Adonun Gözünden SAMSUNG 50MU7000 4K TV İnceleme

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar Merhaba;

SAMSUNG 50MU7000 tv için sizlere bir inceleme konusu hazırladım, aynı zamanda inceleme videosu da çektim, arzu edenler aşağıdaki linkten izleyebilirler.

Hemen negatif bir yorum yapmış olmamak adına öncelikle belirteyim ki SAMSUNG TV lerin ilk karşılama ekranlarını inanılmaz seviyorum, Bu nedenle bu inceleme videosundan önce açılış ekranını bu TV yi tanımayan arkadaşlar için kaydettim ve yine youtube da yayınladım.

Ona da bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bu ekranın benim için önemi şu, Bu panel şu kısa açılış anında dahi bu renkleri, keskinliği verebiliyorsa, Siz eğer hak ettiği kaynağı sağlarsanız o kalitede görüntüyü de verir anlamı taşıyor

Ürün ile ilgili tüm düşüncelerimi aktarmadan evvel bildiğiniz üzere uzun süre inceliyorum, Bu tv de de 4K test videoları, 4K film HD film, HD normal yayın (SURVİVOR) SD normal yayın izledim.

Televizyonumuzda HDR desteği mevcut lakin renklere sağlanan bu desteğe rağmen Ürün ile ilgili en dikkat çekici negatif konu kesinlikle her zaman olduğu gibi açı duyarlılığı ve yan izleme performansındaki dikkat çekici düşüklük. Evet televizyonumuz HDR, fakat gel gör ki sizi mutlaka TV nin tam karşısında isteyen bir panel yapısı var, Yan açılardan yaşadığımız kayıp nedeniyle HDR nin de bir anlamı kalmadığını belirtmek gerekiyor.

Yan açı performansının ve VA panellerle ilgili açı duyarlılığının anlaşılabilmesi adına ekteki video ve görselleri sizlere yayınlıyorum.

Tabi ki bu konu MARKA ya özel bir durum değil VA yapı tipindeki panellerin tamamına özgü bir durumdur. Aynı markada CMO VA panel olsaydı aynı negatif performans yine görülecekti.

Diğer dikkat çeken konu ise maalesef sahne akışlarında üzülerek gördüğüm vertikal banding konusudur. Evet arkadaşlar MU7000 ve beklentimin yüksek olmasına rağmen maalesef yatay akışlarda oldukça dikkat çeken bir banding sorununu da görmezden gelemiyoruz.

Eğer bütün ömrünüzü özel olarak yapılmış 4K ve renk canavarı olarak tasarlanmış videolarla geçirecekseniz inanılmaz bir tv olduğunu söyleyebilirim, gözünüzü kapatıp alabilirsiniz.

Lakin klasik türk tipi ev izleyicisiyseniz ve survivor, Ahmet ayşeyi seviyo vs gibi dizileri izleyecekseniz beklentileriniz çok yüksek olmasın lütfen zira standart yapımlar olan HD yayınlarda inanın benim gözümde bir AWOX tv den zerre kadar farkı olmayan bir tv dir. Bu arada AWOX markasını da küçümsemiş olmayayım zira beni oldukça şaşırtan enteresan bir görüntü performansı var

Sizler için çok fazla resim çektim bu tv üzerinde, Gördüğünüzde hayran kaldığınız, ağzınız 1 karış açık ve hayranlıkla izleyeceğiniz kalitede görüntüler var bunu inkar edemem, ancak dezavantajlarını da görmezden gelemeyiz takdir edersiniz. Bu nedenle az önce bazı negatif yorumlar yaptım şimdi bilinen bazı SAMSUNG fanı arkadaşlarımız var taşlamasınlar beni, Bizde doğrusu ne ise O

SMART her zaman olduğu gibi çok başarılı. Akıllı kumanda uygulaması, ağdaki tüm aygıtları algılaması, Mesela ben tivibu kulalndığım için hemen tivibu aygıtını algılayıp, mevcut SAMSUNG TV kumandasını hemen tivibu kumandası özelliğine bürümesi gibi çok tatlı özellikleri de görmezden gelemeyiz.

Digiturk play-youtube-netflix-blu tv- puhu tv-spotify – prime video-smart ıptv göze çarpan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Ses gücü 20 watt olarak belirtilse de, daha önce incelediğimiz ve 10 watt olduğu deklere edilen tv lerin iki katıymış gibi bir ses algılamadım. Fakat sonadan nothing else matters da sese yüklenince fark kendisini oldukça hissettirdi. Kaldı ki bu ses değrlerini nominalmi yoksa rms olarak mı standart verdikleri de muamma. Yalnız ses ayar menüsünde standart,optimize ve yksletilmiş seçenekleri dikkat çekici fark yaratıyor bunu belirtmeden geçmeyeceğim.

Görüntü ayarlarında ise ben her zaman olduğu gibi DİNAMİK tercih ettim.

Uzaktan kumandası klasik tv kumandaları gibi değil bunu daha önce incelediğim 43MU7000 modelinde de belirtmiştim. Alışılması pek kolay değil, klasik kumanda kullanıcılarına hitap ettiğini söyleyemem, çok doğru sonuçlar olmasa da sesli tanımlama özelliği mevcut, Bir çok şey söyledim sadece Metallica Nothing Ellse metters ı doğru algılayıp karşıma çıkarttı, sanırım heavy metalci bir televizyonumuz var J

Açılış ve kapanışta horizons şeklinde bir stili var ki ben çok sevdim.

Ayak yapısını tartışmıyorum dahi zira Terranova serisinden beri SAMSUNG TV lerin ayak yapılarını ben hep çok sevmişimdir. (vasat seriler hariç tabi)

Görselleride yeniden boyutlandırma yaptıktan sonra konuya dahil edeceğim arkadaşlar :ok

Eksik kaldığını düşündüğünüz bir nokta var ise lütfen söyleyin onunla ilgili de yorum yapalım. :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
1-jpgd514ee9433874384.jpg

2-jpgd66b7b6bb943d482.jpg

3-jpga7eab9044a7d15e0.jpg

4-jpg85da348dce884d5f.jpg

5-jpg63bb206bad5edacc.jpg

6-jpg134494884677ea66.jpg

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
Bu arada adamın "Dynamic" ci olduğunu da anladım:kiskis
yani zevkler ve renkler meselesi,saygı duymak gerekiyor

Bu arada renk konusunda Samy ler oldukça iyidir özellikle canlı/sature/vivid resim sevenler için en iyisi kesinlikle Samy ler dir unutmayın!

Samy ler "Blueish" dediğimiz bir sapma yapar
Sony ler ise "Reddish" sapması yapar

Bu çok eskiden beri(CRT zamanın da kalma) bir Sony ve Samsung renk üretim sistemi dir adamlar böyle yapıyor!

Sony o yüzden FILM ler de(Hollywood çekim tekniğine göre)daha iyidir!
Samy ler ise hem 24fps de motion sıkıntısı olduğu hem de Blue ağırlıklı olduğu için Hollywood işinde renkleri falso verir!

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
vay be nerelere düştü güçler! eskiden baba güçler vardı çok çekerler di! şimdiki paneller oyuncak gibi
benim 46 lık Tosh FALD panelim 240/280Watt çekiyor:yeah PDP gibi mübarek!

Can Abim 64 watt değerine kadar düştüğünü gözlemledim tabi senin de bildiğin üzere sahne duyarlı ve dimming durumuna göre değişiyor bu veri.

Abi, senin ve benim salondaki tv yarı elektrik sobası kadar :kiskis

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu arada adamın "Dynamic" ci olduğunu da anladım:kiskis
yani zevkler ve renkler meselesi,saygı duymak gerekiyor

Bu arada renk konusunda Samy ler oldukça iyidir özellikle canlı/sature/vivid resim sevenler için en iyisi kesinlikle Samy ler dir unutmayın!

Samy ler "Blueish" dediğimiz bir sapma yapar
Sony ler ise "Reddish" sapması yapar

Bu çok eskiden beri(CRT zamanın da kalma) bir Sony ve Samsung renk üretim sistemi dir adamlar böyle yapıyor!

Sony o yüzden FILM ler de(Hollywood çekim tekniğine göre)daha iyidir!
Samy ler ise hem 24fps de motion sıkıntısı olduğu hem de Blue ağırlıklı olduğu için Hollywood işinde renkleri falso verir!

Abi seviyorum renk ve kontrastı, ekrandan fırlayacak gibi olan görüntüleri :kop
Mesela o ayçiçek rengi var sarı ama o bana çokpastel gelir, bana böyle biblo gibi görüntüler daha çok hitap ediyor :kiskis

O yüzden üyelerimize ''profilinize göre tgv alın'' diyorum hep :ok

Can Abim,
Blueish ve Reddish konusunu sanki klip/film dünyasında da oldukça kullanılıyordu, Sıcak çekim Soğuk çekim diye ikiye ayrılmıştı bir ara yönetmenler, doğru konu mu seninde bahsettiğin husus :alala

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adam oturmuş zaman harcamış emek vermiş v.s tebrik ediyorum sadece+

Keşke herkes biraz çalışmış olsa ne güzel olurdu şu forumlar!

Amatörce, Elimden geldiği ve dilimin döndüğünce bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Mal pazarlama kaygımız olmadığı için halk tipi inceleme gayet güzel oluyor abicim, vatandaş gözüyle ne görüyorsak onu aktarıyoruz işte :ok

Önceden hazırlanmış bir senaryo üzerinden ilerlemediğim için bazen takıldığım, eee üüü dediğim yerler oluyor mazur görün artık :kiskis

SAMILO Çevrimdışı

SAMILO

Aktif Üye
15 Şub 2018
181
Üstadım eline emeğine sağlık. her zamanki gibi yine muhteşem iş çıkarmışsın teşekkürler

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri