Ado Klima Hattı :)

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Ado' Alıntı:
ataseven' Alıntı:
bugün problu termometre alıp ağız üfleme sıcaklığını ölçtüm.
31 derecede (set değeri) 53 dereceye kadar önce çıkardı daha sonra 43 dereceye kadar düşürdü orda sabit kaldı.(orta fan hızı)
yüksek fan hızında ise 51 dereceye kadar çıktı daha sonra 41 derecede sabit kaldı.düşük fan hızında ise 53 dereceye kadar çıkardı daha sonra 44 derecede sabit kaldı.
30 derecede (orta fan hızı)=50 derece
30 derecede (düşük fan) = 52 -derece
28 derecede   (orta fan)= 45 _derece
28 derecede    (düşük fan) =52 derece
bu değerler normalmi.
klima invertır gibi çalışmıyor set değerine oda sıcaklığı ulaşınca dış üniteyi durduruyor (fan duruyor).daha sonra 1-2 dakika iç ünite serin üflüyor insanı üşütüyor.sonra flap kapanıp bekliyor.dış ünite fanı çalışıp flap açılıp sıcak üflemeye başlıyor odanın sıcaklığını sabit tutuyor ama sürekli bu şekil çalışıyor ve konforsuz bir oda imkanı sunuyor.bu nasıl invertır anlamadım.arızalımı yoksa bu model sorunlumu acaba.
Sizin klimanızda ısıtma sorunu yok ancak, sanki ürün çalışma şekline bakılırsa normalin üzerinde ısı kaybınız var gibi duruyor.

Bu çıkış ısılarına paralel, oda sıcaklığınız 2 saat sonra kaç derece oluyor?

Ado' Alıntı:
ataseven' Alıntı:
Problu termometreyi klimanın  emiş yaptığı yere takıp.Dışarsı 14-15 derecedeken klimayı çalıştırdım.oda sıcaklığı 16 dereceyeydi.Klima çalıştırıldığında set değeri 28 dereceydi.(orta fan hızında).1.5 saat civarında çalıştıktan termometre 29 dereceyi gösterilken klima durdu.(dış ünite).Bu esnada iç ünite fanı 1-2 dakika kadar dış ünite durduğu için serin üfledi.daha sonra flap kapanıp.1 dakika civarı bekledi bu esnada termometrede 26 dereceye düşmüştü.26 dereceyi görünce dış ünite fanı çalışıp iç ünite flap açılıp sıcak üflemeye başladı.yani cihaz 3 dakika civarı duruyor bu esnada 29 dereceye çıkmış olan sıcaklıklığı  26 dereceye düşmüş oluyor (yukarda)ve tekrar çalışıyor.bu şekil sıcaklığı sabit tutuyor.fakat o serin üfleme esnasında insanı rahatsız ediyor.çatı katı olduğu için anladığım kadarıyla oda ısıyı tutmuyor.birde serin üflediği için 29 dereceye çıkardığı sıcaklığı hemen 26 dereceye düşürüyor.serin üfleme işi olmasa çok rahatsız olmayacağım.sorun odamı yoksa klimamı.

Bende ilk oluşan izlenim, bu yazdıklarınızdan sonra daha da pekişmiş durumda.

Sizin kesinlikle izolasyon sorununuz var.

Isı transferinin önüne geçmediğiniz sürece hem elektrik tüketimi hem de konfool koşulu bakımından büyük sorun yaşarsınız.

Ben klimanızda sorun olmadığı düşüncesindeyim.

Tabi şu da var onu pas geçmeyelim.

Klimanızda ISITMA SORUNU YOK.

Ancak frekans aralıklarındaki geçişlerde siz de benim HOTPOİNT klima gibi sorun yaşıyorsunuz.

Yanlış anlamayınız bence iade yollarını araştırın zira o klima servis müdahalesi ile de düzelmez.
odanın izalasyon sorununu çözeceğim fakat bu serin üfleme işi mühendislerin halt etmesi.bu nasıl invertır anlayışı normal on of klima gibi ayarlamışlar ne anladım ben invertırdan.ucuz diye aldık.atalarımız ne demiş ucuz etin yahnisi yavan olur .bunu geri verebilirsem ısıtma ve soğutmada kullanılacak bir klima tavsiyesi sizden bekliyorum.tabiki gerçek invertır olacak çakma invertır serin üfleyenlerden olmayacak.teşekkürler.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
servis normal diyor iade edemesem bile bunu diğer odaya takacağım yazın soğutma yapsın diye bu odaya ise yeni takacağım.komşuda lg var soba gibi ısıtıyor.lg tavsiye edermisiniz birde tam hangi modelini.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
ataseven' Alıntı:
servis normal diyor iade edemesem bile bunu diğer odaya takacağım yazın soğutma yapsın diye bu odaya ise yeni takacağım.komşuda lg var soba gibi ısıtıyor.lg tavsiye edermisiniz birde tam hangi modelini.

@sota kardeşim, bahsettiğin o vites sistemli LG modeli hakkında bilgi verebilirmisin rica etsem. :ok:

naviga Çevrimdışı

naviga

Yeni Üye
27 Tem 2017
29
A Ado hocam, bir sorum var :bye

Arkadaşım Midea klima almış. Evinde ankastre tesisat varmış ancak iç ünite ve dış ünite arası 4'lü kablo çekilmiş tesisatta. Midea servis bizim ara hat için 5'li kablo gerekli demiş ve montajı yapamayız diyerek gitmiş. Arkadaşım da ambalajı açılmamış klimayı sıkıntı olmadan iade edip, iklimsa bayisinden MHI almış geçmiş. Taktırmış, sorunu yok.

Benim kafama takıldı. Bu durumda Midea'da 3 elektrik için olsa, 2 sinyal kablosu var muhtemelen. Bazı başka markalarda da böyle olabilir, Midea malum bir ton fason mal yapıyor.

Böyle bir sorunun çözümü var mıdır? Ankastre hattımızın 4'lü kablo, klimanın ise 5'li olması durumunda yani. Mesela toprak için kullanılan kablo aynı zamanda sinyal için de kullanılabilir mi? Veya başka bir formül?

Tabii müteahhitte bir selamı hak ediyor. Çek kardeşim 6'lı, sekizli, neyse artık. İnsanlar rahatça ne yapacaksa yapsın.

Selam ve sevgilerimle.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Ado hocam, bir sorum var :bye

Arkadaşım Midea klima almış. Evinde ankastre tesisat varmış ancak iç ünite ve dış ünite arası 4'lü kablo çekilmiş tesisatta. Midea servis bizim ara hat için 5'li kablo gerekli demiş ve montajı yapamayız diyerek gitmiş. Arkadaşım da ambalajı açılmamış klimayı sıkıntı olmadan iade edip, iklimsa bayisinden MHI almış geçmiş. Taktırmış, sorunu yok.

Benim kafama takıldı. Bu durumda Midea'da 3 elektrik için olsa, 2 sinyal kablosu var muhtemelen. Bazı başka markalarda da böyle olabilir, Midea malum bir ton fason mal yapıyor.

Böyle bir sorunun çözümü var mıdır? Ankastre hattımızın 4'lü kablo, klimanın ise 5'li olması durumunda yani. Mesela toprak için kullanılan kablo aynı zamanda sinyal için de kullanılabilir mi? Veya başka bir formül?

Tabii müteahhitte bir selamı hak ediyor. Çek kardeşim 6'lı, sekizli, neyse artık. İnsanlar rahatça ne yapacaksa yapsın.

Selam ve sevgilerimle.

Sorunuza şöyle bir örnek ile de cevap vermek isterim.

3 gün önce 12 lik VESTEL klima montajı yaptığım bir evde karşılaştığım tablo şu idi.

3.80 x 3.50 ölçülerinde yani toplasanız 14m2 bir oda için o malum müteahhit tayfasının, duvar ustalarına yaptırdığı boru tesisatlarından birine denk geldim. Arkadaş ankastre tesisata bir baktım 5/8 ve 3/8 kullanılmış ki YUH dedim artık.

Arkadaş bu boru çapını biz neredeyse 28.000 BTU klimalarda kullanıyoruz (24 lerde de 5/8 kullanıldığı oluyor) Yahu neredeyse 7.000 lik klima bile taksam yetecek bir oda için 5/8 boru nedir Allahaşkına?

Buna paralel 3 x 2.5 kesit elektrik hattı ile 4 lü sinyal kablosu çekmişlr ki Allah rası olsun en azından sinyal hattını doğru çekmişler. 3 x 2.5 için de gereksiz fazla ama olsun elektrik hattı rahat çalışır hadi neyse dedik lakin tabi ben o ankastreyi komple duvarın dibinden kesip attım, üzerine tablo astık, klimayı da kendi boru seti ile (1/4 3/8) başka duvara taktım ve arkalı önlü montaj oldu, klima yalı boya tablo gibi durdu duvarda, herkes memnun ayrıldık evden.

Diyeceğim o ki, Ülkemizde maalesef uydu anten hatlarını elektrikçiler, Klima ankastrelerini duvar ustaları veya sıhhi tesisatçılar çektiği sürece bu sorunların sonu gelmez.

Müteahhitler bu işi seviyor. bir para verip üç iş yaptırmak onların işine geliyor ancak sonuçta olan vatandaşa oluyor.

Sizin konuda ise çözüm basitti aslında. Dış üniteye ayrı, İç üniteye ayrı noktadan toprak hattı çekerek (Defalarca yapılmışlığı vardır) eksik kalan bir hattın toleresi sağlanabilirdi.

Ve hatta dış ve iç üniteler borular ile birbirine bağlı olduğundan dolayı, Dış üniteye 4 lük bakır kablo ile verilecek bir toprak hattı dahi iç ünitedeki bağlantıyı yine tolere ederdi zira elektrik terminal bağlantı noktasının iç kısmı aslında yine iç ünite gövdeye, yani eşanjöre bağlanıyor. ;)

Tabi burada ben MİDEA cı kardeşlerimizi eleştirmeyeceğim zira mevzuata uygun hareket etmişler, buradaki eksiklik olası öngörüye sahip olmayan müteahhitte veya iş yüklenicidedir.

Sizin bahsettiğiniz gibi ''Şu hatta aynı zamanda şu işi yaptırsak'' konusu, aslında yukarıda bahsettiğimiz müteahhitin bir para verip iki iş istemesi sopnucuna çıkar o nedenle benim onaylayacağım bir hareket türü olmazdı değerli kardeşim :ok

naviga Çevrimdışı

naviga

Yeni Üye
27 Tem 2017
29
"Ve hatta dış ve iç üniteler borular ile birbirine bağlı olduğundan dolayı, Dış üniteye 4 lük bakır kablo ile verilecek bir toprak hattı dahi iç ünitedeki bağlantıyı yine tolere ederdi zira elektrik terminal bağlantı noktasının iç kısmı aslında yine iç ünite gövdeye, yani eşanjöre bağlanıyor. ;)"

Kozmetik olarak en iyi çözüm buymuş :ok

Kozmetik sorunu yoksa dış üniteye ayrı, iç üniteye ayrı noktadan toprak hattı çekmek en doğru çözüm gibi duruyor.

Teşekkür ederim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
"Ve hatta dış ve iç üniteler borular ile birbirine bağlı olduğundan dolayı, Dış üniteye 4 lük bakır kablo ile verilecek bir toprak hattı dahi iç ünitedeki bağlantıyı yine tolere ederdi zira elektrik terminal bağlantı noktasının iç kısmı aslında yine iç ünite gövdeye, yani eşanjöre bağlanıyor. ;)"

Kozmetik olarak en iyi çözüm buymuş :ok

Kozmetik sorunu yoksa dış üniteye ayrı, iç üniteye ayrı noktadan toprak hattı çekmek en doğru çözüm gibi duruyor.

Teşekkür ederim.
Kesinlikle doğrudur, en sağlam yöntem o, Kozmetik sorunu var ise de, dediğim gibi dışarıdan sağlam toprak yine çözüm olur :ok

E Çevrimdışı

erence

Yeni Üye
6 Haz 2018
24
47
A Ado hocam, portatif klima ne tavsiye edersin,sağda solda epey bilgi var ama güvenemedim,sizin incelememizi önerdiğiniz bir model varmıdır? Bütçe 1000 tl.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hocam neden tasviye etmediniz? Birde normal olanlardan 1000 tlye kadar ne önerirsiniz?
Gürültüsü, performans eksikliği, mobil olmasına rağmen sıcak hava ve su tahliye hortumları nedeniyle aslında pek de mobil olmamaları gibi baş etkenlerin yanısıra istesem yan etkenler de sayabilirim. Onun yerine temiz bir on off klima daha makul olur ve aradaki performans açığını kapatacağı için enerji sarfiyatı kötünün iyisi Durumuna gelir.

Tabi sadece bir fikir bu :ok

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
A Ado abi selam. Evime Mobil klima almayı düşünüyorum. Salonda kullanacağım ev çok güneş alıyor pisiyoruz resmen.
Kafamda Arçelik p92015 modeli yardımcı olur musunuz ?
Bütçe olarak ta 2000₺ yi az zorlarim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt