49UB8300 PS4 TV'DEKİ HDR'I GÖRMÜYOR

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,623
Öncelikle sizin konuyu gösterdim. yazılımsal da olabilir donanımsal da olabilir bakmamız lazım dediler. Benim ise hdmi portlarının bulunduğu bölüm değişecekmiş .ayrıca bunun için tvyi almadılar parçayı getirip evde değişecekler. Buna ek olarak garanti olsun diye hoparlörleride değiştirelim dedi.

Gelince detayları aktarırsanız güzel olur hocam.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
TV'nin HDR desteği olduğunu takılan cihaza bildirmesi gerekiyor. Bu işi yapan EDID dosyası olması lazım. EDID dosyasına FTP yoluyla ulaşılıyor ama üzerinde değişiklik yapılabilir mi, ne yapmak lazım en ufak bir bilgim yok malesef.

K Çevrimdışı

komontor

Yeni Üye
1 Haz 2018
39
37
Öncelikle sizin konuyu gösterdim. yazılımsal da olabilir donanımsal da olabilir bakmamız lazım dediler. Benim ise hdmi portlarının bulunduğu bölüm değişecekmiş .ayrıca bunun için tvyi almadılar parçayı getirip evde değişecekler. Buna ek olarak garanti olsun diye hoparlörleride değiştirelim dedi.

Sağolasın dostum.Peki senin HDR için bir şey dediler mi ? Ekleriz ya da hallolur tarzı çünkü senin tv özelliklerinde de HDR özelliği yok gözüküyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

TV'nin HDR desteği olduğunu takılan cihaza bildirmesi gerekiyor. Bu işi yapan EDID dosyası olması lazım. EDID dosyasına FTP yoluyla ulaşılıyor ama üzerinde değişiklik yapılabilir mi, ne yapmak lazım en ufak bir bilgim yok malesef.

Tam olarak hangi kısımda bu EDID dosyası dostum ? Tam açıklayabilirsen kendim incelemek isterim

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
FTP ile TV'ye bağlanınca, Vendor klasöründe Config (veya benzer isimdeki) klasörünün içinde "edid.edid" adında bir dosyaya rastlamıştım.

Tabi doğru dosya mıdır, editlemek mümkün müdür hiç bilemiyorum.

K Çevrimdışı

komontor

Yeni Üye
1 Haz 2018
39
37
FTP ile TV'ye bağlanınca, Vendor klasöründe Config (veya benzer isimdeki) klasörünün içinde "edid.edid" adında bir dosyaya rastlamıştım.

Tabi doğru dosya mıdır, editlemek mümkün müdür hiç bilemiyorum.

Editlemek mümkün forumdan bir arkadaşın dosyasını edit edid programıyla açtım içinde HDR'la ilgili ibareler var kendi edid.edid dosyamı alabilirsem karşılaştıracağım.Ancak FTP bağlantısını yapamadım bir türlü Filezilla üzerinden denediğimde
"ECONNREFUSED - Bağlantı sunucu tarafından reddedildi" ile bağlantı kurulamadı.
hatası alıyorum. Sen nasıl bağlantı kuruyordun ?

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Editlemek mümkün forumdan bir arkadaşın dosyasını edit edid programıyla açtım içinde HDR'la ilgili ibareler var kendi edid.edid dosyamı alabilirsem karşılaştıracağım.Ancak FTP bağlantısını yapamadım bir türlü Filezilla üzerinden denediğimde
"ECONNREFUSED - Bağlantı sunucu tarafından reddedildi" ile bağlantı kurulamadı.
hatası alıyorum. Sen nasıl bağlantı kuruyordun ?

TommyData'nin yazdığı profil editleme programıyla FTP bağlantısını açtınız mı? Sonrasında filezilla ile bağlantı kuruluyor.

K Çevrimdışı

komontor

Yeni Üye
1 Haz 2018
39
37
TommyData'nin yazdığı profil editleme programıyla FTP bağlantısını açtınız mı? Sonrasında filezilla ile bağlantı kuruluyor.

Şimdi hallettim ve kendi edid.edid dosyamı açınca farklaarı direk gördüm.İlk SS benim edid.edid dosyam

Adsiz1.png

Bu da yefe78 yefe78 adlı arkadaşın HDR için fabrikadan aldığı edid.edid dosyası

Adsized9adf4f18973105.png

Şimdi bir kararsızlık durumum var HDR için yefe78'in edid dosyasındaki değerlerin aynılarını kendi edid dosyama ekleyerek atsam büyük bir sıkıntı yaşar mıyım? Elimde çekirdek yazılımım da yok.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Çekirdek değil de full yazılım olsa daha iyi olurdu.

Gerçi bu sadece HDMI girişi etkileyen bir değişiklik olacağı için, muhtemelen olumsuz bir durumda yine FTP ile bağlanıp orijinal dosyayı geri koyabilirsiniz. Tabi risk her zaman mevcut.

Ayrıca; eğer anakartlar aynı ise, yerinizde olsam diğer dosyadaki ayarların dışına çıkmazdım. Sonuçta elinizde çalışan bir örnek var. (Hatta direkt o dosyayı kopyalamayı da deneyebilirsiniz.)

Orijinal dosyanın yedeğini almayı unutmayın.

K Çevrimdışı

komontor

Yeni Üye
1 Haz 2018
39
37
Çekirdek değil de full yazılım olsa daha iyi olurdu.

Gerçi bu sadece HDMI girişi etkileyen bir değişiklik olacağı için, muhtemelen olumsuz bir durumda yine FTP ile bağlanıp orijinal dosyayı geri koyabilirsiniz. Tabi risk her zaman mevcut.

Ayrıca; eğer anakartlar aynı ise, yerinizde olsam diğer dosyadaki ayarların dışına çıkmazdım. Sonuçta elinizde çalışan bir örnek var. (Hatta direkt o dosyayı kopyalamayı da deneyebilirsiniz.)

Orijinal dosyanın yedeğini almayı unutmayın.

Yanlış yazmışım çekirdek değil full yazılımım yok elimde.yefe78 in anakartı mb130 benim ki ise mb120.Ama yanlış hatırlamıyorsam yanlışlıkla onu edid dosyasını kendi tvsine yükleyen 2 arkadaş olmuştu ve tvlerinde sıkıntı yaşamamışlardı.Sadece ekran boyutları ve bazı tv bilgileri değişmişti.Sadece bu CEA Extension kısmını aynı yapıp yükleyeyim diyorum

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Yanlış yazmışım çekirdek değil full yazılımım yok elimde.yefe78 in anakartı mb130 benim ki ise mb120.Ama yanlış hatırlamıyorsam yanlışlıkla onu edid dosyasını kendi tvsine yükleyen 2 arkadaş olmuştu ve tvlerinde sıkıntı yaşamamışlardı.Sadece ekran boyutları ve bazı tv bilgileri değişmişti.Sadece bu CEA Extension kısmını aynı yapıp yükleyeyim diyorum

Ekran boyutunu tamamen es geçmişim, bir de işin o kısmı var.

Dediğiniz gibi kendi dosyanızın ilgili kısımlarını değiştirmek en iyisi. Diğer tarafları da bilgi olması açısından karşılaştırmak faydalı olabilir. Edid editlemesi yapmadığım için bilgim yok, ama atılacak bir tık bazen tüm sorunları çözebiliyor.

K Çevrimdışı

komontor

Yeni Üye
1 Haz 2018
39
37
Bugün değil de yarın akşam deneyeceğim inşallah. Sonuçları yazarım buradan
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Evet arkadaşlar uzun uğraşlar sonucunda HDR işini kısmen de olsa çözmüş bulunmaktayım.TV artık HDR'ı görüyor ve oyunlarda mükemmel bir renlilik söz konusu.Ancak yeni iki tane problemim var:
1-PS4 HDR'ın sadece YUV420'de çalışacağını belirtiyor.RGB ve YUV422'de çalışmıyor.
2-Asıl önemli sıkıntım HDR'ı açtığımda aşırı derecede kısık parlaklık alıyorum.Renkler canlı ancak parlaklık çok düşük ve beyaz tonlar koyu gri tona dönüşmüş oluyor.Hem oyunun hem TV'nin ayarlarını maksimum yaptığımda birazcık normal seviyeye geliyor.Normal TV kanallarına döndüğümde ya da usbden HDR'lı bir video açtığımda böyle bir sıkıntı yaşamıyorum.Netten baktım ancak HDR tonlamalarına herhangi bir şekilde müdahale edebilme ile ilgili bir şey bulamadım.Kullandığım programda(Deltacast E-EDID) bir çok ayar mevcut ancak hangisi işe yarar bi tahmin yürütemedim açıkçası.Bu konuda fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum

Son düzenleme:
L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
bu edid dosyasını nereden alıyoruz elimde full yazılım da mevcut. Bende ps4 pro da hdr tanıtamıyorum.
usb bellek içerisine spi klasörü oluşturdum menu 4725 yaptım. USB operations tıkladım fakat edid.edid dosyası gelmedi

Son düzenleme:
smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52
O iki arkadaştan biri benim ancak yefenin de benim de ana kartım MB130

Geri
Üst Alt