32" 1080p Android TV Vestel 32FA9510 vs. Daewoo 32DE54FA vs. Toshiba 32LA3B63DT

B Çevrimdışı

Boorock70

Yeni Üye
31 May 2020
17
53
32" android işletim sistemli 1080p bir TV alacağım.
Mutfakta, özelikle stremio / youtube ve USB ve WiFi (paylaşıma açık modeme bağlı HDD üzerinden) film/dizi izlemek amaçlı kullanılacak.
Ama hangisini seçeceğime karar veremedim.

Hepsi VESTEL üretimi TVler.
Araştırdığım kadarı ile hepsi 4 çekirdekli modeller. Vestel 32FA9510 Android 11, diğerleri ise Android 9 pie işletim sistemi kullanıyor.

Vestel 32FA9510 (1.0Gb RAM / 8Gb Depo) USB'de NTFS desteği YOK, FAT32 desteği var. DTS desteği VAR.
Daewoo 32DE54FA (1.0Gb RAM / 8Gb Depo) USB'de NTFS ve FAT32 desteği var. DTS desteği YOK (kullanma kılavuzunda var diyor ama...)
Toshiba 32LA3B63DT (1.0Gb RAM / 8Gb Depo) USB'de NTFS ve FAT32 desteği var. DTS desteği YOK (kullanma kılavuzunda var diyor ama...)

Panel, görüntü kalitesi ve ana donanım (Anakart, wifi, işlemci, cof sayısı vs) olarak hangisi seçilmeli ?

* DTS takıntım ise arşivimde bulunan hatırı sayılır DTS kodekli filmler yüzünden. Ama genel olarak DTS desteğinin mutlaka olması gerektiğini düşünüyorum.
Peki, sizce hangisi ?

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Konunun uzmanlarından muhtemelen doyurucu teknik yanıt gelecektir. Ancak kişisel görüşüm ihtiyaçlarınız dahilinde bütünleşik smart sistemlere bel bağlamadan uygun güçte, codec destekleri tam bir android tv box ile kongürasyon yapmanız. Burada seçiminizi etkileyecek önemli unsur netflix, prime gibi servisleri de lisans içeriğiyle destekleyen bir cihaz ihtiyacınızın olup olmaması. Eğer böyle bir ihtiyaçta varsa lisanslı ve en az 2 gb ddr4 ram içeren bir cihaza harici olarak ihtiyacınız olacaktır.

@TC Yıldırım Samurai Unforgotten By_Trol By_Trol W Winston

B Çevrimdışı

Boorock70

Yeni Üye
31 May 2020
17
53
Konunun uzmanlarından muhtemelen doyurucu teknik yanıt gelecektir. Ancak kişisel görüşüm ihtiyaçlarınız dahilinde bütünleşik smart sistemlere bel bağlamadan uygun güçte, codec destekleri tam bir android tv box ile kongürasyon yapmanız. Burada seçiminizi etkileyecek önemli unsur netflix, prime gibi servisleri de lisans içeriğiyle destekleyen bir cihaz ihtiyacınızın olup olmaması. Eğer böyle bir ihtiyaçta varsa lisanslı ve en az 2 gb ddr4 ram içeren bir cihaza harici olarak ihtiyacınız olacaktır.

@TC Yıldırım Samurai Unforgotten By_Trol By_Trol W Winston
Hızlı cevap için çok Tşkler.
Eski bir Android TV Box kullanıcısı(ydım) Android TV üzerinden 1001 takla atabildiğimi keşfettiğimden beri TV Boxlara hiç yüz vermiyorum.
Tabi donanımın da yukarıda belirtiğim app'leri, kullanımı desteklemesi gerekiyor ve SONY KD-65XH9505 (2.5Gb RAM / 16Gb ROM) ile tüm bunları 4K olarak sorunsuz yapabiliyorum. 1080p için 1.5-2Gb RAM fazlası ile yeterli olur gibi görünüyor (Mesela Stremio, USB Sticklerde bile sıkıntısız çalışıyor)
Bu sebeple, 32" Android Smart, 1080p bir TV üzerinde duruyorum.
Üstad yorumlarını heyecanla bekliyorum...

T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
106
54
Merhaba. Öncelikle okuduğum bir bilgiden bahsedeyim. TV üreticileri Android lisanslı TV'lerde NTFS desteğini çok tercih etmiyorlar. Koymuyorlar. Zaten Android lisansı ödüyoruz deyip NTFS için ek lisans ücreti ödemiyorlar. Smart olanlara koyuyorlar. 2 ay önce aldığım Grundig 55 Android TV'de bu destek maalesef yok. USB'den UltraHD 4K film seyretmek istediğim zaman Atlanta ColoVU 4K Android Kutu cihazını HDMI'den bağlayıp seyrediyorum. Sorunu ancak böyle aşabildim.

Bu sıkıntıyı satıcıya ilettiğimde bana dedi ki: Abi. Tüm özellikleri bir TV'ye koyarlarsa diğer TV'leri nasıl satacaklar dedi. Haklısın dedim.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhaba. Öncelikle okuduğum bir bilgiden bahsedeyim. TV üreticileri Android lisanslı TV'lerde NTFS desteğini çok tercih etmiyorlar. Koymuyorlar. Zaten Android lisansı ödüyoruz deyip NTFS için ek lisans ücreti ödemiyorlar. Smart olanlara koyuyorlar. 2 ay önce aldığım Grundig 55 Android TV'de bu destek maalesef yok. USB'den UltraHD 4K film seyretmek istediğim zaman Atlanta ColoVU 4K Android Kutu cihazını HDMI'den bağlayıp seyrediyorum. Sorunu ancak böyle aşabildim.

Bu sıkıntıyı satıcıya ilettiğimde bana dedi ki: Abi. Tüm özellikleri bir TV'ye koyarlarsa diğer TV'leri nasıl satacaklar dedi. Haklısın dedim.
O konuda çözümü B Boorock70 arkadaşımızın daha önce açmış olduğu şu konuda paylaşmıştık;

Tavsiye kısmıyla ilgili araştırmaya devam ediyorum.

Ek bilgi; Vestel 32FA9510 modeli 1 Gb Ram 8 Gb Rom belleğe sahiptir. Cpu 4 çekirdek bilgisi paylaşıldı. Android sürümü 11 olarak paylaşıldı. Ancak Cpu marka model bilgisi alamadık. :) (Direkt Vestel Capcanlı destekten alınan bilgidir.)

Güncelleme: Daewoo 32DE54FA modelinin teknik bilgileri;

(Vestel Tarafından Aktarılan)

1 Gb Ram 8 Gb Rom
Android 9 (Pie) İşletim sistemi
DTS desteği YOK.
Netflix, youtube uygulamaları var bilgisi alındı ancak lisans bilgisi yok.

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

Boorock70

Yeni Üye
31 May 2020
17
53

Tamamen YALAN !
Aynen sizinde belirtiğiniz gibi Lisans bedeli ödememek için NTFS format desteği, DTS ses çözme vb. özellikleri "atlıyorlar" ancak ilginçtir ki, tahminen Vestel'in ihraç ürünü olan Daewoo'da NTFS de, DTS desteği de var :)
İthal markaların tamamında da var NTFS desteği. Yani, pazardaki tüketici bilinçli davranarak talep ederse mecburen koyuyorlar...

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Tamamen YALAN !
Aynen sizinde belirtiğiniz gibi Lisans bedeli ödememek için NTFS format desteği, DTS ses çözme vb. özellikleri "atlıyorlar" ancak ilginçtir ki, tahminen Vestel'in ihraç ürünü olan Daewoo'da NTFS de, DTS desteği de var :)
İthal markaların tamamında da var NTFS desteği. Yani, pazardaki tüketici bilinçli davranarak talep ederse mecburen koyuyorlar...
Eee konu bilinçli tüketici oluşturarak talep edilmesi gerekenleri tüketiciye kazandırmak ve ne isteyeceğini bilen tüketici oluşturmaksa, sanıyorum burada tavsiye forumu olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. :)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Açıkçası yukarıda paylaştığım bilgilere istinaden, yalnızca bu üç seçenekten biri tercih edilecekse mantıklı olan Vestel gibi görünüyor. Ancak mümkün olursa cihazları bir bayide gördükten sonra karar vermek daha sağlıklı olur.

B Çevrimdışı

Boorock70

Yeni Üye
31 May 2020
17
53
Evet capcanlı VESTEL destekten bazı düzeltme bilgileri aldım.
Daewoo 32DE54FA 1.5 değil, 1.0Gb RAM imiş. 2 defa kontrol edildi. DTS desteği için merkeze dönüyorlar...
NTFS desteği kesin var Daewoo'da ve şu anda, kullanım senaryoma göre en güçlü adayım hala Daewoo.
Haa.. üstadlar bu durumu bozacak detaylara girerlerse, durum değişir tabi.
Daewoo 32DE54FA'yı fiziki olarak test etme imkanı görünmüyor maalesef. Diğerleri piyasada var. (Vatan, MediaMarkt vs)

İyice çorba oldu... Bakalım nasıl çıkacağız bu işin içinden.
Vestel destekten Toshiba 32LA3B63DT'nin NTFS format desteği olduğu bilgisi geldi ! (ben de şoktayım!)

Daewoo 32DE54FA ise kullanım kılavuzuna göre hem NTFS desteği var. (sf.40) hem de DTS desteği (sf.50)

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Evet capcanlı VESTEL destekten bazı düzeltme bilgileri aldım.
Daewoo 32DE54FA 1.5 değil, 1.0Gb RAM imiş. 2 defa kontrol edildi. DTS desteği için merkeze dönüyorlar...
NTFS desteği kesin var Daewoo'da ve şu anda, kullanım senaryoma göre en güçlü adayım hala Daewoo.
Haa.. üstadlar bu durumu bozacak detaylara girerlerse, durum değişir tabi.
Daewoo 32DE54FA'yı fiziki olarak test etme imkanı görünmüyor maalesef. Diğerleri piyasada var. (Vatan, MediaMarkt vs)

İyice çorba oldu... Bakalım nasıl çıkacağız bu işin içinden.
Vestel destekten Toshiba 32LA3B63DT'nin NTFS format desteği olduğu bilgisi geldi ! (ben de şoktayım!)

Daewoo 32DE54FA ise kullanım kılavuzuna göre hem NTFS desteği var. (sf.40) hem de DTS desteği (sf.50)
Canlı destekte net bilgi veremiyor. Kullanım klavuzunu baz alın diyeceğim, aldığınız modelde revizyona gitmişlerse bir de iade v.s. Bence de karışık. Açıkçası şu koşullarda en mantıklı görünen (Ram miktarı ve İşletim sistemi sorun değil derseniz) Daewoo.

B Çevrimdışı

Boorock70

Yeni Üye
31 May 2020
17
53
Toshiba 32LA3B63DT son, güncel kullanım kılavuzunu gönderecekler. Tek eksik bu kılavuzdu.
Bi gelsin bakalım. İnceleyelim... Gerçekten yalnız canlı destekte arada çuvallıyor ya, hayretlere giriyorum.
Ya kardeşim, dev gibi firmasın. Yaz şu özellikleri detaylıca, uğraştırma bizi yahu.
Bilgi bulacağız diye tırmalıyoruz resmen...

Toshiba 32LA3B63DT güncel kullanma kılavuzu geldi... ve ŞOK Toshiba da NTFS destekliyor ! (sf.60, Türkçe 23)
Acaip olan kısmı ise DTS ses çözme fonksiyonu da (aynen Daewoo gibi) teknik detay kısmında belirtilmiş. (sf.66, Türkçe 29)

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,956
Toshiba 32LA3B63DT son, güncel kullanım kılavuzunu gönderecekler. Tek eksik bu kılavuzdu.
Bi gelsin bakalım. İnceleyelim... Gerçekten yalnız canlı destekte arada çuvallıyor ya, hayretlere giriyorum.
Ya kardeşim, dev gibi firmasın. Yaz şu özellikleri detaylıca, uğraştırma bizi yahu.
Bilgi bulacağız diye tırmalıyoruz resmen...

Toshiba 32LA3B63DT güncel kullanma kılavuzu geldi... ve ŞOK Toshiba da NTFS destekliyor ! (sf.60, Türkçe 23)
Acaip olan kısmı ise DTS ses çözme fonksiyonu da (aynen Daewoo gibi) teknik detay kısmında belirtilmiş. (sf.66, Türkçe 29)
Toshiba 32LA3B63DT

B Çevrimdışı

Boorock70

Yeni Üye
31 May 2020
17
53
Yahu, Toshiba'cılar bi el atında şu işi çözelim.
Kullanma kılavuzunda USB'den NTFS desteği var diyor, DTS ise speclerde görünüyor ancak DTS desteği var mı bilmiyoruz..?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,956
Yahu, Toshiba'cılar bi el atında şu işi çözelim.
Kullanma kılavuzunda USB'den NTFS desteği var diyor, DTS ise speclerde görünüyor ancak DTS desteği var mı bilmiyoruz..?
Çoğu arkadaşımız mesai saatinde yada oruç olduğu için istirahat halinde.
Gelecek cevapları beklemeniz gerekebilir yada forum için arama sistemini kullanın belki daha önce bilgi verilmiş olabilir.

Geri
Üst Alt