zyxel es1100-16 switch resetlenebilir mi?

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Arkadaşlar herkese merhaba, internette aradım ancak çözümü bulamadım, zannediyorum böyle bir şey yok ancak yinede forumdaki bilgili arkadaşlara sormak istedim. (forumda bu ve bu tarz konularda çok bilgili ve yardımcı olan arkadaşlar var saolsunlar, dolayısıyla şansımı denemek istedim)

zyxel es1100-16 16 port yönetilemez switch var işyerinde, işyerindeki arkadaşların tahminince elektrik gidip geliyor ve sorun oluşuyor. aynı prize bağlı diğer hiç bir cihazda sorun yok ben yinede elektrikle alakalı olduğunu düşünmüyorum zira power ışığı yanıyor cihazın ancak port ışıklarının hiç biri yanmıyor ve internet erişimi vs. yok dolayısıyla.

youtube'da bir kaç video gördüm ancak hepsinde power ışığı yanmıyor ve güç ile ilgili tamirlerini yapıyorlar, konu bağlığını bu tarzda yazmamın sebebide o bu ürünü resetlemenin bir yolu varmıdır? resetlenince belki düzelir diye tahmin ediyorum. arkasında vs. reset tuşu yok. yönetilemez switch olduğu içinde zannediyorum bir arayüze sahip değil.
içini açtım bios pili baktım ancak yoktu (belkide ben göremedim)

bu sorunu çözmenin bir yolu varmıdır?

teşekkürler...

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Tak kullan ürün olduğu için reset vb işlem yapılamaz.
Cihaza bağlı portların tamamını söküp tektek takarak hangi portta sorun var onu bulmayı denesinler.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Söz konusu switch bütünleşik güç katına sahip. Ayrıca PnP switch olduğu için herhangi bir yönetim yazılımına ait bir donanım içerdiğini sanmıyorum. Güç katında voltaj dengesizliği yaratacak (kesintilerden de kaynaklanabilir.) bir kondansatör, kapasitör arızası olabilir. Sonuçta güç katı basit on-off şeklinde çalışmaz. Kontrol edilmeli.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Elektrik git gellerinde ilk bakılacak yer adaptördür,geçen komşum telefon etti "alattin bey kanallarım çıkmıyor bakarmısın" diye,gittim baktım,her şey normal görünüyordu ama sinyal yok yazıyordu ekranda,mini uydu alıcının gözü de yanıyordu kırmızı kırmızı :)
Alıcıdan şüphelendim,elimdeki uydu alıcısını verdim "hocam bunu kullanın,yarın alayım sana bir tane" dedim.Alıcıyı taktım,IR göz yandı yine kırmızı,ama görüntü yok yine.Eve inip ölçü aletini alıp adaptörü ölçtüğümde 5-6 volt olduğunu gördüm,bu da zaten gözün neden kırmızı(led) yandığını gösteriyordu.Kondansatör şişmiş adaptör iş yapmıyordu.
Neden anlattım, sizdeki adaptörde sıkıntı olabilir ,adaptörün ledi yanar ama 12 volt veya 5 volt vermez ,cihaz da çalışmaz.Yani ilk bakılacak yer adaptör bence :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Elektrik git gellerinde ilk bakılacak yer adaptördür,geçen komşum telefon etti "alattin bey kanallarım çıkmıyor bakarmısın" diye,gittim baktım,her şey normal görünüyordu ama sinyal yok yazıyordu ekranda,mini uydu alıcının gözü de yanıyordu kırmızı kırmızı :)
Alıcıdan şüphelendim,elimdeki uydu alıcısını verdim "hocam bunu kullanın,yarın alayım sana bir tane" dedim.Alıcıyı taktım,IR göz yandı yine kırmızı,ama görüntü yok yine.Eve inip ölçü aletini alıp adaptörü ölçtüğümde 5-6 volt olduğunu gördüm,bu da zaten gözün neden kırmızı(led) yandığını gösteriyordu.Kondansatör şişmiş adaptör iş yapmıyordu.
Neden anlattım, sizdeki adaptörde sıkıntı olabilir ,adaptörün ledi yanar ama 12 volt veya 5 volt vermez ,cihaz da çalışmaz.Yani ilk bakılacak yer adaptör bence :)
Emmim, bu cihazın transformatörü cihaz içinde. dışarıda sadece 220v kablosu var.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Emmim, bu cihazın transformatörü cihaz içinde. dışarıda sadece 220v kablosu var.
bunu yazıcaktım tam siz yazmışsınız...

Yazılanlardan şunu anladım, güç ışığı yansa bile besleme kısmında problem olabilir ilk orayı kontrol edilmeli.
Sorun şurdaki kontrol edebileceğim sadece size fotoğraf atmak olur, küçük şehirdeyim düzgün bir tamircide bulabileceğimi hiç zannetmiyorum...
sizlere fotoğraf atsam, işaretleseniz şuraların şu değerleri kontrol edilmeli deseniz, bir arkadaş var ona rica edicem, onda "basit" bir ölçü cihazı vs. vardı...
çok masrafta etmek istemiyorum zira 10/100 mbps sunuyor, gigabit değil, en ucuz gigabit 16 port 1199 tl civarında, 16 port 10/100 430 TL bulunabiliyor, en kötü bunlardan alırım bir tane, ama basit bir komponent değşimiyle çözülecekse öyle çözmeyi mantıklı buluyorum çöpe gitmesini mantıklı bulmuyorum maddiyat konusundan ziyade...

cevapları için teşekkürler cevap veren arkadaşlara...

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
bunu yazıcaktım tam siz yazmışsınız...

Yazılanlardan şunu anladım, güç ışığı yansa bile besleme kısmında problem olabilir ilk orayı kontrol edilmeli.
Sorun şurdaki kontrol edebileceğim sadece size fotoğraf atmak olur, küçük şehirdeyim düzgün bir tamircide bulabileceğimi hiç zannetmiyorum...
sizlere fotoğraf atsam, işaretleseniz şuraların şu değerleri kontrol edilmeli deseniz, bir arkadaş var ona rica edicem, onda "basit" bir ölçü cihazı vs. vardı...
çok masrafta etmek istemiyorum zira 10/100 mbps sunuyor, gigabit değil, en ucuz gigabit 16 port 1199 tl civarında, 16 port 10/100 430 TL bulunabiliyor, en kötü bunlardan alırım bir tane, ama basit bir komponent değşimiyle çözülecekse öyle çözmeyi mantıklı buluyorum çöpe gitmesini mantıklı bulmuyorum maddiyat konusundan ziyade...

cevapları için teşekkürler cevap veren arkadaşlara...
Elektronik bilgim çok sınırlı.
Kartı söküp, fiziki olarak gözle kontrol edin.
şişen, patlayan kompenent var mi.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Elektronik bilgim çok sınırlı.
Kartı söküp, fiziki olarak gözle kontrol edin.
şişen, patlayan kompenent var mi.
Açıkçası benim de aynı şekilde. Ama teraspy teraspy ustamızın da dediği gibi güç katı yeterli voltajı üretemiyorsa, dalgalanıyorsa sorunlar çıkıyor. Bulunduğumuz bölgede elektrikler çok gidip geldiği için bende artık alışkanlık oldu. Ya adaptörün çıkışındaki ya da cihazın girişindeki kondansatörler şişiyor. Resimleri bir atın isterseniz, en azından görsel olarak yönlendirebileceğimiz birşey olursa yardımcı oluruz. Kondansatörlerin de üstündeki + şeklindeki baskı şekline bakın. Şekil kaybolmaya yüz tutmuş (bombe yapmış), elemanın etrafında sıvı bir sızıntı var ya da devreye sabitlenen bölümünden kapak açılmış gibi bir görüntü varsa bir değiştirilip denenebilir. Ancak daha önceki konularda da belirttiğim gibi, üzerinde çalışılacak malzemeler 220v, 1000v (depo kondansatör) gibi değerlerde bulunduğu için güvenlik risklerini gözardı etmeyin.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Sonuçta içeride bir "doğrultmaç" var yani :)
Bunlar genelde 5voltla çalışıyor ,en azından benim elimdeki 4lü alet 5v ile çalışıyor (bir ara bakmıştım,kendi adaptörü 12v idi,ona 5v luk adaptör taktım yine çalıştı,meğer 12v girip,içerde 5v oluyordu :)
Evde 12 volt ile çalışan 3 cihaz vardı,güç olarak hepsinin değeri 1A idi,bir tane 2 A lık adaptör buldum ,onunla hem kablo modemi,hem 4lü eterneti hem de korax uydu alıcısını çalıştırıyorum(ip tv için) ,neyse işte giriş ve çıkışların ölçümü yapılmalı,bazı voltaj düşürücüler smd oluyor,onların da girişi-çıkışı ölçülmeli ,mesela 5v tu 3.3v düşüren smd malzeme olur,bakılması lazım,çıkışta 3.3 veriyorsa o zaman farklı yerlere bakılır ,ne bileyim işte ,bakılır da bakılır :)

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Bendeki 24 portlu olan da metal kasalı ve rack'e uygun bir model. Direkt 220 giriyor bilgisayar güç kablosu ile. Eski şirkette onu arızalanınca yerine yenisi alınmıştı. Bunu da atacaklarken ben almıştım. Eve gelince içini açtığımda besleme devresinin ve switch devre kartlarının ayrı ayrı olduğunu gördüm. Besleme devresinin arızalandığını düşündüğümden direkt 5V'luk adaptör ile switchi sürdüm ve çalıştı.Kendi orjinal güç devresini tamir edeceğim bir gün.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri