Ado Klima Hattı :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Cvp: Ado Klima Hattı :)

ruzgar' Alıntı:
Ado' Alıntı:
Bu bölgede (Fethiye-Seydikemer-Kumluova vs) milletin gözünü korkuta korkuta 18-24 lük klima sattıkları evlerde ben 12 lik klima ile ısınıyorum. (kabaca 30m2 Salon, yeni bina, iç yalıtım yok, asmolen yok, mantolama yok, 6 adet pencere ve 1 adet komple cam balkon kaıpısı var gerisisni siz düşünün gaari)

Arkadaş sen nerelerdeydin ben klima almadan önce  :ok: Ben de tam bu şekilde konuşacak biri arıyordum üstelik Fethiye'de yaşayan..24 24 diye diye beynimi yıkadılar.ME sahibi 35 m2 ye veriyoz biz dedi sf50 yi..4 m2 kurtarmıyormuş. :yerlerde:

Bu gün kafama esti gittim yatak odasına yeni klima aldım.

Aslında bizim guruptan alacaktım lakin daha önce de bir kaç kere yaptığım üzere, bu sefer yine farklı ve bilinmeyen bir marka alayım hem de söküp bakma fırsatı bulayım istedim ve HOTPOİNT klima aldım.

Birazdan klima ile ilgili düşüncelerimi belirten bir inceleme konusu açacağım zaten lakin bu mesajınıza ithafen şu satırları belirtmek istedim özellikle.

Yazdıklarımın düşmanca bir tavır ve herhangi bir ticari beklenti olmadan yazıldığını artık herkesin bildiğinin verdiği güven ile yazıyorum bunları ki, TEKNOLOJİ değiştiği için artık MARKA onusunun eskisi kadar çok çok büyük bir ehemniyeti kalmadı.

Her zaman olduğu gibi ben olaylara salt teknoloji gözü ile bakarım, yani marka bağımsız yaklaşırım. Bu koşullarda işin temel prensibinden hareketle şu yorum yapılabilir ki, bu gün en KAZMA adamın bile iki gram hesap ile alacağı her klima bir şekilde o allanı ısıtır ve soğutur, bir şekilde de 3 aşağı 5 yukarı birbirine yakın enerji tüketirler.

Bakmayın siz kimileri çıkıp ''Klimayı 24 saat açık bıraktım bir ayda 20 tl fark etti'' gibi akla hayale sığmayacak cümleler kursa da bu derece ABARTILI olmamak kaydı ile her İNVERTER klima bir şekilde mutlaka verimli çalışacaktır.

Sırf bu nedenle ZAYIF bir makine aldım ve bu sefer bu klimayı bilerek KUZEY cepheye monte edeceğim.

Amacım, hemen hemen her markayı, hemen hemen her koşulda deneyimleyebilmek. Elimden geldiğince satın alarak yapmaya çalışıyorum ki uzun vadeli gözlemleme yapabileyim.

Ben şimdi bu 9 luk klimayı 20m2 odaya takacağım hem de kuzey cephe. Bu gün çok yoruldum elim gitmedi lakin yarın montajı yapmış olurum, Bu gün ürünle ilgili ambalaj açış ve ilk izlenimlri üzerine konuyu açıp yarın montaj sonrası da ısısal verilerini paylaşacağım.

Hatta normalde buzdolaplarında kullandığımız TESTO data kayıt cihazlarından hem emiş hem de ortam olmak üzere 2 ayrı noktaya yerleştirip her 10 saniyede1 kayıt altına alacağım bakalım ne sonuç ile karşılaşacağız. 

Diyeceğim o ki azizim, iyi bir gözlem, biraz akıl ile seçilmiş klima mutlaka bulunduğu ortama istenen sonucu verir. İlla ki büyük BTU lar olmak zorunda değil.  :ok:

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

ruzgar' Alıntı:
Ado' Alıntı:
Bu bölgede (Fethiye-Seydikemer-Kumluova vs) milletin gözünü korkuta korkuta 18-24 lük klima sattıkları evlerde ben 12 lik klima ile ısınıyorum. (kabaca 30m2 Salon, yeni bina, iç yalıtım yok, asmolen yok, mantolama yok, 6 adet pencere ve 1 adet komple cam balkon kaıpısı var gerisisni siz düşünün gaari)

Arkadaş sen nerelerdeydin ben klima almadan önce  :ok: Ben de tam bu şekilde konuşacak biri arıyordum üstelik Fethiye'de yaşayan..24 24 diye diye beynimi yıkadılar.ME sahibi 35 m2 ye veriyoz biz dedi sf50 yi..4 m2 kurtarmıyormuş. :yerlerde:

Öncelikle korku var bayilerde ne korkusu olaki küçük gelirse way hallerine cezayı onlar çekiyor.buda ister istemez tam presedürü uygulamak gerekiyor.e satıcı ünvanıda giriyor işin içine.sonuçta bu devirde hiçbir esnaf (istisnalar hariç) para yerine insan kazanayım demiyor.eski esnaflık ahbablık ahlak bitti bu devirde varsada yoksada para para

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Hocam baymak elegante plus 18000 btu klimam var fakat ısıtma moduna aldıgımda mesela 25 dereceye ayarlıyorum oda sıcaklığı 29 dereceye gelse bile full hız çalışıyor hiç bir yavaşlama ısıda azalma olmuyor yok mu bir çözümü acaba ifeel modunda falan mı çalıştırmam gerekiyor o modda çalıştırınca ısıyı sabit tutmaya çalışıyor ama o modda çalıştıran yok sanırım mesela suan heat modunda calıştırıyorum 25 derece ıfeel moduna gecınce ıcerısı 31 derece gozukuyor fakat klımanın ustundekı derecede 24,5 derece falan gözüküyor acaba hangisine inanmalıyım bilemedim veya hersey yolunda ben mı şüphe duyuyorum . 

ısınırken hangi modda çalıştırmam gerektiğini söylersen çok memnun olurum teşekkürler . 

Ve klimam sabahları çalıştırınca foss diye ses çıkarıp dış üniteden su atıyor ama sadece sabahları oluyor sıkıntsız çalışmaya devam ediyor .

Değerli Kardeşim Günaydın;

Öncelikle belirteyim, bu soruyu ilk sorduğunuz yerde yetkin ve bilgili kimse kalmadığı için cevaplarınızı burada bulacağınıza inandığımdan dolayı size link verdim.

Sorunlarınıza gelince;

Öncelikle ısı algılayıcıların ve bu algılanan ısıları işleyen sistemlerin bilgiyi ne derece DOĞRU işlediği ile ilgili bir durum sizin yaladığınız sorunun temel kaynağı.

Yine de şunu belirtmek isterim ki (1-2 gün içerisinde bu konu ile ilgili bir başlık açmayı planlıyorum) klimalı ısınan ortamlarda özellikle basit üretim dediğimiz bu markaların, kütle ısısı denilen olguyu yakalama süreis uzundur. 

Sizin klimanızı kullanma alışkanlığınızı bilmek gerekir. Evinizin özelliklerini bilmek gerekir, hava koşullarınızı bilmek gerekir vs vs.

Örneğin, Siz klimanızı aç/kapa yaıyormusunuz?
Evinizin cephesi nedir ve klimanın takılı olduğu alanın cephesi nedir?
Dış ortam sıcaklığı ile klimayı çalıştırmadan evvelki iç ortam sıcaklığı nedir gibi soruların da cevabını bilmek gerekir ki daha sağlıklı bir cevap verelim.  :ok:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Selamlar. Özel mesaj attığım için öncelikle özür dilerim. Lakin bir türlü mail atamadım. 

45m2 salon için, ısı yalıtımı vasat, 4 katlı binanın 4. Katı, doğu/güney cepheli evimiz için klima arayışındayım. Bütçe 4000/5000 civarı olabilir. Elektrik tüketimi ve ses konusunda verimli olması güzel olur. 

*İkinci olarak belki iklimsa kiralama seçeneğini düşünebiliriz. Oradan da 6000/7000 civarı bir ürün önerirseniz çok müteşekkir olurum. 

Rahatsızlık için tekrardan özür dilerim. Şimdiden teşekkür ederim. 

İyi akşamlar.

Selamlar Değerli Kardeşim;

Arayışlarınız içerisinde Konfor ve düşük tüketim var. İyi bir bütçeye sahip olmanız nedeniyle Lider markalara yönelebilme gücünüz olmasına bağlı olarak ME - DAIKIN -  PANASONİC - GENERAL vs gurubuna yönlendirmek gerekir.

Bahsi geçen markalar ile ilgili model bazında bilgim yok bu nedenle marka model önerisi için bu konuda daha deneyimli arkadaşları konuya etiketliyorum

Sizin alan için genel koşullar doğrultusunda 21.000BTU klimaya ihtiyacınız olmakla birlikte eğer önerilecek markanın ara btu üretimi yok ise 24.000BTU zaruri görünüyor.  :ok:

@Sota
@Ghostkiller1

Arkadaşımıza yardımınızı rica ederim.  :ok:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhaba.

Klima sicakta calisirken bi sure sonra kendiliginden 24 derece ve Auto konumuna geciyor. Bazen yapiyor bazende yapmadan ayarlandigi konumda calisiyor. Kumandadan kapatiyorum bazen kendiliginden aciliyor. Bazende calisirken klima uzerindeki yazilar gidiyor sanki kapanacakmis gibi oluyor ama fan konumumda uflemeye devam ediyor ve buanda kumandadan kesinlikle islem yapilamiyor sigortadan kapatiyorim. Her aksam klimayi sicakta caliatiriyorum en azindan 3 gunde bir yapiyor ve yaptigindada o gece bilac kere oluyor bu. En sonda su olmaya basladi. Kumandadan aciyorum kumanda kendini resetliyor ve 24 Auto ya geciyor fakat klima acilmiyor. Tekrar basinca aciliyor. Kafayi yedirtiyor. En cok kapaliyken sabah kalktigimda klimayi caliair gormek sinir ediyor. Neyapmaliyim acaba? Klima 2010 Bosch B1ZMI2 modeli. Tesekkur ederim.

Merhabalar;

Bahsi geçen sorun %70 oranda, iç ünite elektronik kartınızın üzerinde bulunan
Gizli içeriği sadece kayıtlı kullanıcılar görebilir.
Gizli içeriği sadece kayıtlı kullanıcılar görebilir.

E Çevrimdışı

Echoes

Yeni Üye
27 Kas 2017
1
Cok tesekkur ederim. O buton nerdedir ic unitede acaba. Kapagi kaldirdigimda sagda kucik bir dugme gordum acaba omu? Cool ve auto yaziyor

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Echoes' Alıntı:
Cok tesekkur ederim. O buton nerdedir ic unitede acaba. Kapagi kaldirdigimda sagda kucik bir dugme gordum acaba omu? Cool ve auto yaziyor

Her üründe her modelde değişkendir bu, bazılarında direkt anakart üstünde, bazılarında harici bir pertinaxta vs

Önemli olanı otomatik çalıştırma butonunun nerede olduğudur. ancak her şekilde iç ünite kapağın altında sağ taraftadır  :ok:

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
merhabaFujiPlus FP-12CHSA/BK17 12.000 Btu R410 A++ Enerji İnverter Klima modeli bu bir klima aldım.(invertır).klima  iyi ısıtmıyordu servis ilk kurulumda vakumlama yapmamıştı geldi bu sefer vakumlama yaptı gazı boşaltıp gaz bastı.klimayı set değerini 30 dereceye almışlar(fan son hız flaplar en aşağıda).klima 29 ve 30 derecede çalışırken hiç durmuyor oda sıcaklığını 24 dereceye getiriyor.fakat ben set değerini 28 dereceye aldığım zaman  oda 23 dereceye geldiğinde dış ünite fanı duruyor iç ünite bu arada serin üflmeye başlıyor.1-2 dakika üfledikten sonra flapı kapatıp bekliyor.3-4 dakika sonra dış ünite fanı devreye giriyor 1-2 dakika sonra iç ünite flap açılıp sıcak üflemeye başlıyor.5-10 dakika sonra gene dış ünite fanı durup bu işleri sürekli yapıp oda sıcaklığını 23 c de tutuyor.klima set değerini 26 dereceye getirdiğimde ise odayı 21 dereceye getirip yukarda bahsettiğim şeyleri sırasıyla yapıyor.yani klima devamlı durup kalkıp çalışıyor invertır için bu normalmi birde set değerine 24 saat çalışsada kesinlikle getirmiyor.28 derecede oda sıcaklığını 23 yapıyor 27 derecede 22 yapıyor 26 derecede ise 21 yapıyor.(ve sürekli yukarda dediğim işleri yapıyor)bu klimanın nesi var ustalar.yardım bekliyorum

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
ataseven' Alıntı:
merhabaFujiPlus FP-12CHSA/BK17 12.000 Btu R410 A++ Enerji İnverter Klima modeli bu bir klima aldım.(invertır).klima  iyi ısıtmıyordu servis ilk kurulumda vakumlama yapmamıştı geldi bu sefer vakumlama yaptı gazı boşaltıp gaz bastı.klimayı set değerini 30 dereceye almışlar(fan son hız flaplar en aşağıda).klima 29 ve 30 derecede çalışırken hiç durmuyor oda sıcaklığını 24 dereceye getiriyor.fakat ben set değerini 28 dereceye aldığım zaman  oda 23 dereceye geldiğinde dış ünite fanı duruyor iç ünite bu arada serin üflmeye başlıyor.1-2 dakika üfledikten sonra flapı kapatıp bekliyor.3-4 dakika sonra dış ünite fanı devreye giriyor 1-2 dakika sonra iç ünite flap açılıp sıcak üflemeye başlıyor.5-10 dakika sonra gene dış ünite fanı durup bu işleri sürekli yapıp oda sıcaklığını 23 c de tutuyor.klima set değerini 26 dereceye getirdiğimde ise odayı 21 dereceye getirip yukarda bahsettiğim şeyleri sırasıyla yapıyor.yani klima devamlı durup kalkıp çalışıyor invertır için bu normalmi birde set değerine 24 saat çalışsada kesinlikle getirmiyor.28 derecede oda sıcaklığını 23 yapıyor 27 derecede 22 yapıyor 26 derecede ise 21 yapıyor.(ve sürekli yukarda dediğim işleri yapıyor)bu klimanın nesi var ustalar.yardım bekliyorum

Azizim her şey, kullandığınız klimanın kalitesi, mühendislik kalitesi, kodlama kalitesi, sensör kalitesi vs gibi durumlarla ilişkili.

Servis çağırsanız ''Abi şöyle, Abi böyle'' diyecekler ama çözüm olmayacak maalesef.

Aynı sorun 2017 model klimamda bende de var maalesef. Kesinlikle kodlama hatası var, sensör faaliyetleri ülkemiz koşullarına uygun değil(Farklı marka bendeki)

Sensörlerin ortalama kabul edilen sapma değerleri vardır, yani 24 e ayarlarsınız 25 olur bu anormal değilidir lakin 24 e ayarladığınızda 28 oluyor alet halen çalışıyor veya 24 e setliyorsunuz ama oda sıcaklığı 20 dereceye düşüyor fakat sensör efendi daha bunu algılayıp işlemciye bigli gönderemediği için hane sakinleri üşüyor vs

Frekans usulü çalışan İNV klmalarda yaşadığımız en büyük sorun,hangi frekansta çalışacağına kullanıcı olarak bizim karar veremiyor olmamızdır. Bunun temelinde ise enerji verimliliği yasaları yatar.

Ben üreticilerin yerinde olsam kumandaya araba vitesi gibi butonlar koyar, klimam hangi performansta çalışsın istiyorsam o frekansta çalışır veya AUTO moda alırsam kendisi karar verirdi. Böylece AKILLI adı altında teslimiyetçi bir tutum sergilememiş olurduk.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
@Ado Vites Modu Midea ve LG Klımalarda Aktif Olarak Kullanılıyor , Dıger Markalar Hakkında Bılgım Yok

Ekran_Al_nt_se535a7297a14288b.png

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Sota' Alıntı:
@Ado Vites Modu Midea ve LG Klımalarda Aktif Olarak Kullanılıyor , Dıger Markalar Hakkın Bılgım Yok

Ekran_Al_nt_se535a7297a14288b.png

Bilgim yoktu teşekkür ederim.

Benim istediğim, bir kompresör kaç ayrı frekansta çalışabiliyorsa (Örnek 5)
seçenek tüketiciye sunulup ya frekansı (Seviyeyi) tüketicikendisi belirlesinya da AUTO yapıp kararı sisteme bıraksın şeklindeydi.

Aslında bendeki amaç enerji tasarrufundan ziyade performans isteyen tüketicinin ''Sen beni ısıt kardeşim boşver elektrik faturasını'' veya ''Boşver çok ısıtmasanda olur sen elinden geldiğince tasarruf et'' seçeneğinin bizlere bırakılması gibi bir şey.

Arabalardaki gaz pedalı nasıl bizim kontrolümüzde ise, klimalarımızdaki gaz pedalı da bizim elimizde olmalı sanki. Nasıl ki ekonomi isteyen az basar, turbosuz yolculuk yapar ve ekonomi sağlar, İstemeyen ise pedalı kökler turboyu ateşler Allah ne verdiyse hız yapar ama mazot harcar ise bu da öyle olmalı. neden kompresörün nasıl çalışacağına IPM kartı benim yerime karar versin ki :alala:

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
Midea Kompresorlerını 25 Farklı Frekansla Calıstırıyor

Vıtes Moduna Yansıtırken 3 Kademe Olarak Yansıtmıs

Belkıde Her Kademe Kendı Icerısınde Frekanslara Bolunuyordur Hangı Kademede Hangı HZ denk Gelır Bılemıyorum

Midea 3 , LG 4 Kademe Olarak Kullandırıyor Bu Ozellegı

Ekran_Al_nt_s7db010d2d33271b0.png

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Sota' Alıntı:
Midea Kompresorlerını 25 Farklı Frekansla Calıstırıyor

Vıtes Moduna Yansıtırken 3 Kademe Olarak Yansıtmıs

Belkıde Her Kademe Kendı Icerısınde Frekanslara Bolunuyordur Hangı Kademede Hangı HZ denk Gelır Bılemıyorum

Midea 3 , LG 4 Kademe Olarak Kullandırıyor Bu Ozellegı

Ekran_Al_nt_s7db010d2d33271b0.png

En azından bu kadarı yapılmış, öğrendiğim iyi oldu mutlaka araştırırım :ok:

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
Ado' Alıntı:
ataseven' Alıntı:

Azizim her şey, kullandığınız klimanın kalitesi, mühendislik kalitesi, kodlama kalitesi, sensör kalitesi vs gibi durumlarla ilişkili.

Servis çağırsanız ''Abi şöyle, Abi böyle'' diyecekler ama çözüm olmayacak maalesef.

Aynı sorun 2017 model klimamda bende de var maalesef. Kesinlikle kodlama hatası var, sensör faaliyetleri ülkemiz koşullarına uygun değil(Farklı marka bendeki)

Sensörlerin ortalama kabul edilen sapma değerleri vardır, yani 24 e ayarlarsınız 25 olur bu anormal değilidir lakin 24 e ayarladığınızda 28 oluyor alet halen çalışıyor veya 24 e setliyorsunuz ama oda sıcaklığı 20 dereceye düşüyor fakat sensör efendi daha bunu algılayıp işlemciye bigli gönderemediği için hane sakinleri üşüyor vs

Frekans usulü çalışan İNV klmalarda yaşadığımız en büyük sorun,hangi frekansta çalışacağına kullanıcı olarak bizim karar veremiyor olmamızdır. Bunun temelinde ise enerji verimliliği yasaları yatar.

Ben üreticilerin yerinde olsam kumandaya araba vitesi gibi butonlar koyar, klimam hangi performansta çalışsın istiyorsam o frekansta çalışır veya AUTO moda alırsam kendisi karar verirdi. Böylece AKILLI adı altında teslimiyetçi bir tutum sergilememiş olurduk.

teşekkürler.fakat invertır klimanın böyle çalışması normalmi yani sürekli durup kalkıp bu şekil çok elktrik tüketmezmi.invertır klima akıllı oda sıcaklığını kendi ayarlıyor diye aldım bunu.şimdi bu şekil sürekli dış ünite duruyor iç ünite serin üflüyor 1-2 dakika ısıttığı yeri soğutuyor daha sonra duruyor. dış ünite devreye giriyor iç ünite ondan sonra sıcak üfelemeye başlıyor.bu şekil elktriği çok harcamazmı.(24 saat bu şekil çalışıyor)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri