Ado HOTPOİNT 9000BTU Klima İncelemesi

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Cvp: Ado HOTPOİNT 9000BTU Klima İncelemesi

Tabi Şöyle bir durum da söz konusu,

arka arkaya ve belli aralıklarla sürekli elektrik kesintisi olması nedneiyle inverter olan tabloda bazı olmaması gereken sapmalar da var bunu gözardı edemeyiz. ancak yine de grafik haricindeki datasal verilerimizde de yine bize oldukça ipucu verecek veriler mevcut. :ok:

WGqlR2.jpg

3p6XJ2.jpg

Bu tablolarda gördüğümüz aktif güç ile görünen güç arasındaki farkı ayırt etmek için belli bir elektrik bilgisine sahip olmak gerekir bu nedenle elimden geldiğince anlaşılır yazmaya çalışacağım. :ok:

Burada belirtilen Aktif gücü WATT olarak kabul ediyoruz
Aynı şekilde Görünen Güç faktörünü de VOLTAMPER olarak kabul edeceğiz.

Normalde basit sistemlerde çekilen güç hesaplaması kolaydır. Mesela bir UFO ısıtıcı kullandığınızda bu bir rezistans olması nedeniyle eğer rezistansızn sarmal değeri 3000WATT ise, çekilen güç 3000WATT dır bu tartışmaya kapalı bir durumdur.

Lakin donanımlı sistemlerde, mesela devrede bir kapasitör, direnç vs gibi unsurlar var ise, bir elektronik devre kontrolü var ise sisteme en başta verdiğimiz enerjinin tamamı kullanılmış sayılmaz, bunun bir kısmı zaman farkı ile geri gelir. Yani biz sistemse en başta 1.5KW verdiysek bunun tamamı kullanılmamış bir kısmı geri dönmüştür, bu nedenle hesaplamalar yapılırken bu enerji ölçüm aygıtlarında görülen rakamsal anlık tüketim verisini de %100 tüketilmiş veri olarak kabul etmemek gerekir.

AKTİF GÜÇ, devrede asıl işi yapan güçtür, Gerçek tüketim verisine ulaşmak için şebekeden çekilen akım ile gerilim arasındaki açının cosinüsü ile akım ve gerilimin çarpılması ile mümkündür. Aktif güç simgesi P dir, bu durumda P=VxIXCos formülü üzerinden hareket edebiliriz.

Başta da anlattığım gibi sizleri bu formüller ile boğmak istemiyorum biz burada SONUÇ için mücadele edelim. :ok:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

2 Günlük 22 dereceye setlenmiş sabit sonuçları aldım.

vakit bulup KESİN hesaplamaları yapamadım lakin Klimanın sensörlerinin doğru çalışmadığı konusunda bilgi verebilirim.

Ortam dereceleri (Değişik noktalarda), Emiş ısısı ve en önemlisi testo verileri sonucuna göre (Tüketim verilerine şu an girmiyorum, bunu başka konu başlığında ele alacağım) 22 dereceye setlenmiş ve 48 saat dolaylarında aralıksız 22 ye setlenmiş halde çalışmasına rağmen oda sıcaklığı hep 25 ve 26 derece de seyrediyor. (Kırmızı çizgi ısı - Sarı çizgi Bağıl nem göstergesidir) (Yeşil olan buzdolapları ile ilgilidir o nedenle konumuz dışındadır)

Aşağıdaki tablo ortam data alıcısı, imlecimin durduğu yer peak noktası, zaten grafik seyrinden de anlaşılacağı üzere 25 26 arası seyrediyor.

mJXmN2.jpg

Buradaki tabloda ise emiş data alıcısının sonuçları var, tavana 27cm mesafedeki emiş sonuçlarında da görüleceği üzere bu tablodaki peak noktasında 28 dereceyi görüyoruz.

GyZag7.jpg

Sonuç olarak dış ortamın 15.5 derece olduğu gecede iç ortam 22 ye setlenmişken tavan ısısıs 28, Üfleme ısısı 35 (Kompresör kısmış kendisini) ortam ısısı 25.5 ortalama ile seyretmekte.

Sonuç olarak üründeki yazılım mühendisliği başarısız. Kodlar iyi değil, sensör algıları yerinde değil bu da gecenin bir vakti sıcaktan baş ağrısı ile uyanma sonucunu doğurdu bana.

Elbette havaların henüz tam kış koşullarında olmaması nedeniyle ara dönem kararsızlığında kalmış olabilir düşüncesi ile şimdilik tam anlamıyla negatif konuşmuyorum lakin her ne şekilde olursa olsun tüketici 22 setlemişse ortam 21 olsa anlarım, 23 olsa anlarım da, hiç sapmadan 2 gün boyunca aralıksız 25 nedir yahu? :yuh:

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

@Ado hocam şu grafik okumayı bir öğretsen bizlere öncelikle bana diyeyim minnettar kalırım.

klimanızda hayırlı olsun hisense bu hocam ilk resmlerde iç ünite sarılydı dış üniteninde kapağını söktünüz sandım ama son resimlerde dış ünite kapaksız ve iç ünite köşeli model aslında iç ünite çok hoş zamanında ben bu ürünleri beğendiğimi yazmıitım ama sadece tiplerini görerek birde o sıralar Birol usta olefini adı altında satıyordu bir önceki iç ünite modelyle iyi diyordu oradanda iyidir diye düşünmüştüm.

ama kışın bence ısıtır hocam. hani geçen gün bir konuda fuji ismine ilave edilen farklı isimler vardı ya ben fujitherma abkayın vs demiştim. fujikur vs demiştim kurluk cihazı siz fujitherma demiştiniz cihaz fujiplus çıkmıştı . onla ilgilide bir yazı yazdım ama tasalağa aldımmı uyuklayop pcyi kapadımı bilmiyorumda bir arada fujithermalar için dış ünite çok ufak korktum demiştim bir arkadaşa. sanırım onlarda hisenseydi . ama senin cihazın kompresör gmcc ise biraz fazla defrost yapsada kışın ısıtır bu cihaz hocam. yazılımı sen beğenmesende bence güzel senin klimanın. benim zavallı traktör midea duman attırdıktan sonra. senin cihaz şimdi punduna getiremiyor havaların dengesi malum.

hocam şu 22 ye ayarlayıp 3- 4 derece geçmesi bence normal benim daikinde o şekilde çalışıyor zamanında dhde tartışmıştık normal raporu çıktı. sen onu bırak 20-21 e ayarlanıpta 28-29da duramayanlar var. durudumuda 3 saat çalışamayanlar var.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

9köy' Alıntı:
@Ado hocam şu grafik okumayı bir öğretsen bizlere öncelikle bana diyeyim minnettar kalırım.

klimanızda hayırlı olsun hisense bu hocam ilk resmlerde iç ünite sarılydı dış üniteninde kapağını söktünüz sandım ama son resimlerde dış ünite kapaksız ve iç ünite köşeli model aslında iç ünite çok hoş zamanında ben bu ürünleri beğendiğimi yazmıitım ama sadece tiplerini görerek birde o sıralar Birol usta olefini adı altında satıyordu bir önceki iç ünite modelyle iyi diyordu oradanda iyidir diye düşünmüştüm.

ama kışın bence ısıtır hocam. hani geçen gün bir konuda fuji ismine ilave edilen farklı isimler vardı ya ben fujitherma abkayın vs demiştim. fujikur vs demiştim kurluk cihazı siz fujitherma demiştiniz cihaz fujiplus çıkmıştı . onla ilgilide bir yazı yazdım ama tasalağa aldımmı uyuklayop pcyi kapadımı bilmiyorumda bir arada fujithermalar için dış ünite çok ufak korktum demiştim bir arkadaşa. sanırım onlarda hisenseydi . ama senin cihazın kompresör gmcc ise biraz fazla defrost yapsada kışın ısıtır bu cihaz hocam. yazılımı sen beğenmesende bence güzel senin klimanın. benim zavallı traktör midea duman attırdıktan sonra. senin cihaz şimdi punduna getiremiyor havaların dengesi malum.

hocam şu 22 ye ayarlayıp 3- 4 derece geçmesi bence normal benim daikinde o şekilde çalışıyor zamanında dhde tartışmıştık normal raporu çıktı. sen onu bırak 20-21 e ayarlanıpta 28-29da duramayanlar var. durudumuda 3 saat çalışamayanlar var.

Abi Selamlar;

@Sota ile de konuşmuştuk, foruma hem programları yükleyeceğim, hem de dataları yükleyeceğim sizler de programları indirip kurup, eklediğim dataları o programla açtığınızda anlık tüm verileri saniye saniye görebileceksiniz.

Oldukça kullanışlı ve her şeyi ortaya döküyor abicim.

Normalde bu cihazları buzdolapları için kullanıyorduk biz lakin 3 yıl önce art niyetli olduğuna inandığım bir tüketici nedeniyle ilk defa klimada kullanmıştım o günden beri de kullanırım. (Tüketici ürün değişimi istiyordu bir üst model için, bayiyi değişime ikna edemeyince ürün bozuk diye sürekli müşteri hizmetlerini arardı, ben de voltcraft ve tetsoları bağlayıp tüm dataları çekip üründe arıza olmadığını ispat edip aynı bilgileri fabrikaya yollamış dosyayı kapatmıştım)

Sensörlere gelirsek, 2 derecelik sapmaları anlarım abi ama ötesi bana normal gelmiyor. Sizin sevmediğiniz markalar dahi bu konuda daha başarılılar.

Bunun yanı sıra ürün kompresörü arasıra duruyor ki bunu bu hava koşullarında normal kabul ederim., Bu stabilite sorununu da ara dönem zaman dilimine bağlıyorum şimdilik.

Şu an dakika dakika tüketim verilerini inceliyordum, alt bant bir sürü program excell vs ile dolu :kıskıs:

qJAodR.jpg

Hesapları yanlış yapmadıysam günlük tüketim verisi 3,29TL olarak çıkıyor (24 saat 22 derecede açık)

Sadece 2650 dakikalık veride ortalamayı 238,12 çıkartması konusuna takılı kaldım onu inceliyordum

XEbQ33.jpg

Tüm sağlamaları yaptıktan sonra, tüketim verileri ve klimaların enerji tüketim hareketlerine dair güncel bir konu da açmayı planlıyorum. :ok

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

Ado' Alıntı:
9köy' Alıntı:

ama kışın bence ısıtır hocam. hani geçen gün bir konuda fuji ismine ilave edilen farklı isimler vardı ya ben fujitherma abkayın vs demiştim. fujikur vs demiştim kurluk cihazı siz fujitherma demiştiniz cihaz fujiplus çıkmıştı . onla ilgilide bir yazı yazdım ama tasalağa aldımmı uyuklayop pcyi kapadımı bilmiyorumda bir arada fujithermalar için dış ünite çok ufak korktum demiştim bir arkadaşa. sanırım onlarda hisenseydi . ama senin cihazın kompresör gmcc ise biraz fazla defrost yapsada kışın ısıtır bu cihaz hocam. yazılımı sen beğenmesende bence güzel senin klimanın. benim zavallı traktör midea duman attırdıktan sonra. senin cihaz şimdi punduna getiremiyor havaların dengesi malum.

Abi Selamlar;

@Sota ile de konuşmuştuk, foruma hem programları yükleyeceğim, hem de dataları yükleyeceğim sizler de programları indirip kurup, eklediğim dataları o programla açtığınızda anlık tüm verileri saniye saniye görebileceksiniz.

Oldukça kullanışlı ve her şeyi ortaya döküyor abicim.

Normalde bu cihazları buzdolapları için kullanıyorduk biz lakin 3 yıl önce art niyetli olduğuna inandığım bir tüketici nedeniyle ilk defa klimada kullanmıştım o günden beri de kullanırım. (Tüketici ürün değişimi istiyordu bir üst model için, bayiyi değişime ikna edemeyince ürün bozuk diye sürekli müşteri hizmetlerini arardı, ben de voltcraft ve tetsoları bağlayıp tüm dataları çekip üründe arıza olmadığını ispat edip aynı bilgileri fabrikaya yollamış dosyayı kapatmıştım)

Sensörlere gelirsek, 2 derecelik sapmaları anlarım abi ama ötesi bana normal gelmiyor. Sizin sevmediğiniz markalar dahi bu konuda daha başarılılar.

Bunun yanı sıra ürün kompresörü arasıra duruyor ki bunu bu hava koşullarında normal kabul ederim., Bu stabilite sorununu da ara dönem zaman dilimine bağlıyorum şimdilik.

Şu an dakika dakika tüketim verilerini inceliyordum, alt bant bir sürü program excell vs ile dolu :kıskıs:

qJAodR5859da342873afd7.jpg

Hesapları yanlış yapmadıysam günlük tüketim verisi 3,29TL olarak çıkıyor (24 saat 22 derecede açık)

Sadece 2650 dakikalık veride ortalamayı 238,12 çıkartması konusuna takılı kaldım onu inceliyordum

XEbQ33bc9d6e80efec5571.jpg

Tüm sağlamaları yaptıktan sonra, tüketim verileri ve klimaların enerji tüketim hareketlerine dair güncel bir konu da açmayı planlıyorum. :ok:

Aleyküm selam kardeşim.

aman ben anlamayayım (tekrar sorma hakkım saklı kalsında) o kadarını kafam almaz :evillol:

hocam bir ara sapma dediğiniz yazıyı bulurum size.

şimdi kısaca bahsedebilirsem ben zamanında dhde 3-4 derecelik fazla ölçüyorum demiştim itiraz gelmişti sonra malum düşmanım :seytan: bir açıklma yapmıştı itiraz eden kişiye karşı benim ölçümlerimin normal olduğunu belirtmişti.

hocam sizin sevmediğiniz markalar derken gene çok sevmiyorumda ama günahımaı almayın düşmanlıkta etmiyorum. :ok:

ve sizin anlatımınızla , diyorsunuz ya çok alt frekanslara iniyor markette satılan ürün.

inanın bir tane alıp bende kendimce incelemeye tabi tutasım geliyor. tabiki sizn profesyonelliğinizde olmaz bu incelememde.

zira bakın hocam bendeki klimalarda dur kalk çalışıyor hiç öyle kısan klimam olmadı zaten o kadar kısan klimanında kıstıkça soğuk üfleyeceğine inanıyorum. zira başımda daikinin serin üfleme siniri var bilyorsunuz çarpmaması için kartonla paravan yaptım resmen :=)

mesela sotada diyor zamsungunu överken ısıtmada 250 wattlara vs düşüyor. ama soğuk kış günlerndede gazladımı benim emektar me den fazla tüketiyor. zaten bende çok takmış değilim aamn az tüketsin diye nekadar çok kısarsa okadar serinliğe karşı ne yapayım diyorum. zira bu durmda evin çok yalıtımlı olması gerekir. mesela benim daikinin bulunduğu alan içten buzdolabı gibi yalıtımlı inanın çok az tüketim var. (iyi havalarda anlık 270 wattlara kadar kıstığını gördüm genelde 300 wattlrda vs takılıp duruyor.) siz zamanında çok inandırıcı değil desenizde.
fakat dur kalk çalışıyor. karşınsa yanına vs yanaşmazsan odayı ısıtmasıda güzel.

tab bendekiler eski klima sonuçta belki daikin sezonsal gözükmesede sezonsal olabilir zira sezonsalın avrupada sunulduğu tarihte ithal edilmiş Türküyedeki prosedürler yerine getirlmediğ için sezonsal öncesi olarak giriş yapmış olabilir.

eğer bu sezonsalsa ben sezonsal klim alamayayım :yuh:

hatat geçenlerde @rüzgar arkadaşada demiştim eski olsun kliman iade etme onuda sırf seonsal değildir düşünceyle demiştim.

klimaları temizledim kurumasını beklerken baya bir soğudu ev mideayı açtım o esnada alev üflüyor ya. ama hakkınıda verip hakkınca tüketiyor.

son cümlenize karşı , hadi bakalım ozaman hayırlı olsun yeni konu şimdiden diye bitireyim bende. :ok

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

@Ado kardeşim bu arada bir konu rapor etmişsin yönetime

kırık link diyerek. baktım ama birşey yok . neydi o raporun mahiyeti. 

şimdi sotanın bir mesajını göremeyince o mesajda boştu senin rapor ettiğin mesajın linkine tıklayıınca, oda boş hocam.

acaba tarayıcılardamı bir şey var bu arada hangi tarayıcıyı kullnıyorsunuz hocam ben firefoxçuyum sistemimde xp =)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

9köy' Alıntı:

kırık link diyerek. baktım ama birşey yok . neydi o raporun mahiyeti.

şimdi sotanın bir mesajını göremeyince o mesajda boştu senin rapor ettiğin mesajın linkine tıklayıınca, oda boş hocam.

acaba tarayıcılardamı bir şey var bu arada hangi tarayıcıyı kullnıyorsunuz hocam ben firefoxçuyum sistemimde xp =)

Sotanın klima tüketim incelemelerindeki youtube videoları gösterimde değil onları rapor etmiştim. sanırım jungfau vs gibi bir şeydi abi :)

Aklıma gelmişken, SENDEN BAHSETTİM özelliği e düzgün çalışmıyor zira sendenbahsettim linkine tıkladığında sadece konuya götürüyor, mesaja götürmüyor, çok mesajlı konularsa bu büyük sorun.

Tarayıcım chrome - Edge ikisini de kullanıyorum

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

Ado' Alıntı:
9köy' Alıntı:

kırık link diyerek. baktım ama birşey yok . neydi o raporun mahiyeti.

Sotanın klima tüketim incelemelerindeki youtube videoları gösterimde değil onları rapor etmiştim. sanırım jungfau vs gibi bir şeydi abi :)

Aklıma gelmişken, SENDEN BAHSETTİM özelliği e düzgün çalışmıyor zira sendenbahsettim linkine tıkladığında sadece konuya götürüyor, mesaja götürmüyor, çok mesajlı konularsa bu büyük sorun.

Tarayıcım chrome - Edge ikisini de kullanıyorum

bilgisayrım dondu gene bana bilgisayar önerin yahu =)

hocam anladım şimdi videoları göstyermiyor benim firefox bakın.

@sota sende bak

ByOlLj.png

Ado hocam sanırım sota kendisi kaldırmıştır bir ar düzenleyeceğim vs diyordu ilgilensin yine.

demiş olduğunuz durumda doğru ben çok daha evvel bu konuyta değinmiştim sota düzeldi demişti ama düzelmediğini söyledim ondan cevap çıkmayınca susma huyu vardır dilsizdir işine gelince veya gelmeyince :zuhaha:

bende anladımki mybb sorunu bu üstüne gitmedim. zira hiç bir forum asp gibi olamaz (dh) onada gücümüz yetmez tabiki. güç diyince sistem alınsa işçiliği çok dh bile uğraşamıyor hep çöküyor.

zota diyor xenforo veya V bulettin yapalım reklamlara tıklayın ::)eh:

buraya gelse sultanahmete götürcem Cuma günü iyi para toplanır :kıskıs:

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

bu arada @Ado kardeşim o kafasına değişimi takan müşteriye iyi yapmışsınız demeyi unuttum.

benzer olayları görünce bende sinir oluyorum bize fazla heralde bu müşteri hakları meseleleri . defalarca dhde vs benzer konuları gördüm onların yüznden firmalar her müşteriyi potansiyel manyak yerine koyuyor. işi dışarıdan  çağrı merkezlerine ihale ediyor ordaki elemanlara biğraz ders verdimi zaten bu işi yapamaya çalışanların hepsi markao paşadır ruhen.  baskıcı konuşarak seni aşmaya çalışıyorlar işte . çok yanlış uygulamalar ama hak etmiyor değiliz hani. :yuh:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

9köy' Alıntı:
bu arada @Ado kardeşim o kafasına değişimi takan müşteriye iyi yapmışsınız demeyi unuttum.

benzer olayları görünce bende sinir oluyorum bize fazla heralde bu müşteri hakları meseleleri . defalarca dhde vs benzer konuları gördüm onların yüznden firmalar her müşteriyi potansiyel manyak yerine koyuyor. işi dışarıdan  çağrı merkezlerine ihale ediyor ordaki elemanlara biğraz ders verdimi zaten bu işi yapamaya çalışanların hepsi markao paşadır ruhen.  baskıcı konuşarak seni aşmaya çalışıyorlar işte . çok yanlış uygulamalar ama hak etmiyor değiliz hani.  :yuh:

Abi yaşadıklarımı gördüklerimi maruz kaldıklarımı(zı) bilsen oturur ağlarsın memleketin boşa giden heba olan paralarına.

Toz torbalı elektrikli süpürgesini torbasız kullanıp motorun içine edip, sesli çalışıyor diye getirdiğinde garanti dışı bıraktığımızda ''Süpürgenin üstüne yazsaydınız kardeşim torbasız kullanılmayacağını'' diyen pişkinler.

Sulu sistem elektrikli süpürgesini susu kullanıp tüm tozu motora çeken cahiller

Blender ile MACUN yapmaya çalışıp motorunu yakan zırdeliler

TV ekranına çocuğu kumandayla vurunca kırılması üzerine bize bela okuyan Allahlıklar

3 dakika koruması olan çamaşır makinesi kapağını illa erken açmak için vurup kıran, sonrada garanti dışı bırkıyoruz diye bağırıp çığıran manyaklar

40m2 salona kimseye sormadan etmeden 9.000BTU klima alan, Servis ''Bu buraya olmaz'' dediğinde ''Sanane kardeşim mal benim sorumluluk benim sen tak'' diyen ancak ııstmayınca hakem heyetine giden omurgasızlar. (Hakem heyeti tüketiciyi haklı buldu, hemde servisin elinde yetersizlik durumu ile iligli bilgi verildiği ve tüketicinin onayladığına dair imzalı belge olmasına rağmen)

Abi sana bahsetmiştim biliyorsun gerçekten kitabını yazdım ben bu işin, vakit bulup son düzenlemelerini yaptıktan sonra bir basımevi ile anlaşma yoluna gideceğim, neler neler var abi çıldırırsın.

İnsanlar bir manyak, Kurum da o paralelde hareket edince onlar ayrı bir manyak  :yuh:

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

Ado' Alıntı:
9köy' Alıntı:

benzer olayları görünce bende sinir oluyorum bize fazla heralde bu müşteri hakları meseleleri . defalarca dhde vs benzer konuları gördüm onların yüznden firmalar her müşteriyi potansiyel manyak yerine koyuyor. işi dışarıdan  çağrı merkezlerine ihale ediyor ordaki elemanlara biğraz ders verdimi zaten bu işi yapamaya çalışanların hepsi markao paşadır ruhen.  baskıcı konuşarak seni aşmaya çalışıyorlar işte . çok yanlış uygulamalar ama hak etmiyor değiliz hani.  :yuh:

Abi yaşadıklarımı gördüklerimi maruz kaldıklarımı(zı) bilsen oturur ağlarsın memleketin boşa giden heba olan paralarına.

Toz torbalı elektrikli süpürgesini torbasız kullanıp motorun içine edip, sesli çalışıyor diye getirdiğinde garanti dışı bıraktığımızda ''Süpürgenin üstüne yazsaydınız kardeşim torbasız kullanılmayacağını'' diyen pişkinler.

Sulu sistem elektrikli süpürgesini susu kullanıp tüm tozu motora çeken cahiller

Blender ile MACUN yapmaya çalışıp motorunu yakan zırdeliler

TV ekranına çocuğu kumandayla vurunca kırılması üzerine bize bela okuyan Allahlıklar

3 dakika koruması olan çamaşır makinesi kapağını illa erken açmak için vurup kıran, sonrada garanti dışı bırkıyoruz diye bağırıp çığıran manyaklar

40m2 salona kimseye sormadan etmeden 9.000BTU klima alan, Servis ''Bu buraya olmaz'' dediğinde ''Sanane kardeşim mal benim sorumluluk benim sen tak'' diyen ancak ııstmayınca hakem heyetine giden omurgasızlar. (Hakem heyeti tüketiciyi haklı buldu, hemde servisin elinde yetersizlik durumu ile iligli bilgi verildiği ve tüketicinin onayladığına dair imzalı belge olmasına rağmen)

Abi sana bahsetmiştim biliyorsun gerçekten kitabını yazdım ben bu işin, vakit bulup son düzenlemelerini yaptıktan sonra bir basımevi ile anlaşma yoluna gideceğim, neler neler var abi çıldırırsın.

İnsanlar bir manyak, Kurum da o paralelde hareket edince onlar ayrı bir manyak  :yuh:

az önce diğer konudada biraz benzer bir şey yazdım insan nefsi ille çıkarım ve benim dediğim doğru dedikçe bu insanoğluna herşey müstehak.

olan kurunun yanında yanan bazı masumlara oluyor işte.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,264
9köy' Alıntı:

kırık link diyerek. baktım ama birşey yok . neydi o raporun mahiyeti. 

Firefoxcuyum ne Yaaa

FORDCUYUM Der Gibi :seytan:

Sota

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,264

Bende Jungfrau 200watt kadar rahatca kisiyor
Yeni Evde Hic Gazlamadi Gecen Kis

Onceki Eski Bina Alt Ust katlar Bos Olunca