49UD8460 Ses Var Görüntü Yok

D Çevrimdışı

Deathrain

Yeni Üye
22 May 2020
4
27
Merhaba,
2019 yılında 49UD8460 Model Vestel TV almıştım. Yakın zamanda televizyonda birden görüntü gitti ses vardı, fişi çekip takınca düzeldi. Daha sonra çalışırken ufak bi cızırtı gibi ses gelmeye başladı. Bugün de görüntü komple gitti ama ses var.
Kontrol ettiğimde arkada hayalet görüntü var, yani arkada çalışıyor fakat yeterli ışık yok. Sanırım led bar arızasına işaret ediyor bu durum.
Fakat tvyi açarken ufak bi süre ekran ışık alıyor cızırtı geliyor daha sonra hayalet görüntüye geçiyor. Sizce sorun nedir? Led bar arızası mıdır?

Bir de ekranın sağ ortası ve sol ortasındaki görüntülerde dikey olarak bir sararma var gibiydi. Koyu görüntülerde aşağı doğru sararma belli oluyordu. Bu durum da Led bar arızasından olabilir mi?

Led bar arızasından ise şuanda servis fiyatları hakkında bilginiz bulunuyor mu?
Bilgilerinizi rica ederim :)
Şimdiden teşekkürler.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Peki bunu nasıl anlayabiliriz, sökmeden anlama yolumuz var mıdır?
Maalesef. Sökmeden anlayamazsınız. Zaten belirtileri siz paylaşmışsınız. Renklerdeki sararma zamanla ömrü dolan tekil ledlerin ışık spektrumunun değişmesinden kaynaklanır. Panelde görüntü olduğunu söylediğiniz için besleme kartında problem olmayabilir. Ancak Sayın teraspy teraspy ' ın dediği gibi beslemenin led bar çıkışında da sorun olabilir. Fiyatlar konusunda forumumuzda bulunan tedarikçi linklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Önemli not: Panel çok küçük sayılmaz. Eğer eliniz yatkın değilse müdahale ederken paneli kırabilir, tamiri maliyeti nedeniyle çok mümkün olmayan hasarlarla karşılaşabilirsiniz.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Peki bunu nasıl anlayabiliriz, sökmeden anlama yolumuz var mıdır?

Önemli not: Panel çok küçük sayılmaz. Eğer eliniz yatkın değilse müdahale ederken paneli kırabilir, tamiri maliyeti nedeniyle çok mümkün olmayan hasarlarla karşılaşabilirsiniz.
Elin yatkın değilse hiç kendin yapma,32'' panel olsa belki yaparsın ama slowfood slowfood dediği gibi bir sıkıntı yaşamanı istemem doğrusu,200tl fazla verip servisin yapması çok mantıklı :ok

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
ledlerin kullanım ömürleri kullanım şekli ve ortam şartlarıyla doğrudan ilgili olduğunu düşünüyorum.
2 televizyonda farklı evlerde oturma odasında kullanılıyordu tahminim 4-5 senelik tvler kendinden uydulu kendi uydusunu kullanıyorlar günde ne kadar kullanıyorlar bilgim yok.
not:millette para olmadığı için maviş maviş hala seyrediyorlar ben sadecene çanak ayarları kaçmış onları ayarladım.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
2 televizyonda farklı evlerde oturma odasında kullanılıyordu tahminim 4-5 senelik tvler kendinden uydulu kendi uydusunu kullanıyorlar günde ne kadar kullanıyorlar bilgim yok.
not:millette para olmadığı için maviş maviş hala seyrediyorlar ben sadecene çanak ayarları kaçmış onları ayarladım.
Aynı marka model tv benden sonra aldığı halde led değişimi yaptıran tanıdığım var.

led parlaklığını en sonra kullanıyor ve evleri aşırı sıcak.

benim kullanım şeklim %70-75 led parlaklığı ve yaz aylarında evde sürekli klima kullanımı yapıyorum. 10 yaşındaki 55F6640 Samsung ledtv hala taş gibi

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591
4-5 Sene az mı? Bütün ayarları sonuna kadar açıp izlerlerse bir yere kadar dayanır 2011 ve 2012 Model iki adet ledli televizyonum var. Ayarları sonuna kadar açmadığım için ilk günkü gibi çalışıyor.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,330
39
Bunu daha önce de yazmıştım aslında, panel ne kadar parlak olursa ömrünün de o kadar uzun olma ihtimali artar. Direkt olarak 100% daha uzun ömürlü olabilir diyemiyorum çünkü başka etmenler de var fakat parlaklık seviyesi bence en önemli etmen.

Peki neden ? Şu sebepten, çok parlak panele sahip bir cihazda SDR yayın izlerken, özellikle karanlıkta izlerken parlaklığı çok fazla açamayacaksınız. Bu durumda hem arka aydınlatma ünitesi çok fazla ısınmayacak ve yorulmayacak hem de buna bağlı olarak diğer bileşenler de daha az ısınacak. Sonuçta da bu bence tv ömrüne direkt etki edecek.

Salonda kullandığım tv 100% ekranda sürekli olarak 500 nit civarı parlaklık veriyor. HDR'de 800 nit'e kadar çıkıyor. Mesela ben gece SDR içerikli yayın izlerken parlaklığı ''50'' üzerinden ''10''a alıyorum, hatta çoğu zaman ''0'' sıfıra evet yanlış okumadınız, sıfır parlaklığa çekiyorum.

Neden peki ? Çünkü panel zaten oldukça parlak olduğu için düşük ayarlarda kullanmak dahi yetiyor.

Kuzenim maç izlemeye geldi bir defasında, o zaman tv'yi yeni almıştım. Odaya girer girmez söylediği cümle şu oldu, ''Bu tv çok parlak''. Halbuki o zaman da %30'a ayarlıydı ve standart moddaydı.

Diğer odada, 2014 yılında aldığım Samsung var. Yaklaşık 20.000 saat olmuş halen bütün özellikleri sorunsuz şekilde çalışıyor, Ağustos ayında 9. yılını dolduracak. Evet, tv biraz da şans işi ama kullanım ve panel özellikleri bence ömrüne direkt etki ediyor.

Şimdi, tv 500 nit değil de örnek veriyorum piyasadaki çoğu giriş segment cihaz gibi 250-300 nit olsaydı, parlaklığı 10'da değil belki de sürekli 30-40'ta kullanacaktım. Haliyle normal şartlarda bu cihaz daha çabuk eskiyecek. Hiçbir şey olmasa dahi led'ler daha çabuk yıpranıp, ömrünü daha kısa sürede dolduracak.

Şimdi diyeceksiniz ki peki HDR'de durum nasıl olacak ? Onda da değişen çok fazla bir şey olmayacak çünkü HDR'de sahneye göre parlaklığı kendisi ayarlıyor. Her sahne cayır cayır yanmayacağı için, ledler de sürekli 100% performansta çalışmıyor.

Garip bir benzetme olacak ama;
SDR= Koşu veya kardiyo gibi sabit tempolu antrenman, nabız sürekli belli bir değerde sabit şekilde atıyor,
HDR= Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman, nabız bir iniyor bir çıkıyor :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt