Airfel LTXN35UB yeterince inverter değil mi acaba?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Ömer Çolak Ömer Çolak hocam forumda gezinirken senin konu başlığını gördüm.Yalnız aklıma takılan bir soru var : Klimalarda gaz miktarı önemli mi? Yani gaz miktarı fazla olan klima daha iyi soğutma veya ısıtma yapar mı?
Az da fazla da olursa verimi düşer. Sistemde mühendisinin istediği basınçtan ne az ne de fazla olmalı. Az olursa ısı taşıma kapasitesi düşer, çok olursa sıcaklık farkı düşer.

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
647
39
Ömer Çolak Ömer Çolak hocam mesela senin 12.000btu klima kaç gr gaz kullanıyor? R32 mi R410A mı?

Benim klima R32 0.55KG

Yani hocam sormak istediğim soru şu : Diyelim bir X bir marka klima üreticisi ancak 10 farklı firmaya da klima üretiyor. Kompresörler aynı,boru çapları aynı ancak gaz miktarları farklı ! Normal bir durum mudur bu?

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Ömer Çolak Ömer Çolak hocam mesela senin 12.000btu klima kaç gr gaz kullanıyor? R32 mi R410A mı?

Benim klima R32 0.55KG

Yani hocam sormak istediğim soru şu : Diyelim bir X bir marka klima üreticisi ancak 10 farklı firmaya da klima üretiyor. Kompresörler aynı,boru çapları aynı ancak gaz miktarları farklı ! Normal bir durum mudur bu?
Böyle giderse mühendis oluruz takım kurar klima üretmeye başlarız :kiskis
Takım lideri Sota Sota Başkan TFC klimaları :haha1

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29

Benim klima R32 0.55KG

Bunlar bilmediğim sorular 😂

Ben Elektrik Elektronik Mühendisliği okumuş bir yazılımcıyım. Çalışma prensiplerini biliyorum sadece

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
Ömer çolak hocam ,konuyu okurken gözüm Avatarina ilişti,içimden dedim kucağındaki kundaktaki bebeği de büyüdü uzun zamandır aynı avatar.cocugu ile daha büyük halini niye paylaşmıyor ki😁
Sonra büyüterek baktım,benim kaç zamandır kundakta bebeğin sandığım kedinizmis yaaa😳🤣🤣🤣
Yaşlanıyorum,yakın gözlüğü şart oldu.😊
Not:Bu arada şu klimaların algoritmalarıni bir modlayan olsa artık .az yakıp çok kaçsa 😁takipteyim...

Ömer Çolak Ömer Çolak

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Ömer çolak hocam ,konuyu okurken gözüm Avatarina ilişti,içimden dedim kucağındaki kundaktaki bebeği de büyüdü uzun zamandır aynı avatar.cocugu ile daha büyük halini niye paylaşmıyor ki😁
Sonra büyüterek baktım,benim kaç zamandır kundakta bebeğin sandığım kedinizmis yaaa😳🤣🤣🤣
Yaşlanıyorum,yakın gözlüğü şart oldu.😊
Not:Bu arada şu klimaların algoritmalarıni bir modlayan olsa artık .az yakıp çok kaçsa 😁takipteyim...

Ömer Çolak Ömer Çolak
Ömerin sayiden bebeği sayılıyor kedi deyip geçme çok kıymetlidir evlat gibi.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,570
Bir klimada daha fazla gaz varsa o klimada daha fazla boru ve yüzey alanına sahiptir.

Bildiğiniz üzere klima ısı alışverişi yaparak ortamı ısıtmakta yada soğutmakta bu işlemi yapacak
kondenser ve evap büyütürseniz verimliliği ve performansı o denli yukseltirsiniz.
tabi bunun içinde buna uygun büyüklükte kompresör gerekli.

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
647
39
Bir klimada daha fazla gaz varsa o klimada daha fazla boru ve yüzey alanına sahiptir.

Bildiğiniz üzere klima ısı alışverişi yaparak ortamı ısıtmakta yada soğutmakta bu işlemi yapacak
kondenser ve evap büyütürseniz verimliliği ve performansı o denli yukseltirsiniz.
tabi bunun içinde buna uygun büyüklükte kompresör gerekli.
Başkan benim sorum aynı kapasite ve aynı üretim klimalarda gaz miktarları neden farklı?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64

Benim klima R32 0.55KG

Başkan benim sorum aynı kapasite ve aynı üretim klimalarda gaz miktarları neden farklı?
Elbette normal değil ,anormal durum.Tv olsa hadi donanım farklıdır ona göre yazılım yapılır ama bunlarda bir şey de yok ,bir dış motor birde iç motor var o kadar.Yani bu cevabı vermek için mühendis olmaya gerek de yok,herşeyi ile aynı bir üründe farklı gaz miktarı varsa konu şeye girer , şey işte :) Yok boru uzun,yok kesiti ince, yok iç ünitede tek motor var ,bunlar bana göre hikaye.Bizim apartmanda izalasyon yapıldığında klimaları sökmüşlerdi ,balkonda duruyordu ,bende meraklı melahat ,kapakları söküp baktım ,biri midea ilk çıkanlardan diğeri sharp. ikisi de dış ünitede aynı sistem ,bir dolaşım motoru var ,serpantin var ,pervane var tabii bir de elektrik buatı var.Birisini o yıllar 1000 tlye almıştım diğerini 250 tlye :) Bakın inverterden minverterden bahsetmiyorum,iç bilgiden bahsediyorum.Şimdi diyeceksiniz ki "emmi hemen yine pat diye atladın" hemen atlamadım :)

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
647
39
teraspy teraspy yukarıda yazdığın gibi farklı markalar olsa yine anlarım, kapasiteleri aynı bile olsa kompresör farklıdır ondan olabilir derim ama aynı kompresörü kullanan farklı markalarda durum neden böyle!!! Elbet bir açıklaması vardır :alala

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
teraspy teraspy yukarıda yazdığın gibi farklı markalar olsa yine anlarım, kapasiteleri aynı bile olsa kompresör farklıdır ondan olabilir derim ama aynı kompresörü kullanan farklı markalarda durum neden böyle!!! Elbet bir açıklaması vardır :alala
Peki konuya teknik bir bakış açısı getirmek adına biraz daha bilgiye ihtiyacım var. Söz konusu farklılıklarla ilgili bir tablo benzeri veri var mıdır? Yani şu model, şu gaz, şu miktar, şu kapasite diye. Onun üzerinden bir açıklama getirmeye çalışacağım.

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
647
39
Peki konuya teknik bir bakış açısı getirmek adına biraz daha bilgiye ihtiyacım var. Söz konusu farklılıklarla ilgili bir tablo benzeri veri var mıdır? Yani şu model, şu gaz, şu miktar, şu kapasite diye. Onun üzerinden bir açıklama getirmeye çalışacağım.
Yani öyle bir tablo yok slowfood slowfood 😀 Ben bu farklılıkları aynı Btu ve kompresör kullanıldığını bildiğim firmaların internet sitelerinden klima özellik bölümünden gaz miktarlarına bakarak gördüm

Geri
Üst Alt