2021 asgari ücret açıklandı

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Bütün emekçiler için hayırlısı olsun.

IMG-20201228-WA0014.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Asgari ücretin artması işveren açısından iyi değil.
Halbuki asgari ücret düşük kalıp, mesleklerin maaşlarına alt limit getirilse ve denetlense daha güzel olur.
Asgari ücret vasfı olmayan işçilere verilen maaştır büyük ülkelerde.
Bizde ise iş gücünün ciddi bir kısmı asgari ücretli. :bilmiyom

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Asgari ücretin artması işveren açısından iyi değil.
Halbuki asgari ücret düşük kalıp, mesleklerin maaşlarına alt limit getirilse ve denetlense daha güzel olur.
Asgari ücret vasfı olmayan işçilere verilen maaştır büyük ülkelerde.
Bizde ise iş gücünün ciddi bir kısmı asgari ücretli. :bilmiyom
Bence zam yerine a-z ye garibanın vergisini düşürüp, zenginlerin yat ve kat vergilerini arttirsalar daha mantıklı. Bize gelince %18 onlarda %2 vergi var.
Tabi kur değişmeli mi o konuyu bilmiyorum ekonomisyen değilim ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bence zam yerine a-z ye garibanın vergisini düşürüp, zenginlerin yat ve kat vergilerini arttirsalar daha mantıklı. Bize gelince %18 onlarda %2 vergi var.
Tabi kur değişmeli mi o konuyu bilmiyorum ekonomisyen değilim ?
Tüketime dayalı bir ekonomimiz var ama millet tüketemiyor eskisi gibi.
Tüketim olmayınca esnaf, market, şirketler vs. etkileniyor bundan. :hihi

Vergi cari açığı belki biraz düşürüyor ama içeride önce alınacak alternatifin ve özgün teknolojinin geliştirilmesi lazım.
Yani motoru LG olan bir Arçelik almakla, motoru LG olan bir LG çamaşır makinesi almak arasında fazla bir fark yok bence.

Alternatifin üretilmesini sağlayacaksın ki cari açık düşsün.
Montaj üretimin ekonomiye katkısı bir yere kadar.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
geçtiğimiz yıl gelen zamlar olmasa meblağ olarak güzel bir artış.Ancak ben gelen bu zam mı geçtiğimiz senenin amortisi olarak görüyorum.Sadece elektriğe %30 civarı zam gelmişti.Umarım bu sene biraz daha stabil bir ekonomi olurda millet biraz nefes alır.Tabi burada işverene de büyük sorumluluk düşüyor , bakıyorum şimdiden battık bittik biz serzenişleri başladı.Onlarda kendine göre haklıdırlar belki vergi değişmedi , 75 tl asgari ücret devlet desteği değişmedi.Son olarak bu sene de herşeye zam gelirse değişen birşey olmayacak.Özellikle temel gıda maddeleri ,elektrik su doğalgaz gibi tüketimleri devletin takip etmesi gerekiyor.Gerekirse gelecek zamlar için devletin fedakarlık yapması gerekiyor.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Zam gelse ne olacak , yılın yarısı geldiğinde asgari ücretli yine vergi dilimine girecek ve maaşından kesintiler başlayacak. Asgari ücretten zaten vergi alıyorsun , bir de üstüne yılın yarısında vergi dilimine sokup her ay kesinti yapıyorsun. Asgari ücretten bu kadar vergi alınır mı Allah aşkına.

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
Zamdan memnun olanlar var ama asgari ücret 10bintl olsada farkeden birşey olmayacak sadece rakamlar sembolik olarak değişecek. Bunu bilenler zaten asgari ücret zammını merak etmiyor ekmeğe suya elektriğe vs. yani yaşam gereksinimleri için kullandığı herşeye ne kadar zam gelecek bunu merak ediyor çünkü vatandaşı buradan avlıyorlar.

Son düzenleme:
The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Şu tabloya bakmak yeterli neyin ne olduğunu anlamak için. Asgari ücret her sene artacağına , alım gücü yükseleceğine tam tersine her sene daha da değer kaybedip , azalıyor.

S01228-160801b3e6de4c09027d3a.jpg

2010 yılında 401 dolar kazanırken , tam 11 yıl sonra 381 dolar kazanıyoruz. Yani asgari ücret yerinde bile saymamış , azalmış.

Ama bunu şöyle anlatırsak , 10 sene önce 599 tl olan asgari ücreti bugün 2825 tl ye getirdik , görüyorsunuz dimi nereedeen nereeyee.

Hangisini yersen artık.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt