2021 Araç Muayne Ücretleri

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
2021 yılına giriş yapmamızın ardından MTV dahil bazı vergi ve harçların yanı sıra trafik cezaları yüzde 9,11 olarak belirlenen yeniden değerleme oranında zamlanmıştı. Zam sırası araç muayene ücretlerine geldi.

Halihazırda fazla olması sebebiyle tartışılan araç muayene ücretleri, 2021'den itibaren otomobiller için 342,20 TL'den 372,88 TL'ye yükseldi. Otobüs, kamyon, çekici ve tanker muayene ücreti ise 462,56 TL'den 503,86 TL'ye çıkmış durumda.

Gelen zamla birlikte traktör (römorklu, römorksuz), motosiklet ve motorlu bisiklet muayene ücretleri 174,64 TL'den 189,98 TL'yeçıkarılmış durumda. Geçtiğimiz yıl 80 TL olan egzoz muayene ücreti ise 2021'de 90 TL olarak ödenecek.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Haber içeriği bu yorumum da yazık 10 dakika 372TL kim kazanıyor bu kazancın sorgulanması gerekmez mi çok yüksek ve fahiş bir ücret bu kadar kısa sürede.

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
1.3 Multijet 75hp Fiat Doblo
topu topu 1.3 motor Ekin gavurunun kullandığı gibi V8 3.0 vs değil. Gaza basmanın keyfini alamadığımız gençliğimizin tükendiği canımız ülkemizde
Gelin bu aracın yıllık giderini hesaplayalım.

MTV yıllık 503₺x2 = 1006₺
Trafik = 700₺.
Kasko = 1000₺
Muayene = 373₺
Egzoz pulu = 90₺
Yazlık kışlık lastik değişimi = 150₺
10.000 km yağ bakımı = 500₺ ( filtre kiti+ yağ+ işçilik)

Toplam = 3819₺
Depo 55 litre 10.000km de ortalama
14 depo alsanız , mazotun litresi 6.58₺ den = 5066₺ yapıyor.

3618₺ + 5066₺ = 8684₺
burda sabit gider hesaplandı , en az minimum seviyede. Burda araca yapılan ekstra akü yada diğer mekanik bakımlar yazılmamış sabit km bakımı yazılmıştır.
Köprü otoyol geçiş ücretleri yada trafik cezaları da eklenmemiştir. Yada eskiyen lastiğin yerine yenisini almak vs.
Sağlıcakla

A Çevrimdışı

aykuttt 

Aktif Üye
14 Şub 2019
137
37
İlk arabamı alırken, satan arkadaş bana "Evli misin?" diye sormuştu. Tabi yıl 2012, bekarım o dönem.
Şaşırdım ve neden böyle bir soru yönelttiğini sordum. Aldığım cevap artık evli olduğumdu. Bak kardeş bu araba hanımın kadar yıllık para yer, derdi tasası bitmez demişti. Haklıymış.
Bu arada hanım duymasın, bunlar aramızda kalsın :haha

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
İlk arabamı alırken, satan arkadaş bana "Evli misin?" diye sormuştu. Tabi yıl 2012, bekarım o dönem.
Şaşırdım ve neden böyle bir soru yönelttiğini sordum. Aldığım cevap artık evli olduğumdu. Bak kardeş bu araba hanımın kadar yıllık para yer, derdi tasası bitmez demişti. Haklıymış.
Bu arada hanım duymasın, bunlar aramızda kalsın :haha

Araba işi yerine göre ikinci ev yerine göre metres gibidir ikisinin de masrafı bitmez :)

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Şu ücretlere taksit ve kredi kartı ile ödeme gelse iyi olmaz mı? Herkesin nakit ödeyecek gücü yok.

polatz Çevrimdışı

polatz 

Aktif Üye
5 Tem 2020
55
38
1.3 Multijet 75hp Fiat Doblo
topu topu 1.3 motor Ekin gavurunun kullandığı gibi V8 3.0 vs değil. Gaza basmanın keyfini alamadığımız gençliğimizin tükendiği canımız ülkemizde
Gelin bu aracın yıllık giderini hesaplayalım.

MTV yıllık 503₺x2 = 1006₺
Trafik = 700₺.
Kasko = 1000₺
Muayene = 373₺
Egzoz pulu = 90₺
Yazlık kışlık lastik değişimi = 150₺
10.000 km yağ bakımı = 500₺ ( filtre kiti+ yağ+ işçilik)

Toplam = 3819₺
Depo 55 litre 10.000km de ortalama
14 depo alsanız , mazotun litresi 6.58₺ den = 5066₺ yapıyor.

3618₺ + 5066₺ = 8684₺
burda sabit gider hesaplandı , en az minimum seviyede. Burda araca yapılan ekstra akü yada diğer mekanik bakımlar yazılmamış sabit km bakımı yazılmıştır.
Köprü otoyol geçiş ücretleri yada trafik cezaları da eklenmemiştir. Yada eskiyen lastiğin yerine yenisini almak vs.
Sağlıcakla
Birde 1.9 Doblocular var, mtv 837.5x2 :)
Birde ilk doblosu ise trafik sigortası 1550 tl :)
Kasko ve lastik değişimini mtv ile sigorta kalemlereine kaydırıyorum + asgari ücrete gelen zamla sizin hesabınıza denk getirebiliyorum :)

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
Birde 1.9 Doblocular var, mtv 837.5x2 :)
Birde ilk doblosu ise trafik sigortası 1550 tl :)
Kasko ve lastik değişimini mtv ile sigorta kalemlereine kaydırıyorum + asgari ücrete gelen zamla sizin hesabınıza denk getirebiliyorum :)
1.9 yazillimla yine 1.3 e göre iyi ama yine pahalı herşeyiyle.

A Çevrimdışı

aykuttt 

Aktif Üye
14 Şub 2019
137
37
Araç muayene fiyatları olması gerekenden fazla diye düşünüyorum. Fakat yapılan bazı kontrollerin gerekli olduğu kanısındayım. Mesela çarpık far ayarlarıyla gezen arkadaşlar var. Bunların önüne geçiyor. Fakat 400 tl gibi bir bedel de ödemek çokmuş gibi geliyor insana. Mayısta beni de bekliyor TÜV. ?

D Çevrimdışı

durdurak 

Yeni Üye
24 Ocak 2019
26
33
Araç muayene fiyatları olması gerekenden fazla diye düşünüyorum. Fakat yapılan bazı kontrollerin gerekli olduğu kanısındayım. Mesela çarpık far ayarlarıyla gezen arkadaşlar var. Bunların önüne geçiyor. Fakat 400 tl gibi bir bedel de ödemek çokmuş gibi geliyor insana. Mayısta beni de bekliyor TÜV. ?
Ben önüne geçtiğini görmedim. Muayenede ayarı kaçmış farlar hafif kusurdan geçiyor zaten. Hafif kusur olduğu için araç sahibnin de umrunda olmuyor.

DPF, katalizör iptal edenler, sanayide bunları temin edip öyle muayeneye giriyor. Muayene sonrası tekrar söktürüyorlar. Ne anladık muayeneden?

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
Hocam bence muayene olsun, muayane hiç yoktan aracın hayati öneme sahip parça ve donanımının sağlam ve trafiğe uygun olmasına kazaların azalmasına sebep oluyor ama 10dk lik konrollerin Türkiye koşullarında çok fazla ücret alınıyor. Bu ücreti TÜVTÜRK un aldığını zamların onların yaptığını zannedip kızıyordum. Tıpkı şuan halen zannedenler gibi. Bunla ilgili TÜVTÜRK e mail attım ve araç muayene ücretlerinin çok olduğunu 2020 yılında %22,5 zammın enflasyon oranından (% 11-12) den fazla olduğunu yazdım. Gelen cevap ; Zamları biz yapmıyoruz bakanlar kurulu belirliyor. Yani sn. RTE nin basinda olduğu akp yönetimi.
Neyse; 1.3 araca bile binmenin haram olduğu bir ülkede yaşayip, kaşıkla maden ocağı kazamaya devam.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt