4K film de görüntü bozulması.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Arkadaşlar merhaba

Bu gün eski günleri anmak amacıyla internetten bir film indirdim. Film 4k çözünürlüğünde ve bu çözünürlükte indirdiğim ilk film( daha önceki tv 1080p olduğundan ve o dönemde ki en yüksel çözünürlük olduğundan tüm arşivim 1080p).

Filmi indirip, NAS diskime koydum. Bilgisayardan da gayet güzel izleyebildim keza telefonumdan da. TV ye geçip hem kendi uygulamasından, hem de VLC ile aynı şekilde oynamk istediğimde bozuk görüntü aldım. İlk olarak suçu NAS a attım ki eski bir model, 4k film de şaşırmış olabilir diye lakin aynı filmi USB ye koyup yine tv den oynatmak istediğimde aynı, bozuk görüntüyü alıyorum.

Televizyonum Sony 65A84J (OLED, Google TV)…

Görüntü bu şekilde … sorun nedir sizce ?
Not: Eski filmlerim normal şekilde çalışıyor.

D1E15D2D-B614-47A1-91C7-EFDA902BE24D.jpg

38E068FF-B49C-4642-AA6C-2F4260976C76.jpg

Sanırım codec ile alakalı ….
Bazı hevc codec lerinde sorun olabiliyormuş. Bu film H.265 .. sanırım 264 olsa sorun olmuyormuş ama yine bir araştırıyorum… her yerde çalışıp tv de çalışmaması biraz üzücü oldu

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Tv niz H265/Hevc destekliyor. Belki film riplenirken farkı şekilde riplenmiştir . Başka bir h265 formatında film bulup deneyin

Evet destekliyor...
internetten örnek bir h265 bulup denedim .. sorunsuz çalıştı ...
indirdiğim filimin isminde "10bit" ibaresi geçiyor.. ona işkillendim biraz.. araştırdım .. 10bit örnek bir video buldum, onu da denedim ama yine gayet normal bir şekilde açıldı ...
Bilgisayarda veya telefonda düzgün açılmasa hiç takılmayacağım . ama tv de bu şekilde açışması biraz canımı sıktı .. Farklı uygulamlar ile de denedim, sonuç aynı .

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
İndirdiğin film dolby vision olup TV desteklemiyorsa oluyor bu sorun, indirme ismini tam olarak yazar mısın
Evet destekliyor...
internetten örnek bir h265 bulup denedim .. sorunsuz çalıştı ...
indirdiğim filimin isminde "10bit" ibaresi geçiyor.. ona işkillendim biraz.. araştırdım .. 10bit örnek bir video buldum, onu da denedim ama yine gayet normal bir şekilde açıldı ...
Bilgisayarda veya telefonda düzgün açılmasa hiç takılmayacağım . ama tv de bu şekilde açışması biraz canımı sıktı .. Farklı uygulamlar ile de denedim, sonuç aynı .

sincerelym Çevrimdışı

sincerelym 

Aktif Üye
10 Haz 2018
184
Konudaki duruma benzer bir şekilde ara ara tv'nin kendi netflix uygulamasında karşılaşıyorum. Mibox netflix kullanınca sorun olmuyor. Tv vestel ve son dönemde nadiren oluyor bu sorun, kapatıp açmak çözüm olmuyor ama tv'nin fişini çıkarıp takınca düzeliyor.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
İndirdiğin film dolby vision olup TV desteklemiyorsa oluyor bu sorun, indirme ismini tam olarak yazar mısın
Üstat indidiğim filmin ismi bu (tırstığım için ilk kısmını XXXXX olarak değiştirdim... kuruntu belkide ..)

XXXXX.2021.2160p.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.HDR.HEVC-EVO[TGx]

Televizyonum destekliyor Dolby vision...
Dün gece baya denemeler yaptım ettim ...aslında lk indirdiğim 10bit idi.. ondan işgillenip 10bit örnek videolar çektim ve oynattım .. hiç bir sorun olmadı .. yani ne h265 ve 10 bit sorun değil...

Belki TV o versiyonu sevmedi diyip 19gb lık daha büyük versiyonu çektim (yukarıdaki isim) .. ama bunda da aynı şey oldu ..

Farklı bir film daha indirdim dün gece, o da 20gb lık ismi
YYYYY.2021.2160p.HMAX.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.HDR.HEVC-CMRG[TGx]
ve bu film cayır cayır çalıştı ...

Şimdi çalışmayan filmin bir başka RIP ini daha çektim... bu gayet güzel çalıştı ... çalışanın ismi de bu
XXXXXX.WEBRip.2160p.UHD.HDR.Eng.DDP5.1.Atmos.DD5.1.gerald99

Baktım hepsinin codecleri aynı ... ama birşey var işte benim TV ye dokunan... Toplamda 28gb download çöp oldu ... ama sağlık olsun :)

Donanım çözemiyor muhtemelen veya kodlama hatalı.
Kalite istiyorsanız ortalama bir PC yeter zaten.
Bir de kaliteli HDMI kablo.
Sanırım kodlamasında bir şey var... ama o şey PC de sorun olmuyor...
TV de sorun oluyor...

Dün gece ilk h265 den kuşkulanıp, video yu 264 e çevirecek bir işlem yaptım .. işlem saatlerce sürebiliyor, hızlı olsun diye de görüntüyü 1080p ye düşürdüm ..h264 de 1080p ye indirdiğim video, heralde o sorundan arındırılmış olsa gerek, sorunsuz çalıştı ... anlayamadık .. hayırlısı ...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
TV de sorun oluyor...

Dün gece ilk h265 den kuşkulanıp, video yu 264 e çevirecek bir işlem yaptım .. işlem saatlerce sürebiliyor, hızlı olsun diye de görüntüyü 1080p ye düşürdüm ..h264 de 1080p ye indirdiğim video, heralde o sorundan arındırılmış olsa gerek, sorunsuz çalıştı ... anlayamadık .. hayırlısı ...
TV'nizde o kodlamayı çözecek donanım veya yazılım yok, ya da kusurlu çalışıyor mesele bu.
Zaten Android işletim sistemindeki dandik bir oynatıcı da bu işin hakkını veremez bence.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
TV'nizde o kodlamayı çözecek donanım veya yazılım yok, ya da kusurlu çalışıyor mesele bu.
Zaten Android işletim sistemindeki dandik bir oynatıcı da bu işin hakkını veremez bence.

Sorun çözüldü üstat..
Yani görünen o ki o codecler de veya sıkıştırmada bir sorun yok ama o film de bir sıkıntı ..
Aynı filmin farklı bir rip i, yine h265 ile, gayet güzel çalışıyor.. zaten daha sonra çektiğim yine baya yükek çözünürlük lü bir başka filmde de sıkıntı yaşamadım ...

Neyse, döndük Torrent diyarına .. bakıcaz artık neyi, ne kadar yapıyor TV :)

B Çevrimiçi

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Donanım çözemiyor muhtemelen veya kodlama hatalı.
Kalite istiyorsanız ortalama bir PC yeter zaten.
Bir de kaliteli HDMI kablo.
daha önce baska konularda yazmistim nedenini bilmiyorum ama pc de acilan video ile tv nin kendi oynaticisinda acilan video arasinda cok fark oluyor. su anda hdr özelligini destekleyen tek video filtresi (?) olan madvr da denemedigim ayar kalmadi en yüksek ayarlari yaptim ama yinede ag üzerinden veya her hangi bir depolama aracina yükleyip direkt tv üzerinden oynattigim video ile ayni sonucu vermiyor. en azindan samsung icin: tv den direkt actigin video da görüntü kalitesi daha iyi oluyor
Üstat indidiğim filmin ismi bu (tırstığım için ilk kısmını XXXXX olarak değiştirdim... kuruntu belkide ..)

XXXXX.2021.2160p.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.HDR.HEVC-EVO[TGx]

Televizyonum destekliyor Dolby vision...
Dün gece baya denemeler yaptım ettim ...aslında lk indirdiğim 10bit idi.. ondan işgillenip 10bit örnek videolar çektim ve oynattım .. hiç bir sorun olmadı .. yani ne h265 ve 10 bit sorun değil...

Belki TV o versiyonu sevmedi diyip 19gb lık daha büyük versiyonu çektim (yukarıdaki isim) .. ama bunda da aynı şey oldu ..

Farklı bir film daha indirdim dün gece, o da 20gb lık ismi
YYYYY.2021.2160p.HMAX.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.HDR.HEVC-CMRG[TGx]
ve bu film cayır cayır çalıştı ...

Şimdi çalışmayan filmin bir başka RIP ini daha çektim... bu gayet güzel çalıştı ... çalışanın ismi de bu
XXXXXX.WEBRip.2160p.UHD.HDR.Eng.DDP5.1.Atmos.DD5.1.gerald99

Baktım hepsinin codecleri aynı ... ama birşey var işte benim TV ye dokunan... Toplamda 28gb download çöp oldu ... ama sağlık olsun :)

TV de sorun oluyor...

bahsi gecen tv h.265 kodegini destekliyor ki bu h264 ün gelismis versiyonu.
264 de 4k cözünürlügü desteklese bile yüksek SIKISTIRMA oranina sahip degildir hdr ve dolby vision gibi özellikleri desteklemez
4k dediginiz sey görünütnün resim boyutunu belirtir 1080p tek kisilik carsaf boyutunda bir resim ise 4k cift kisilik carsaf boyutunda bir resimdir gibi
10bit dediginiz sey fotografin derinligidir yani kumasin ne kadar SIK dokundugudur
HDR ve Dolbyvision görüntünün ne kadar ayindlik oldugu ile alakalidir
bu konulardaki bilgi seviyenizi bilmedigim icin nasil anlatabilirim bilemiyorum ama kisaca fikir edinmenize yardimci olur sanirim
gelelim sorunun kaynagina
muhtemelen sorun videonun muxlanma yani birlestirilme islemiyle alakalidir
riplenmis veya riplenmemis görüntüyü bir maddeye benzetirsek (h264-h265, mpg, xvid vs) örnegin su,süt,kola vb. dosya tasiyicisi da bunlari tasiyan kaplar gibidir ( bardak,kova, sürahi vb) muxlama islemide elinizdeki maddeyi bu kaplardan birine koyma islemdir. genelde tv ler bu kaplari doldururken yapilan ayarlardaki detaylar yüzünden sorun yapabiliyor
bunlardan en bilineneni mkv dosyasi olusturulurken yapilan "data comparison ayari" ripleyen kisi videoyu olustururken bilerek yada bilmeyerek bu ayari acik birakirsa tv de dosyayi oynatmada sorun yasayabilirsiniz. ahmetin yaptigi rip de bu ayar kapali oldugu icin sorunsuz izlersiniz ama mehmetin yaptigi rip de bu ayar acik oldugu icin sorun yasarsiniz
diger bir sorun da veri aktarim hizinin yeterli olmamasi
filmin bulundugu depolama aygiti saniyede 50 mbit okuma hizina imkan veriyor ama videonuzun ses ve görüntü iceriginin toplami 60 mbit olursa görüntünün tv ye aktariminda takilmalar yasanabilir
bu sorunlari cözmek icin bilgisayara mkvtoolnix indirin dosyayi icine atip
video dosyasina tiklayip sagdaki menüde bulunan comparison bölümünden devre disi birakin
sSSSSSSSSSSc4e6268d7da4dcb3.jpg

bu islemi yaptiktan sonra alttaki menüden kullanmayacaginiz ses dosyalari varsa isaretlerini kaldirip videoyu tekrar olusturun
izlemeye calistiginiz dosyadaki ses dosyasi "DDP5.1.Atmos" 5-20 mbit arasi veri aktarimina ihtiyac duyabilir bu da veri aktariminda hizin yetmemis durumunda darbogaz yapabilir

bunlara alternatif olarak sorun yapan videoyu tsmuxer ile tekrar muxlayip sansinizi deneyebilirsiniz
tv nin özelliklerinde destekledigi yaziyor ki desteklemese hic birini acmazdi bazilarini acip digerlerini acmamazlik yapmazdi

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Hocam o TV yi alacak bütçem varsa Torrent diyarıyla da uğraşmazdım açıkçası. :kiskis

Ya işte .. her içerik bulunmuyor .. çok yeni filmler mesela yok ... son zamanlar da da çok sinema kaçırdık malum nedelerden ..
Bir de ben yüksek çözünürlük müzik dosyaları da indiriyorum .. aslında tabi Spotify, Tidal gibi servislerden istenilen müziğe erişmek, Netflix veya benzeri servislerden istediğin filmlere erişebilmeye göre çok kolay ve çok olası ... yani muzik konusu biraz "kaşıntı" ..

Film bence halen indirilir...bazen yeni olmayan filmler bile Netflix den düşmüş (yayından kaldırılmış) veya Amazonda ek ücret ile sunulabiliyor...

Bakalım ... biraz yoklayalım bu diyarı ... :)

daha önce baska konularda yazmistim nedenini bilmiyorum ama pc de acilan video ile tv nin kendi oynaticisinda acilan video arasinda cok fark oluyor. su anda hdr özelligini destekleyen tek video filtresi (?) olan madvr da denemedigim ayar kalmadi en yüksek ayarlari yaptim ama yinede ag üzerinden veya her hangi bir depolama aracina yükleyip direkt tv üzerinden oynattigim video ile ayni sonucu vermiyor. en azindan samsung icin: tv den direkt actigin video da görüntü kalitesi daha iyi oluyor

bahsi gecen tv h.265 kodegini destekliyor ki bu h264 ün gelismis versiyonu.
264 de 4k cözünürlügü desteklese bile yüksek SIKISTIRMA oranina sahip degildir hdr ve dolby vision gibi özellikleri desteklemez
4k dediginiz sey görünütnün resim boyutunu belirtir 1080p tek kisilik carsaf boyutunda bir resim ise 4k cift kisilik carsaf boyutunda bir resimdir gibi
10bit dediginiz sey fotografin derinligidir yani kumasin ne kadar SIK dokundugudur
HDR ve Dolbyvision görüntünün ne kadar ayindlik oldugu ile alakalidir
bu konulardaki bilgi seviyenizi bilmedigim icin nasil anlatabilirim bilemiyorum ama kisaca fikir edinmenize yardimci olur sanirim
gelelim sorunun kaynagina
muhtemelen sorun videonun muxlanma yani birlestirilme islemiyle alakalidir
riplenmis veya riplenmemis görüntüyü bir maddeye benzetirsek (h264-h265, mpg, xvid vs) örnegin su,süt,kola vb. dosya tasiyicisi da bunlari tasiyan kaplar gibidir ( bardak,kova, sürahi vb) muxlama islemide elinizdeki maddeyi bu kaplardan birine koyma islemdir. genelde tv ler bu kaplari doldururken yapilan ayarlardaki detaylar yüzünden sorun yapabiliyor
bunlardan en bilineneni mkv dosyasi olusturulurken yapilan "data comparison ayari" ripleyen kisi videoyu olustururken bilerek yada bilmeyerek bu ayari acik birakirsa tv de dosyayi oynatmada sorun yasayabilirsiniz. ahmetin yaptigi rip de bu ayar kapali oldugu icin sorunsuz izlersiniz ama mehmetin yaptigi rip de bu ayar acik oldugu icin sorun yasarsiniz
diger bir sorun da veri aktarim hizinin yeterli olmamasi
filmin bulundugu depolama aygiti saniyede 50 mbit okuma hizina imkan veriyor ama videonuzun ses ve görüntü iceriginin toplami 60 mbit olursa görüntünün tv ye aktariminda takilmalar yasanabilir
bu sorunlari cözmek icin bilgisayara mkvtoolnix indirin dosyayi icine atip
video dosyasina tiklayip sagdaki menüde bulunan comparison bölümünden devre disi birakin
sSSSSSSSSSSc4e6268d7da4dcb3.jpg

bu islemi yaptiktan sonra alttaki menüden kullanmayacaginiz ses dosyalari varsa isaretlerini kaldirip videoyu tekrar olusturun
izlemeye calistiginiz dosyadaki ses dosyasi "DDP5.1.Atmos" 5-20 mbit arasi veri aktarimina ihtiyac duyabilir bu da veri aktariminda hizin yetmemis durumunda darbogaz yapabilir

bunlara alternatif olarak sorun yapan videoyu tsmuxer ile tekrar muxlayip sansinizi deneyebilirsiniz

tv nin özelliklerinde destekledigi yaziyor ki desteklemese hic birini acmazdi bazilarini acip digerlerini acmamazlik yapmazdi

Merhaba,
Evet, benim de vardığım sonuca göre Mux aşamasında bir kaç değişiklikten dolayı yaşandı bu problem ..
lakin aynı codec li farklı fimler çalıştı .. hem USB üzerinden, hem de NAS üzerinden... ilk başta NAS a kabahat bulup, +k lık yüksek bit rateli bir filmi stream edemiyor, yetiştiremiyor diye düşünüdüm (NAS ım eski biraz) ... ama USB den de çalışmayınca bu konuyu elemiş olduk ..

Bahsettiğiniz programı ve sebep olabilecek ayarı aklımda bulunduracağım ... aslında sadece meraktan bu programı kurup deneyecektim ama sorunlu iki filmi de silmişim ..

Teşekkürler bilgiler için

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Film bence halen indirilir...bazen yeni olmayan filmler bile Netflix den düşmüş (yayından kaldırılmış) veya Amazonda ek ücret ile sunulabiliyor...

Bakalım ... biraz yoklayalım bu diyarı ...
Bilmiyorum, zamanında hevesimi aldım diyedir belki.
Yoksa her film, her müzik çevrimiçi ortamda yok.
Ben daha çok Blu-ray disk almaktan bahsetmiştim. :sirit
İşler yolunda giderse ben de bir LG OLED alacağım ileride bakalım.
Gerçi onlar da miniled furyasına girmeye başladılar ama, bilemiyorum, OLED'in tadı bir başka. :sirit
Niye LG diye sorarsan da webos nedeniyle, bir de G-Sync ve Freesync desteği nedeniyle.
Webos'un air mouse olayı işime geliyor. :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri