2.5 mm elektrik kablosu 12.000btu 2 adet inverter klimaya yeterli mi?(kablo uzunluğu 45metre)

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
647
39
B Bratan ben klimaları geçen sene ağustos ayında taktırmıştım.Kaliteli,onaylı kablo diye taktı.Çok kullanma fırsatım olmadı.Kaçak akım rolesi ve tüm sigortalar 2 sene önce değişti.Kablo alüminyum mu bakır mı diye sormayı düşünemedim hiç.
Eğer alüminyum ise 2.5mm'lik kablo çok ısınma yapar mı?(2 adet klima için)

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
bu iste uzman degilim fakat sanirim mesajinda bilgi eksikligi var tam olarak ne yapmak istedigini anlatirsan insanlar sana daha kolay yardimci olabilirler
hali hazirda mevcut 2 adet 12bin btu klima var ama kablonun capinin yeterliliginden mi endiselisin?
mevcut hatta (45metre kablolu) ek olarak 2 adet klimami ekleyeceksin ben anlyamadim
eger mevcut sistemden bahsediyorsan 2.5 mm capindaki kablo yeterli olacaktir kablo capindan emin olmak icin bir sekilde kablonun kesitini ölcmen yada kablo izalasyonu üzerindeki yazilari okuman gerekir. klimalarin bagli bulundugu prizi söküp fotografini cekmen bile isi bilen kisilerin tespit etmesinde yardimci olabilir

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
B Bratan ben klimaları geçen sene ağustos ayında taktırmıştım.Kaliteli,onaylı kablo diye taktı.Çok kullanma fırsatım olmadı.Kaçak akım rolesi ve tüm sigortalar 2 sene önce değişti.Kablo alüminyum mu bakır mı diye sormayı düşünemedim hiç.
Eğer alüminyum ise 2.5mm'lik kablo çok ısınma yapar mı?(2 adet klima için)
45 metre az buz bir mesafe değil.
2 klima maximum kaç watt kaç amper çekiyor ona bakmalısınız.
O takacağınız kablo hem iç üniteyi hem dış üniteyi besleyecek.
4 mm kablo kullanmanız daha iyi olur sanki.
Tabi buata mı bağlayacaksınız yoksa sigortaya mı o da önemli.
Yani 2 tane klimanın olduğu hat illa ki evin sigortasına gidecek.
O hatta başka cihazlar takılıp takılamayacağını da göz önünde bulundurmanız lazım.

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
647
39
10 metresi buattan kompresöre gidiyor.Geri kalan 35 metre buattan sigortaya gidiyor.TTR kablo sanırım.Ben 10 metre kablo çektirdim buattan motora kadar.Geri kalan 35 metre buattan sigartaya gidiyor ama hat üzerinde başka bir şey kullanılmıyor.

Bir de sormak istediğim bir şey daha var.Her odadaki buat ayrı sigortaya mı bağlanır?

B Bratan hazırda 2 adet 12.000btu klima var.Hat çekili.Kablo kesiti kurtarıyor mu onu soruyorum.Yani ısınmadan dolayı yanma yapar mı kablo diye

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
10 metresi buattan kompresöre gidiyor.Geri kalan 35 metre buattan sigortaya gidiyor.TTR kablo sanırım.Ben 10 metre kablo çektirdim buattan motora kadar.Geri kalan 35 metre buattan sigartaya gidiyor ama hat üzerinde başka bir şey kullanılmıyor.

Bir de sormak istediğim bir şey daha var.Her odadaki buat ayrı sigortaya mı bağlanır?

B Bratan hazırda 2 adet 12.000btu klima var.Hat çekili.Kablo kesiti kurtarıyor mu onu soruyorum.Yani ısınmadan dolayı yanma yapar mı kablo diye
bu iste uzman degilim fakat sanirim mesajinda bilgi eksikligi var tam olarak ne yapmak istedigini anlatirsan insanlar sana daha kolay yardimci olabilirler
hali hazirda mevcut 2 adet 12bin btu klima var ama kablonun capinin yeterliliginden mi endiselisin?
mevcut hatta (45metre kablolu) ek olarak 2 adet klimami ekleyeceksin ben anlyamadim
eger mevcut sistemden bahsediyorsan 2.5 mm capindaki kablo yeterli olacaktir kablo capindan emin olmak icin bir sekilde kablonun kesitini ölcmen yada kablo izalasyonu üzerindeki yazilari okuman gerekir. klimalarin bagli bulundugu prizi söküp fotografini cekmen bile isi bilen kisilerin tespit etmesinde yardimci olabilir
Konu Elektrik 101' e döndü. B Bratan haklı almaya çalıştığınız bilgi elektriğin neredeyse tüm temellerini içeriyor.

2.5 mm NYA kablo kullanılmış. (Buat içindeki kabloyu da hesapladığınıza göre hiçbir elektrikçi kolay kolay iç tesisatta TTR kablo kullanmaz. NYA kullanılır.) Ancak öyle karmaşık bir bilgi paylaşımı ki, buattan sigortaya, sigortadan motora, kablolar gelip gidiyor. Sizin hesaplayacağınız sadece buattan klimalara giden kablodur.

2.5 mm kablo standart iç hatlarda yoğun yük altında kullanılmak üzere buatlara, aydınlatmalara yani iç tesisatta aklınıza gelebilecek her yere standartta çekilen kablodur. Siz prize üçlü, beşli, yedili çoğaltıcı takıp kullandığınız halde birşey olmaz.

Çok basit bir tavsiye, kablolar çekilirken sadece ucuna bakarak aşağıdaki örneklerle hangi kablo TTR, hangi kablo NYA, hangi kablo Antigron görebilirsiniz;

TTR

ttr-kablo-siyah-1-metre-3x15-ho5vv-f-1-metre-fiyatidir_500x500_8.jpg

NYA

4-mm-nya-kablo-h07v-u-nya-450750-v-tam-bakir-tse-10-metre__0686785354738759.jpg
,

Yukarıdaki NYA imajında izolasyon üzerinde gördüğünüz yazılar da kablonun kesitinin, yapısının, kalite standardının ne olduğuna dair bilgileri verir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
slowfood slowfood sigortadan buata 35 metre NYA kablo ona dokunulmadı zaten.Buattan kompresöre TTR kablo 10 metre
10 metre ise olabilir.
Sota'nın da dediği gibi 20 Amper'i geçmiyorsa sorun olmaz.
Marka olarak HES, Borsan düşünebilirsiniz.
35 metre diyince farklı anladık.
Buata kadar NYA geliyorsa sorun yok.
Tabi orada da kaç mm kullandılar o da önemli.
Olmadı ona da bakın. Sonra plastik kokusu almayın evde. :kiskis
35 metre için 4 mm veya NYA tavsiye edecektim.
O kadar mesafede klima için TTR biraz fantazi olabilirdi.:sirit

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut Barış Umut Barış buat içinde 2.5'luk kablo varmış sormuştum onu.Kablo yanarsa eğer kaçak akım rolesi devreye girer mi?
O sadece topraklamadaki sorunlar için devreye girer.
Aşırı akım, aşırı gerilimde normal sigorta devreye girer.
O hatta takılan sigortanın tipi vs de önemli.
Klimaları farklı faz hatlarına da bağlamayı düşünebilirsiniz.
Tek faz hattına bu kadar yük bindirmemek adına.
Tabi eve tek faz mı giriyor 3 faz mı giriyor bilmiyorum.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Aha, kablo çekilmiş zaten , ben de yeni çekilecek anladım iyi mi üstelik 10m farklı 35 m farklı :) Sorun olmaz merak etme güle güle kullan ,bu arada ben aşağıdaki kabloyu köyde 60 metre çekmiştim ,3G 1.5 lik ,15-20Amp kadar çekiyor ,kaynak falan yapıyordum aletlerim çalınmadan öncesinde,sendeki de sıkıntı çıkartmaz ,2.5 lik demişsin çünkü :ok

WhatsApp-Image-2023-06-15-at-01.22.21.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt