Adsl ile vdsl arasinda çok fark var mi?

M Çevrimdışı

mai22

Aktif Üye
27 Tem 2019
55
34
vdsl ile adsl arasında çok fark vardır.
en önemlisi vdsl de internet aldığınız kabine kadar fiber gelir kablolar..

Adsl'de ise santrale artık ne kadar uzaksanız 1 km. veya 3 km. boyunca 20-30 yerine göre 40 yıllık bakır kablolar uzaklığınıza göre santrale kadar giden kablolarla direk oradan interneti alırsınız.
Fiziki şartları, eski olması, uzunluğu sebebi ile bu kablolar her an sorun çıkarmaya, size gelene kadar herhangi bi yerde ufak bir müdahelede veya karda çamurda, 589.metredeki kablonun bir yerinde yırtılma,yıpranma, yapılan ek problem oluşturur.
bu da
direk hızınızı, pinginizi bağlantı kalitenizi etkiler.
hızdan önce stabillik ve verimlilik daha iyidir vdsl'de.

teraspy Çevrimiçi

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,261
64
vdsl ile adsl arasında çok fark vardır.
en önemlisi vdsl de internet aldığınız kabine kadar fiber gelir kablolar..

Adsl'de ise santrale artık ne kadar uzaksanız 1 km. veya 3 km. boyunca 20-30 yerine göre 40 yıllık bakır kablolar uzaklığınıza göre santrale kadar giden kablolarla direk oradan interneti alırsınız.
Fiziki şartları, eski olması, uzunluğu sebebi ile bu kablolar her an sorun çıkarmaya, size gelene kadar herhangi bi yerde ufak bir müdahelede veya karda çamurda, 589.metredeki kablonun bir yerinde yırtılma,yıpranma, yapılan ek problem oluşturur.
bu da
direk hızınızı, pinginizi bağlantı kalitenizi etkiler.
hızdan önce stabillik ve verimlilik daha iyidir vdsl'de.
Çok karışmayaım dedim ama dayanamadım sevgili mai22 :)
Aynen katılıyorum yazdıklarına,bunun ceremesini çeken biri olarak da katılıyorum ,ttnet+S.Online ikilisinden bıkınca kablonete geçmiştik :ok
Hadi sustum yine,yazılanları okuyorum ama :)

B Çevrimdışı

beyzabetül

Aktif Üye
24 Tem 2018
472
Arkadaşlar bugün türk telekom internetimi bağladi.hiz testi yaptim download hizi 14 megabit olarak gözukuyor.pinge falan bakmadim.ne ışe yaradigini bilmiyorum?netflixde ultra 4k film actim donma falan yok.daha önce 24 megabite kadar hipernet kullaniyorduk.ozamanki download hizim 16-18 megabit falandi.sanki 8-16-24 megabitler arasinda fark yok gibi.sanirim fark sadece indirme hizlarinda oluyor.belki online oyunlarda da oluyordur.belkide 4 megabit olan pakette fark etmiycekti.ve bu yüzden diger iss lerde daha yüksek paketler ayni fiyat bu yüzden gözukuyor.yani a firmasinda 4 megabit hizda paket 5 kurus ile B firmasinda 16 megabit 5 kuruş olunca kullanicilar b firmasini tercih ediyor.oysa hiz olarak fark olmuyor.suanlik durum boyle.ilerleyen günlerde hiz düsermi bilmiyorum

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri