4K film de görüntü bozulması.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Hocam o TV yi alacak bütçem varsa Torrent diyarıyla da uğraşmazdım açıkçası. :kiskis

Başka nereden bulmayı düşünüyorsun 4k içerik ,apple tv,netflix ve amazon var ama her filmi bulamazsın oralarda
her filmi online platformlarda bulamamak bir yana buldugunuz filmleri türkce dublajli izlemek istersenizde her zaman bu mümkün olmuyor onun disinda birde kalite farki var online servislerin sundugu en kaliteli 4k icerik olsa olsa 20 mbit bitrate e sahip olur ortalamasi ise 10-15 mbit dir fakat 4k bluray den riplenmis ortalama bir bd-rip 30 ila 50 mbit arasi bitrate e sahip olur istediginiz ses ve altyaziyi ekleyebilmek de cabasi internet ile problemim yok diyorsaniz 4k bluray remux indirirseniz ( veya orjinal bluray alirsaniz ) elinizdeki görüntü kalitesi 50 ila 70 mbit arasi olur görüntü islem görmedigi icin riplenmis videodan cok daha kaliteli bir görüntüye sahip olursunuz
özet gecmek gerekirse dogru yöntem ve kaynaklarla torrent her ne kadar illegal olsada kullanicilar icin en mantikli cözümdür
her online servise ayda 5-10 euro vererek toplamda aylik 50 euro kadar abonelik ücreti ödemenize gerek kalmaz (türkiye icin ücret daha düsük olabilir fakat ekonomik yük ayni oranda olacaktir)
bu islerle ilgilenen kisiler online servislerdeki icerikleri zaten torrent ortaminda tasidigi icin hem orada yayinlanan güncel iceriklere hemde daha fazlasina daha kaliteli görüntü ve ses secenekleriyle ulasma imkaniniz olur
dosyalara dogru kaynaklara sahipseniz edinebileceginiz altyazi ve ses dosyalarini ekleyerek istediginiz seslendirme secenegiyle izleyebilirsiniz
Online servislerin tek avantaji tv ve diger cihazlarda sagladigi kullanim kolayligidir acarsin tv yi netflixi secersin birsey izlersin isin bitince kapatirsin ben bu servislerin baska bir güzelligini göremiyorum
Ya işte .. her içerik bulunmuyor .. çok yeni filmler mesela yok ... son zamanlar da da çok sinema kaçırdık malum nedelerden ..
Bir de ben yüksek çözünürlük müzik dosyaları da indiriyorum .. aslında tabi Spotify, Tidal gibi servislerden istenilen müziğe erişmek, Netflix veya benzeri servislerden istediğin filmlere erişebilmeye göre çok kolay ve çok olası ... yani muzik konusu biraz "kaşıntı" ..

Film bence halen indirilir...bazen yeni olmayan filmler bile Netflix den düşmüş (yayından kaldırılmış) veya Amazonda ek ücret ile sunulabiliyor...

Bakalım ... biraz yoklayalım bu diyarı ... :)

Merhaba,
Evet, benim de vardığım sonuca göre Mux aşamasında bir kaç değişiklikten dolayı yaşandı bu problem ..
lakin aynı codec li farklı fimler çalıştı .. hem USB üzerinden, hem de NAS üzerinden... ilk başta NAS a kabahat bulup, +k lık yüksek bit rateli bir filmi stream edemiyor, yetiştiremiyor diye düşünüdüm (NAS ım eski biraz) ... ama USB den de çalışmayınca bu konuyu elemiş olduk ..

Bahsettiğiniz programı ve sebep olabilecek ayarı aklımda bulunduracağım ... aslında sadece meraktan bu programı kurup deneyecektim ama sorunlu iki filmi de silmişim ..

Teşekkürler bilgiler için
torrentden film indiriyorsan bu tarz sorunlarla karsilasmaya devam edersin bu da torrentin olmasada internetten film temin etmenin dezavantaji diyelim
bu islerle ugrasanlarin bilgisayarinda bulunmasi gereken programlar

Neredeyse bütün kodek (dosya cözücüler) paketi
K-Lite Codec Pack Mega

Video birlestirmek veya ses görüntü vs yi ayiklamak icin
MKVToolNix
tsMuxeR

bir cok programin arka planda kullandigi yeni baslayanlar icin karmasik olabilecek hem dosya ayiklama birlestirme hemde ses formatini dönüstürme icin kullanilabilecek isvicre cakisi gibi program
eac3to

görüntü /ses dosyasi dönüstürme (encode/ripleme) programlari
MeGUI
RipBot264

belki lazim olur altyazi düzenleme dönüstürme vs
Subtitle-Workshop

bu programlari kurup az cok kullanabilirseniz internetten indirebileceginiz bir video/ses dosyasini kullanbilirsiniz demektir.

Kaliteli müzik dosyalari temin etmek icin google da DeezMix i arayin :fiskos

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
her filmi online platformlarda bulamamak bir yana buldugunuz filmleri türkce dublajli izlemek istersenizde her zaman bu mümkün olmuyor onun disinda birde kalite farki var online servislerin sundugu en kaliteli 4k icerik olsa olsa 20 mbit bitrate e sahip olur ortalamasi ise 10-15 mbit dir fakat 4k bluray den riplenmis ortalama bir bd-rip 30 ila 50 mbit arasi bitrate e sahip olur istediginiz ses ve altyaziyi ekleyebilmek de cabasi internet ile problemim yok diyorsaniz 4k bluray remux indirirseniz ( veya orjinal bluray alirsaniz ) elinizdeki görüntü kalitesi 50 ila 70 mbit arasi olur görüntü islem görmedigi icin riplenmis videodan cok daha kaliteli bir görüntüye sahip olursunuz
özet gecmek gerekirse dogru yöntem ve kaynaklarla torrent her ne kadar illegal olsada kullanicilar icin en mantikli cözümdür
her online servise ayda 5-10 euro vererek toplamda aylik 50 euro kadar abonelik ücreti ödemenize gerek kalmaz (türkiye icin ücret daha düsük olabilir fakat ekonomik yük ayni oranda olacaktir)
bu islerle ilgilenen kisiler online servislerdeki icerikleri zaten torrent ortaminda tasidigi icin hem orada yayinlanan güncel iceriklere hemde daha fazlasina daha kaliteli görüntü ve ses secenekleriyle ulasma imkaniniz olur
dosyalara dogru kaynaklara sahipseniz edinebileceginiz altyazi ve ses dosyalarini ekleyerek istediginiz seslendirme secenegiyle izleyebilirsiniz
Online servislerin tek avantaji tv ve diger cihazlarda sagladigi kullanim kolayligidir acarsin tv yi netflixi secersin birsey izlersin isin bitince kapatirsin ben bu servislerin baska bir güzelligini göremiyorum

torrentden film indiriyorsan bu tarz sorunlarla karsilasmaya devam edersin bu da torrentin olmasada internetten film temin etmenin dezavantaji diyelim

K-Lite Codec Pack Mega

MKVToolNix
tsMuxeR

bir cok programin arka planda kullandigi yeni baslayanlar icin karmasik olabilecek hem dosya ayiklama birlestirme hemde ses formatini dönüstürme icin kullanilabilecek isvicre cakisi gibi program
eac3to

MeGUI
RipBot264

Subtitle-Workshop

bu programlari kurup az cok kullanabilirseniz internetten indirebileceginiz bir video/ses dosyasini kullanbilirsiniz demektir.

Aynen katılıyorum, yapacak bir şey yok sinemada izlemek ya da torrent indirmek, benim arşivimde çok sevdiğim filmlerin remux versiyonları var, sileceğim filmleri normal 4k ripli indiriyorum, bluray versiyonlarının çıkmasını beklesek ömür yetmez

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
İşte, bu güzel.
Evde en az 100 megabit internet olacak ki, fazla beklemeyesin.
Bir de aboneliğe dilediğin zaman girip çıkabilme durumu da var.
Düzenli alınmak zorunda değil.
Zaten yukarıda da belirttim blu-ray'i kastettiğimi.
Yoksa en baba Netflix kalitesi 50 mb/sn diye biliyorum.
Ki çift katman bluray'de 100 veya üzeri olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

Bu işlerden elimi eteğimi çektim, kalite vs çok umursamıyorum artık.
Doydum muhtemelen.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
İşte, bu güzel.
Evde en az 100 megabit internet olacak ki, fazla beklemeyesin.
Bir de aboneliğe dilediğin zaman girip çıkabilme durumu da var.
Düzenli alınmak zorunda değil.
Zaten yukarıda da belirttim blu-ray'i kastettiğimi.
Yoksa en baba Netflix kalitesi 50 mb/sn diye biliyorum.
Ki çift katman bluray'de 100 veya üzeri olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

Bu işlerden elimi eteğimi çektim, kalite vs çok umursamıyorum artık.
Doydum muhtemelen.
en iyi kalite bitrate acisindan apple tv de görüntü kalitesi acisindan amazon prime de var netflix de kalite okadar iyi degil. artik piyasaya güzel filmler cikmiyor o yüzden izledigim filmin kalitesi düsükde olsa bari görüntü kalitesi iyi olsun düsüncesindeyim tabiki herkesin tercihi ve imkanlari farkli illegal online dizi film sitelerinden halen film izleyenler ve bunu yeterli bulanlarda var

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Bilmiyorum, zamanında hevesimi aldım diyedir belki.
Yoksa her film, her müzik çevrimiçi ortamda yok.
Ben daha çok Blu-ray disk almaktan bahsetmiştim. :sirit
İşler yolunda giderse ben de bir LG OLED alacağım ileride bakalım.
Gerçi onlar da miniled furyasına girmeye başladılar ama, bilemiyorum, OLED'in tadı bir başka. :sirit
Niye LG diye sorarsan da webos nedeniyle, bir de G-Sync ve Freesync desteği nedeniyle.
Webos'un air mouse olayı işime geliyor. :hihi

Bende aynı dönemi geçirdim aslında.
Lise yıllarımdan beri (90 lar) "indirme" yapıyorum bende.. ancak bir süre koptuk (özellikle evlilik, çocuk vs... ) .. o aralarda bazı önce gelen torrent platformları da yasal problemler yaşamaya başladı .. direk torrent e erişemez olduk .. o dönem soğuduk yani...

Sonra Spotify, Netflix ve Amazon Prime gibi serviser işin içine girince özellkle film arşivi hepten bir rafa kalkar gibi oldu .. lakin son dönemde, özellikle sinemeye da gidemeyince, bazı vizyon fimlerini, online servislerde beklemek konusu kafama dank etti ve bu sebeple başladm tekrar..... VPN üzerinden geçip, bir de buralardaki çok yüksek hızlı indirme olunca iyi oldu ...

TV konusunda ....
OLED gerçekten çok farklı ... gece sahneleri, o karanlık içindeki polis arabasının ışıkları benim ağzımı halen düşürüyor ... bazen kendi kendime "vay anasını, görüntüye bak" diyorum, eşim de dönüp dönüp bana bakıyor :)

Ben Google TV nin şu ana kadar bir "yamuğunu" görmedim...
Gerçi yazılımı iyi olmayanın şansı yok zaten .. hepsi iyidir....

K-Lite Codec Pack Mega

MKVToolNix
tsMuxeR

eac3to

MeGUI
RipBot264

Subtitle-Workshop

Online servislerin sağladığı görüntünün bellirli bir seviyeye kadar olduğu konusuda hemfikirim .. yalnız o seviyede düşük değil ..
Tamam belki en en en uç seviyede değil ama Dolby Vision veya benzeri özelliklere sahip bir filmi Netflix üzerinde seyretmek bence çok büyük bir kesim için halen çok etkileyici (ben de dahilim o gruba) lakin bu servislerin sağladığı çok önemli bir avantaj daha var ki çoğu insan bunu gözden kaçırır, o da yeni içerikleri keşfetme olanağı ...

Torrent dünyasında biraz hedefe yöneliyor insan .. bilmediği içerikler hakkında biraz daha çekimser kalabiliyor... hele hele ortalama bir bağlantı hızıyle 2160p bir içeriği indirmek daha bir zorlaşabiliyor... Online servisler de bu sorun yok ... bakıp geçebiliyorsunuz .. bazen bu sayede pek bilmediğiniz ama hoşunuza giden film müzikleri keşfetme şansınız oluyor ...

Deezmix i bir araştırayım, teşekkürler!

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Torrent dünyasında biraz hedefe yöneliyor insan .. bilmediği içerikler hakkında biraz daha çekimser kalabiliyor... hele hele ortalama bir bağlantı hızıyle 2160p bir içeriği indirmek daha bir zorlaşabiliyor... Online servisler de bu sorun yok ... bakıp geçebiliyorsunuz .. bazen bu sayede pek bilmediğiniz ama hoşunuza giden film müzikleri keşfetme şansınız oluyor ...
Torrent işi dediğiniz gibi hedefe yönelik oluyor genelde.
1 gigabit internetimiz olsa neyse.
O zaman zaten bluray filmleri kolaylıkla indirir siler geçerdik. :kiskis

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43

Şimdi gerçekten şöyle bir sıkıntı var..
İnsan bir kere iyi bir 4k rip veya hatta online servislerden güncel bir film izleyinde, dönüp 1080p veya daha altına kolay kolay bakamıyor (çok ayıp bu söylediğim, biliyorum.... )

Bir kaç gün önce elimde NAS baya eskidiği ve disk ömrüne güvenemediğim için yeni bir NAS aldım.
Bütün hafta sonu yeni diske transferle uğraştım .. arada iş hızlasın diye izlemediğim, veya izlemeyeceğim, veya artık 2160p versiyonu olan bir çok filmi sildim. İzleyeceksem 2160p yi çeker öyle izlerim, artık çamur gibi gözüküyor diye :) .. eski TV 1 e 1 pizel match yaptığından o filmler gayet güzel gözüküyorlardı ...

Arşivide elden geçirmek lazım .. vuralım 1gigabit e :)

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Bende aynı dönemi geçirdim aslında.
Lise yıllarımdan beri (90 lar) "indirme" yapıyorum bende.. ancak bir süre koptuk (özellikle evlilik, çocuk vs... ) .. o aralarda bazı önce gelen torrent platformları da yasal problemler yaşamaya başladı .. direk torrent e erişemez olduk .. o dönem soğuduk yani...

Sonra Spotify, Netflix ve Amazon Prime gibi serviser işin içine girince özellkle film arşivi hepten bir rafa kalkar gibi oldu .. lakin son dönemde, özellikle sinemeye da gidemeyince, bazı vizyon fimlerini, online servislerde beklemek konusu kafama dank etti ve bu sebeple başladm tekrar..... VPN üzerinden geçip, bir de buralardaki çok yüksek hızlı indirme olunca iyi oldu ...

TV konusunda ....
OLED gerçekten çok farklı ... gece sahneleri, o karanlık içindeki polis arabasının ışıkları benim ağzımı halen düşürüyor ... bazen kendi kendime "vay anasını, görüntüye bak" diyorum, eşim de dönüp dönüp bana bakıyor :)

Ben Google TV nin şu ana kadar bir "yamuğunu" görmedim...
Gerçi yazılımı iyi olmayanın şansı yok zaten .. hepsi iyidir....

Online servislerin sağladığı görüntünün bellirli bir seviyeye kadar olduğu konusuda hemfikirim .. yalnız o seviyede düşük değil ..
Tamam belki en en en uç seviyede değil ama Dolby Vision veya benzeri özelliklere sahip bir filmi Netflix üzerinde seyretmek bence çok büyük bir kesim için halen çok etkileyici (ben de dahilim o gruba) lakin bu servislerin sağladığı çok önemli bir avantaj daha var ki çoğu insan bunu gözden kaçırır, o da yeni içerikleri keşfetme olanağı ...

Deezmix i bir araştırayım, teşekkürler!
torrenti hedefe yönelik kullanmamiz aslinda avantaj online platformlarin cöplügünde kaybolmaya gerek kalmiyor kaliteli yapimlari zaten internet vs ortamlarda duyuyoruz insanlar konusuyor torrente girip indiriyoruz netflixde bir kac dizi bir kac netflix xapimi film haric pek de ise yarar bisey oldugunu düsünmüyorum su anda netflix yok olsa iyi olur diyorum ama eminim olsa bu 1 ay sonra izlemeye deger herseyi izlemis olurum yeni birsey bulamam
daha önce de dedigim gibi biraz ilgi ve imkanlarla alakali bende 400 mbit internet var sözlesmeyi iptal ettim ay sonu bitiyor 50 mbit alacagim bilinci kullanimda 50-100 mbit bile torrent icin yeterli netflix vs icin hayli hayli yeter
İnsan bir kere iyi bir 4k rip veya hatta online servislerden güncel bir film izleyinde, dönüp 1080p veya daha altına kolay kolay bakamıyor (çok ayıp bu söylediğim, biliyorum.... )

Bir kaç gün önce elimde NAS baya eskidiği ve disk ömrüne güvenemediğim için yeni bir NAS aldım.
Bütün hafta sonu yeni diske transferle uğraştım .. arada iş hızlasın diye izlemediğim, veya izlemeyeceğim, veya artık 2160p versiyonu olan bir çok filmi sildim. İzleyeceksem 2160p yi çeker öyle izlerim, artık çamur gibi gözüküyor diye :) .. eski TV 1 e 1 pizel match yaptığından o filmler gayet güzel gözüküyorlardı ...

ben 4k hdr bluraylere alistigim icin 1080p bluray bile bana yetersiz geliyor su anda:fiskos arsivcilik su anda cok mantikli degil ortalama bir kullanici kaliteli bilinen yapimlari simdiye kadar izlemistir son dönemde kaliteli yapim zaten ne yerli ne yabanci sinemada hayal oldu ki cikan filmleride 4k arsivlesen bile 5 sene sonra 8k versiyonu cikar yine cöp olur o arsiv
fazla bilinmeyen kaliteli filmler ( sayisi 10-20 taneyi gecmez) ilgi duyuluyorsa türkce ses arsivi disinda arsiv yapmayi mantikli bulmuyorum
insanlar vcd leri arsivledi sonra dvdler cikti onlari arsivlediler hddvdler cikti hadi onlari yapalim dediler 1080p bdler cikti simdi 4klar var bu is böyle devam eder

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
daha önce de dedigim gibi biraz ilgi ve imkanlarla alakali bende 400 mbit internet var sözlesmeyi iptal ettim ay sonu bitiyor 50 mbit alacagim bilinci kullanimda 50-100 mbit bile torrent icin yeterli netflix vs icin hayli hayli yeter
Ben maddi gücüm neye yetiyorsa onu alırım bir oyun sever olarak.
Oyunlar bugün ortalama 100 gb civarı çıkıyor.
İmkan olsun 1 gigabit alırım yani.
Simetrik olması, sansür olmaması da önemli.
Superonline bu ikisini de yapmıyor. :kiskis

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Şimdi gerçekten şöyle bir sıkıntı var..

Netflix vs varken NAS ile uğraşmam açıkçası. Bana yorucu geliyor.
NAS'ı sadece müzik için kurabilirim.
O da elimde müzik albümleri var, orijinal CD, onları bir NAS'ta toplayabilirim.
Tek tek CD oynatıcıya takmakla uğraşmamak için.
Spotify kullanıyorum şu an, CD'ler rafta tozlanmakla meşgul. :kiskis

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Netflix vs varken NAS ile uğraşmam açıkçası. Bana yorucu geliyor.
NAS'ı sadece müzik için kurabilirim.
O da elimde müzik albümleri var, orijinal CD, onları bir NAS'ta toplayabilirim.
Tek tek CD oynatıcıya takmakla uğraşmamak için.
Spotify kullanıyorum şu an, CD'ler rafta tozlanmakla meşgul. :kiskis
Benim CD lerim de biraz tozlanıyor (du) lakin farklı kişiler den de aynısını duyduğum bir durum gerçeklemeye başladı...
Aslında CD den muzik dinlemenin bir güzel yanı var ki .. o da CD yi koyup, play tuşuna basmaktan geçiyor...

Elimizde sürekli bir telefon taşımaya, bir ekrana bakmaya, uygulamaya girip çıkmaya... o uygulamaya girip çıkarken, dikkatimizin farklı uygulamalara yönelendirme alışkanlıklarımıza engel oluyor CD den muzik dinlemek. CD koyup, random tuşuna basıp o sanatçının, veya derleme albümünün tamamını dinliyorsunuz.. bu aslında çok pratik ve muzik ile daha çok başbaşa kalınan br yöntem ...

Ben ara ara elimdeki yüksek çözünürlüklü flac veya wav dosyaları CD ye yakıyorum.. ve böylece dinliyorum...
Spotify her zaman olur.. onunda olayı başka tabi :)

Geri
Üst Alt