2 li veya 3 lü uzatma tavsiyesi

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Saçma sapan bir konu bence kayda değerliğin yok laf olsun torba dolsun
Benim birader hep beni arar sorar "ne alayım "diye ,çünkü anlamaz böyle konulardan ki anlamayan-bilmeyen çok kişi var ,bizim apartmandaki alt komşu gibi.Az daha prizden dolayı yangın çıkıyormuş ,gidince gördüm olayı,yani herkes elektrik konusunda ne yapması gerektiğini bilmeyebilir sevgili Misafir :ok

A Çevrimdışı

aykuttt 

Aktif Üye
14 Şub 2019
137
37
Benim birader hep beni arar sorar "ne alayım "diye ,çünkü anlamaz böyle konulardan ki anlamayan-bilmeyen çok kişi var ,bizim apartmandaki alt komşu gibi.Az daha prizden dolayı yangın çıkıyormuş ,gidince gördüm olayı,yani herkes elektrik konusunda ne yapması gerektiğini bilmeyebilir sevgili Misafir :ok
Elektrik konusunu bilmeyen adam çok kurcalamamalı. Ufak elektrik işleri hariç (priz değiştirme gibi), evde pek bulaşmam elektrik işlerine. Hem çok tehlikeli hem de hata yapıldığında sonuçları düzeltmek bazen çok zor ve uzun sürebiliyor.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Büyük ve büro tipi buzdolabını Viko marka 3'lü prizle kullanıyorum, iki dolapta da akım koruyucu priz takılı. 1 ayı geçti bir sorun yok. Biri 140 diğeri 70w. Böyle şeylerde bilindik markaları almak lazım. Cesaret edemediğimden kendim yapmayıp hazır priz kullandım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Kablo en az 2.5 olmalı. Uzunluk arttıkça direnç artar.
2 makine 2.5'luk kablo ile aynı anda çalışmamalı.
Viko'nun kalitesini bilmiyorum maalesef.
Panasonic aldı büyük kısmını ama, üretim kalitesi nedir bilmiyorum.

Kablo ve prizi ayrı ayrı alıp kendiniz birleştirin.
En kalitelisi böyle olur.
Ben içerisinde ısıtma olan ürünlerin uzatma ile kullanılmasına karşıyım.
Kablo fazla ısınmasa bile fişte kararmalar yaşanabiliyor boşluk veya direnç nedeniyle.

M Çevrimdışı

Merlot 

Aktif Üye
26 Ara 2018
263
49
Bu ilanda ki 3*1,5 rakamı kablo içindeki tel sayısı+tel kalınlığı mı demek

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu ilanda ki 3*1,5 rakamı kablo içindeki tel sayısı+tel kalınlığı mı demek
3 adet tel var.
Faz, nötr, toprak.

1.5 ise tellerin kesiti.
1.5 mm2 kesiti mevcut.
Yani telin kalınlığı.
Yüksek güç veya yoğun kullanım yapılıyorsa, yani tüm fişler dolu ve ciddi akım çekiliyorsa 2.5 mm2 ye geçin.
Daha kalınları da var elbet. Ama kablonun eğilip bükülmesi de ona göre zorlaşıyor bilginiz olsun.

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Bir 3 lü priz konusu matematik sorusuna döndü, kardeşim TSE damgalı olsun hepsi olur kasma bu kadar gerçekten. Git ellektrikciye kalın kablosu olanı al tamam bitti gitti

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Şuan kullandığımızda viko ve 6 senedir buzdolabını tek başına çalıştırıyordu. Yanına kurutma makinesi koydum 2 si aynı anda çalıştığında hafif bi kabloda ısınma farkettim. İşi sağlama almak için 3x2.5 almayı düşünüyorum. Alacağım ürün sipariş verildikten sonra elektrikçinin kendisinin yapıp gönderdiği bir kablo değildir heralde.
3X2.5 demişin bu ilanda kablo kesidi yazmıyor hazır 3'lü prizler genelde 3x1.5 olarak üretilir

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Elektrik konusunu bilmeyen adam çok kurcalamamalı. Ufak elektrik işleri hariç (priz değiştirme gibi), evde pek bulaşmam elektrik işlerine. Hem çok tehlikeli hem de hata yapıldığında sonuçları düzeltmek bazen çok zor ve uzun sürebiliyor.
Sevgili aykuttt ,elektrikte derine bende inmem zaten ,ama iş basit işlemlere gelince karşıdaki kişiye anlatırım ,mesela hangi 3lüyü alacak gibi ,diğer türlü yardım talebinde "elleme,geliyorum" diyorum :ok

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,105
43
Bir tane kablosuz 3lü hatta 4lü priz,tercihan viko ,elektrikçiden seval kablonun 3x2.5 luk bakır kablosu işini çok iyi görecektir bence,hemen yarın elektrikçiden al :ok
Bulabilirsem o markadan alırım. Bir de çok telli olandan alacağım heralde. Klimaya sartel marka kullanıldı bu markada iyidir heralde.

IMG_20210920_201731.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Bulabilirsem o markadan alırım. Bir de çok telli olandan alacağım heralde. Klimaya sartel marka kullanıldı bu markada iyidir heralde.

IMG_20210920_201731.jpg
Seval kabloya kesin güvenirim,senin bu markayı bilmiyorum ,ama sevali çok kullandım ,özellikle köyde,evet çoklu tel al,seval kablonun 3x1.5 olanını 90 metre kısmi olarak toprak altından kısmi olarak çit kenarlarından depo olarak kullandığım meskene elektrik çekmiştim ,kaynak makinası kullanıyordum ,tık demedi 12 yıldır.(Tamamen bakır olduğundan pahalıdır biraz ama değer)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt