Ağaç kesme motoru tavsiyesi.

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Arkadaşlar merhaba. Babama odun kesme ağaç budama işleri için bir motorlu testere lazım oldu. Bana sordu internetten bak diye. Ama bu konuda hiç bilgim yok. Elektrikli olmayacak.Stihl husqvarna öneriyo herkes ama çok pahalı. İkinci el istemiyoruz sıfır olacak. Bütçe max 1000 tl. Hyundailer nasıldır bilen var mı? Veya şu sayfadan tanıdığınız bildiğiniz iyi marka var mıdır?

Tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567
Ağaç testere motorunda bilindik 2 marka vardır. ChungYung ve Zenoah

Zenoah motorlar daha kaliteli daha uzun ömürlü ve performanslı olur ama fiyatları CY göre yüksektir.
CY nispeten daha ucuz ve yedek parçası boldur.
Alınacak motor 4 Bold olursa yani piston kafası 4 civatalı olursa iyi olur.

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Ağaç testere motorunda bilindik 2 marka vardır. ChungYung ve Zenoah

Zenoah motorlar daha kaliteli daha uzun ömürlü ve performanslı olur ama fiyatları CY göre yüksektir.
CY nispeten daha ucuz ve yedek parçası boldur.
Alınacak motor 4 Bold olursa yani piston kafası 4 civatalı olursa iyi olur.
Teşekkür ederim.Chung yung internette bulamadım . Zenoah da 6000 tl civarlarında bütçemin bayağı bir üstünde sota hocam. Çok profesyonel makina sanırım bunlar. Senede iki üç kere kullanılacak bizim alacağımız. YouTube da bir video izledim adam internetten almış ama motoru bir türlü çalıştıramıyorlar. Öyle motorlardan uzak durmak için bir foruma danışayım dedim.

Araştırıyorum bakalım ne olacak.

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Dostum profesyonel alamayacaksan, en azından biraz bilindik bir markanın ucuzunu al ki sorun yaşadığında kolaylıkla çözümleyebilesin. Bunun içinde bence, ucuz olması açısından, en bilindik marka olarak Einhel alabilirsin. 835 lira. Amatör olarak işini fazlasıyla görür.
Bauhaus dan da alabilirsin. En azından beş yıl garantisi var.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Eğer kalın gövdeli ağaçlar için kullanılacaksa pala boyu 55cm ve üstü olmalı ,45 cm pala kısa geliyor.Ayrıca budama ve budananları yakma için kullanılacaksa durum müsaitse elektrikli tavsiye ederim çünkü ip çekip motoru çalıştırmak bir süre sonra cehennem azabı oluyor,benzin+yağ oranı da ayrı dert ve kesinlikle benzinciden karışık benzin almayı tavsiye etmem,benzin ayrı yağ ayrı olmalı,ben turyağın 2T sini kulandım hep,ot biçmede ve odun kesmede ,fakat ip çekmekten kolum ağrıdığından elektrikli almıştım,büyük kolaylık elektrikli testere tabii bizim yer müsaitti elektrikli kullanmama :ok

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Dostum profesyonel alamayacaksan, en azından biraz bilindik bir markanın ucuzunu al ki sorun yaşadığında kolaylıkla çözümleyebilesin. Bunun içinde bence, ucuz olması açısından, en bilindik marka olarak Einhel alabilirsin. 835 lira. Amatör olarak işini fazlasıyla görür.
Bauhaus dan da alabilirsin. En azından beş yıl garantisi var.
Fiyat iyiymiş bir bakayım buna. Teşekkür ederim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Fiyat iyiymiş bir bakayım buna. Teşekkür ederim.
Ben yine de uyarımı yapayım ,12 yıl kullanmış biri olarak :) <--- Gerçi sattım araziyi,artık kullanmıyorum
Pala uzunluğu önemli,önceleri önemsiz gibi görünüyor ama ağaçları kesmeye başlayınca kısa pala yetmiyor ,linktekinin boyu :
Pala uzunluğu 35.5 cm
Kesme uzunluğu 34.5 cm

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Eğer kalın gövdeli ağaçlar için kullanılacaksa pala boyu 55cm ve üstü olmalı ,45 cm pala kısa geliyor.Ayrıca budama ve budananları yakma için kullanılacaksa durum müsaitse elektrikli tavsiye ederim çünkü ip çekip motoru çalıştırmak bir süre sonra cehennem azabı oluyor,benzin+yağ oranı da ayrı dert ve kesinlikle benzinciden karışık benzin almayı tavsiye etmem,benzin ayrı yağ ayrı olmalı,ben turyağın 2T sini kulandım hep,ot biçmede ve odun kesmede ,fakat ip çekmekten kolum ağrıdığından elektrikli almıştım,büyük kolaylık elektrikli testere tabii bizim yer müsaitti elektrikli kullanmama :ok
Yok çok kalın değil ağaçlar max 20 cm çap vardır. Elektrikli alamıyoruz ağaçlar eve uzak tarlada. Jeneratör de yok mecbur benzinli bakıyorum.

Bu dikkatimi çekti ama bu mu daha iyidir yoksa einhel mi acaba :alala

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Yok çok kalın değil ağaçlar max 20 cm çap vardır. Elektrikli alamıyoruz ağaçlar eve uzak tarlada. Jeneratör de yok mecbur benzinli bakıyorum.
Ben zaten "müsaitse" demiştim elektrikli için ,ama pala boyunu mutlaka göz önüne al ,bendekini oğlum babalar günü hediyesi almıştı ,5 yıl kullandım,ama dal kalınlığı artmaya başlayınca (meyve ağaçları),yetmemeye başladı 40cm pala,ona 55-60 cm pala aramaya başladım bir çok kişi "olmaz" dedi ama çin malı hurda motorun palası uymuştu (çin malı çakma stil),tabii ona göre de zincir almıştım,sonraki zamanlarda hurda motoru da dirilttim ve kendi palasını takıp kullanmaya başladım araziyi satana kadar.
Bu arada sana "bak bu bunun yağı,mutlaka bunu al" derlerse alma sakın,turyağ 2t yetiyor ve kendin veya baban karıştırsın yağı ,ben 1lt benzine bir kapak atıyordum(motorun klavuzunda yazar)

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Ben zaten "müsaitse" demiştim elektrikli için ,ama pala boyunu mutlaka göz önüne al ,bendekini oğlum babalar günü hediyesi almıştı ,5 yıl kullandım,ama dal kalınlığı artmaya başlayınca (meyve ağaçları),yetmemeye başladı 40cm pala,ona 55-60 cm pala aramaya başladım bir çok kişi "olmaz" dedi ama çin malı hurda motorun palası uymuştu (çin malı çakma stil),tabii ona göre de zincir almıştım,sonraki zamanlarda hurda motoru da dirilttim ve kendi palasını takıp kullanmaya başladım araziyi satana kadar.
Bu arada sana "bak bu bunun yağı,mutlaka bunu al" derlerse alma sakın,turyağ 2t yetiyor ve kendin veya baban karıştırsın yağı ,ben 1lt benzine bir kapak atıyordum(motorun klavuzunda yazar)
Tamam hocam. Teşekkür ederim. Benzin yağ karışımı ayrı bir kapta mı hazırlanıyor yoksa direk depoya mı konuluyordu? Veya farketmez mi?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Tamam hocam. Teşekkür ederim. Benzin yağ karışımı ayrı bir kapta mı hazırlanıyor yoksa direk depoya mı konuluyordu? Veya farketmez mi?
Ben 1 lt lik kola şişesini kullanıyordum ,hanım bana 5 ltlik sıvı detarjan kutusu vermişti,ona 5 lt benzin alıyordum,1rer litre benzin +1 kapak yağ olarak kullanacağım kadar şişeye koyup kullanıp,artanı(yağsız olanı) arabaya koyuyordum (içinde yağ olmadığından güvenle koyuyordum arabaya) ,1 lt zaten yetiyordu bana bu arada 3 dönüm yer ve içinde meyve ağaçları vardı.(unutma alacağın motorda klavuzunda yazar yağ oranı ona göre koyacaksın),

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Ben 1 lt lik kola şişesini kullanıyordum ,hanım bana 5 ltlik sıvı detarjan kutusu vermişti,ona 5 lt benzin alıyordum,1rer litre benzin +1 kapak yağ olarak kullanacağım kadar şişeye koyup kullanıp,artanı(yağsız olanı) arabaya koyuyordum (içinde yağ olmadığından güvenle koyuyordum arabaya) ,1 lt zaten yetiyordu bana bu arada 3 dönüm yer ve içinde meyve ağaçları vardı.(unutma alacağın motorda klavuzunda yazar yağ oranı ona göre koyacaksın),
Tamamdır hocam. Teşekkür ederim. Araştırmaya devam.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt