ürünlerin birisinin daha pahalı satılması :kiskis

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
645
38
Ömer Çolak Ömer Çolak hocam forumda gezinirken senin konu başlığını gördüm.Yalnız aklıma takılan bir soru var : Klimalarda gaz miktarı önemli mi? Yani gaz miktarı fazla olan klima daha iyi soğutma veya ısıtma yapar mı?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri