3 lü uzatma ile çalışan buzdolabı ve kurutma makinesi doğru voltajda çalışıyor mu?

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Üçlü uzatmanın bağlı olduğu prize gelen elektrik bu. (Prizden ölçtüm)

IMG_20210407_174013.jpg

Buzdolabı çalışırken (max. ayarda) kurutma makinesi hijyen programında çalışırken (kompresörü devredeyken) gelen elektrik bu.

IMG_20210407_175031.jpg
IMG_20210407_175006.jpg
IMG_20210407_173728c9b6e4c435f71407.jpg
IMG_20210407_17355102dd2d5df4bb68ff.jpg
IMG_20210407_173029.jpg

Ölçümlemeyi üçlü uzatmanın ilk ucunda buzdolabı ikinci ucunda kurutma makinesi takılı hâldeyken, üçüncü ucundan yaptım.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
220 Volt Prize geliyor sen cihazlar çalışırken kaç Watt çektiğini öğrenmek istiyorsun onun için Wattmetre alman lazım bu ölçümler birşey göstermez

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

200 üstü görüyorsa doğru çalışıyor demek cihazda sorun yok doğru ölçüyor :ok
Bunu kullanırken dikkat etmem gereken bir ayar kademe var mı? Multimetre gibi ömrü 2 dk olmasın? ?

Ve en önemlisi ben bu cihazı prize takıcam üçlüyü uzatmayıda watt mwtreye takıcam. Takabilirmiyim?

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bunu kullanırken dikkat etmem gereken bir ayar kademe var mı? Multimetre gibi ömrü 2 dk olmasın? ?
bu direk 220 ile çalışıyor sıkıntı olmaz sen propların yerini nasıl karıştırıp multimetreyi yaktın onu anlamadım kullanımı ile o kadar video vs varken neyse sütten dilin yandı birkere artık yoğurdu üfleyerek yersin :kiskis

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
bu direk 220 ile çalışıyor sıkıntı olmaz sen propların yerini nasıl karıştırıp multimetreyi yaktın onu anlamadım kullanımı ile o kadar video vs varken neyse sütten dilin yandı birkere artık yoğurdu üfleyerek yersin :kiskis
En önemlisi ben bu cihazı prize takıcam üçlüyü uzatmayıda watt mwtreye takıcam. Takabilirmiyim? 16 ampere kadar destek veriyor diyor videoda daha yüksek cihaz takınca buff olur mu?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
watt
En önemlisi ben bu cihazı prize takıcam üçlüyü uzatmayıda watt mwtreye takıcam. Takabilirmiyim? 16 ampere kadar destek veriyor diyor videoda daha yüksek cihaz takınca buff olur mu?
Wattmetre hiç almadım kullanmadım 220 giriş 220 çıkış veriyor sen 110 voltla çalışan cihaz takarsan o cihaz yanar 220 ile çalışan herşeyi takabilirsin diye biliyorum Watmetreye kullanan ustalar var forumda en iyi cevabı onlar verecektir A Adem Helvacı & Sota Sota hocam top sizde :kiskis

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
watt

Wattmetre hiç almadım kullanmadım 220 giriş 220 çıkış veriyor sen 110 voltla çalışan cihaz takarsan o cihaz yanar 220 ile çalışan herşeyi takabilirsin diye biliyorum Watmetreye kullanan ustalar var forumda en iyi cevabı onlar verecektir A Adem Helvacı & Sota Sota hocam top sizde :kiskis
aynı cihaz bende de var.çekilen enerjiye göre süre sayıyor, kw /saat değeri girildiğinde ne kadar yaktığını hesaplıyor.Güzel alet.Çekilen akımı ,max min, olarak ta gösteriyor.Max min olarak voltajı da gösteriyor.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
aynı cihaz bende de var.çekilen enerjiye göre süre sayıyor, kw /saat değeri girildiğinde ne kadar yaktığını hesaplıyor.Güzel alet.Çekilen akımı ,max min, olarak ta gösteriyor.Max min olarak voltajı da gösteriyor.
Hocam wattmetreyi pirize takıp üçlü uzatmayı wattmetreye taktınız mı? Taktığınız o uzatmaya 2 cihaz bağladınız mı? ?

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49

Ve en önemlisi ben bu cihazı prize takıcam üçlüyü uzatmayıda watt mwtreye takıcam. Takabilirmiyim?
x1-x10-x100-x1k kademelerinde kesinlikle voltaj ölçmeye kalkmayın yanabilir.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Amacınız eğer sürekli voltaj takibi yapmak ise (Görsel olarak) neden bir voltmetre alıp takmıyorsunuz ki? :alala

ya da ben konuyu mu yanlış anladım acaba?

Bizler beyaz eşya atölyelerimizde voltmetre, wattmetre ampermetrelerden oluşan bir pano yapar hazırlardık. Anlık kontroller buralardan yapılırdı.

Edit:

Örnek bir ürün.

Ohm kanunu bilenler R=V/I vs gibi formüller ile sadece iki veriden üçüncü veriyi de elde edebilirler.

mesela bu saat sadece volt ve amper gösteriyor ise, kaç watt olduğunu hesaplamak için W=AxV üzerinden saatteki verilere göre (Örnek) 237 Volt ve 2.8 Amper olsun 237 x 2.8 = 663.6 Watt güç tüketiyor demektir.

Aynı formül mantığı Amper=Watt/Volt üzerinden tespit için de kullanılabilir.

663 / 237 = 2.79A gibi

Son düzenleme:
Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Amacınız eğer sürekli voltaj takibi yapmak ise (Görsel olarak) neden bir voltmetre alıp takmıyorsunuz ki? :alala

ya da ben konuyu mu yanlış anladım acaba?

Bizler beyaz eşya atölyelerimizde voltmetre, wattmetre ampermetrelerden oluşan bir pano yapar hazırlardık. Anlık kontroller buralardan yapılırdı.
Voltmetre ile ölçüm sağladım zaten. Konunun en başında resimler var. O resimlere göre cihazların çalışması gereken V da çalışıyor mu onu kesinleştirmek istiyorum. V düştüğünde daha fazla elektrik sarfiyatı yapıyor diye biliyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri